اپیزود سوم Weekend IT
اپیزود سوم Weekend IT

تو پادکست Weekend IT آخر هر هفته مهم‌ترین اخبار حوزه فناوری، استارتاپ و سوشال مدیا رو بررسی میکنیم. این پادکست از Castbox و YouTube در دسترس است و نسخه متنی اون هم از ویرگول منتشر میشه. با من علی قنبری زاده | سید دیجیتال همراه باشید.

اسنپ‌اکسپرس که یک سرویس فروش کالاهای سوپرمارکتی از پلتفرم اسنپ است حدود یک سال پیش از مجموعه اسنپ‌فود جدا شد و با یک برند مستقل در بازار کالاهای مصرفی یا FMCG در دسترس کاربران قرار گرفت. این پلتفرم در مراسمی که روز دوشنبه دهم مرداد ماه با حضور مدیران اسنپ اکسپرس و خبرنگاران رسانه‌های جمعی در خانه کارمان تهران برگزار شد، از اولین گزارش جامع این شرکت برگزار شد که طی بازه اول فروردین ۱۴۰۰ تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ با بررسی بیش از ۳۰ میلیون فاکتور. فروش در بیش از 80 شهر کشور را تحت عنوان گزارش تحلیلی اسنپ اکسپرس از بازار کالاهای سوپرمارکتی رونمایی کرد.

12400 میلیون دلار حجم بازار جهانی است، که نسبت به سال 2017 5.5درصد رشد داشته است و در سال 2021 سهمی 7.4 از آن برای پلتفرم آنلاین است.

حدود 626 هزار میلیارد تومان در سال 1400 ثبت کرده است. که در جهان جهانی 0.2 درصد بوده است.

و سهم فروش آنلاین در این بازار حدود 0.8 درصد تخمین زده شده است.

گروه لبنیات و بستنی با سهم ۱۹درصدی بیشترین گروه فروش را در بین سایر کالاها داشته اند.

و پرفروش ترین محصول در سبد خرید آنلاین بستنی و فالوده با 9 درصد بوده است.

پرفروش‌ترین محصول از نظر ریالی در بازار آفلاین سیگار و در بازار آنلاین چیپس و شیر بوده است.

چیپس با 2.95 درصد در صدر رو به خرید هست.

مدیر عامل اسنپ اکسپرس در پاسخ به سوالی درباره سهم این شرکت در بازار و حضور رقبای جدید گفت: «طبق از انجام‌های انجام شده اسنپ اکسپرس در حال حاضر ۴۹ درصد از بازار فروش آنلاین کالاهای سوپرمارکتی را در اختیار دارد و نقش رهبر بازار را ایفا می‌کند. با توجه به زیر یک درصد فروش آنلاین از بازارهای سوپرمارکتی نیز از حضور رقبای جدید استقبال می‌کنیم چرا که توسعه هر چه بیشتر این بازار به سود همه کسب‌وکارهای فعال این حوزه خواهد بود».

اطلاعات داده های سامانه ای رادار ابر آروان اینترنت دیتاسنترهای داخلی در سال ۱۴۰۰ با ۴ساعت و ۴۸دقیقه قطعی، ۸ ساعت و ۳۴قیقه اختلال پراکنده، ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه هم‌زمان و بیش‌از ۴۰۹۶ ساعت اختلال جزیی روبه‌رو بوده است.

به بیان دیگر، ۱۱۷۱ روز و ۳ ساعت و ۴۲ دقیقه معادل ۴۷درصد سال ۱۴۰۰ در ارتباطات اینترنتی دیتاترهای داخلی وجود داشته است.

در بین وب‌سایت‌هایی که از سوی سامانه‌های رادار ابر آروان در سال ۱۴۰۰ به‌شکل لحظه‌ای پایش شده، ۸۹درصد اختلالات اینترنتی مربوط به وب‌سایت‌های بین‌المللی و ۶۷درصد اختلالات مربوط به ارتباطات اینترنتی اینستاگرام بوده است. فاصله‌های اینستاگرام و کلاب‌هاوس که با ۱۰درصد در سال در موقعیت دوم اختلالات ارتباطات اینترنتی قرار دارند به ۵۷درصد می‌رسند. به‌شکل خلاصه اینستاگرام نزدیک به ۲برابر مجموع ۸وب‌سایت دیگر با مشکلات ارتباط اینترنتی برخورد بوده است.

ابرآروان در سال 98 با کمک به گردش آزاد و ایجاد شفافیت سامانه رادار رادار برای اطلاع‌رسانی احتمالی ارتباطات اینترنتی دیتاسنترهای داخلی راه‌اندازی کرد.

