خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

عصر یخبندان به دورانی اطلاق می‌شود که در آن دمای کره زمین به شدت کاهش یافته و یخچال‌ها در سرتاسر جهان گسترش می‌یابند. در طول چنین دوره‌ای، بزرگی از زمین برای مدت زمان طولانی با لایه‌های یخی پوشیده می‌شود. با اینکه می‌دانیم برخی از انسان‌ها در طول آخرین دوره عصر یخبندان زنده بمانند، اما همچنان ماهیت و ویژگی‌های این دوره مانند یک راز باقی مانده است. جستجوهای زمین شناسان مانند میلوتین میلانکویچ و لویی آگاسی به ما کمک کرده تا ماهیت و طول چرخه این دوره را بهتر بشناسیم و بشناسیم. در این مطلب قصد داریم 10 نکته جالب در مورد عصر یخبندان را که احتمالاً نمی‌دانستید، برای شما بیان کنید. با دیجی رو همراه باشید.

1. یخچالهای طبیعی

یخچالهای طبیعی

یخچالهای بزرگی در سراسر جهان وجود دارند. این یخچال‌ها نه تنها بزرگترین منبع آب شیرین در روی کره زمین هستند، بلکه یادگارهایی هستند که از عصر یخبندان پیشین به جا مانده‌اند. به زبان ساده‌تر پس از فروپاشی عصر یخبندان در خارج از مناطق زمین، صفحاتی از یخ باقی مانده و تبدیل به یخچال‌های امروزی شده‌اند. در حال حاضر حدود 10 درصد از سطح زمین را یخچال‌های طبیعی پوشیده‌اند. اما بهتر است بدانید که در آخرین عصر یخبندان، یخچالهای طبیعی به اندازه یک سوم کل سطح زمین را در برگرفته بودند.

یخچال‌های بزرگ‌های اندازه‌های دارند، برخی از آن‌ها به اندازه یک زمین فوتبال بوده و برخی دیگر می‌توانند تا چند متر مربع از آن‌ها داشته باشند. در واقع، لایه یخی که قطب جنوب را احاطه کرده است یک محیط طبیعی است که حدود 40 میلیون سال قدمت دارد!

2. ظهور هیمالیا و عصر یخبندان

تحقیقات تحقیقات در زمینه زمین‌شناسی نشان می‌دهد که ظهور هیمالیا ممکن است باعث ایجاد تاریخ یخبندان شود. رشته کوه هیمالیا و فلات تبت در اثر برخورد با صفحات زمین شناختی هند و تبت، طی میلیون ها سال به وجود آمده است.

حدود هشت میلیون سال پیش، این اتفاق نه تنها باعث تغییر توپوگرافی زمین شد، بلکه بادهای موسی در آسیا نیز آغاز شد. علاوه بر این، با تغییرات فرسایشی در این زمین از میزان گاز کربن گل‌ای در جو به شدت افزایش خانه پیدا می‌کند. این موضوع به طور مستقیم به ظهور دوره یخبندان، حدود دو و نیم میلیون سال پیش و همزمان با ظهور هیمالیا شد.

3. جانوران غول پیکر

دوره زمینشناسی پلیستوسن که در حدود 1.8 میلیون سال پیش آغاز شد، همزمان با عصر یخبندان اتفاق افتاد. در این دوره، زمین شاهد ظهور حیوانات و پرندگان غول‌پیکیری بود که زیست‌شناسان آن‌ها را «مگافاونا» می‌نامند. برخی از این مگافاوناها هم اکنون در قالب فیلها و زرافه‌ها و … هنوز زنده بوده اند و حیات خود را حفظ کرده اند. دیگر این حیوانات مانند ماستودون‌ها، ماموت‌ها، ببر خنجر دندان و … با پایان یافتن عصر یخبندان منقرض شدند.

