این افراد در هنگام انتخاب رشته به نکاتی باید توجه داشته باشند: فردی، مهارت، بازار کار و… توجه داشته باشید. در واقع، اگر افراد در هنگام انتخاب رشته به این نکات مهم توجه نکنند، ممکن است که همه زحماتی که برای کنکور کشیده اند، به هدر برو. بنابراین، باید تمام این نکات را دانسته و با رعایت آن انتخاب رشته را در زمان مورد نیاز، به درستی انجام دهند.

شما عزیزان که در کنکور سراسری شرکت کرده اید، بی صبرانه منتظر اعلام نتایج این آزمون هستید. باید بیان کنیم که هنوز زمان دقیقی از سمت سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام نشده است. اما، طبق روال سال های گذشته، اگر از 9 الی 11 تیر ماه در کنکور شرکت کرده اید، می توانید در مرداد ماه کارنامه اولیه خود را مشاهده کنید. در این کارنامه مشخص می شود که شما عزیزان مجاز به انتخاب رشته هستید یا نمی توانید فرآیند انتخاب رشته را انجام دهید.

شما عزیزان باید پس از دریافت کارنامه اولیه، با رعایت نکات مهم به بهترین روش انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهید. شما می توانید 150 کدرشته را به ترتیب اولویت خود انتخاب کنید. پس از انتخاب رشته، مدتی را صبر کنید تا کارنامه نهایی شما صادر شود. از طریق کارنامه نهایی مشخص می شود که شما در کدام دانشگاه و در چه رشته ای قبول شده اید.

همان طور که در ابتدا بیان شد، شما عزیزان باید پیش از انتخاب رشته، نکات مهمی را بدانید. در واقع، این نکات به شما کمک می کند تا رشته ای را انتخاب کنید که هم مطابق با و هم مهارت شما است و هم بازار کار خوبی دارد. اما، علاوه بر نکات مشاور بهتر است که حتماً از یک خوب کمک بگیرید. زیرا مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری بهتر از شما می دانید که طبق رتبه و ترازی که دارید، چه دانشگاه و چه رشته ای مناسب شما است. برخی از مهم ترین نکاتی که باید پیش از انتخاب رشته آن را رعایت کنید، شامل موارد زیر است:

علاوه بر داشتن علاقه، شما عزیزان باید به ها و استعدادهای خود توجه کنید. گاهی اوقات ممکن است که شما به رشته ای علاقه مند باشید اما مهارت کافی برای آن را نداشته باشید. در این صورت نیز در آن رشته با شکست رو به رو شد. گاهی اوقات، گاهی اوقات با شرکت در کلاس های مختلف این مهارت ها را می توانید کسب کنید.

پس از این که متوجه شدید که به چه رشته ای علاقه دارید و در صورت داشتن مهارت کافی، حتما باید بازار کار آن رشته را بررسی کنید. گاهی اوقات برخی از رشته های بازارهای تحصیلی کار خوبی ندارند و ممکن است پس از فارغ التحصیلی نتوانید شغل خوبی را در آن زمینه پیدا کنید. بلعکس، گاهی اوقات برخی از رشته ها بازار کار خوبی دارند و پس از فارغ التحصیلی می توانید در آن زمینه، فورا به کار شوید. بنابراین، برای داشتن یک انتخاب رشته خوب و شغلی ایده آل، باید بازار آن رشته را مورد بررسی قرار دهید.

گاهی اوقات ممکن است که برخی از شما عزیزان به خاطر توجه به نظر و حرف دیگران، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. این کار، بدترین کاری است که شما می توانید در حق خود انجام دهید. زیرا، شما قرار است سال در آن رشته درس بخوانید و پس از فارغ التحصیلی در آن حرفه به کار شوید. اگر دوست دارم آن را نداشته باشید، سخت این همه سال برای شما به بیشترین سال های زندگی تبدیل خواهند شد. بنابراین، در هنگام انتخاب رشته حرف و نظر دیگران برایتان مهم نیست.

یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام انتخاب رشته به آن توجه کنید، فاصله مکانی دانشگاه با منزل شما است. برخی از دانشگاه ها از محل سکونت شما بسیار دور هستند. در این صورت، رفت و آمد برای شما عزیزان سخت خواهد شد. در این هنگام باید در خوابگاه ها بمانید که برای برخی از افراد دور شدن از خانواده بسیار سخت بود. بنابراین، بهتر است که پیش از انتخاب رشته، حتما فاصله مکانی دانشگاه مد نظر خود را تا محل زندگیتان مقایسه و بررسی کنید.

یکی از عواملی که در انتخاب رشته کنکور سراسری بر سزایی می‌دهند، سهمیه‌ها هستند. برخی از افرادی که جزء خانواده های جانبازان، ایثارگران و… هستند، دارای سهمیه هایی هستند. در زمان انتخاب رشته، افرادی که دارای سهام هستند، در اولویت قرار دارند. همچنین، اگر شما نیز دارای افرادی هستند که دارای سهامی هستند، حتماً در زمان انتخاب رشته به نوعی خود توجه کنید.

در صورتی که دانشگاه مورد علاقه و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده اید، باید به میزان آن توجه کنید. گاهی اوقات برخی از دانشگاه ها در برخی از رشته ها، تعداد کمی دانشجو می پذیرند. اگر رتبه شما خیلی خوب نیست، بهتر است که دانشگاه دیگری را انتخاب کنید. در واقع، باید نحوه اولویت بندی انتخاب رشته شما بر اساس دانشگاه ها باشید.

لازم به ذکر است تا بدانید که در انتخاب رشته کنکور سراسری، نحوه گزینش دانشجویان، به صورت بومی گزینی است. ممکن است سوال کنید که بومی گزینی به چه معناست؟ بومی گزینی یعنی در برخی از رشته ها با دانشجویانی که در آن بوم قرار دارند انتخاب می شوند. علاوه بر این، برخی از رشته های وجود دارند که مختصر بومی آن استان هستند. بنابراین، در هنگام انتخاب رشته حتما به بومی گزینی یا گزینش بومی توجه کنید.

ما در این مقاله سعی کنید تا شما عزیزان را با نکات مهمی که باید قبل از انتخاب رشته انتخاب کنید و بدانید، آشنا کنید. به یاد داشته باشید که باید به همه این نکات توجه داشته باشید و حتما آن را بررسی کنید. سپس، طبق آن رشته خود را در زمان لازم انجام دهید. فراموش نکنید که برای انتخاب یک رشته خوب که مناسب با رتبه شما باشد، بهتر است از یک مشاور خوب و با تجربه کمک بگیرید.

منبع: انتخاب رشته کنکور سراسری

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!