خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

ساعت، این وسیله کوچک اما مهم و پرکاربرد برای اولین بار توسط کریستیان هویگنس انتخاب شده و در گذر سال‌های متمادی مفهوم مفهوم‌تری از زمان را برای انسان امروز تعریف می‌کند. سال‌های زیادی از ساخت اولین ساعت به دست هویگنس می‌گذرند و این روزها ساعت‌هایی را با مدل‌ها، طرح‌ها، رنگ‌ها و رنگ‌های مختلف می‌بینند که هر کدام آماده‌اند تا در زمان‌های خوب و بد شریکمان شوند و ارزش زمان را به ما یادآوری کنند. امروز در دیجی رو قصد داریم تا شما را با جالب ترین ساعت ها و داستان پشت پرده آن ها آشنا کنیم، پس در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

1- کرپس: ساعت ترسناک و آذردهنده اما جذاب (Corpus Clock)

جالب و خواندنی در مورد ساعت
نمایش از ساعت کرپس در کمبریج، انگلستان

این مدل ساعت در کمبریج بسیار معروف و شناخته شده است. ساعت کاکو برای اولین بار توسط طراحی به جان تیلور (John Taylor) در سال 2008 به دانشکده کریستی کورپوس (Corpus Christi College) اختصاص یافت و برای علاقه‌مندان به دیدن این اثر هنری در معرض بازدید عموم مردم قرار گرفت.

این ساعت با طلا روکش شده اما با این حال عده‌ای از بازدیدکننگان همچنان از دیدن آن هراسانند، زیرا که معتقدند زرق و برق ناشی از طلای به‌کار رفته نمی‌تواند مجسمه هیولای غول‌پیکر اما درخشان در این ساعت و یا پیامی که همراه با آن باشد وجود دارد. پنهان کند. در نگاه اول ممکن است همه چیز در نظرتان خوب جلوه کند. صفحه چرخشی این ساعت نماد بیگ بنگ یا همان تولد زمان است. به جای شماره و عقربه، حلقه‌های LED موجود در آن بیانگر، دقیقه و ساعت بوده و زمان کامل شده است که می‌رسد، چکش به کار رفته در مکانیزم ساعت به صفحه تابوت به کار رفته در آن می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود تا صدا شود. ضربه زنجیر به گوشتان برسد.

همچنین ملخ بزرگ موجود در بالای ساعت نماد یک زمان‌خوار است که هر لحظه‌ی گذرا را بلعیده و بار دیگر مهم زمان برای مخاطب خود می‌شود.

2- پرنده‌ کوکوی غول‌پیکر (Cuckoo Bird)

جالب و خواندنی در مورد ساعت
بزرگ‌ترین ساعت کوکو جهان در تریبرگ، آلمان

ساعت دیواری‌های کوکو احتمالا نوستالژی مشترک کودکی همه ما هستند. شاید اگر هنوز هم به خانه مادربزرگ‌هایمان سر بزنیم یک ساعت دیواری با پرنده کوچک که راس ساعت شروع به کوکو می‌کند را روی طاقچه اتاقشان ببینیم. ناگفته نماند که این مدل ساعت‌ها در زمان خود بسیار محبوب و مورد پسند واقع شده بودند. وجه مشترک اصلی همه ساعت‌های کوکو این است که آن‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بسیار سبک و کوچک هستند تا به راحتی روی دیوار نصب شوند. اما در این میان یک ساعت آلمانی قانون شکنی کرده و ساعت کوکویی به وزن 149 کیلیوگرم و طول 4 متر ساخته و طراحی شده است. هم اکنون این ساعت غول‌پیکر در تریبرگ آلمان گرفته شده است.

3- روزتان را با عطر ساعت آغاز کنید (Sensorwake Clock)

جالب و خواندنی در مورد ساعت
ساعت سنسورویک به همراه کپسول رایحه مورد علاقه شما

صبح زود بیدارشدن آن‌ هم با صدای هشدار ساعت بسیار عذاب آور و ناخوشاید است. اما اگر قهوه صبح‌گاهی و صبحانه اول وقت برایتان دلچسب باشد می‌توانید خودتان را برای سحرخیز بالا ببرید. یک دانش‌آموز فرانسوی در سال 2016 ساعتی اختراع کرد که با عطر دلانگیز خوراکی‌های خوشمزه شما را از خواب بیدار می‌کند.

