آموزش نقد درآمد یوتیوب در ایران
آموزش نقد درآمد یوتیوب در ایران

یوتیوب بزرگ ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در جهان است که بعد از گوگل بیشترین میزان بازدید را در میان کاربران جهان دارد.

خیلی خلاصه یوتیوب در سال 2005 توسط سه تا از کارمندهای شرکت پی پال ساخته شد و در سال 2006 یعنی یک سال بعد توسط گوگل خریداری شد.

یوتیوب الان توسط گوگل اداره میشه و کم هم داره در بین ایرانی ها محبوب میشه و اکثراً کسب و کارها از داخل اینستاگرام آروم آروم به یوتیوب منتقل میشن.

جدیدا اکثر بچه های اینستاگرام کانال یوتیوب می زنند و فعالیت خودشون رو در یوتیوب هم شروع می کنن که به این معنی هست که یوتیوبه با سرعت بیشتری در ایران محبوب بشه.

دقت کنید که مخاطب های یوتیوب فقط شامل ایران نمیشه و ممکنه ویدیو شما توسط کشور های همسایه و حتی ایرانی های خارج از کشور دیده بشه.

راهنما کسب درآمد از یوتیوب
راهنما کسب درآمد از یوتیوب

جالبه بدون یوتیوب به کاربرانی که تولید کننده محتوا هستند و به 2 شرط 1000 سابسکرایب و 4000 ساعت واچ تایم در 12 ماه گذشته رسیده اند می توانند 55 درصد از سود تبلیغات این شرکت را بردارند و درآمد دلاری داشته باشند.

در یوتیوب برای آپلود ویدیو نیاز هست کانال ایجاد کنید و به کانالی که شما را دنبال کنید و در آن مشترک باشند سابسکرایب گفته می شود. (مثل اینستاگرام که افراد شما را فالو می کنند.)

در یوتیوب به میزان زمانی که مردم ویدیوهای شما را تماشا کنند واچ تایم گفته می شود. برای مثال شما یک ویدیو یک ساعت آپلود میکنید و هزار نفر این ویدیو را از ابتدا تا تماشا میکنند در این حالت شما 1000 ساعت واچ تایم به دست آورده است. (این ربطی به تایم ویدیوهایی که تا الان آپلود کردید نداره.)

جدا از 2 شرط بالا برای این که نیاز به درآمدزایی داشته باشید باید محتوای تولید کننده را داشته باشید و اگر محتوای بازنشر کننده را مشاهده کنید و مثلاً ویدیوهای تیک تاک و اینستاگرام و… را آپلود کنید به ویدیوهای شما تعلق نمی گیرد.

یوتیوب به کانال های فارسی زبان و کانال هایی که با شماره تلفن ایران درآمد کسب کردند و مشکلی با ایرانی بودن شما وجود ندارد. همچنین یوتیوب نیازی به داشتن آی پی ثابت ندارند.

یوتیوب در تاریخ 21 الی 26 هر ماه سال درآمد ماه قبل را به حساب یوتیوبر ها واریز می کند. این به این معنی است که شما همیشه ماه قبل را دریافت می کنید.

درباره این که چطور می شود از یوتیوب کسب درآمد کرد و چطور ویدیو تولید کنیم که کانال یوتیوب را حذف نکنیم و چطور از کپی رایت فرار کنیم و… در ادامه مقاله های براتون مینویسم اما فعال در این مقاله صرفا درباره موضوع نقد گرفتن درآمد صحبت كردن.

چگونه درآمد یوتیوب را در ایران نقد کنیم
چگونه درآمد یوتیوب را در ایران نقد کنیم

اولین سوالی که ممکن است براتون پیش بیاد اینه که آیا درآمد یوتیوب در ایران ممکن است؟ بله بهتون بگم که باید درآمد در ایران ممکن است و 3 روش هم برای این کار وجود دارد که در ادامه هر 3 روش را به شما معرفی می کنم و می توانید از بین این روش ها هر کدام رو که دوست داشتید انتخاب کنید.

قانون کپی رایت یوتیوب چیست
قانون کپی رایت یوتیوب چیست

بر خلاف سرویس های اشتراک ویدیو ایرانی در یوتیوب قانون کپی رایت وجود دارد. این قانون را به شما اجازه نمی دهد که شما آن را تولید نمی کنید را آپلود کنید.