در حقیقت مگافاوناها در حدود 10 هزار سال پیش به طور طبیعی ناپدید شدند و این موضوع برای تحقیق مجدد یک سوال جدی است. گفته می‌شود که منقرض شدن این گونه از جانوران در اثر گرم شدن سریع زمین و پایان عصر یخبندان بوده است. همچنین در این زمان، جمعیت انسانها به افزایش یافتن و بشر برای تهیه غذا و چرم، این موجودات را شکار می‌کردند. ظهور این موارد، همزمان با هموارتر شدن راه انقراض مگافاوناها تبدیل شد.

4. عصر یخبندان کوچک

عصر یخبندان کوچک

بین دوره‌های یخبندان در کاهش بزرگ، دوره‌های یخبندان کوچکتر و کوتاه‌تری نیز هر از گاهی ظاهر می‌شود. این دوره‌های کوچک، آن‌چنان ویرانگر اما تا حدودی می‌توانند باعث ایجاد قحطی و خرابی شوند. آخرین دوره یخبندان کوچک در قرن 14 در مناطق شمال اروپا به ثبت رسیده است. این عصر یخبندان در اثر افت شدید دما در نیمکره شمالی در دوره‌های خاص اتفاق افتاد.

این امر باعث بروز قحطی برای مردمان محلی در آن مناطق شد. در حقیقت در این زمان، دوره‌های طولانی و بدون هیچ تابستانی پدیدار شد که شرایط نامساعد آب و هوایی، زندگی روزمره انسان‌ها را می‌کرد. هنوز عصر یخبندان‌های پیدا نشده است، اما علت تحقیق آخرین دوره یخبندان کوچک را از منابع کوچک انرژی خورشیدی می‌دانند.

5. عصر و عصر یخبندان

عصر و عصر یخبندان

به طور کلی تصور می‌شود که عصر یخبندان‌های بزرگ و کوچک در فواصل منظمی اتفاق می‌افتد. اما اگر هوا و گرم شدن کره زمین را در نظر بگیرم، می‌توان گفت که در روند این دوره‌ها ایجاد شده است. در حقیقت، طبق گفته‌ها، اگر چرخه طبیعی را برای عصر یخبندان‌ها دنبال کنیم، عصر یخبندان بعدی باید در 1500 سال آینده اتفاق بیفتد. با این اوصاف، تولید گازهای گلخانه‌ای در سال‌های گذشته در سراسر جهان به این چرخه میزان قابل توجهی است که عقب رانده شده و به پایان رسیده است.

حتی اگر عصر یخبندان یک پدیده باشد که به طور طبیعی اتفاق می‌افتد، برای داشتن یک دوره طولانی با سطح بسیار کم دی‌‌اکسیدکربن در جو نیاز است. با وجود فعلی کره زمین و گرم شدن روز افزون آن، احتمال چنین افت فشار شدیدی در دی اکسیدک بسیار کم خواهد بود. دانشمندان بر این باورند که انسان چرخه عصر یخبندان را چنان به خطر انداخت که اگر بیش از حد کربن از امروز منتشر شود، عصر یخبندان بعدی حداقل هزار سال دیرتر از دوره طبیعی خودش اتفاق خواهد افتاد!

6. توپوگرافی کره زمین

با شروع آخرین عصر یخبندان، تمام قره های اصلی در موقعیتی که خود قرار دارد و توپوگرافی زمین در آن دوره متفاوتی با حال حاضر وجود دارد. در عصر یخبندان تمام قطب جنوب با ورقه های عظیمی از یخ پوشیده شده بود. همچنین این ورقه‌ها مناطق بزرگی از اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و قسمت‌هایی از آسیا را نیز در بر می‌گرفتند.

با ادامه پیدا کردن دوره انجماد در عصر یخبندان، ورق‌های یخی تمام آمریکای شمالی و کانادا را هم پوشش درآوردن و حتی تا گریلنند امروزی نیز امتداد پیدا کردند. تخمین می‌زنند که 30 درصد از سطح زمین در آن زمان با یخ پوشیده شده بود. سایر عصرهای یخبندان قبل از دوران پلیستوسن نیز بسیار درگیر بودند.