این ساعت سنسورویک (Sensorwake) نام داشته و با عطرسان، قهوه رست شده، شکلات و نعنا و یا هر عطری که مورد پسند شماست، مشامتان را نوازش می‌دهد. چیزهایی که عاشق طبیعت هستند نیز می‌توانند از عطر گل‌های تازه، برگ و چمن خیس استفاده کنند. هر کپسول عطری تا یک ماه قابل استفاده است. جالب است بدانید ساعت سنسورویک سه دقیقه بعد از انتشار عطر شروع به زنگ خوردن می کند. این کار باعث می‌شود تا افراد تنبلی با اشتمام عطر خوش از خواب بیدار نمی‌شوند هم دیگر بهانه‌ای باشند برای خواب ماندن که نشوند!

4- کلاس درس؛ ساعت زنگ تاریخ!

جالب و خواندنی در مورد ساعت

مردم در قرن نوزدهم علاقه زیادی به تاریخ و رمان پیدا کرده بودند. به همین دلیل هم داشتن یک ساعت تاریخ‌نمای بزرگ بسیار مورد علاقه عموم قرار گرفت. دور تاریخ تاریخ‌نما جمع‌آوری شده و درست است نمایش یک تئاتر، تاریخ آمریکا را از روی تصاویر موجود در ساعت تماشا می‌کردند. اما طولی نکشید که این ساعت ها جذابیت خود را برای مردم از دست داده و از یاد رفتند.

در اواخر قرن نوزدهم موسسه اسمسونیان (Smithsonian Institute) این ساعت تاریخ‌نما را در انبار پیدا کرد و در سال 2017 بار دیگر آن را ترمیم کرد و کرد. منابع ناشناس اظهار دارند که ترکیب حکاکی‌های قدیمی و جدید روی آن باعث شده تا به یک ساعت فوق‌العاده جذاب و زیبا تبدیل شود. طول و عرض این ساعت تاریخ‌نما به ترتیب 3.9 و 1.8 متر می‌باشد.

5- شش دقیقه گم شد!

جالب و خواندنی در مورد ساعت

در سال 2018 از اتحادیه اروپا خارج شد در تعیین ساعت دقیق از دست دادن. در ابتدا کسی متوجه این موضوع نشد اما بعد از گذشت چند ماه این تفاوت بزرگتر از آن بود که نادید گرفت. گفته می‌شود این اختلاف شش دقیقه‌ای به دلیل مسائل سیاسی به وجود آمده است.

ساعت‌هایی که از شبکه استفاده می‌کنند برای شمارش مقدار معینی از جریان برق، باید این مقدار در اروپا 50 هرتز باشد. اما برای چند ماه این شبکه روی 49.996 هرتز کار می‌کرد که همین موضوع باعث شد تا این عملکرد متفاوت از انسان را به گردن یک‌دیگر بیاندازند. اما مسلم بود که این مشکل از نظر سیاسی بسیار مهم و حساس است. اما این شبکه‌های فنی ناقص تنها ساعت‌ها تأثیر نمی‌گذارند، بلکه اشیائی مانند مایکرویوها، اجاق‌گاز و بخاری را هم در برگرفته بود اما روی ساعت‌هایی که با اینترنت و یا باتری کار می‌کردند، این مشکل را نداشتند.

6- آخرین بازمانده ساعتهای قمری

جالب و خواندنی در مورد ساعت

منصور زلاتر (Mensur Zlatar) در 50 سال آخر هفته‌ای دو بار از برج صحت کولا (Sahat-Kula) بالا می‌رود تا با استفاده از این گنجینه قدمت دار موبایل را برای نماز فراخواند. وظیفه زلاتار این است که ساعت قمری را به صورت دستی تنظیم کند. او یک عمر زندگی خود را وقف انجام این کار کرده و در هنگام جنگ نیز تمام تلاشش را کرد تا کسی به این برج گلوله شلیک نکند.

ساخت این ساعت قمری به قرن شانزدهم برمی گردد. در آن زمان نگهبانان این ساعت از احترام و تقدیر ویژه‌ایشان بودند اما این روزها بیشتر شبیه به انجام وظیفه می‌شود با این منصور زلاتر هر روز با عشق کارش را به نحو احسن انجام می‌داد.

