اولین مطلبی که در مورد خدمت سربازی خودم نوشتم با استقبال فوق‌العاده‌ای که می‌گویم. چرا که در همین سایت «ویرگول» تا کنون بیش از چهار هزار و هفتصد بازدید کرده است و ده‌ها نیروی اعزامی به پادگان آباده در تلگرام و اینستاگرام، من را پیدا کرده و سوالات زیادی می‌پرسد و تا حد توان پاسخی این عزیزان بوده است. همین استقبال از آن یادداشت باعث شد تا انگیزه‌های بگیرم و برای دوستان عزیزی که در آبان 1400 من هستند بیشتر از خدمت سربازی بنویسم.

چرا که در آبان 1400 من بودم و یک برگه اعزام به خدمت و هزاران سوالی که چندین بی‌جواب بودند و در موارد زیادی هم با پاسخ‌های عجیب دیگران مبهم می‌شوند و فقط در برخی موارد به پاسخ روشن می‌رسند.

اما یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که در طول این مدت از دوستانی که اعزامی پادگان آباده می‌شنیدم و اتفاقاً می‌پرسم که خودم هم بودم به ایگان خدمت می‌کردم و اصلاً ایگان ما کجا بود و چه کارهایی باید انجام شود؟

یگان یا ایگان خدمتی محلی است که پس از پایان دوره آموزشی باید خود را به آنجا معرفی کنید و ادامه خدمت سربازی تا پایان دو سال را در آنجا بود. در موارد خاص و به ندرت امکان جابجایی ایگان خدمت وجود دارد اما روند سختی دارد و پس از پیشنهاد می‌کنم با ایگان خدمتی خود را بپذیرید و بیخیال باشید تا بگذرد!

اما سوال مهم این است که ایگان خدمتی ما کجا خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که براساس قوانین جدید نیروهای مسلح، چند سالی می‌شود که سربازان وظیفه در اغلب موارد در شهر محل سکونت یا نزدیک به آنجا خدمت می‌کنند. پس تا حدی این نگرانی را از خود دور کنید ولی این موضوع کاملاً قطعی و مطلق نیست و شاید اگر شانس با شما یار نباشید در محل سکونت یا نزدیکی‌های دیار خود خدمت نکنید!

اگر از شروع دوره آموزشی در یکی از ارگان‌های سپاه یا ارتش پذیرش گرفته باشید، حتماً در همان محل پذیرش خود خدمت می‌کنید. اما این را هم بدانیم که گرفتن پذیرش حتماً نیاز به معرف یا بند دارد و پیچیده‌ای را هم باید پشت سر بگذارد. همچنین اگر امریه سازمان یا ارگان خاص را هم از قبل انتخاب کنید که باز هم محل خدمت شما باشد از قبل مشخص خواهد شد.

در روز پایانی دوره آموزشی به شما برگه های ارائه خواهد شد که روی آن، نام و مشخصات ایگان خدمتی شما نوشته شده است. همچنین ذکر شده است که در چه روزی باید خودتان را به ایگان معرفی کنید. توجه داشته باشید که اگر حتی یک روز هم دیرتر خودتان را به ایگان معرفی کنید با غیبت مواجه می شود و هر روز غیبت در دوران سربازی، سه روز اضافه خدمت برای شما خواهد داشت!

علاوه بر برگه معرفی ایگان چند برگه دیگر مانند گواهی‌های آموزش‌های رزمی و مهارتی و همچنین آزمون‌های دوره آموزشی به ارائه می‌شود که باید در روز گذشته با دست داشتن همه این برگه‌ها را به شما معرفی کنید. شاید این را هم بپرسید که ایگان اگر پادگان باشد چه وسایلی می‌خواهم وسایلی را همراه داشته باشیم و چه چیزی ممنوع است؟ در پاسخ به این سوال هم می توانم شما را به این یادداشت ارجاع بدهم چرا که تقریباً قوانین همه پادگان های کشور یکسان است.

راستش را به تمام مسیر خدمت سربازی من از ابتدا تا الان درست است که به خاطر نگرانی اما با لطف خدا و خوش شانسی خودم همراه بوده است. چرا که من پیش از شروع مراحل اعزام به خدمت، هیچکسی را نداشتم که بابت خدمت در ارتش یا نیروی انتظامی برایم سفارش انجام دهد. پس از پایان آموزشی هم برحسب اتفاق در یک مجموعه اداری در همین شهر محل سکونت خودم یعنی تهران تقسیم شدم. مکانی که بدون هیچ بند پ یا سفارش اتفاق افتاد و برای خودم جالب بود. این نکته را خواستم بگویم که حتی اگر از قبل پذیرش داشته باشید و شخصی هم سفارش شما را نداشته باشد هم امکانی وجود دارد که در جای خوبی خدمت کنید.

ولی این نکته را هم باید بگویم که متأسفانه سربازانی که پذیرش یا امریه نمی توانند باشند، باید ایگان را در یک پادگان اسپری کنند. در موارد زیادی شنیده شده است که برخی از سربازان دارای مدرک تحصیلی لیسانس به بالا پس از چند ماه خدمت در پادگان به محیط‌های اداری منتقل شده‌اند و اما سربازان بسیاری هم بوده‌اند که تمام دو سال خدمت سربازی خود را در همان پادگان اسپری کرده‌اند.

و اگر بخواهم این یادداشت را در نقطه‌های به پایان برسانم باید بگویم که اگر پذیرش یا امریه یا بند باشد، وجود ندارد و ایگان خدمتی شما جای خوبی نبوده است تلاش کنید که با روش‌های قانونی، ایگان خود را تغییر دهید. چرا که کلاً تقسیم ایگان در صورتی که آن سه مورد اشاره شده در خط قبل را نمی توان کاملاً تصادفی کرد و دست پادگان آموزشی شما نیست. هر چه نظر آنها می تواند تاثیر داشته باشد.

اما اگر موفق نشدید که از راه های قانونی ایگان خود را عوض کنید از زندگی ناامید نشوید و دنیا برایتان تمام نشود. مطمئناً برخی از ایگان‌ها که محیط پادگانی دارند سخت هستند و نفس من از جای گرم بلند نمی‌شود که منکر این موضوع باشم. اما بدانید که اگر جستجوهای شما به نتیجه نرسد نباید سر جنگ و ناسازگاری داشته باشید. چون اجبار این دوران دو ساله با شماست و بهتر است سعی کنید خودتان را با شرایط تطبیق دهید تا از درون، فرسوده نشوید.

سایر مطالب من:

سیر تا پیاز آموزشی سربازی در پادگان آباده

چه وسایلی در آموزشی سربازی داشته باشند؟ چه وسایلی ممنوع است؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!