در این مطلب به بررسی انواع اقامت ترکیه و ۷ روش دریافت آن می پردازیم.

همچنین به آموزش اخذ اقامت توریستی ترکیه (کیملیک)، مدارک لازم برای اقامت سال اول و بررسی اقامت توریستی با توجه به ویروس کرونا می پردازیم.

در پایان ۱۵ روش برای اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت را به نقل از سایت اداره مهاجرت ترکیه به صورت ترجمه شده قرار دادیم.

در پایان به پرسش های شما در قسمت نظرات پاسخ میدهیم.

پس با ما همراه باشید.

کیملیک در زبان ترکی به معنی هویت می باشد.

و اصطلاحا به کارت اقامت ترکیه (محل اقامت ترکیه)، کیملیک گفته می شود.

افراد خارجی که درخواست اقامت دارند و زندگی در ترکیه را می دهند مهاجرت پس از قبول مدارک به آن کارتی می دهد که کیملیک نامیده می شود.

با داشتن این کارت شما مقیم کشور ترکیه می تواند به عنوان امتیازاتی برای شما شناخته شود.

اما لازم است بدانید که شما شهروند ترکیه را هیچ نمیشوید و دریافت این کارت امتیازی برای دریافت پاسپورت ندارد.

و نکته مهم دیگر کشور با این کارت شما اجازه کار در ترکیه را ندارید و اگر بخواهید در این کار اجازه کار را داشته باشید.

اولین روش دریافت اقامت ترکیه، اقامت توریستی ترکیه است.

ترکیه یکی از همسایه ایران است که سالانه پذیرای خیل کثیری است که با قصد اقامت، تحصیل و یا گردش به این کشور وارد می‌شود.

اما از جمله روش‌هایی که این سال‌ها به‌واسطه آن می‌شوند، تعداد زیادی از هموطنان ما به ترکیه مهاجرت می‌کنند، اقامت توریستی در ترکیه است.

این نوع اقامت طبق شرایط و ضوابط خاص صورت می‌گیرد که ایرانیان فراوان با ساختن این شرایط و پرداخت هزینه‌های مربوطه، موفق به اخذ اقامت ترکیه شده‌اند.

این افراد با استفاده از روش‌های مختلف و ارائه مدارک لازم، می‌توانند در این کشور اقامت داشته باشند و در تصمیم‌گیری به صورت صریح در ترکیه حضور داشته باشند، با توجه به برخی شرایط و انجام مراحل نیاز، می‌توانند اقامت خود را در این کشور انجام دهند.

برای اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تر از شرایط اخذ اقامت توریستی در کشور ترکیه، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

به‌طورکلی، مدت زمان حضور در کشور ترکیه سه ماه یا ۹۰ روز است که برای اقامت در این مدت، هموطنان ما نیازی به دریافت ویزا نخواهند داشت. کسانی که قصد اقامت در کشور ترکیه را دارند، می‌توانند به ازای هر ۶ ماه، ۹۰ روز را بدون ویزا، ساکن باشند. در طی این‌مدت، فرد نمی‌تواند هیچ‌گونه فعالیت تجاری و تحصیلی داشته باشد.

اما برای اقامت طولانی‌تر در این کشور، راه‌های قانونی ارزان‌تر و بهتری هم وجود دارد که اجاره‌نامه و یا خرید ملک داشته باشد، از آن جمله می‌شود. مدت زمان این نوع اقامت در ترکیه، یک‌ساله است که نیازمند دریافت ویزای اقامت توریستی می‌باشند.

معمولاً که قصد حضور به مدت بیشتر از 90 روز در ترکیه را دارند می‌توانند با شرایط لازم، برای اقامت یکساله اقدام کنند. شرایطی که گفتیم، برای کسب اقامت توریستی در ترکیه که مدت‌زمان آن یک سال است.

