در نگاه اول ترکیب دو کلمه کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای در نامگذاری این روز جالب توجه است. ترکیب این دو کلمه می تواند نشان دهنده باشد و نیاز به کسب مهارت برای خلق کسب و کارهای جدید باشد. بسیاری از مدیران برای ساختن تیم های خود به دنبال افراد با مهارت بالاتر هستند و مدارک دانشگاهی معتبر گذشته خود را به ویژه در فرآیندهای استفاده از دست داده اند.

شرکت توسعه تجارت به عنوان یک شرکت فعال در حوزه مشاوره مدیریت در تجربه تجربه خود با مدیران کسب و کارهای مختلف به خوبی از مشکلات آن‌ها در حوزه جذب نیروی کار متخصص و مهارت دید آگاهی دارد. در این مقاله تلاش نمودیم به بهانه «روز کارآفرینی و ترویج آموزش های فنی و حرفه ای پیرامون سازمان فنی و حرفه ای و آموزش های ارائه شده توسط آن توضیحاتی را ارائه دهیم. امیدواریم این مقاله گام پیشرفتی در توسعه فرهنگ ارج نهادن به آموزش های فنی و ای کشور باشد.

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، آموزش‌هایی هستند که انتظار می‌رود دانش‌آموزان آموختگان آن‌ها در ورود به دنیای واقعی کار از سازگاری نسبی ماندگار باشند. بر هیچ کس پوشیده نیست که نیروی انسانی یکی از کلیدی ترین عناصر و سرمایه های هر کسب و کاری به شمار می رود و مدیران برای جذب استعداد و افراد مهارت دیده با رقابت های برتر می توانند.

نیروی انسانی در اثر تربیت و آموزش می‌توان نگرش، دانش و مهارت لازم را به دست آورد. به‌همین دلیل، در اروپای اروپایی و صنعتی بعد از دهه ۱۹۹۰، توسعه صنعتی را در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای می‌دانند و در بهبود و رشد آن‌ها بسیار دارند.

سازمان یونسکو در ارتباط با آموزش های فنی و حرفه ای جملات معروفی دارد که می‌گوید: «خوار شمردن آموزش فنی و حرفه‌ای به این که ماهیتی فرومایه دارد، در واقع، ستیز با زندگی نوین و روی گرداندن از مجالس است. این است که برای بهتر کردن این زندگی پیش می‌آید. توصیه یونسکو در مورد آموزش فنی و حرفه‌ای این است که: آموزش فنی و حرفه‌ای باید بخش نظام آموزشی تکمیلی همهجانبه باشد، و به این دلیل باید توجه فرهنگی را به آن توجه کرد.» (یونسکو، ۱۹۷۳م)

سـابقه آموزش های فنی و حرفه ای در کشـورمان عمری بیش از یک سـده دارد، اما می توانم گفت اسـاس تشـکیل آموزش های فنی و حرفه ای غیررســمی و به نوعی پایه فعالیت های ســازمان آموزش فنی و حرفه ای به «آیین نامه کارآموزی و افزایش مهارت» مصــوب. 27 دی ماه 1339 شورای عالی کار برمی‌گردد. این آیین نامه که در 4 فصل، 27 ماده و 3 تنظیم تنظیم شده است در نوع خود حرکتی پیشرو در زمینه پایه تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در بخش غیررسمی کشور به حساب می آید. در پی تصویب این آیین نامه، مرکز کارآموزی سازمان ذوب آهن کرج و چهار مرکز آموزش فنی و حرفه ای زیر نظر وزارت کار و امور اجتماعی وقت شـــروع به فعالیت نمودند. آخرین آمار مستند نشانگر وجود 7 مرکز آموزش حرفه ای، 3 مرکز کارآموزی و 21 مرکز آموزش جوار کارگاهی در سال 1353 در کشور می باشد.

طبق سالنامه آماری سال 1400 که توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منتشر شده است این سازمان در این سال با داشتن یک ستاد مرکزی مستقر در تهران، مرکز تربیت مربی و پژوهش های فنی و حرفه ای، 31 اداره کل در استان ها، 586 منتشر شده است. مرکز آموزش دولتی و 11634 آموزشگاه فنی و حرفه ای آزاد، متولی آموزش های غیررسمی به تمام ورود به بازار کار اعم از دارندگان گواهینامه پایان تحصیلات متوسطه و پایین تر، دانشجویان، دانش آموختگان دانشگاهی و شاغلین در کشور است.

در مقایسه سال های 1399 و 1400 افزایش 2 درصدی شرکت کنندگان در سال 1400 نسبت به سال 1399 مشاهده می شود. از آنجایی که این افزایش می تواند دلیل شروع مجدد فعالیت های آموزشی باشد که به دلایلی برای بیمارانی که به آن مبتلا هستند، اشاره می کنند.

