دنیاگیری ویروس‌ها آثار مثبتی روی بازار کامپیوترهای شخصی قرار داده و در ماه‌های نخست، موجودی PC در بسیاری از فروشگاه‌ها تمام می‌شوند. به مدت دو سال گذشته، فروش کامپیوتر شخصی رکوردشکنی کرد و شرکت‌های فعال در این حوزه تعداد زیادی به جیب زدند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد دوران خوب کامپیوترهای شخصی و شرکت‌های تراشه‌ساز کم‌کم نفس‌های آخرش را می‌کشد.

افت شدید فروش کروم بوک در فصل گذشته به سایر محصولات نیز سرایت کرده و باعث کاهش تولید کامپیوترهای ویندوزی نیز می شود. اینتل بام امروز در جدیدترین گزارش مالی افت ۲۵ درصدی فروش خود از مصرف کننده های مصرفی (مخصوص کاربران عادی) خبر داد. تیم آبی می‌گوید که پیش‌بینی می‌کند ابعاد بازار کامپیوتر در سال جاری میلادی تقریباً ۱۰ درصد کاهش یابد.

پت گلسینگرشرکت سازنده اینتل در جلسه جلسه توجیهی گزارش مالی گفت: «شماری از بهترین مشتریان ما با سرعتی است که در دهه‌های اخیر نمونه‌های بزرگ آن در حال کاهش میزان محصولات موجود هستند.»

در اوایل ماه جاری میلادی مؤسسه تحقیقاتی گارتنر گفت۲ بازار کامپیوتر در سال ۲۰۲ نسبت به سال ۲۰۲۱ به‌میزان ۱۲.۶ درصد افزایش یافته است. تقریباً هم‌زمان با انتشار گزارش مالی اینتل، اپل نیز گزارش مالی خود را منتشر کرد و گفت فروش مک در فصل آخر ۱۰ درصد کاهش یافته است. البته تیم کوک، اپل می‌گوید که احتمالاً شرکتی تحت مدیریتش تمامی رایانه‌های مک را به فروش خواهد رساند.

اینتل در گزارش مالی‌اش می‌گوید در فصل دوم سال ۲۰۲۲ درآمدهایش ۲۲ درصد کاهش یافته و به ۱۵.۳ میلیارد دلار رسیده است. در اتفاقی غیرمنتظره اینتل هیچ سودی در فصل دوم امسال انجام نشد و به‌جای آن با ضرر نیم میلیونی درآمد. اینتل در فصل دوم ۲۰۲۱ بود سود ۵٫۱ دلاری کسب کند. مقایسه‌ی اعداد نشان می‌دهد سود اینتل در فصل دوم ۲۰۲۲ از ۱۰۹ درصدی تجربه کرده است.اینتل قصد دارد پاییز این قیمت پردازنده‌هایش را افزایش دهد و شاید با این کار مجدداً درآمدهایش را بالا ببرد.

آمار نشان می‌دهد درآمد واحد دیتاسنتر اینتل ۱۶ درصد کاهش یافته است. سود عملیاتی این واحد تجاری در همین بازه‌ای زمانی ۹۰ درصد افت کرد.

گزارش مالی فصل دوم ۲۰۲۲ اینتل درآمد و ضرر دارد

ضررهایی که اینتل در فصل اخیر متحمل شده است همگی به کاهش فروش محصول ارتباط دارد. قنتل مظویدر اِملیحاته ننهم منهلیهراد دعلهاری‌ههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه پت گلسینگر می‌گوید اینتل امسال نمی‌تواند هدفی را برای تولید GPU تعیین کند، اما انتظار می‌رود از فروش این پردازنده‌های گرافیکی تا پایان امسال به یک میلیارد دلار برسد. به گفته‌ی گلسینگر، گرافیک‌های دسکتاپی سری A5 و A7 خانواده‌ی Arc فصل آینده روانی بازار می‌شوند.

اینتل همچنین می‌گوید به دلیل توسعه خط تولید کارخانه‌هایش متحمل هزینه تولید ۱۵۵ میلیون دلاری می‌شود. تیم آبی در فصل آخر قراردادهای اولیه با کوالکام و مدیاتک امضا کند تا برای شرکت‌ها تراشه بسازد. تا پیش از انتخاب پت گلسینگر به‌عنوان سیم‌کار اینتل، این شرکت هیچ دستگاهی برای تولید تراشه برای شرکت‌های دیگر نداشت.

با وجود عملکرد نه‌چندان خوب اینتل در فصل آخر، روز گذشته خبر مهمی منتشر شد که مدیران اینتل بسیار خوشحال‌کننده هستند. مجلس سنای ایالات متحده پس از مدت‌ها انتظار در نهایت به لایحه‌ای ۲۸۰ میلیارد دلاری تراشه‌های چراغ سبز نشان داد تا بودجه‌های سنگین دراختیار شرکت‌های تراشه‌ساز قرار بگیرند. آمریکا قصد دارد ۵۲ میلیارد دلار کمک مالی به شرکت‌های آمریکایی فعال در صنعت نیمه‌هادی بدهد و ۲۵ درصد تخفیف برای سرمایه‌گذاران در نظر بگیرد.

لایحه‌های تراشه در وهله‌ای اول روی تولید تراشه‌ها هستند و اینتل سرشناس‌ترین تراشه در آمریکا می‌شود. تحلیلگران می‌گویند بخش زیادی از این بودجه به اینتل می‌رسد. البته دور از انتظار است که بودجه‌ای سنگین دولت آمریکا نیز وضعیت بازار تراشه را به حالت عادی برگرداند یا این کشور را در صنعت نیمه‌هادی به رقیبی جدی‌تر برای آسیا تبدیل کند.

اینتل داده است که با استفاده از کمک‌هزینه‌های دولتی کارخانه‌های ایجاد و تعداد زیادی شغل ایجاد می‌کند. اینتل می‌گوید که انتظار دارد بخشی از کمک‌هزینه‌ای دولت آمریکا را در سال ۲۰۲۳ دریافت کند.

مقالات مرتبط:

اینتل همزمان با انتشار گزارش مالی جدیدش اعلام کرد که از بازار حافظه Optane خارج می شود. این شرکت با وجود فروش سایر بخش‌های کسب‌وکار SSD خود به SK Hynix در سال ۲۰۲۰، همچنان به فعالیت‌های کسب و کار Optane ادامه داد. اینتل همچنین می‌گوید از بازار پهپادها خارج شده است. کیمبال ماسک، برادر ایلان ماسک، کسب و کار فعال اینتل در بازار پهپاد را خرید کرد.

اینتل پیش‌بینی می‌کند که در فصل آینده عملکرد درخشانی نخواهد داشت. مدیر ارشد مالی این شرکت می‌گوید که احتمالاً پس از فصل آینده، وضعیت به مرور زمان می‌شود: «انتظار داریم که در فصل دوم و فصل سوم ۲۰۲۲ شاهد بدترین عملکرد مالی اینتل باشیم».

در همین حین که اینتل از ضررهای خود خبر می‌دهد، کوالکام روز گذشته اعلام کرد که فروش رایانه‌های موبایلی‌اش رشد سالانه‌ی ۵۹ درصدی تجربه کرده و به ۶.۱ میلیارد دلار رسیده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!