گذشته های گذشته که سفرهای هوایی سفری زیادی نداشتند، در دنیای امروز و هر چه به جلوتر پیش میریم، سفر هوایی. طرفداران بیشتر پیدا می کند. به همین خاطر، لازمه تا اصطلاحات رایجی که در فرودگاه و یا در حین خرید بلیط هواپیما باهاشون تجربه میشین رو بدون تا با خیال آسوده سفر رو شروع کنین. اصطلاحات رایج در فرودگاه و سفرهای هوایی رو در ادامه با من دنبال کنین.

همونطور که در صنعت ریلی شرکت و کارگزاران مسیرها رو تحت پوشش قرار میدن، در سفرهای هوایی هم شرکتهای وجود دارن که هر کدوم ناوگان خاص خودشون رو دارن و در مسیرهای دیگه پرواز دارن. ایران یا شرکت یکی از مواردی هست که در حین خرید بلیط هواپیما باهاش ​​برخورد میکنیم. برای مثال شما زمانی که میخواین بلیط مشهد استانبول رو رزرو کنین، ایرلاین هایی مانند ماهان، آسمان، ترکیش و غیره وجود دارن و شما می تونین بر اساس شرایط مورد نظرتون بلیط یکی از این شرکت های هواپیمایی رو خرید کنید.

این مطلب رو هم بخون: بهترین ایران ایران کدام است؟

فلایت همون پرواز یا جابه مقصد از مبدا به مقصد هست و هر پرواز یک شماره مخصوص به خودش رو داره.

در بسیاری از مواقع ممکنه برای خرید بلیط هواپیما خارجی با پروازهایی روبه رو بشین که در بین راه توقف داشته باشید و ادامه مسیر رو با پرواز دیگه انجام بدین. به این نوع سفرهای هوایی اصطلاحا لی اُووِر گفته میشه.

هر کدوم از ایرلاین ها امکانات رو در کلاس های پروازی متنوع ارائه میدن و بر همین اساس هزینه ی بلیط افزایش یا کاهش میده. ارزون ترین بلیط هواپیما در کلاس پروازی اقتصادی یا اقتصادی ارائه می شود و کلاس های پروازی بیزینس و فرست امکانات ایده آل و خوبی دارن و به همین نسبت هم هزینه ی بیشتر برای خرید بلیط باید پرداخت کنین.

این مطلب رو هم بخون: کدام مسیرها در ایران بلیط بیزینس کلاس دارند؟

بعد از اینکه بلیط رو خرید کردین و بلیط تون شد، باید بدونین که پروازتون از کدوم فرودگاه و کدام ترمینال انجام میشه. هر فرودگاهی از چند ترمینال تشکیل می شود که پروازهای میزبانی می کنن. مثلاً فرودگاه مهرآباد، 6 تامینال دارد که هر کدوم پروازهای ایرلاین ترمینال را برگزار می کنند.

بعد از ورود به فرودگاه و دریافت کارت پرواز، اگر روی کارت رو نگاه کنین، متوجه میشین که شماره گیت مشخص شده و برای سوار شدن به هواپیما باید به گیت با ی ذکر شده برین تا با عبور از اون سوار هواپیما بشین. برای مثال ممکنه در فرودگاه با این جلمه روبرو بشین: پرواز 560 به مقصد تهران از دروازه A12 حرکت خواهد کرد. این یعنی پرواز با شماره 560 به تهران، از گیت a12 انجام خواهد شد.

پروازهای ورود به پروازهایی گفته میشه که به فرودگاهی که شما هستین وارد میشن و به عبارت دیگه، پروازهای ورودی رو اریوال میگن. اگر این جمله به گوشتون خورد: بابت تاخیر در ورود هواپیما عذرخواهی می کنیم این معنی هست که به خاطر توقف در ورود هواپیما ازتون معذرت خواهی شده است. در مقابل پروازهای ورودی، پروازهای خروجی وجود دارن که از فرودگاهی که شما هستین به یه فرودگاه دیگه انجام میشه. حتما در فرودگاه ها با تابلوهای ورودی و خروجی تابلو روبرو شدین.

بعد از وارد کردن فرودگاه شدین و قبل از سوار شدن به هواپیما، باید از گیت های چک این (check in) عبور کنین و مدارک مورد نیاز مانند ویزا، پاسپورت و بلیط تون رو به مامورین پرواز بدین.

اگر به تابلوی اعلام وضعیت فرودگاه ها دقت کنین، متوجه میشین که یه پرواز با سه حالت روبرو هست. یا به موقع و به موقع خواهد بود یا تاخیر داره و اصطلاحا delay داره و یا کنسل خواهد بود.

روی تابلوی اعلام وضعیت پروازها، برخی از پروازها با عبارت boarding ممکن است روبرویند و از خودتون ممکن است جلوین را بپرسید که این اصطلاح چی است؟ به لحظه ای که مسافران در حال سوار شدن به هواپیما هستند، بردینگ گفته می شود.

یکی از بدترین تجربیاتی که ممکن است یک مسافر باهاش ​​روبرو شود، گم کردن وسایل در فرودگاه هست و اگر در یک کشور خارجی باشین، با سردرگمی بدی احتمال می دهد. در این شرایط کافیه به دنبال تابلوی گمشده بگردین. وسایلی در فرودگاه گم میشن که چند ساعت می توانید از این بخش تحویل بگیرید.

در سفرهای مسیر چنده که توقف چند ساعته در برخی از فرودگاه ها دارن، ممکن است بار و چمدون زیادی همراه داشته باشند و حمل و نقلشان در زمان انتظار برای پرواز بعدی، کمی دست و پا گیر باشد. در این شرایط بهتره به دنبال تابلوی انباری بگردین و بار و چمدونتون رو به این تحویل بدین.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!