برای مثال اگر یک فیلم سینمایی (چه ایرانی و چه خارجی) یا یک موزیک (چه ایرانی و چه خارجی) را آپلود کنید کپی رایت دریافت می کنید و با کانال شما برخورد می شود.

قانون کپی رایت شامل موزیک های بیکلام – برنامه های تلویزیونی – برنامه های شبکه نمایش خانگی – ویدیوهای ضبط شده توسط سایر یوتیوب ها – عکس های موجود در سایت فری پیک و شاتراستاک و… متن های موجود در یک مقاله انگلیسی یا فارسی – متن های موجود در یک کتاب و… می باشد.

در کل هر چیزی که شما سازنده آن نیستید کپی رایت دارد.

در نتیجه اگر می خواهید برای یکی از ویدیوهایی که از موزیک تولید می کنند استفاده کنید، باید از موزیک های بدون کپی رایتی استفاده کنید که در کتاب خانه (کتابخانه صوتی) خود یوتیوب استدیو استفاده کنید.

برای فرار از این قانون تنها راه تولید محتوا و استفاده از محتوای دیگران است.

البته یک قانون به اسم استفاده منصفانه (استفاده منصفانه) هم وجود دارد که به دلیل جلوگیری از پیچیده شدن موضوع فعلا آن را کنار میزاریم. (اگر دوست داشتید می توانید درباره آن تحقیق کنید.)

سوال بعدی ممکن است براتون ایجاد شود که ممکن است این باشد که اگر کپی رایت دریافت کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

این مورد را دارد که ناشر آن محتوا و کسی که به شما کپی را زده چه درخواستی از یوتیوب کرده باشد.

در کل چند حالت رایج وجود دارد که در ادامه همه این حالت ها را براتون مینویسم. دقت کنید که هیچ راهی وجود ندارد که بتونید متوجه بشید که مثلاً اگر از فلان محتوا استفاده کنید کدام حالت ایجاد می شود.

 • حذف درآمد ویدیو : شما نمیتونید از ویدیوی کسب درآمد کنید
 • حذف نصف ویدیو : ویدیوی نصف درآمد برای شما و نصف ویدیو برای ناشر خواهد بود
 • محدود شدن ویدیو در از کشور ها
 • حذف ویدیو در دریافت استرایک (استرایک همون اخطار های یوتیوب هست)

دقت کنید که اگر در 90 روز 3 بار کپی رایت استرایک کانال شما را به همراه حساب ادسنس دریافت کنید و همه کانال ها به حساب ادسنس و همه حساب ها به جیمیل کانال کامل و برای همیشه حذف خواهند شد.

کپی رایت استرایک بصورت خودکار بعد از 90 روز حذف می شود. در صورت دریافت استرایک اول برای یک هفته آپلود ویدیو برای شما محدود می شود. در صورت دریافت کپی رایت دوم مجدد 90 روز تمدید و برای 2 هفته از آپلود ویدیو محدود میشد.

گوگل ادسنس چیست و چرا برای دریافت یوتیوب به آن نیاز داریم
گوگل ادسنس چیست و چرا برای دریافت یوتیوب به آن نیاز داریم

مراحل نقد کردن درآمد یوتیوب به این صورت هست که در ابتدا یک حساب گوگل ادسنس ایجاد کنید و کانال خودتون رو به حساب ادنسن وصل کنید.

یوتیوب هر ماه درآمد شما را به ادسنس واریز می کند و بعد از آن شما با برداشت پول از ادسن آن را در بانکی خود دریافت می کنید.

همینجا ممکن است براتون سوال پیش بیاد که آیا نمیشه که گوگل ادنسن را از داخل ایران ایجاد کرد؟

باید بگم که خیر نمیشه چون برای ساخت ادسنس شرکت گوگل یک کد را تایید می کند به آدرس محل زندگی شما پست می کند و شما باید آن کد را درب منزل دریافت کنید و حساب ادسنس رو فعال کنید و چون ما تحریم می کنیم ادسنس از داخل ایران , و… غیر ممکن است!