روش‌ها و مدارک ویژگی وجود دارد که از طرف دولت ترکیه در نظر گرفته شده و در صورت وجود داشتن چنین چیزی در ادامه برخواهیم شمرد، می‌توان از امکانات قانونی اقامت توریستی در کشور ترکیه بهره‌مند شد. این امکان و شرایط لازم برای دریافت اقامت یکساله توریستی از قرار گرفتن زیر می‌باشد:

  • لزوم حضور در خاک ترکیه به دلیل تحقیقات علمی و تحصیلی
  • اخذ اقامت توریستی با استفاده از اجاره ملک
  • اخذ اقامت توریستی در ترکیه با استفاده از خرید ملک( حداقل ۷۵ هزار دلار)
  • شروع یک شغل و فعالیت تجاری قوانین دولتی این کشور
  • حضور در خاک ترکیه به‌واسطه زبان ترکی بر اساس دوره‌های تصویب شده از جانب دولت ترکیه
  • اخذ اقامت به‌واسطه ازدواج
  • اخذ اقامت به‌واسطه شرکت در دوره‌های آموزشی

پس از مدت‌زمان یکساله اقامت فرد در خاک ترکیه، با ارائه مدارکی که نشان‌دهنده شرایط لازم برای ادامه حضور در این کشور باشد، این امکان وجود دارد که در جهت تمدید اقامت فرد در خاک ترکیه باشد و مدام در این کشور حضور داشته باشد.

اگر مدت ۶ ماه از درخواست در خاک ترکیه گذشته باشد و این اقامت به‌واسطه خرید یا اجاره ملک بوده باشد، می‌توانم با مجوزهای لازم، در این کشور به کار گرفته شود.

در حقیقت دریافت مجوز کار در این کشور، مستلزم دریافت کارت اقامت یا کیملیک است.

این مجوز فعالیت در شرایطی به‌فرد داده می‌شود که استفاده از یک کارفرمای ترک، صورت پذیرفته و در طول این مدت، حتمأ بیمه فرد نیز واریز شود.

در این صورت می‌توانم مجوز کار در ترکیه را بگیرم.

قوانین اقامت توریستی در ترکیه، سابقأ به این صورت بود که؛ فرد برای اولین بار می‌تواند با اجاره نامه در سال بعد نیز اقامت کند و در ترکیه بماند.

اما طبق قوانین جدید، افراد برای اولین بار اقدام به کسب توریستی ترکیه می‌کنند، می‌بایست در جهت تمدید، علاوه بر داشتن اجاره‌نامه، مجوز کار در ترکیه، اجازه تحصیل و سرمایه‌گذاری در این کشور را نیز داشته باشد.

در غیر این صورت مجبور به ترک خاک ترکیه خواهد شد و اگر یک‌سال را در خارج از ترکیه سپری نمودند، می‌توانند با اجاره‌نامه برای اقامت توریستی در ترکیه، اقدام کنند.

دقت داشته باشید که برای دریافت اقامت ترکیه، موضوع ارائه مدارک، بسیار مهم است که می‌بایست به صورت کامل و صحیح انجام شود. اگر قصد تمدید حضور خود در ترکیه را داشته باشید، حتمأ دو ماه قبل از پایان مدت اقامت خود، شروع به گذراندن مراحل و امور مربوط به تمدید کنید.

بر اساس قانون جدید 2022 اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره خانه انجام نمی شود.

آسانترین راه دریافت اقامت ترکیه از طریق اجاره خانه در ترکیه می باشد.در عین حال این روش برای شاخص ترین شیوه می باشد.زیرا بر اساس قانون جدید 2022 احتمال قبولی اقامت توریستی ترکیه پایین می باشد.

در ادامه به بررسی روش های مطمئن تر برای دریافت ترکیه پرداخت.اما این اقامت برای تمامی شهرها و محله های استانبول نمی تواند باشد.

در ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ اداره مهاجرت استانبول طی بیانیه ای اعلام کرد که در مناطق اسنیورت و فاتیح اقامت از طریق اجاره خانه ممکن نیست.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که بر خلاف آن چیزی است که به عنوان اخبار نادرست عنوان می شود شما با اخذ ترکیه در سال های متوالی نمی توانید پاسپورت و شهروندی ترکیه را دریافت کنید.حتی اگر این عدد به 50 سال می رسد!

