به‌طور معمول با معرفی هر نسل جدید از پردازنده‌های مرکزی، تولیدکنندگان قطعات سخت‌افزاری بهبود قالب‌های نسلی را در درصد بیان می‌کنند. اما وقتی به پردازنده‌های گرافیکی می‌رسد، اعداد بزرگی وارد معادله می‌شوند. این که چرا چنین شرایطی در بازار پردازنده گرافیکی دیده می شود، سوالی است که نیاز به بررسی تخصصی دارد. بااین‌حال به‌طور خلاصه، پردازش‌های گرافیکی تا حد زیادی واحدهای رایانش موازی هستند و با استفاده از پردازش‌های بیشتر به‌راحتی می‌توان قدرت پردازنده را در رایانش موازی تقویت کرد.

همین موضوع باعث شد کاربران منتظر پیشرفت چشمگیر در نسل جدید کارت‌های گرافیکی باشند که تا پایان سال جاری میلادی از راه برسند قرار بگیرند. آن‌طور که HotHardware می‌نویسد، شرایط ممکن است در نسل جدید کارت‌های گرافیک کمی متفاوت از قبل باشد.

درحال‌حاضر در میان نسلی از پردازنده‌های گرافیکی به سر می‌بریم و شرکت‌های AMD و خانواده‌های آنویدیا از گرافیک‌هایی که روانه بازار می‌شوند، بین مدل‌های پایین‌رده و بالارده‌ای آن‌ها تفاوت‌های زیادی به چشم می‌خورد. آنچه از گوشه و کنار شنیده‌ایم، نسل جدید پردازنده‌های گرافیکی از نظر قدرت پردازشی پیشرفت محسوسی تجربه می‌کند اما هم‌زمان مصرف انرژی نیز بالا می‌رود.

حساب کاربری Kopite7kimi در توییتر که بسیار خوبی در افشای اطلاعات دنیای سخت‌افزار است، به‌تازگی در پاسخ یک توییت گفت قدرت پردازنده گرافیکی AD104 (متعلق به خانواده Ada Lovelace) تقریباً همسطح گرافیکی پردازنده GA102 (متعلق به خانواده Ampere) خواهد بود.

GA102 همان پردازنده استفاده شده در کارت گرافیک GeForce RTX 3080 و RTX 3080 Ti و RTX 3090 و RTX 3090 Ti است. از GA102 به‌عنوان بزرگ‌ترین تراشه‌ی گرافیکی خانواده‌ای Ampere یاد می‌شود. در همین حین AD104 از نظر اندازه و قدرت پردازشی سومین تراشه‌ی گرافیکی خانواده‌ی Ada Lovelace است (بعد از AD102 و AD103). نرم افزار اطلاعات فاش شده، از این گرافیک گرافیکی در کارت گرافیک GeForce RTX 4070 استفاده می شود.

در واقع Kopite7kimi در توییت خود به این موضوع اشاره کرده است که GeForce RTX 4070 (یا شاید RTX 4070 Ti) قدرتی هم‌سطح با کارت‌های گرافیکی مجهز به تراشه‌ای GA102 داشته باشد.