نقد درآمد یوتیوب با کمک دوستان و آشنایان خارج از کشور
نقد درآمد یوتیوب با کمک دوستان و آشنایان خارج از کشور

اولین روشی که برای نقد درآمد یوتیوب به شما پیشنهاد میدهم استفاده از دوستان و آشناهای خارج از کشور هست. در این روش دوست یا آشنا شما که در خارج از کشور زندگی می کند درآمد شما را دریافت می کند و به صرافی ایرانی تحویل می دهد و درآمد را برای شما نقد می کند.

این روش یکی از ایمن ترین و بهترین روش های نقدی است که در ادامه مزیت های معایب آن را برای شما به صورت کامل توضیح خواهم داد.

حتماً مراقب باشید که در کشوری مانند آلمانی ها با توجه به اینکه درآمد پیدا می کند و ممکن است باعث شود که دوستان و آشنایان شما این کار را بپذیرند یا در صورت قبولی که بخشی از درآمد مثلاً 20 یا 30 درصد باشد. را به عنوان مالیات کسر کنند.

در این روش دوست یا آشنا شما برای نقد درآمد باید انرژی بزارد و مالیات های ادسنس را پرداخت کند و پول را به صرافی تحویل دهد و… به همین دلیل هم ممکن است برای قبول نکردن درخواست شما بهانه بیاورند.

برای حل این مشکل می توانید پیشنهاد دهید که به عنوان مثال در عوض از درآمد 15 یا 20 درصد از درآمد برای آنها پیشنهاد شود.

 • بدون هزینه در شروع کار
 • وصل شدن به ادسنس اخصاصی
 • احتمال حذف شدن کانال بدون دلیل وجود ندارد
 • دسترسی کامل به سایت ادسنس
 • کسر شدن بخشی از درآمد به خاطر کارمزد
 • پرداخت مالیات بالا در از کشور ها
 • ساخت ادسنس براتون زمان بر خواهد بود
چگونه درآمد یوتیوب را در ایران نقد کنیم
چگونه درآمد یوتیوب را در ایران نقد کنیم

در این روش شما از شرکت های واسط که خدمات نقدی درآمد یوتیوب را ارائه می کنند می کنند. این ها به این صورت عمل می کنند که چند 100 کانال را به یک ادرس وصل می کنند و در پایان ماه درآمد همه 100 کانال را دریافت می کنند هر یوتیوبر را به حساب آن واریز کنند.

اگر در گوگل عبارت نقد درآمد یوتیوب را سرچ کنید با شرکت های مختفی رو به رو می شود که دلیل فرار از استفاده از این شرکت ها من اسم هیچ کدام را در این جا نمیارم.

در این روش شرکت شما را به یک ادرس از پیش آماده کرده و می کند و در نتیجه اگر درخواست بدید و شرکت کنید کانال شما را برسی و قبول کند سریعا درآمدزایی کانال برای شما فعال خواهد شد.

دقت کنید که در قانون کپی و حساب ادسنس توضیح دادم اگر یکی از کانال های دیگری که با این شرکت انجام می دهد 3 بار طی 90 روز استرایک کانال شما را هم به همراه ادنس شرکت بین میرود و این خطر برای شما وجود دارد بگیرید. .

دلیل به دلیل وجود همین خطر هم این شرکت ها هر کانالی رو قبول نمی کنند و کانال هایی را که با آنها همکاری می کنند را برسی می کنند تا این خطر را کاهش دهند اما هیچ وقت نمی توانند این خطر را به صفر برسانند.

 • نقد درآمد کم دردسر
 • واریز اتوماتیک به حساب بانکی
 • پرداخت مالیات
 • کانال تبلیغات
 • مشاوره یوتیوب
 • ثبت کپی رایت شما و جلوگیری از کپی
 • خطر حذف شدن کانال از اشتباه کانال دیگر
 • درصد کارمزد نسبتا بالا
 • تا پایان زمان قرارداد نمیتونید همکاری کنید
نقد درآمد یوتیوب و دور زدن تحریم ها
نقد درآمد یوتیوب و دور زدن تحریم ها

در این روش شما باید خودتون به یک کشور دیگه سفر کنید و اون کشور حساب ادسنس باز کنید و به ایران برگردید. ایران روش رو گفت امن ترین روش ممکن است.