در زیر به مدارک لازم برای دریافت اقامت سال اول از طریق اجاره خانه پرداختیم:

در بخش‌های قبل از این‌موضوع اشاره‌کردیم که برای اقامت کوتاه‌مدت در کشور ترکیه، می‌توان از طریق کسب اقامت توریستی اقدام کرد که به آن پرداخت، اقامت با اجاره‌نامه یا اجاره ملک نیز گفته می‌شود که از روش‌هایی استفاده شود. مورد علاقه ایرانیان یکی از روش‌های مقرون‌به‌صرفه بوده و با حداقل سلامت و خطر، می‌شود.

علت این‌مسئله به امکان درخواست درخواست یا ریجکت‌کردن درخواست باز می‌گردد که حتی با کامل بودن مدارک باز شود، هم ممکن است مورد قبول اداره مهاجرت ترکیه واقع‌شده و مورد پذیرش قرار گیرد، باید به ترک خاک ترکیه ظرف ده روز بپردازد و تا شش ماه ممکن است امکان پذیرش درخواست مجدد وجود داشته باشد. اقامت در این فرد، وجود ندارد.

از دیگر مشکلاتی که در رابطه با اقامت توریستی در کشور ترکیه مطرح است، عدم حمایت از قانون از افرادی است که از این طریق، اقدام به حضور در ترکیه می‌کنند.

در سال 2019 دولت ترکیه قانون اساسی برای اقامت ترکیه تصویب کرد که از ابتدای سال 2020 اجرا شد. قانون ۶۴۵۸ ماده ۳۱ (مشاهده کامل قانون فوق به زبان ترکی در سایت رسمی مجلس ترکیه) که به اقامت توریستی ترکیه برای افراد خارجی اشاره دارد.

سرانجام این خبر هم تاریخ ۵ فروردین ۱۴۰۱ توسط خبرگزاری دولتی رسمی ترکیه آناتولی هم مورد تایید قرار گرفت.

بدین صورت قانونی قانون جدید هر فرد تبعه خارجی فقط یکسال می تواند از طریق اقامت توریستی برای اقامت ترکیه اقدام کند.و پس از آن ماندن به ماندن در ترکیه باید از روش های دیگر اقدام کند.

این روش در پایین شماره های ۲ تا ۵ توضیح داده شده است.شما می توانید از راه های کم هزینه تر مانند کلاس ترکی که در این مطلب توضیح داده شده است نسبت به اقامت توریستی خود اقدام کنید.

شرط لازم برای هرکدام از این روش برای داشتن ویزا در ترکیه می باشد و در صورتی که تاریخ ویزای شما گذشته باشد دیگر نمی توانید از این روش برای اقامت استفاده کنید.

مهلت زمانی برای اخذ راندوی تمدید، حداقل 2 ماه مانده به تاریخ پایان ویزای شما می باشد.

۱- فرم راندوو پرینت شده

۲- اجاره نامه نوتر شده که در آن صاحبخانه در نوتر قید شده باشد

۳-بیمه سلامت

۴-کد مالیاتی

۵- پرداخت حق خاک و هزینه کارت کیملیک

۶-کپی سند منزل ( تاپو) و نوماراتاژ

۷- چهار قطعه عکس ۶X4

۸- تکمیل فرم تعیین سورس درآمد فرد و پلن سفر

۹- ارائه مدارک برای اثبات توریستی بودن اقامت فرد در این مدت مانند رزرو هتل، پلن سفر

۱۰- ارائه تمکن مالی در حساب ترکیه (با پاسپورت خود می توانید در ترکیه حساب باز کنید و دریافت کنید.

توجه داشته باشید که ادارات را به پرونده اضافه کنید.

در زیر مراحل دریافت اقامت ترکیه از صفر تا صد بیان شده است:

پر کردن فرم راندوو

برای پرکردن فرم راندوو می توانید به سایت اداره مهاجرت ترکیه به آدرس e-ikamet.goc.gov.tr ​​مراجعه کنید.