مقایسه‌ی مشخصات تراشه‌های گرافیکی سری Ada Lovelace با سری Ampere
ماژولهای سایه زن هسته های CUDA قدرت FP32 در فرکانس ۲ گیگاهرتز باس حافظه پهنای بند در فرکانس ۱۹ گیگابیت‌برثانیه کش L2
AD102 ۱۴۴ ۱۸.۴۳۲ ۷۳٫۷۳ ترافلاپس ۳۸۴ بیت ۹۱۲ ریاضی‌برثانیه ۹۶ مگابایت
AD103 ۸۴ ۱۰٫۷۵۲ ۴۳٫۰۱ ترافلاپس ۲۵۶ بیت ۶۰۸ ریاضی‌برثانیه ۶۴ مگابایت
AD104 ۶۰ ۷٫۶۸۰ ۳۰٫۷۲ ترافلاپس ۱۹۲ بیت ۴۵۶ ریاضی‌برثانیه ۴۸ مگابایت
AD106 ۳۶ 4668 ۱۸٫۴۳ ترافلاپس ۱۲۸ بیت ۳۰۴ ریاضی‌برثانیه ۳۲ مگابایت
107 میلادی ۲۴ ۳/۰۷۲ ۱۲٫۲۹ ترافلاپس ۱۲۸ بیت ۳۰۴ ریاضی‌برثانیه ۳۲ مگابایت
GA102 ۸۴ ۱۰٫۷۵۲ ۴۳٫۰۱ ترافلاپس ۳۸۴ بیت ۹۱۲ ریاضی‌برثانیه ۶ مگابایت
GA103 ۶۰ ۷٫۶۸۰ ۳۰٫۷۲ ترافلاپس ۲۵۶ بیت ۶۰۸ ریاضی‌برثانیه ۴ مگابایت
GA104 ۴۸ ۶۱۴۴ ۲۴٫۵۸ ترافلاپس ۲۵۶ بیت ۶۰۸ ریاضی‌برثانیه ۴ مگابایت
GA106 ۳۰ ۳۸۴۰ ۱۵٫۳۶ ترافلاپس ۱۹۲ بیت ۴۵۶ ریاضی‌برثانیه ۳ مگابایت
GA107 ۲۰ ۲.۵۶۰ ۱۰٫۲۴ ترافلاپس ۱۲۸ بیت ۳۰۴ ریاضی‌برثانیه ۲ مگابایت

احتمالاً منظور Kopite7kimi نسخه کامل هر دو تراشه است. آنویدیا در بسیاری از مواقع تراشه‌هایش را به روش‌هایی مانند غیرفعال کردن غیرفعال‌های پردازشی می‌کند و نسخه کامل آن را در تمامی کارت‌های گرافیک مورد استفاده قرار نمی‌دهد. با نگاهی به مشخصات فنی تراشه‌های AD104 و GA102 می‌توانم بگویم که ادعای مطرح‌شده توسط Kopite7kimi غیرمحمتل است، اما غیرمکن نیست.

گفته می‌شود پردازنده‌های گرافیکی سری Ada Lovelace تا حدی به‌خاطر کاهش محسوس مقایسه Die قرار است سرعت کلاک بسیار بالاتری نسبت‌ به Amper داشته باشند. افزایش محسوس سرعت کلاک‌ها و افزایش ظرفیت حافظه‌های خانواده‌ای Ada Lovelace ممکن است دلیل ارائه قدرت هم‌سطح با GA102 از سوی AD104 را توضیح دهد.

اگر ادعای Kopite7kimi رنگ حقیقت به خود بشود، شاهد بازی مهمی برای نسل جدید گرافیک‌های آنویدیا بود. چون RTX 3090 Ti کارت گرافیکی ۱۱۹۹۹ دلاری است اما پیش بینی می‌شود GeForce RTX 4070 با قیمت حدودا ۴۹۹ دلار به دست مشتری برسد.

مقالات مرتبط:

درحال‌حاضر به‌طور دقیق نمی‌دانیم که Kopite7kimi کدام دو کارت گرافیک را به صورت مستقیم با هم مقایسه کرده است. همان طور که بالاترین اشاره را نشان می‌دهد، این تراشه‌ها در تنوع بالایی از کارت‌های گرافیک استفاده می‌شوند. احتمال دارد نسخه کامل AD104 صرفاً قدرت قدرتی هم‌سطح با مدل اولیه ی ۱۰ گیگابایتی GeForce RTX 3080 ارائه دهد (که مبتنی بر GA102 است).

شایع‌ها می‌گویند به دلیل افزایش بیش از حد از کارت‌های موجود در گرافیک سری RTX 3000 در انبار فروشگاه‌ها، آنویدیا به نسل جدید کارت‌های گرافیک خود را روانی بازار نمی‌کند. افشاگران گفته‌اند که حتی احتمال دارد این محصولات را تا فصل اول ۲۰۲۳ به تأخیر بیفتد عرضه کند. البته قبل از فصل‌بینی می‌کنیم RTX 4000 در پایان سال جاری از راه رسیدن.

این کارت‌های گرافیک در بازار با AMD Radeon RX 700 رقابت خواهند کرد. AMD می‌گوید که در RX 7000 به پیشرفت‌های فراوانی دست پیدا کرده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!