خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

اگر مدت‌هاست که از استفاده می‌کنید، احتمالاً می‌دانید که این سیستم عامل به قدری بزرگ و پیچیده است که می‌تواند همیشه حین کار با آن شگفت‌زده شود. در مقاله امروز ما میخواهیم 10 قابلیت کمتر شناخته شده ویندوز 11 را با شما به اشتراک بگذارید تا کارایی، راحتی و جذابیت استفاده از سیستم ویندوزی را برایتان چند برابر کند. توجه داشته باشید که این قابلیت‌ها را هم در ویندوز 11 و هم روی ویندوز 10 می‌توانید استفاده کنید.

فعال سازی پنجره شناور ماوس

این قابلیت یکی از ویژگی‌های جذاب و کاربردی ویندوز است که احتمالا بسیار مفید خواهد بود. در واقع می‌توان این ویژگی را بخشی از ابزار دسترسی دانست اما بدون توجه به سطح تحرک آن، بسیاری از کاربران استفاده از این قابلیت را بسیار مفید می‌دانند. با فعال کردن پنجره شناور ماوس در واقع به شما می‌توانید بدون کلیک بر روی پنجره مورد نظر نشانگر ماوس را روی آن برده و پنجره مورد نظرتان را فعال کنید.

در نگاه اول این قابلیت تغییر بسیار کوچکی ایجاد می‌کند اما به ویژه اگر از لپ تاپ استفاده می‌کنید، همین تغییر کوچک تفاوت اساسی برای ایجاد خوهد کرد. برای فعال سازی این قابلیت باید ابتدا به Control Panel رفته و روی گزینه Ease of Access Center کلیک کنید. سپس روی گزینه “Make the mouse easy to use” که زیر بخش “Make it easy to management windows” قرار دهید کلیک کنید و گزینه “Activate a window by hovering over it with the mouse” را انتخاب کنید. اکنون کافیست تا روی گزینه Okay کلیک کنید تا ایجاد شده برای فعال شدن ایجاد شود.

فعال سازی پنجره شناور ماوس

چیدمان آسان پنجره

با انتشار نسخه جدیدتر ویندوز حرکت پنجره ها در محدوده صفحه نمایش بسیار آسان تر شده است. کلید ویندوز را روی صفحه کلید خود فشار دهید و سپس کلیدهای جهت دار (بالا، پایین، چپ، راست) را فشار دهید. با فشار دادن کلید چپ یا راست پنجره مورد نظر شما سریعا به نیمه چپ یا راست صفحه منتقل خواهد شد. با زدن دکمه های بالا یا پایین نیز صفحه به دو قسمت بالا و پایین تقسیم خواهد شد.

این میانبرها حتی برای بعضی وقت‌ها که از چندین مورد استفاده می‌کنند نیز به شما کمک می‌کنند. این یک روش عالی و سریع برای مرتب کردن پنجرهایتان در صفحه نمایش و مانیتور است.

چیدمان آسان پنجره

اجرای سریع نوار ابزار

اگر دوست دارید تا به سرعت پنجره‌های سیستم خود را مدیریت کنید، احتمالاً باید بیشتر ابزارها و برنامه‌هایی را به کار بگیرید که بیشتر از آنها استفاده کنید. اگر دوست دارید که به آن‌ها سریع‌تر دسترسی داشته باشید، دکمه‌ای را فشار دهید که روی نوارابزار قرار دهید. برای مثال در تصویر زیر با فشار کلیدهای ویندوز + 1 برنامه کروم باز خواهد شد. با زدن کلیدهای ویندوز + 5 نیز فتوشاپ اجرا می شود.

اجرای سریع نوار ابزار

بخش System Tray را طبق سلیقه خود مرتب کنید

وقتی نوار وظیفه به میان می‌آید باید توجه داشته باشید که قسمت System Tray در این قسمت (آیکون‌های کوچکی که در سمت راست نوار ابزار دارند) باید توجه داشته باشید که از برنامه‌های بسیاری استفاه می‌کنید بسیار شلوغ و نامرتب است. مخصوصا اگر برنامه های زیادی حین بالا آمدن سیستم برایتان اجرا می شود این مقدار دوبرابر خواهد شد. حالا ما اینجاییم تا آشفتگی و بی‌نظمی این بخش را برایتان حل کنیم. باید روی هر کدام از آیکن‌هایی که دوست دارید روی این بخش کلیک کنید تا آن‌ها را مرتب کنید. همچنین می‌توانید این آیکن‌ها را داخل منوی کشویی قرار دهید تا مخفی شوند. یا این که این آیکن‌ها را در سمت راست قرار دهید تا آن‌ها همیشه رویت باشند.

