ای ام دی بامداد امروز جدیدترین گزارش مالی خود را که به سه ماهه‌ای منتهی به ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد و تیر ۱۴۰۱) می‌رساند. آمار رسمی نشان می‌دهد تیم‌بینی قرمز است در زمینه‌های کسب درآمد و سود قوی‌تر از انتظار ظاهر شدن، بااین‌حال پیش‌بینی‌های AMD برای فصل جاری تا حدی باعث بروز مشکلاتی می‌شود. درآمدی که AMD برای فصل سوم ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرده کمتر از آن چیزی است که وال‌استریت پیش‌بینی کرده بود.

گزارش گزارش مالی AMD، سود هر سهم این شرکت در فصل دوم سال جاری میلادی 1.05 دلار (در حالت تعدیل شده) بوده است. تحلیلگران وال‌استریت پیش‌بینی کرده بودند هر سهم این شرکت ۱.۰۳ دلار باشد. درآمد تیم قرمز در بازه‌ای زمانی موردبحث ۶.۵۵ میلیارد دلار و سود خالص ۴۴۷ میلیون دلار بود. تحلیلگران انتظار دارند AMD درآمد ۶٫۵۳ میلیارد دلاری کسب کند.

AMD می‌گوید که انتظار می‌رود در فصل سوم سال جاری به درآمد ۶٫۷ میلیارد دلاری (با احتمال ۲۰۰ میلیون دلار خطا) دست پیدا کند. تحلیلگران وال‌استریت پیش‌تر گفته بودند که احتمالاً AMD می‌تواند در فصل سوم به درآمد ۶٫۸۳ میلیارد دلاری برسد.

که AMD می‌تواند فراتر از انتظارات ظاهر شود، بزرگ‌ترین رقیب این شرکت است، یعنی این کاهش با افزایش شدید درآمدهایش است. تیم قرمز فرصت بسیار مناسبی دارد تا بیش از پیش خودش را در بازار پردازنده بالا بکشد. پردازنده‌های ساخت AMD در زمینه‌های عملکرد قوی‌تر از پردازنده‌های اینتل ظاهر می‌شوند و سرمایه‌گذاری می‌کنند AMD مشتاقان هستند که این شرکت را با تعداد تولیدکننده بیشتری از بازار اینتل را به خود اختصاص دهند.

CNBC می‌نویسد در فصل دوم سال ۲۰۲۲ همه چهار واحد تجاری اصلی AMD با رشد مواجه شدند. درآمد کلی تیم قرمز نسبت‌ به سه‌ماهه‌ی دوم سال گذشته میلادی ۷۰ درصد افزایش پیدا کرد.

به گفته‌ی AMD، فروش دیتاسنتر این شرکت با واحد 83 درصدی سال به 1.5 میلیارد دلار رسید. واحد دیتاسنتر AMD شامل پردازنده‌های مربوط به رایانش ابری و پردازنده‌هایی است که این شرکت برای سازمان‌های بزرگ خود تولید می‌کند. فروش عالی پردازنده‌های سرور به‌سزایی روی افزایش درآمد واحد تجاری دیتاسنتر گذاشته شده است. تیم قرمز می‌گوید که انتظار دارد در فصل سوم ۲۰۲۲ برای پردازنده‌های کلاس سرور همچنان بالا باشد.

واحد تجاری AMD که شامل پردازنده‌های کلاس دسکتاپ و لپ تاپ می‌شود با رشد ۲۵ درصدی درآمد دیگر می‌شود. با توجه به هشدارهای تحلیلگران نسبت به کاهش بیشتر بازار کامپیوترهای شخصی پس از دو سال اوج گیری به دلیل دنیاگیری حوادث، پردازنده های دسکتاپ و لپ تاپ AMD در فصل دوم به ۲.۲ میلیارد دلار رسید. AMD می‌گوید بخش اصلی درآمد این واحد تجاری به فروش پردازنده خوب‌های کلاس لپ تاپ ارتباط دارد.

دکتر لیزا سو، عامل AMD، می‌گوید در فصلی که شاهد کاهش بازار کامپیوترهای شخصی بوده است. در همین راستا تیم قرمز تصمیم گرفته است در رابطه با پیش‌بینی‌هایش برای بازار PC «محافظه‌کارانه» عمل کند. دکتر سو در جلسه توجیهی گزارش مالی که با حضور سهامداران و تحلیلگران برگزار شد، گفت AMD عقیده دارد که در حال افزایش از پردازنده‌های سرور و پردازنده‌های مخصوص کامپیوتر است.

مقالات مرتبط:

آمار فروش پردازنده‌های مخصوص کنسول‌هایی مانند پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس نیز یکی از نکات مهم گزارش مالی جدید AMD است. فروش واحد گیمینگ AMD به‌لطف پردازنده‌های نیمه‌سفارشی کنسول‌های بازی با رشد سالانه‌ای ۳۲ درصدی به ۱.۷ میلیارد دلار رسید. البته در همین بازه‌های زمانی فروش پردازنده‌های گرافیکی کلاس کامپیوتر AMD کاهش یافت.

پردازنده‌های تجاری‌های توکار AMD که شامل تراشه‌ای مخصوص شبکه و خودرو می‌شود فروش ۱.۳ میلیارد دلاری را ثبت کرد. تحلیگران می‌گویند یکی از دلایلی که باعث عملکرد خوب این واحد تجاری شده، تصاحب شرکت زایلینکس به دست AMD بوده است. فرآیند تصاحب زایلینکس در فصل اول ۲۰۲۲ تکمیل شد.

تا لحظه‌ای نوشته شده این مقاله ارزش سهام AMD درمقایسه‌با اوایل سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۱ درصد کاهش یافته است. اتفاقی مشابه به‌صورت درآمد در صنعت تراشه است و به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران از ترس تورم و احتمال بروز تصمیمات اقتصادی بخشی از سرمایه‌های خود را از بازار قطعات نیمه‌هادی خارج می‌کنند.

AMD می‌گوید که در فصل دوم سال جاری میلادی ۹۲۰ میلیون دلار از سهام خود را بازخرید کرده است.

در پی انتشار گزارش مالی جدید AMD ارزش سهام این شرکت ۶ درصد افت کرد.

جمعه گذشته ارزش بازار AMD از ارزش بازار اینتل پیشی گرفت. در آن زمان اعلام شد ارزش بازار تیم قرمز با رشد سه درصدی مواجه شده و به ۱۵۳ میلیارد دلار رسیده است. پس از انتشار گزارش مالی اینتل در بامداد جمعه، ارزش بازار این شرکت ۹ درصد کاهش یافت و به ۱۴۸ میلیارد دلار رسید.

پیشی گرفتن ارزش بازار AMD بیشتر جنبه‌های نمادین دارد، اما به وضوح میزان رقابتی‌بودن بازارهای کامپیوتر و سرور را به نمایش می‌گذارد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!