رادار ابر آروان در سال گذشته وضعیت ارتباطات اینترنتی ۹ وب سایت را در دیتاسنترهای داخلی پایش می‌کرد. این سامانه در سال ۱۴۰۱ تغییراتی داشته و کامل شده است. گزارش وضعیت ارتباطات اینترنتی دیتاسنترهای گزارش بین‌المللی و امکانات مختلف مانند محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌ها، مرورگرها و دستگاه‌ها، نسبت ترافیک موبایل و دسکتاپ و نسبت ترافیک انسان و ربات به این سامانه اضافه می‌شود.

دارا بودن ۴۰ پاپ‌سایت در ۴۰ شهر، ۳۰ کشور و ۶ قاره به ابر آروان امکان می‌دهد به‌عنوان یک منبع مستقل در لحظه وضعیت احتمالی ارتباطات اینترنتی دیتاسنترهای ایران و جهان را گزارش کند.

در حال حاضر حاضر رادار ابر آروان برای مشاهده اختلالات، ۸ وب‌سایت پرترافیک داخلی و بین‌المللی دیجی‌کالا، آپارات و گنجور Github، Google، Instagram، Wikipedia و Twitch را به‌شکل مستمر و لحظه‌ای پایش می‌کند.

در مجموع از بین ۹ وب‌سایت داخلی و خارجی که در سال ۱۴۰۰ از سوی رادار ابر آروان پایش شده است، ۸۹درصد اختلال در وب‌سایت‌های خارجی (Github، Google، Instagram، Wikipedia و Twitch) و حدود ۱۱درصد اختلال در وب‌سایت‌های ایرانی (شاپرک، دیجی‌کالا، آپارات، ورزش‌ها) مشاهده شده است.

هلدینگ مکس و مریخ‌کپیتال از سرمایه‌گذاری چند میلیارد تومانی در خودرو45 خبر دادند. خودرو45، رهبر بازار خریدوفروش خودروهای کارکرده در ایران است و امکان فروش خودرو در کمتر از 45 دقیقه با قیمت عادلانه و در فضای امن را برای فراهم کرده است. این شرکت هم‌اکنون بیش از 300 نفر خودرو در پلتفرم مزایده خود دارد و بیش از 10 خودرو در سال در این پلتفرم می‌شود. تیم ۲۰۰ نفره‌ای خودرو۴۵، با بیش از ۱۳ شعبه در ۶ استان، قصد دارد تا پایان سال گستره خدمات خود را به بیش از ۳۰ شعبه در ۲۰ استان گسترش دهد. مجموعه‌ای از این مجموعه‌ها باعث می‌شود تا این شرکت در راند سرمایه‌گذاری بیش از چند صد میلیارد تومان ارزش‌گذاری شود.

نقشه و مسیریاب نشان با رونمایی از قابلیت‌های جدید «نشان ۳۶۰» اکنون به کاربران خود این امکان را می‌دهند تا نمای ۳۶۰ درجه خیابان‌های ۱۴ شهر ایران را مشاهده کنند. این اولین بار است که یک اپلیکیشن مسیریاب ایرانی، مشخصه خیابان را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

نشان در نسخه ۱۱.۰ اپلیکیشن خود، از ویژگی «نشان ۳۶۰» رونمایی کرده است. با توجه به این ویژگی، به راحتی می‌توان از هدف خود استفاده کرد تا از حرکت، اطراف آن را بررسی کرده و یا حتی دنبال یک مکان خاص که در نقشه بگردید ثبت نشده است. این ویژگی حتی در برنامه‌ریزی سفر به شهری دیگر نیز می‌تواند به شما امکان دهد تا مکان‌های مورد نظر خود را قبل از مراجعه و آن‌ها انتخاب کنید. حتی ممکن است صرفاً نام مکان، منطقه یا جاده‌ای زیبا را شنیده باشید. اکنون این دسترسی برای کاربران وجود دارد تا سری به جاده‌ای «اسالم به خلخال»، میدان «نقش جهان» اصفهان یا حتی مناطق طبیعی قشم بزنند.

سولانا به بازار مبادلات پلتفرم تبادل رمزارز نوبیتکس اضافه می‌شود و کاربران می‌توانند در بازار ریالی و تتری اقدام به خرید و فروش سولانا کنند.

