اپل درحال حاضر تمام عناصر لازم برای تولید سیستم دسکتاپ All in One پرچمدار Mac را در اختیار دارد تا محصولی را ارائه دهد که مشخصه اصلی مجموعه سیستم‌های دسکتاپ این شرکت باشد.

سری کامپیوترهای iMac اپل در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ خورشیدی) با طراحی زیباتر و استفاده از پردازنده جدید M1 جان تازه‌ای گرفت. در آن زمان، چنین پیشرفتی برای خط تولید کامپیوترهای نمادین اپلیکیشن بود. اما، اکنون بعد از گذشت ۱۶ ماه زمان آن رسیده است که مدلی بهتر از قبل ظاهر شود.

با توجه به ویژگی‌هایی که در حال حاضر طرفدار و کاربرد بیشتری دارند، به نظر می‌رسد امکان گردآوری آن‌ها در مدل‌های جدید آی‌مک ممکن نباشد. بنابراین شاید بهتر است که برنامه بازگشت به خط تولید کامپیوترهای آی‌مک که سال‌ها با به‌روزرسانی آن می‌گذرند، دوباره ازسر بگیرند.

آی‌مک پرو ۲۰۱۷ / iMac Pro 2017

زمانی‌که برای اولین بار تولید سری‌های کامپیوترهای All in One آی‌مک پرو در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ شمسی) آغاز شد، بسیار بر این باور بودند که این دستگاه‌های پلی بین مدل‌های مختلف دستگاه‌های مک پرو (Mac Pro) و آی‌مک (iMac) خواهند بود. اما، آی‌مک پرو در واقع به محصول مهمی تبدیل شد که سری کامپیوترهای آل‌این‌وان آی‌مک را در بخش‌های مختلف طبقه‌بندی کرد. بدین ترتیب، آی‌مک 21/5 اینچی به‌عنوان مدل مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی دراختیار کاربرانی است که نمی‌خواهند هزینه‌های آنچنانی را بپردازند، قرار دهند و آی‌مک 27 اینچی با توان بیشتر و بیشتر نمایشگر بزرگ‌تر مورد توجه کاربران از قرار گرفتن و مدل‌های آی‌مک پرو نیز برای آن گروه استفاده کنند. کاربران خوشایند بودند که به منابع بیشتری نیاز داشتند.

بااین‌حال، تنها آی‌مک اپلی که به‌فروش می‌رسد مدل معمولی آن است که معمولاً به کاربران نیاز دارند که پوشش می‌دهند. اما متأسفانه کاربران حرفه‌ای با نیاز به پردازش بیش از حد از داشتن محصولی قوی بی‌بهره هستند. در ژوئن ۲۰۲۲ میلادی (خرداد ۱۴۰۱ خ.) شایعاتی پراکنده مبنی بر طراحی آی‌مک پروژه جدید توسط اپل به‌گوش رسید. اما مدت طولانی است که دیگر اطلاعاتی از آن خبر دیده نشده است.

به‌هرحال، امیدواریم وقتی سری آی‌مک بعدی (احتمالاً در بهار سال آینده) رونمایی می‌شود، اپل مدل جدید آی‌مک پرو را نیز رونمایی می‌کند و دوباره سیستم آل‌این‌وان قدرتمند خود را روانه بازار می‌کند. اما، این موضوع چیست؟ درادامه قصد داریم با استفاده از عناصر و ویژگی‌های موجود و در نظر گرفتن انتظارات کاربران از یک سیستم آل‌این‌وان پرچمدار امروزی، مشخصات فنی آی‌مک پرو اپل بعدی را پیش‌بینی کنیم.

آی‌مک پرو پردازنده با‌های قوی‌تر

بدون شک کامپیوتری که قرار است نام «آی‌مک پرو» را روی آن بگذارد، باید در سطح حرفه‌ای باشد. اما پرسش این است که کدام گزینه مناسب‌ترین گزینه خواهد بود؟ گزارش‌های سال‌های گذشته حاکی از آن استفاده می‌شود که اپل می‌تواند از تراشه‌های M1 Pro و Max در آی‌مک استفاده کند و با توجه به اینکه آی‌مک فعلی به M1 ارائه شده است، این موضوع منطقی به نظر می‌رسد.

پردازنده اپل M2 و M1

بنابراین، در مدل بعدی آی‌مک می‌توان انتظار داشت که از تراشه M2 استفاده شود که متعاقباً انتظار می‌رود آی‌مک پرو نیز با پیروی از الگوی پیش‌روی مجهز به M2 Pro و Max شود. اما، این حدس و گمان‌ها مطرح می‌شود که می‌شود آی‌مک پروژه امسال معرفی شود. علاوه بر این، با توجه به انتشار شایعات و عدم اخبار غیررسمی در اینباره، به نظر می‌رسد مدل جدید آی‌مک زودتر از ۲۰۲۳ یا ۲۰۲۴ میلادی (۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ خ) وارد بازار شد.