7- قدیمی ترین اما پرکار

جالب و خواندنی در مورد ساعت

اسقف کلیسای سالیسوری در سال 1386 ساعتی برای کلیسایشان خرید. در آن دوره این ساعت بسیار مایه افتخار جامعه مسیحیت قرار گرفت اما این روزها بیشتر به یک ماشین صنعتی قدیمی نگاه می‌کنند. قدمت این ساعت حدود 600 سال بوده اما با این وجود همچنان به کار خود ادامه می دهد.

طراحی ساعت به گونه‌ای بوده است که با یک وزنه و قرقره کار می‌کند و در دیوار کلیسا نصب شده است. در حقیقت این ساعت مکانیکی به قدری دقیق، درست و با ظرافت ساخته شده است که هنوز هم قابل استفاده بوده و جایگاه خود را روی دیوار این کلیسا حفظ کرده است.

8- معمای ساعت پاندولی

جالب و خواندنی در مورد ساعت

سال‌ها پیش، زمانی که مخترع ساعت‌های پاندولی در بستر بیماری بودند، کریستین‌های جینز به ساعت او خیره شده و چیز عجیبی را کشف کردند. مهم نیست که چقدر دقیق نگاه کنید پاندول این ساعت بعد از نیم ساعت در جهت مخالف حرکت می کند. سال 2015 تیم تحقیقات در این حوزه متوجه شدند که دلیل این اتفاق جیبری‌ایست که به پاندول وارد می‌شود. از آنجایی که در طبیعت همه چیز درست در مسیر حرکت می‌کند که به کمترین مقاومت نیاز دارد، می‌توان نتیجه گرفت که این موضوع در مورد پاندول‌ها نیز صدق می‌کند.

9- این ساعت اتمی تا سالیان سال دقیق و سالم کار می‌کند!

جالب و خواندنی در مورد ساعت

اکثر ساعت‌ها از مدتی که استفاده می‌شود، نیاز به تعویض باتری دارند، اما مهم نیست که چند بار باتری انجام شود بعد از مدتی استفاده، کارکرد خود را از دست می‌دهند.

در سال 2015 سازمان ملی فناوری و استاندارد (National Institute of Standards and Technology) تصمیم گرفت تا از ساعت های اتمی استرونیوم برای ساخت ساعتی که هیچگاه از کار نمی‌افتد، استفاده کند. این مدل به هیچ عنوان ساختار مکانیکی و بدون سازندگان آن با استفاده از لیزر اتم‌های استرونیوم را به یک دیگر مرتبط کرده‌اند. بعد از بررسی معایب اولیه تیم این سازمان مدت دوام و کارکرد این ساعت را 15 میلیارد سال پیش بینی کرده است.

10- انحراف زمان یا درصد خطا؟

جالب و خواندنی در مورد ساعت

فیزیکدانها معتقدند زمان ثابت و قطعی نیست. به عبارت دیگر مفهوم زمانی در مکان‌های مختلف در آن واحد متفاوت است. این تئوری ادعا می‌کند که ساعت‌ها هم در این عدم ثبات بی‌تقصیر نبوده‌اند، زیرا جریان زمان را برایمان کم‌رنگ می‌سازد.

:دانشمندان و محققان صحت این فرضیه را با تکیه بر دو اصل نتیجه گیری کرده اند

  1. اصل عدم قطعیت هایزنگرگ
  2. اصل نسبیت عام

طبق این دو اصل می‌شود که هر چه انسان دقیق‌تر چیزی را مشاهده کند، کمتر می‌تواند آن را کاهش دهد. که صد البته این گفته در موضوع زمان هم کاملا صدق می‌کند.

برای فهمیدن جنبش آنی زمان، ابتدا باید انرژی ساعت را اندازه گیری کنند. اما ساعت‌های اتمی که کسری از آن‌ها را تقسیم می‌کنند، آنقدر دقیق هستند که در محاسبه محاسبه انرژی آن‌ها مشکل برمی‌خورند هستند. به همین دلیل هم از شیوه‌های تقریبی استفاده می‌شود که همین موضوع باعث می‌شود تا دقت کاهش بیابد.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!