تیمی متشکل از مهندسان و طراحان پیشین برند Essential کار روی گوشی هوشمند هستند که قبلاً با نام Osom OV1 شناخته می‌شود، بااین‌حال روز گذشته در جریان برگزاری کنفرانسی مطبوعاتی اعضای تیم تولیدکننده تصمیم‌گیری نام و کاربری گوشی را تغییر می‌دهند.

به گزارش ورج، شرکت سولانا (Solana) روی حوزه‌های بلوک‌چینی کنفرانسی برگزار می‌شود که اولین گوشی هوشمند خود را با نام Saga تولید می‌کند که درنتیجه‌ای با Osom همکاری می‌کند. گوشی هوشمند Solana Saga برچسب قیمت ۱۰۰۰ دلاری دارد و هماکنون می‌توانم آن را پیش‌خرید کرد. برای پیش‌خرید محصول باید صد دلار پرداخت کنید.

به‌ی سولانا، گوشی جدید Saga در فصل اول سال آینده میلادی به دست مشتریان می‌رسد.

گوشی Solana Saga از نمای جلو در دست یک مرد با کلاه

گوشی Solana Saga مجهز به نمایشگر ۶.۶۷ اینچ ۱۲۰ هرتز OLED، حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۵۱۲ گیگابایتی و ۱۲ گیگابایتی است. گوشی از پردازنده‌های پرچمدار جدید کوالکام یعنی Snapdragon 8 Plus Gen 1 استفاده می‌کند که مصرف انرژی بهینه‌ای را دارد و با پردازنده‌های مورد انتظار A16 اپلیکشن رقابت خواهد کرد. Snapdragon 8 Plus Gen 1 یک هسته‌ی ۳٫۲ گیگاهرتزی Cortex-X2، سه هسته‌ای ۲٫۸ گیگاهرتزی Cortex-A710 و چهار هسته‌ای ۲٫۰ گیگاهرتزی Cortex-A510 دارد.

سولانا در پنل پشتی گوشی Saga از دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی به‌همراه دوربین فوق عریض ۱۲ مگاپیکسلی استفاده کرده است. گوشی هوشمند Saga از نظر مشخصات فنی دست‌کمی از پرچمدارهای امروزی بازار، اما تمرکز اصلی این دستگاه روی حوزه‌ای رمزارزها خواهد بود.

آناتولی یاکوونکوشرکت سولانا، می‌گوید حماسه گوشی به رمزارزها می‌تواند در دستگاه‌های قابل حمل نیز قابل دسترسی باشد.

گوشی Solana Saga مخصوص کسانی است که به ویژه‌های والت‌های رمزارز، Web3 و NFT دنیایی را دارند و با قابلیت‌های منحصربه‌فرد دررس می‌گیرند: پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلوک‌چین سولانا. این شبکه‌ی بلوک‌چین در زمینه‌ی حجم فروش NFT می‌تواند تا حدی در قامت رقیبی برای اتریوم ظاهر شود.

مارکتپلیس Magic Eden (متمرکز بر NFT)، Phantom (تولیدکننده‌ی والت سولانا) و Orca (صرافی رمزارز) همگی توافق کرده‌اند که از حماسه گوشی و پروژه‌های نرم‌افزاری جدید سولانا حمایت می‌کنند.

گوشی Solana Saga در دست یک مرد نمای پشت

برند Osom در گفت‌وگو با خبرگزاری ورج اعلام کرد OV1 و Saga یک دستگاه هستند و قرار نیستند به‌عنوان گوشی‌هایی مجزا عرضه شوند. این یعنی حماسه قرار دادن محور اصلی جستجوهای برند Osom در صنعت موبایل باشد.

جیسون کیتسشرکت سازنده و بنیان‌گذار Osom، می‌گوید این شرکت از همکاری با سولانا برای ساخت حماسه گوشی بسیار هیجان‌زده است: «شرکت‌های جدید سخت‌افزاری باید از Web3 که آینده‌مان را می‌سازد حمایت می‌کند. ساخت اکوسیستمی که به آینده می‌نگرد بسیار هیجان انگیز است.»

سولانا در کنفرانس روز گذشته فروشگاه اپلیکیشنی که Solana Mobile Stack نام دارد نیز معرفی کرد. این فروشگاه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خواهد بود و در گوشی Saga گنجانده خواهد شد. سولانا می‌گوید به‌لطف این فروشگاه تعداد اپلیکیشن‌ها، خدمات دیجیتال و کالاهای دیجیتالی برای رمزارز افزایش پیدا خواهد کرد. سولانا قصد دارد Solana Mobile Stack را دردسترس دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی نیز قرار دهد.

آناتولی یاکوونکو می‌گوید: «۱۳ سال پس از آغاز به‌کار بیت‌کوین، در کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل حتی یک خبر با محوریت رمزارزها اعلام نشد. فکر می کنم این موضوع را به ما می خواهد.» سولانا می‌گوید توسعه‌دهندگان قبل از زندگی عادی به گوشی Saga دسترسی پیدا می‌کنند.

مدل مشکی گوشی Solana Saga در دست

برخی از کاربران انتظار دارند شرکتی مثل Solana Osom یک دستگاه عادی اندرویدی بسازند که صرفاً روی حریم خصوصی خصوصی باشد (چیزی مثل Essential Phone 2). برند Osom دو ماه پیش در مصاحبه با خبرگزاری اندروید پلیس گفته شده تخمین می‌زند که OV1 بسیار کمتر از ۱٫۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد.

این که Solana و Osom می‌توانند به وعده‌های خود مبنی‌بر عرضه‌ی Saga در فصل اول ۲۰۲۳ پای‌بند بمانند یا نه‌پرستی است که مشخصاً جوابش نیاز به گذر زمان دارد. تولید دستگاه‌های بر روی رمزارز اقدام پرخطری است، چون معمولاً از این نوع دستگاه‌ها به‌شکل چشمگیر استقبال نمی‌شود. حتی گوشی‌سازان جربه‌های مشابه HTC‌های قبلی را در این مسیر برداشته‌اند و به نتیجه مثبتی نرسیده‌اند.

Osom OV1

متأسفانه رندرهای رسمی گوشی Solana Saga منتشر نشده است، اما این گوشی طراحی مشابه با OV1 دارد. تصاویر بالا و همچنین تصویر اصلی مقاله مربوط به گوشی Osom OV1 است تا با طراحی Saga بهتر آشنا شوید.