با مروری بر عرضه‌ی محصولات اپل در سال ۲۰۲۲ میلادی، نشانه‌های شفاف‌تری از احتمال رونمایی از مدل جدید آی‌مک پرو در سال بعد به‌چشم می‌آیند. اپل مک‌بوک ایر M2 و مک‌بوک پرو ۱۳ اینچی را در اوایل سال ۲۰۲۲ عرضه کرد و آی‌مک نیز قرار بود تا پایان سال به M2 ارتقاء یابد. اما، عرضه‌ی آن تا سال ۲۰۲۳ میلادی و صحبت از M2 می‌توان به این نتیجه رسید که از M2 Pro و Max در مدل جدید iMac Pro استفاده خواهد کرد.

اما ازسویی دیگر مک استودیو (Mac Studio) نیز وجود دارد که با پردازنده‌های M1 Max و M1 Ultra در اوایل سال ۲۰۲۲ روانه بازار شدند. اگر پروتکل جدید به M2 Pro و Max تبدیل شود، کامپیوتر کوچک مک استودیو دارای پردازنده‌ای قدرتمند خواهد بود که می‌تواند طرفداران را کمی ناامید کند. زیرا طبق شایعات، مک استودیو نیز در سال ۲۰۲۳ با تراشه‌های جدید به‌روز خواهد شد و این شکاف بین دو محصول غیر منطقی خواهد بود.

طبیغتا ما در مورد آی‌مک پرو صحبت می‌کنیم که در سال‌های گذشته از تراشه‌های حرفه‌ای اینتل بهره می‌گیرند و حتی برخی از ترکیب‌هایشان می‌توانند رقابت با مک پرو را دشت کنند. تراشه M2 Ultra نیز روانه بازار کند.

نمای مینی پی سی اپل مک استودیو / Apple Mac Studio

اپل حتی می‌تواند پا را فراتر بگذارد و کامپیوتر یادشده را با تراشه کاملاً جدید و قدرتمندتری روانه بازار کند. در ماه‌های گذشته شایعاتی مبنی‌بر توسعه تراشه‌ای معرفی‌شده با پسند «اکستریم» در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود که به نظر می‌رسد تپنده مک پرو بعدی را می‌خواهد انجام دهد. اما شاید مهندسان اپلیکشین تراشه مذکور را در آی‌مک پرو نیز استفاده کنند.

نمایشگر آی‌مک پرو

از گزارش‌هایی که در سال ۲۰۲۱ میلادی درباره آی‌مک پرو منتشر شد، حکایت از عرضه این محصول در سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲ میلادی با نمایشگری ۲ اینچی بود؛ اما به‌جای آن مانیتور استودیو دیسپلی (Display Studio) اپل عرضه می‌شود. بنابراین، به نظر می‌رسد که منتشرکنندگان این گزارش‌ها را با آی‌مک پرو اشتباه گرفته‌اند.

نمای جلوی مانیتور اپل استودیو دیسپلی

نمایشگر استودیو دیسپلی به‌طور کلی تقریباً همسطح با نمایشگر آی‌مک ۲۴ این است و بنابران اپل باید برای گران‌قیمت‌ترین آی‌مک خود نمایشگر به‌مراتب بهتری را انتخاب کنید.

چندی پیش گزارشی منتشر و در آن ادعا شد که آی‌مک ۲۷ اینچی فاقد نمایشگر مینی الای‌دی با قابلیت پروموشن است یا همان پشتیبانی از ۱۲۰ هرتزی خواهد بود و مانند مدل ۲۴ اینچی، برای استفاده از نمایشگر LCD بر روی نور پسزمینه ال‌ای‌دی. بهره خواهد گرفت. این در حالی است که راس یانگ، تحلیلگر نام‌آشنای صنعت نمایشگر ارائه کرده است که آی‌مک پرو جدید دارای پنل مینی LED و پشتیبانی از فناوری پروموشن برای پشتیبانی از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز خواهد بود.

در هر صورت، ما انتظار داریم که اپل در این محصول از نمایشگرهای جدید Mini-LED استفاده شود و معمولاً پس از ۷ سال به‌روزرسانی درخورتوجهی را در این زمینه ارائه می‌دهد.

طراحی تمام مشکی بدون حاشیه عاریض پایینی

اپل دارای تفاوت طراحی دستگاه‌های سری پرو و ​​معمولی کاملاً واضح است. بنابراین، می‌توان انتظار داشت که اپل برای ایجاد تفاوت واضح میان آی‌مک و آی‌مک پرو (به‌غیر از اندازه)، دستگاه آی‌مک پرو را در رنگ Space Grey مانند مدل اولیه طراحی کند. اما، بد نیست که اپلیکیشن چیزی فراتر از امکان انتخاب رنگ‌ها در سطوح دستگاه‌های پرو ارائه کند.

