یافتن معنا و هدف اصلی زندگی
یافتن معنا و هدف اصلی زندگی

خیلی از ما انسانها هنوز انگیزه و دلیل اصلی برای زندگیمان نداریم. فقط با کار کردن خودمان، روزهای را می‌گذرانیم و هر روز مانند روز قبل می‌گذرد. ولی باز خیلی بی‌تفاوت اجازه می‌دهیم روز و روزگار بگذرد. این تکرار و روزمرگی، این روزمُردگی، مارا تبدیل به ربات‌هایی می‌شود که احساس و شوق زندگی است.

سوالی را از تعداد زیادی از افراد در فضای مجازی پرسیدم. سوال این بود : حلقه گم شده زندگی این روزهای آدم ها چیست؟ اکثرا پاسخ دادند: پول.؛ پول باشد همه چیز هست. درست است پول می تواند جواب دهد خیلی از خواسته های شما را نمی دهد اما همه چیز، پول نیست.همه عمرمان را نباید فقط برای بدست آوردن پول هدر. واقعا اگر حلقه گم شده زندگی‌تان پول باشد، شما باختید. زمانی می‌بینید که کلی پول دارید اما هیچ چیز دیگری را ندارید.

وقتی همه زندگی‌تان را با پول مصرف کنید، داشته‌هایتان را از دست می‌دهید و همین‌طور سلامتی‌ و روابط‌تان را می‌برید.

حلقه زندگی زندگی امروز ما چیزی به نام معنا نیست. تنها چیزی که ما را به حرکت وامی‌دارد، معناست. معنای زندگی ماست که به ما انگیزه می دهد. انگیزه معناست که باعث می شود صبح ها زودتر از بقیه بیدار شوند. انگیزه معناست که در کل روز به ما انرژی می دهد. این معناست که اجازه نمی دهد با هر مشکلی، با هر شکستی، تسلیم شود و به عقب برگردیم.

دکتر فرانکل در کتاب انسان در جستجوی معنا می‌گوید: «اگر زندگی کردن فقط رنج بردن است، یعنی اگر قرار باشد زندگی کنید که فقط رنج بکشید، شما ناگزیرید برای زنده ماندن، در رنج بردن هم ‌معنایی پیدا کنید.»

یافتن معنا و هدفی در زندگی واجب تر از نان شب است. با نان شب می‌توان جسم‌تان را موقتاً زنده نگه دارید اما با معنی، می‌توانید جسم، روح و روان‌تان را زنده نگه دارید. برای همین آدم‌های بسیاری در دهه‌های تفکرشان، یعنی در دهه‌های سی زندگی‌شان، معنا و هدف اصلی زندگی‌شان را پیدا نمی‌کنند، می‌میرند. آن‌ها می‌میرند فقط در ۷۰ یا ۸۰ سال دفن می‌شوند.وقتی بدون معنایی در زندگی، لحظه‌هایتان رو سپری کنید، شما مُردید. خود را فریب ندهید. بهانه‌های‌تان جلوی چشمانتان علم کنید. آنقدر بهانه‌ها را منطقی میدانید که توان حرکت را از شما گرفته است.

زندگی بدون هدف و معنا و تنها به‌دنبال مادی بودن، باعث خلا وجودی انسان می‌شود. دلی اصلی سردرگمی و افسردگی انسانها، زندگی بدون هدف و معنادار است.مگر می‌شود در زندگی هدفی ارزشمند و افسرده شد.

فرصت محدود است و تنها رسالت و ماموریت شما این است که قهرمان زندگی خودتان هستید. ارزش وجودی شما خیلی بیشتر از مارک کفش یا لباسی است که می‌پوشید. ما برای خرید یک لباس برند، تمام شهر را زیرورو میکنیم اما به کیفیت و اصالت وجودی‌مان اهمیتی نمی‌دهیم.

افراد زیادی در مشاوره‌هایم ازمن می‌پرسند: «معنا و ماموریت من چیست؟» من می توانم کمکتان کنم معنای زندگی را پیدا کنید. اما هیچ معنایی کلی و مشترکی از زندگی وجود ندارد که بخواهیم برای همه انگیزش کنیم. معنای زندگی شما، گنجینه زندگی شماست. معنا و مفهوم یا همان رسالت و مأموریت هر فرد هم به فرد است. اصلا، هر کس به فرد است. کسی تجربه، دانش و بینش شما را ندارد. کسی درد و رنج های شما را تجربه نکرده است. این فقط خود شمایید که باید نقش خود را درست بازی کنید.

اگر هزاران ایده در ذهنتان داشتید ولی جسارت هیچ‌کدام رو نداشت، نشان می‌دهد که ترس‌هایتان شما را فلج کرده یا این‌قدر در ذهنتان ماندید که فکر کنید چگونه از خودتان سلب کرده‌اید. اگر ایده هایتان را به مرحله عمل درنیاوردید که هیچ ارزشی ندارد. بلند شوید و برای نجات ادامه زندگی خود کاری کنید.

خوب شاید بپرسید من الان چه کاری باید انجام دهم؟ این تمرین را درست انجام دهید تا بتوانید قدم اول را برای شروع این سفر انجام دهید. سفری که قدم اولش با پیدا کردن معنا و هدف اصلی زندگی شروع می‌شود. با خودتان خلوت کنید.تمرکز صد درصد داشته باشید. جلوی آینه ببین. به چشمان خود در آینه زل بزنید. از خودتان بپرسید:

  • معنای زندگی من چیست؟
  • چه کاری است که من باید انجامش بدهم؟
  • چه کاری برای انجام آن کار آفریده شده ام؟
  • هر خلقت خدا هدفی دارد، هیچ موجودی بی هدف و حکمت آفریده نشده است. مگر می‌شود تنها موجود بی‌هدف خدا من باشم؟؟؟؟
  • به گذشته‌تان مراجعه کنید، به کودکی. از وقتی که یادتان می آید. از انجام چه کاری حس خوبی دارید؟
  • وقتی می‌دهید، لذت می‌برید؟
  • متوجه گذر زمان نمی‌شوید؟
  • متوجه هزینه‌های که می‌کنید، نمی‌شوید؟

برای همه این سوالات پاسخی درست و دقیق بیابید. شما در درونتان گنجینه ای دارید. اگر هنوز آن را باز نکنید، زود بازش کنید. اگر آن را باز کرده و از گنج درونتان استفاده نکنید، باید تمام و کمال از آن بهره مند شوید.

برای خواندن این مقاله در سایت من، می تونید اینجا رو کلیک کنید.

حقانی | مربی افزایش درآمد

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!