مقایسه آمار عملکرد سنجش مهارت به تفکیک خوش های آموزشی، نشان دهنده شرکت کنندگان نسبت به خدمات خوشه به دلیل پایین بودن آموزش و امکان حضور بیشتر در فضای کسب و کار از مابقی خوشه هاست. خوشه های صنعت، فرهنگ و هنر و کشاورزی به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند که بیشترین شرکت کننده به خدمات خوشه می شود.

مدرک فنی و حرفه ای یک نوع گواهینامه است که هنرجو بعد از اتمام یک دوره آموزشی، در صورت توانمند شدن در آن دوره، آن مدرک را دریافت می کند. این مدرک انواع مختلف دارد که عبارتند از:

مدرک رسمی فنی و حرفه ای

این مدرک رسمی در خارج از کشور نیز معتبر است. برای گرفتن این مدرک فرد باید آزمون های موجود را با موفقیت پشت سر بگذارد. این مدرک قابل ترجمه بوده و همچنین برای دریافت وام یا دریافت مورد استفاده قرار می گیرد.

مدرک مورد تایید فنی و حرفه ای

این مدارک به وسیله آموزشگاه های آزادی که مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای کشور هستند، به فرد ارائه می شود. بر روی این مدرک و لوگوی آموزشگاه و لوگوی سازمان فنی و حرفه ای کشور وجود دارد. این گواهی به دلیل اینکه به وسیله سازمان فنی و حرفه ای کشور صادر نمی شود، نمی شود و برای گرفتن وام ترجمهات، نمی تواند از مدرک استفاده کرد.

مدرک گذر مهارتی فنی و حرفه ای

مدرک گذر مهارتی فنی و حرفه ای یک مدرک غیررسمی است که برای کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد. این مهارت در همایش ها، سمینارهای دو ساعته و یا کارگاه ها به مراجعین داده می شود و هزینه ای هم برای فرد ندارد.

مدرک فنی و حرفه ای برای دارندگان این مدرک متعددی هستند. ازجمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از وام و تسهیلات
  • تدریس در آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای (دریافت کارت مربی گری)
  • ادامه تحصیل برای دیپلم ردی ها
  • امکان ادامه تحصیل در مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها
  • جذب بهتر و سریع تر در بازار کار
  • کسب و کار برای کار خانگی
  • بیمه تامین اجتماعی برای شاغلین صنایع قالی بافی، صنایع دستی و ساختمانی
  • دریافت پروانه کسب در برخی از کارها

گواهی نامه فنی و حرفه ای در خارج از کشور

ارزش و اعتبار مدرک فنی و حرفه ای بسیار بالا است. این مدرک یک مدرک بین المللی بوده و در تمامی مواردی که عضو سازمان جهانی کار ILO هستند، معتبر است.

افراد با داشتن این مدرک می توانند در سازمان جهانی کار به کار بپردازند. همچنین این مدرک قابل ترجمه بوده و افراد می توانند برای مهاجرت این مدرک را ترجمه کنند.

توجه داشته باشید که همه توسعه یافته و در حال توسعه، عضو ILO (سازمان جهانی کار) هستند؛ در حال حاضر این کشور در بیش از ۷۰ جهان معتبر است.

علاوه بر این بر مدارک فنی و حرفه ای در بسیاری از جهان، در برخی از رشته ها در خارج از کشور که دارای مدرک فنی و حرفه ای هستند، راحت تر از افرادی که مدارک دانشگاهی دارند می توانند کار کنند. ؛ برای کار در خارج از کشور، مهارت و سابقه کار مرتبط نیز بسیار حائز خواهد بود.

به عنوان کلام آخر می توان گفت آموزش های فنی و حرفه ای در شرایط فعلی برای رشد اقتصادی ایران و به فرآیند تولید امری حیاتی ویژه شتاب دهی است. زیرا سرمایه گذاری های زیربنایی و افزایش ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه گذاری بدون سرمایه انسانی بلا استفاده باقی مانده و یا به نحوه اقتصادی و کارآمد بهره برداری نمی شود. بنابراین لازم است تا تمام توان و اندیشه خود را به کار گرفتن تا نسل‌های آینده تصمیم گیری بهتری برای آینده و مسیر شغلی خود داشته باشید.

افراد نسبت به این آموزش‌ها نسبت به قبل متفاوت و جایگاه بالاتری برای آن قائل هستند. نقش و مهم آموزش های فنی و حرفه ای در توسعه در بین توسعه یافته و بسیاری از در حال حاضر اقتصادی، توسعه یافته است. به‌گونه‌ای که بسیاری از کشورها برای ایجاد تحول در توسعه اقتصادی به‌عنوان پیش‌زمینه و اولین گام، اقدام به اصلاح نظام آموزش فنی و حرفه‌ای خود و سرمایه‌گذاری در آن می‌کنند.

در پایان شرکت توسعه تجارت آرتام این روز را به تمامی جستجوگران این حوزه می‌گوید.

منبع: irantvto.ir

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!