7. ظهور انسانهای مدرن

ظهور انسانهای مدرن

انسانهای مدرن، حدود صد هزار سال پیش در آفریقا ظاهر شدند و تقریباً در حدود ده هزار سال پیش شروع به پیشرفت کردند. در این فاصله زمانی، آن‌ها برای هزاران سال در محیط‌های نامطلوب و زندگی سخت می‌کردند و می‌توانند حیات خود را حفظ کنند.

بر خلاف مگافاوناها، انسانها برای مقاومت در برابر سرما، نه عظیم بودند و نه خزنده، بلکه قادر بودند از تفکر خود استفاده کنند و با سخت‌ترین شرایط آب و هوای کنار بیایند. آن‌ها کمترین حد دما را در آخرین عصر یخبندان در حدود 25000 تا 15000 سال پیش تحمل می کنند. انسان‌های مدرن برای خود پناهگاه‌های گرمی از استخوان‌های ماموت می‌سازند و از پوست حیوانات برای محافظت در برابر استفاده از آنها استفاده می‌کنند.

8. بلندترین یخبندان

طولانی ترین یخبندان

زمین در تاریخ خود حداقل پنج دوره یخبندان بزرگ را شاهد بوده اند که هر کدام 44 تا 110 هزار سال طول کشیده اند! یخبندان هورونی، یکی از اولین دوره های بزرگ یخبندان است که حدود 2400 تا 2100 میلیون سال پیش اتفاق افتاد. این عصر یخبندان در محدودیت جهانی به مدت طولانی، طی دو دوره زمین شناسی گسترش یافت. سپس دوره کریوژنین اتفاق افتاد که بیش از 200 میلیون سال به طول انجامید. آخرین عصر یخبندان، یخبندان کواترنری است که حدود 2.5 میلیون سال پیش آغاز شده است.

9. زمین یک گلوله برفی

زمین مثل یک گلوله برفی

ما میدانیم که در طول آخرین عصر یخبندان حدود 30 درصد از سطح زمین از یخ پوشیده شده بود. اما در برخی از دوره‌های یخبندان، این لایه‌های یخ تقریباً در تمام سطح زمین گسترش می‌یابند. در این دوره‌ها اگر زمین را از فضای تماشا می‌کردید، آن را به شکل یک گلوله برفی می‌دیدید!

قویترین دوره‌های یخبندان احتمالاً یخبندان استرتین-مارینوآن است که حدود 710 تا 640 میلیون سال پیش روی داده است. در حقیقت در این عصر یخبندان، ورقه‌های یخی را می‌توان در قاره‌های مشاهده کرد و حتی در این مناطق اطراف استوا نیز دارای یخچال‌های بیرونی بود. در این عصر یخبندان در سطح جهانی، دمای 30 درجه سانتی‌گراد، حتی سردتر از قطب جنوب امروزی بود.

10. عصر یخبندان بعدی

عصر یخبندان بعدی

تصور اینکه عصر یخبندان بعدی ممکن است به ما چه میزان آسیب‌هایی را نشان دهد برای برخی افراد سوال برانگیز است. افزایش سطح گازهای گلخانه‌ای ممکن است چرخه یخبندان‌های طبیعی را از حالت خارج کند، اما به گفته، احتمال یک دوره خبندان کوچک در حدود سال 2030 وجود دارد. چرا که فعالیت خورشید کاملاً شبیه به آخرین دوره یخبندان در قرن 17 و 18 است.

اکنون با پیشرفت فناوری می‌توان فعالیت خورشید را با دقت بیشتر کرد و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که فعالیت خورشید در یک دهه آینده حدود 60 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. اگر روند آن را دنبال کنیم، این موضوع به طور قابل توجهی قابل توجه در نقطه جهانی، به ویژه در مناطق دور از خط استوا خواهد شد. اما بسیاری از استدلال‌ها با این استدلال مخالف هستند، زیرا معتقدند اگر تابش خورشیدی در حد یخبندان‌های کوچک قبلی باشد، گرمای ناشی از گازهای گلخانه‌ها به طور طبیعی از احتمالی که احتمال می‌دهد جلوگیری کند.

منبع