شرکت‌های اپل، آرلو، وایز و انکر (مالک Eufy) همگی اعلام کرده‌اند که دولت‌ها تا زمانی که مجوزهای لازم یا دادگاه را ارائه می‌دهند، اجازه نمی‌دهند به ویدیوهایی که ازطریق دوربین‌های هوشمند خانگی می‌توانند دسترسی پیدا کنند. این در حالی است که به گزارش ورج، گوگل و آمازون سیاستی برعکس دارند. در واقع اگر پلیس وضعیت اضطراری پیش آمده است، حتی بدون این که می‌توان ویدیوی دوربین هوشمند خانگی را مشاهده کرد.

سیاست عجیب آمازون اولین بار چند هفته پیش در مرکز توجه قرار گرفت. جایی که اعلام شد آمازون (شرکتی که زنگ در هوشمند و سیستم امنیتی تولید می‌کند) به‌منظور ویدیوهای ضبط‌شده به پلیس خواستار دریافت حکم نمی‌شود. اکنون سی‌نت در گزارش می‌کند سیاست‌های حریم خصوصی گوگل مشابه آمازون است. این یعنی نهادهای مجری قانون می‌توانند بدون داشتن حکم به داده‌های محصولات Nest (و از نظر تئوری داده‌های دیگری که دراختیار گوگل قرار می‌دهند) دسترسی پیدا کنند.

سیاست‌هایی که آمازون و گوگل در زمینه‌های درخواست اطلاعات وضع کرده‌اند اعلام می‌کنند «در اکثر مواقع»، نهادهای دولتی به‌منظور دسترسی به آن‌ها موظف به ارائه حکم، احضاریه یا احکام مشابه دادگاه هستند. این گفته برای اپل، آرلو، وایز و انکر نیز صدق می‌کند. بااین‌ها گوگل و آمازونحال چهار شرکت یادشده، یک‌سری موارد را استثنا در نظر می‌گیرند. در این حالت اگر پلیس درخواستی اضطراری برای دسترسی به داده‌ها ثبت کند، گوگل و آمازون داده‌های کاربران را می‌دهند.

آمازون در اوایل ماه جاری اعلام کرد امسال به ۱۱ درخواست این چنین پاسخ مثبت داده شده است. گزارش‌هایی که گوگل درباره سیاست‌هایش منتشر می‌کند، ظاهراً شامل اطلاعات مربوط به درخواست‌های اضطراری نهادهای دولتی نیست. این شرکت به درخواست ورج برای شفاف سازی در این زمینه پاسخ نمی دهد.

در صفحه‌ی سیاست‌های گوگل درباره درخواست‌های اضطراری دسترسی به آن‌ها می‌خوانیم: «اگر ما عقیده پیدا کنیم که می‌توانیم جلوی مرگ یا آسیب جسمی جدی را بگیریم، ممکن است اطلاعات را در اختیار سازمانی دولتی قرار دهیم. برای مثال در زمینه‌هایی مانند بمب‌گذاری، تیراندازی در مدارس، آدم‌ربایی، پیش‌گیری از خودکشی و گم شدن افراد. ما حتی همین درخواست‌ها را نیز با توجه به قوانین و سیاست‌هایمان بررسی می‌کنیم.»

فردی به نمایندگی از Nest که نخواسته است نامش فاش شود می‌گوید Nest وقتی داده‌ها را در شرایط اضطراری به نهادهای دولتی ارائه می‌دهند، این موضوع را به کاربرانی که داده‌هایشان ارائه می‌دهند، اطلاع‌رسانی می‌کند. او می‌گوید در پرونده‌های اضطراری و ممکن است تا زمان گذر از وضعیت بحرانی، گوگل اطلاع‌رسانی انجام دهد.

آمازون به درخواست سی‌نت و ورج پاسخ نمی‌دهد و نمی‌پذیرد که در صورت ارائه اطلاعات به سازمان‌های دولتی، این موضوع را به کاربرانش اطلاع‌رسانی می‌کند یا نه. البته این شرکت می‌گوید برخی از درخواست‌های اضطراری پلیس را رد می‌کند.

شرکت‌ها در شرایطی که تشخیص موقعیت‌های اضطراری و حساس پیش‌آمده است، از نظر قانونی مجاز به ارائه‌کنندگان این چنینی است. اما قوانین، شرکت‌ها را به انجام این کار نمی‌کند. شاید دقیقاً به همین دلیل است که آرلو از سیاست های گوگل و آمازون انتقاد کرده است. این شرکت می‌گوید اگر واقعاً شرایطی پیش آمده، پلیس باید سریعاً برای دریافت حکم اقدام کند.

در همین حین اپل و آنکر ادعا می‌کنند که حتی خود آن‌ها نیز به ویدیوهای کاربران دسترسی ندارند، زیرا سیستم‌های امنیتی‌شان به صورت پیش‌فرض از قابلیت رمزنگاری سرتاسری پشتیبانی می‌کنند. با وجود همکاری پرشمار رینگ با اداره پلیس، امکان فعال کردن رمزنگاری سرتاسری برای شماره گذاری از محصولات این شرکت وجود دارد، اما این دردسرهایی را به‌دنبال دارد. برای نمونه، رمزنگاری سرتاسری با آن دسته از دوربین‌های حلقه که با فعالیت‌های می‌کنند کار نمی‌کند. این نوع دوربین ها مهم ترین محصولات حلقه هستند. رمزنگاری سرتاسری در محصولات حلقه به‌صورت پیش‌فرض فعال نیست و برای استفاده از آن باید یک‌سری از قابلیت‌ها را بزنید. گوگل در دوربین های سری Nest قابلیت رمزنگاری سرتاسری نمی‌دهد.

نکته مهمی را فراموش نکنید. سیاست های اپل، آرلو، وایز و انکر در قبال درخواست های اضطراری لزوما به این معنی نیست که شرکت های یادشده کاربران را به طور کامل ایمن نگه می دارند. سال گذشته صدها نفر از کاربران دوربینهای Eufy اعلام کردند که ویدیوی ضبط شده از خانه‌شان برای افراد غریبه به نمایش درآمد است. در واکنش به این اتفاق، آنکر مجبور به عذرخواهی شد. همچنین مدتی پیش اعلام ویز سال‌ها از وجود آسیب پذیری امنیتی در دوربین‌هایش باخبر بوده است، اما این موضوع را به کاربرانش اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

از طرفی اپل ویدیوی سرویس HomeKit را دیگر نمی‌دهد، اما با درخواست‌های دسترسی به اطلاعات دسترسی می‌کند. گزارشی در اوایل سال جاری ادعا کرد اپل و متا اطلاعات مشتریان خود را به اشتباه برای هکرهایی که درخواست اضطراری جعلی ثبت کرده‌اند، فرستاده‌اند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!