بعلاوه براین، با توجه به کالبدشکافی‌های موجود از آی‌مک، استودیو دیسپلی و همچنین کاهش مصرف انرژی و گرمای تراشه اپل، شاید امیدوار بود که آی‌مک پیشنهادی بدون حاشیه عاریض پایینی ارائه دهد که به آن‌ها مانیتور می‌گویند نیز ممکن است. البته، پرداختن به این موضوع نیاز به تخصص دارد ولی ما در حال ترسیم طراحی فرضی هستیم. ازسویی دیگر، اپل شاید بخواهد کاری کند که آی‌مک پرو را از مانیتور استودیو دیسپلی متمایز کند. برای مثال، لوگوی نقره‌ای رنگ اپل را روی حاشیه‌ی پایینی قرار می‌دهد.

صحبت از حاشیه‌های صفحه‌نمایش، شاید بهتر باشد که به‌جای حاشیه‌های سفید برگرفته از آی‌مک، حاشیه‌های اپل آی‌مک پرو را با رنگ مشکی جذاب‌تر کند. حاشیه های سفید رنگ شاید روی سری معمولی خوب باشد؛ اما ماهیت آی‌مک پرو به‌گونه‌ای است که حاشیه‌های مشکی می‌تواند شکوه کند و بیشتر را در بیننده القا کند.

حاشیه مانیتور نمایش استودیو

علاوه بر این، می‌توانم حدس بزنم که چندین یا همه کاربران را می‌توان در میان گزینه‌های گلس صفحه‌نمایش با بافت نانو که در استودیو دیسپلی و پرو دیسپلی XDR اپل دردسترس است و در آی‌مک ۲۷ این برپایه‌های قدیمی نیز پیش‌تر از این وجود داشت، می‌دهند. بعدی قرار گرفتن. گلس با بافت نانو، روکش مات مانندی دارد که در مقایسه با گلس براق آی‌مک تابش بسیار کمتری را منعکس می‌کند. بنابراین، آینده امیدواریم که این ویژگی را درمیان گزینه‌های معرفی آی‌مک پروی قرار دهد.

سایر مشخصات فنی

تا به اینجای کار طراحی خارجی آی‌مک پرو جدید با دقت به‌سرانجام رسیده است و اکنون آن‌وقت است که از مشخصات فنی آی‌مک پرو صحبت می‌کنیم. با توجه به ویژگی‌های موجود و عناصر آشنا مشخصات فنی آی‌مک پروژه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • حافظه‌ی رم ۳۲ گیگ در نسخه‌ی استاندارد و تا ۱۲۸ گیگابایت در سایر مدل‌ها
  • حافظه ذخیره‌سازی ۵۱۲ حافظه از نوع SSD تا ظرفیت ۸ ترابایت در مدل‌های گران‌تر
  • درگاه USB-C و تاندر بولت ۴
  • یک درگاه USB-A
  • دو اسلات کارت حافظه SDXC
  • دوربین وب‌کم ۱۲ مگاپیکسلی
  • پشتیبانی از قابلیت Saptial Audio
  • درگاه HDMI 2.1

قیمت گذاری

ارائه کامل این قابلیت‌ها و امکانات در آی‌مک پرو بدون شک نمی‌تواند آن را به سیستم مکی تبدیل کند که با اختلاف در بالاترین قیمت‌ها ممکن است که طبیعی باشد، زیرا مدل اولیه آی‌مک پرو ۴۹۹۹ دلار قیمت داشت. اما، در نظر داشته باشید تراشه‌ای اختصاصی اپل معادلات تعیین قیمت را تغییر داده است.

مقاله مرتبط:

برای مثال، اگر مدل پایه مک استودیو را با قیمت 1.999 دلار خریداری کنید و مدل پایه مانتیور استودیو دیسپلی را به مبلغ 1.599 خریداری کنید. ba‌aیn‌حal ، ، atle eپtemalaً baraی آel‌aیn‌n‌n‌n‌n‌n‌n‌wane hemehah‌کahahahahahaی bیشnathahahahahahahthndhnthnthnthnt دndhndhhnthahahahahahahahahahahahthahthahthahnahahah درهر صورت، این دسته از محصولات اپل طرفداران و بازار کار خود را داشته اند.

نظر شما کاربران زومیت درباره آی‌مک پرو بعدی چیست؟ به نظر شما مشخصات فنی آی‌مک پرو چگونه خواهد بود؟

منبع