دقت کنید که می توانید برای مثال یک یا دو سال را با روش های درآمد قبلی نقد کنید و بعد از این که سرمایه لازم را برای جمع آوری این روش استفاده کنید. یوتیوب به شما این اجازه رو میده که حساب ادنسنس کانال را تغیر بدید.

 • ادسنس اختصاصی
 • دسترسی کامل به ادسنس
 • کسر نشدن کارمزد از درآمد
 • سرمایه بالا برای اجرا
 • پرداخت مالیات به صورت دستی
 • نیاز به داشتن مدارک سفر
سوالات رایج درباره نقد درآمد یوتیوب در ایران
سوالات رایج درباره نقد درآمد یوتیوب در ایران

در پایان باید بدونید که کانال یوتیوبی به شرایط درآمدی رسیده است روی زمین نمیمونه و اگر شما از بین این 3 روش هیچ کدام رو دوست نداشته باشید که در نهایت ممکن است شبکه های اجتماعی را پیدا کنید که براتون کار نقدی را انجام دهید. .

جمله درآمد یوتیوب در ایران نقد نیست فقط یک بهانه برای گول زدن خودتان و فعالیت در این پلتفرم درجه یک است.

آیا می ادسنس را از داخل ایران ساخت؟ خیر به هیچ عنوان.

نقد درآمد یوتیوب در ایران ممکن است؟ بله.

نقد درآمد یوتیوب در سایر کشور ها مثل افغانستان ممکن است؟ بله برای شرکت هایی که در روش دوم معرفی اکثرا با افرادی که در ایران هم همکاری می کنند.

آیا شما کار نقد درآمد کانال من انجام میدید؟ خیر من خودم هم از روش دوم استفاده میکنم و نمیتونم درآمد شما رو نقد کنم.

آیا می توانم فیلم یا موزیک و… را در یوتیوب آپلود و کسب درآمد کنم؟ بله، اما برای این کار نیاز است از ناشر محتوا مجوز بین المللی کتبی داشته باشید که درباره دریافت این مجوزها اطلاعات زیادی ندارم.

شما با کدام شرکت همکاری می کنید؟ مشکل نمیتونم به این سوال جواب بدم چون اگر شما با شرکتی که من نام بردم کار کنید و راضی نباشید یا مشکلی ایجاد کنید من مسئول میدونید.

کسب درآمد از یوتیوب چقدر زمان میبره؟ میانگین 1 سال در یوتیوب فارسی و 2.5 سال در بازار یوتیوب انگلیسی زمان نیاز هست تا به شرایط درآمد زایی برسید.

یوتیوب چقدر پول میده؟ برای هر موضوع فرق می کند مثلا برای موضوع های آموزشی چیزی حدود 8 دلار برای هر هزار بازدید و برای موضوع های عمومی مثل ویدیو های فان و دوربین مخفی و ویدیو های سرگرمی و… 2 الی 4 دلار برای هر هزار بازدید.

اگه ویدیو زیر 1000 بازدید بگیر درآمدی بهش تعلق میگیره؟ بله درآمد بر اساس هر هزار بازدید ویدیوهای کل کانال هست و این که ویدیوی شما زیر هزار بازدید باعث نمیشه اون ویدیوی شما باشه.

بعد از فعال شدن درآمدزایی کانال برای بازدید از چه اتفاقی موفته؟ آیا به آنها درآمدی تعلق میگیره؟ برای بازدیدهایی که قبلا گرفتید هیچ اتفاقی نمیفته و به اونها هیچ درآمدی تعلق نمیگیره.

اگر ویدیو ها یا موزیک های بدون کپی رایت پیدا کنید و در کانال منتشر کنم شامل درآمد میشه؟ خیر یوتیوب به این کانال هیچ درآمدی نمیکند.

دقت کنید که انتشار پادکست در یوتیوب شامل درآمد نمی شود و اگر پادکست تولید می کند یا باید جلوی دوربین را داشته باشید و یا باید با نرم افزارهایی مانند ادوبی کاراکتر انیمیشن انیمیشن را شبیه سازی کنید اگر صرفاً صوت پادکست را ویدیو کنید درآمدزایی کنید. کانال فعال نمیشود.

در پایان اگر سوالی دارید می توانید در بخش کامنت ها برام بنویسید تا بهش جواب بدم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!