بخش System Tray را طبق سلیقه خود مرتب کنید

نور شب

اگر شما هم جزو افرادی هستید که در طول شب از کامپیوترتان استفاده می کنید. استفاده از قابلیت نور شب برایتان مفید و کاربردی خواهد بود. برای دسترسی به این ویژگی کافیست تا روی منو استارت رفته و عبارت “Night light” را سرچ کنید تا موقعیت مرتبط با آن روی نمایشگر کامپیوتر شما ظاهر شود. در نتیجه فعال کردن این قابلیت خروجی صفحه نمایش شما در شب آبی روشن خواهد بود. بعد از فعال کردن این قابلیت می‌توانید هر زمانی که خواستید آن را به منوی سریع (کلید ویندوز + A خاموش یا روشن کنید) کمک کنید.

نور شب

باز شدن فوری Task Manager

این ترفند تقریباً قدیمی است اما از آنجایی که عملکردهای بخش Task Manager در ویندوز 10 و 11 بسیار مفید است می‌تواند برای کاربران مفید باشد. از هر قسمتی از صفحه روی هر برنامه‌ای که کافی است کلیدهای Ctrl+Shift+Escape را فشار دهید تا Task Manager برایتان باز شود. از اینجا شما می‌توانید به صورت دستی هر برنامه‌ای را که می‌خواهید ببندید، سریع به دستور Run دسترسی داشته باشید و روی سربرگ Startup روی برنامه‌هایی کلیک کنید که به صورت مخفیانه روی ویندوز اجرا می‌شوند را ببندید.

باز شدن فوری Task Manager

ترفند اسکرین شات گرفتن روی ویندوز

اگر هنوز از ابزار داخلی ویندوز برای گرفتن اسکرین شات استفاد نمی‌کنید، توصیه می‌کنیم حتما از ابزار رسمی Windows Snipping Tool برای تهیه اسکرین شات استفاده کنید. اگر هنوز از این بزار استفاده می‌شود را امتحان نکردید کلیدهای Win + Shift + S را فشرا دهید تا گزنیه‌هایی که می‌توانید به آن‌ها کمک کنید تا از یک فضای کاری، یک پنجره یا هر قسمتی که می‌خواهید عکس را برایتان انتخاب کنید، کمک کنید. بعد از گرفتن اسکرین شات مورد نظر یک نسخه از کپی خواهد شد و استفاده در حالت وب یا اجرا در ویرایشگر تصویر است.

اگر عجله دارید می‌توانید به اسکرین‌شات‌های قبلی خود که در مسیر Pictures>Screenshots پوشه قرار دارند تنها با فشار دادن کلیدهای Win + Print Screen دسترسی پیدا کنید. روش دیگری برای این کار است که عکس کامل را به کمک کلیدهای Ctrl + Print Screen کپی کنید.

ترفند اسکرین شات گرفتن روی ویندوز

جستجوی آخرین برنامه‌های نصب شده

یکی از تغییرات ایجاد شده در قابلیت جستجو بر اساس آخرین برنامه‌های نصب شده روی سیستم است که به شما کمک می‌کند از طریق آن به برنامه‌هایی که دوست دارید هرچه زودتر از سیستمتان حذف شوند، کمک کنید. از این طریق به راحتی می‌توانید آخرین برنامه‌هایی را که نصب کرده‌اید دسترسی پیدا کنید و در صورت لزوم آن‌ها را سریعا حذف کنید. برای این کار باید کلید ویندوز را فشار داده و به دنبال گزینه “Add o remove programs” بگردید. سپس روی آن کلیک کرده تا منو تنظیمات برایتان باز شوند. حالا لیستی از همه برنامه‌هایی که روی ویندوز شما نصب شده برایتان نمایش داده می‌شود.