و فرم های مربوطه را پر کنید. این اطلاعات باید به دقت عمل کنند.

برای مثال در قسمت شغل اگر پیشنهاد گزینه çalışıyo یعنی کار کردن را انتخاب کنید نتیجه به ردخواست فرد می شود.

زیرا طبق قوانین ترکیه کارکردن برای اقامت توریستی ممنوع می باشد.

تنها مجوز فرد مجاز کار در ترکیه را داشته باشد می تواند به صورت قانونی کار کند.

پس از پر کردن فرم راندوو زمان مصاحبه و یا همان مراجعه به اداره مهاجرت برای شما پیامک می شود.

در ترکیه به مراکز اسناد دفتر رسمی نوتر میگویند.شما لازمه که حتما نامه خود را به یکی از این دفاتر برده و نوتر کنید.مدارک لازم پاسپورت شما و اجاره نامه خانه هستند.

در سال ۲۰۲۲ حضور صاحبخانه در نوتر به همراه مدارک شناسایی اجباری شده است.هزینه نوتر برای هر نسخه حدود ۴۰۰ یا ۵۰۰ لیر ترکیه می باشد.برای هر خانواده یک اجاره خانه توسط اداره مهاجرت هنگام تحویل مدارک دریافت می شود.

به همین دلیل هنگام اجاره خانه به تعداد اعضای خانواده اجاره نامه را نوتر کنید.

در هنگام پر کردن فرم راندوو باید اطلاعات مربوط به بیمه خریداری شده برای سلامت نیز وارد شود.

شما قبل از وقت مصاحبه نیاز به مراجعه به اداره ورگی یا همان مالیات دارید که کد مالیاتی دریافت کنید.

پس از دریافت کد مالی ترکیه به شما یک کد مالیاتی داده خواهد شد که از این پس شما باید این کد را دریافت کنید.

برای دریافت نوماراتاژ منزل با عکس سند منزل، پیام زمان داده مهاجرت و مدارک شناسایی خود باید به شهرداری محل زندگی خود مراجعه کنید.برای هر فرد خانواده یک نوماراتاژ لازم است.

پول خاک ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال ۴۰ و برای افراد بالای هجده سال دلار است.

شما در ادارات مالیات می توانید نسبت به پرداخت این مبلغ اقدام کنید.

بنا به زمانی که برای شما sms ارسال می شود به اداره مهاجرت مراجعه کنید و در ابتدای ورود به شما یک پرونده می دهند برای شما پرونده تشکیل می شود و شما را به یک اتاق و کارشناس ارجاع می دهند.

بهتر است در روز تحویل مدارک یک گردش حساب بانکی ترکیه خود را داشته باشید.شما می توانید با پاسپورت خود و بدون نیاز به اقامت ترکیه در بانک های ترکیه حساب باز کنید.

پس از اخذ راندو و درخواست اقامت حدود ۱۰ تا ۱۵ روز بعد به شما زمان تحویل مدارک داده می شود و پس از تحویل مدارک حدود ۱۰ روز نیز زمان صدور و ارسال کارت شما می باشد.یعنی از زمان درخواست شما تا تحویل کارت حدود ۳۰ روز زمان لازم است.

و در زمان کمتر از این اصول دریافت کارت اورجینال غیر ممکن می باشد.

درخواست اقامت شما به مانند تمدید توریستی سال دوم، اجاره نامه غیر واقعی، بیمه سلامت غیر معتبر و….رد شده باشد،در اداره مهاجرت به شما یک نامه ترک خاک ۱۰ روزه می دهد که ظرف این مدت باید ترکیه را ترک کنید.

و در مبادی خروجی نیز جریمه اضافه اقامت شما در ترکیه اخذ می شود.بنا بر دلیل رد درخواست شما گاهی بین ۶ تا ۵ سال اجازه درخواست مجدد نخواهید داشت.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!