با امضای تفاهم نامه مشترک میان «ازکی‌وام» و «لیزینگ پایا اعتبار»، امکان دریافت اعتبار (وام) تا سقف 200 میلیون تومان برای خرید خودرو فراهم می‌شود. به این منظور می‌توان ظرف ۴ روز، مبلغ لازم برای خرید خودرو را تامین کرد. این وام که با هدف تامین خودروهای اقتصادی برای طبقه متوسط ​​جامعه طراحی شده است، دارای امتیاز سالانه ۲۱ درصدی است و امکان بازپرداخت آن بین ۶ تا ۳۶ ماه وجود دارد.

مدیر ازکی‌وام با تاکید بر کاهش زمان اعطای وام از طریق این روش بیان می‌کند: تمامی مراحل تشکیل پرونده، احراز هویت و اعتبارسنجی صورت آنلاین انجام می‌شود و به مدارک لازم آماده می‌شود، کمتر از ۴ روز وام به فروشنده می‌شود و خودرو در آن. اختیار فرد قرار می‌گیرد. وی افزود: این است که تا پیش از این، مدت زمان انجام این فرآیند از یک ماه بود.

کاغذگران با اشاره به برنامه های آتی این شرکت در همکاری با شرکت ازکیوام گفت: هدف ما در نهایت این است که بتوانیم هر وام خردی را که به بهبود معالجات کمک کنیم، بسازیم. وی با اعلام اینکه چشم‌انداز آتی فعالیت این شرکت اعطای وام برای خرید دستگاه‌های صنعتی و تجهیزاتی است که برای راه‌اندازی کسب‌وکار مورد نیاز هستند، گفت: حتی ممکن است به مرور به حوزه اعطای وام برای اجاره کارگاه یا استقرار در محل‌های کار اشتراکی نیز وارد شود.

۱۰ مرداد آتش‌سوزی در یکی از حوضچه‌های مخابراتی، باعث قطع و اختلال در شبکه ثابت و سیار در مناطقی از شهر تهران شد. اگر چه چند ساعت بعد از این قطعی، شرکت مخابراتی در اطلاعیه‌ای با اعلام دلیل قطعی و قطعی‌ها، تاکید می‌کند که مشکل رفع شده است، با این حال یازدهم مرداد بسیاری از کاربران کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی را از تداوم قطع و وصل می‌کنند. شبکه اینترنت کشور خبر می‌دهند.

گزارش عملکرد اسپاتیفای در سه ماه دوم سال جاری از رشد تعداد کاربران رایگان و اشتراکی این شبکه اجتماعی حکایت دارد.

بر اساس این گزارش، کاربران اسپاتیفای اکنون به 433 میلیون نفر رسیده اند که در مقایسه با 422 میلیون کاربر در پایان سه ماه نخست، 11 میلیون نفر را نشان می دهند. در این میان، ۱۸۸میلیون نفر از کاربران پریمیوم هستند که از رشدی ۶ میلیونی به نسبت سه ماه نخست امسال خبر می‌دهند.

کاربران اجازه می‌دهند بدون داشتن اکانت، افراد مورد نظر را در توییتر دنبال کنند.

این ویژگی دارای زمانی است و امکان لایک و ریتوییت وجود ندارد.

لورا بورخاوزر، مدیر محصولات توییتر توضیح داد که همه افراد حاضر برای اولین باری هستند که توییتر را امتحان می‌کنند بسازند.

آزمایش جدید بیشتر برای ایجاد حس خوب و روشی آسان برای تجربه استفاده از توییتر است. به گفته بورخاوزر، این آزمایش در مدل فعلی آزمایش است.

که می‌سازند ویدئوهای بلند خود را در shorts (ویدئوهای کوتاه) منتشر می‌کنند.

کاربران می‌توانند با این ویژگی ویدئوهای بلند خود را ویرایش کنند و در قالب shortsمنتشر کنند.

صبح روز چهارشنبه 12 مرداد ماه از کاربران ایرانی بسیار اعلام کرد که ریلز براشون فعال شده و این خبر خوشحال کننده برای کاربران بود. این فعال سازی ر آخر اینستاگرام اتفاق افتاد و اگر نسخه آخر دوباره نصب شود اما نسخه دیگری از ربلز براتون فعال نشده است باید منتظر ماندن در مرور براتون اتفاق می‌افتد. اگر ویدیویی رو از قبل منتشر کنید، همون رو به صورت ریلز ببینید و برای همین جزئیات کامل ریلز براتون رو نمایش می‌دهید و می‌توانید سیو، دایرکت، ایمپرشن و غیره رو مشاهده و بررسی کنید.


ممنون که همراه من علی قنبری زاده | سید دیجیتال بودید، اخبار این هفته از وبسایت ای تی ایران، استارتاپ 360، دی ام برد و کانال تلگرام محمد زمانی تهیه شده بود.
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!