در نسخه‌های قبلی ویندوز این لیست برنامه‌ها نصب شده را به اجبار بر اساس حروف الفبا مشاهده می‌کنید اما اکنون می‌توانید علاوه بر مشاهده فهرست بر اساس حروف الفبا (نام) آن‌ها را بر اساس تاریخ نصب (تاریخ نصب) نیز مرتب کنید. با انتخاب مشاهده لیست برنامه های نصب شده بر اساس تاریخ نصب برنامه ها را به ترتیب از جدیدترین برنامه های نصب شده تا قدیمی ترین آن مشاهده کنید. برای حذف برنامه مورد نظر باید روی منو سه نقطه در گوشه راست هر اپ کلیک کنید تا از شر آن خلاص شوید.

جستوجو آخرین برنامه‌های نصب شده

به سرعت به نمایشگرهای دیگر وصل شوید

اکثر مواقعی که یک مانیتور جددی را به سیستم وصل می‌کنید، ویندوز به صورت خودکار آن را فعال می‌کند. اما اگر مانیتور اضافه کردید و ویندوز آن را شناسایی نکرد روش بسیار سریع برای حل این مشکل وجود دارد. باید کلید ویندوز + P را فشار داده تا منو “Project” برایتان نصب شود. از این منو که ظاهر می شود می توانید گزینه Duplicate (با انتخاب این گزینه بازتاب صفحه نمایش اصلی خود را در نمایشگر دوم مشاهده کنید)، گزینه Extend (استفاده از بیش از یک نمایشگر در آن واحد) یا فقط صفحه دوم (گزینه های کاربردی برای استفاده از تنها یک مانیتور) را مطابق نیاز خود انتخاب کنید.

استفاده از این منوی خاص برای زمانی‌که از چند مانیتور استفاده می‌کنید بسیار عالی و کاربردی خواهد بود و به شما اجازه می‌دهد تا فورا نمایشگرهای ثانویه را برای تماشای یک فیلم یا بازی غیرفعال کرده و دوباره هر زمانی که خواستید آن‌ها را فعال کنید.

به سرعت به نمایشگرهای دیگر وصل شوید

متن متن و المانهای اندازه

شما می‌توانید با ایجاد تغییر در رزولوشن اندازه آنچه در ویندوز مشاهده می‌کنید را تغییر دهید و تنظیم کنید. اما از آنجایی که صفحه نمایش لپ‌تاپ بسیار خاص است، تغییر این فاکتور ایده خوبی نیست زیرا به تصویر کشیده شده و پیکسل به پیکسل می‌شود که ظاهر خوبی ندارد و چشم‌هایتان را اذیت خواهد کرد.

به‌جای ایجاد تغییر در رزولوشن بهتر است به صفحه‌نمایش بروید و صفحه را کمی پایین بیاورید تا به گزینه Scale Setting برسید. در این قسمت می‌توانید بدون تغییر در رزولوشن، متن و تصاویر را کوچکتر و یا بزرگ‌تر کنید. اما می‌توان در صورت افزایش 25 درصدی قرار گرفت. همچنین در این بخش گزینه وجود دارد که تنها متن را تغییر خواهد داد.

اگر از برنامه‌هایی که بسیاری از متن‌ها را مرور می‌کنند و ویرایش متن‌های استفاده می‌کنند، می‌توانند به طور ویژه به کاربران ارائه دهند. می‌توان این برنامه‌ها را در نظر گرفت و آن‌ها را براساس سلیقه خود تغییر دهید.

متن متن و المانهای اندازه

به سرعت آیکن‌ها را در Explorer تنظیم کنید

اگر می‌خواهید آیکون‌ها را در پنجره‌های Explorer بهتر مشاهده کنید، می‌توانید از این ترفند استفاده کنید. برای این کار کافیست تا کلید Ctrl را فشار دهید و چرخ ماوس خود را به سمت بالا و پایین بغلتانید. با این کار تصاویر تامبنیل‌ها بزرگتر یا کوچکتر خواهند شد. تا جایی که دوست دارید عکس‌های آیکن‌ها را کوچک یا بزرگ کنید. از این ترفند برای دسکتاپ ویندوز نیز می‌توانید استفاده کنید.

می‌توان از آن در مرورگرها، ایمیل، ویرایشگرهای تصویر، ویرایشگرهای متن به عنوان بزرگ‌نمایی یا کوچک‌نمایی استفاده کرد. این ترفند بسیار کاربردی بوده و ارزش دارد.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!