اپل در ساعت‌های اولیه بامداد امروز گزارش عملکرد خود را در فصل سوم سال مالی ۲۰۲۲ منتشر کرد و آنطور که آمار نشان می‌دهد، شرکت کوپرتینویی بهتر از انتظارات تحلیلگران وال‌استریت ظاهر شود. اپل می‌گوید درآمد حاصل از فروش آیفون در فصل سوم سال مالی ۲۰۲۲ نسبت به فصل سوم سال مالی ۲۰۲۱ افزایش یافته است. در همین بازه ای زمانی درآمد بخش خدمات اپل 12 درصد افزایش یافت.

سایر بخش‌های تجاری اپل نشان‌دهنده عملکرد درخشانی هستند. درآمد حاصل از فروش کامپیوترهای خانواده مک 10 درصد کاهش یافته است. تیم کوک، اپل، در جریان برگزاری جلسه‌ای توجیهی گزارش مالی جدید، گفت افت فروش مک به مشکلات بیمه‌ای و وضعیت نامطلوب نرخ تبدیل دلار به ارزهای ارتباط خارجی دارد.

کاهش فروش مک برایمان زیاد تعجب برانگیز نیست؛ چون بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طوری که کلی بازار کامپیوتر وضعیت مطلوبی ندارد و فروش محصولات دیگر شرکت‌ها نیز کاهش یافته است.

اپل می‌گوید درآمدش در فصل سوم سال مالی ۲۰۲۲ رشد دو درصدی تجربه کرده است. این شرکت در بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ به‌میزان ۳۶ درصد رشد داشته است. با این وجود، تیم کوک می‌گوید نتایج بهتری از حد انتظار است و مدیر ارشد مالی اپل می‌گوید فصلِ اسپری‌شده چالش‌برانگیز بود.

تیم کوک در گفت‌وگو با CNBC اعلام کرد: «آثار تورم را در ساختار مالی خود و بخش‌هایی مانند سرویس‌های لجستیک و دستمزدها می‌بینیم، بااین‌حال، دائماً در حال استفاده از نیروهای جدید هستند. استفاده از روش به آرامی و با دقت بیشتر می‌دهیم.»

اپلیکیشن اپل در ادامه می‌گوید شرکت تحت مدیریتش در فصل بعدی تعداد قابل توجهی از کاربران اندروید را به سمت آیفون بکشاند: «در زمینه مهاجرت کاربران از اندروید به iOS ثبت و تعداد کاربرانی که برای اولین بار از آیفون استفاده می‌کنند ثبت می‌شوند. دو رقمی رشد کرد.»

افزایش درآمد یک لحظه دور از انتظاری نبود. در هفته‌های اخیر تحلیلگران وال‌استریت بارها پیش‌بینی کردند که با کاهش فروش بیشتر گوشی‌های هوشمند، اپل‌های بیشتر فروش خوبی در بازار تجربه می‌شوند و حتی یک رکود اقتصادی نیز نمی‌تواند از پای دربیاورد.

اپل چند هفته پیش نسل جدید مک بوک ایر را که از پردازنده‌ی توانمند M2 استفاده می‌کند روانه‌ای بازار کرد. آن‌طور که ورج می‌نویسد، فروش مک بوک ایر M2 در آمار مربوط به گزارش مالی جدید اپلیکیشن‌ها است. ماه گذشته‌ی میلادی اپل مک بوک پرو را نیز با پردازنده‌ی M2 دردسترس قرار داد.

کامپیوتر دسکتاپ مک استودیو، مانیتور استودیو دیسپلی، آیپد ایر کامپیوتر به پردازنده M1 و نسل جدید آیفون SE در ماه مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱) از راه رسیدن. مارک گارمنافشاگر مورد احترام بلومبرگ، می‌گوید اپل تعداد زیادی محصول جدید دارد که آن‌ها را برای فصل پاییز برنامه‌ریزی کرده و از محصولات اوایل سال ۲۰۲۳ روانه بازار می‌کند.

تیم کوک در جلسه توجیهی گزارش مالی فصل گذشته گفته بود که اپل پیش‌بینی می‌کند مشکلات قیمتی بین چهار تا هشت میلیارد دلار به این شرکت ضرر بزند. کوک در حال حاضر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تیر ناشی از مشکلات ناشی از مشکلات پیش‌بینی‌های اولیه بوده است (عدد دقیقی اعلام نشده است).

آنچه انتظار می‌رفت، اپل هنوز پیش‌بینی‌های خود از عملکردش در فصل چهارم را اعلام نکرده است. تحلیلگران وال‌استریت انتظار دارند اپل در فصل پیش رو به ازای هر سهم 1.31 دلار سود کسب کند و فروش محصولات را به 90 میلیارد دلار تبدیل کند. تیم کوک می‌گوید که شرکت تحت مدیریت پیش‌بینی می‌تواند در سه ماهه‌ای منتهی به سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ۱۴۰۱) افزایش یابد.

درآمد اپل می‌گوید از فروش گجت‌های پوشیدنی در فصل دوم هشتم درصد افزایش یافته است. در همین بازه‌ای درآمدی از فروش آیپد دو درصد کاهش یافت. با وجود کاهش درآمد از واحدهای تجاری، اپل ثبت رکوردشکن برای سه ماهه‌ای منتهی به ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد و ۱۴۰۱) ثبت کند. اپل در این بازه زمانی به ازای هر سهم از سهام خود ۱.۲۰ دلار سود کسب کرد تا مجموع درآمدش به ۸۳ میلیارد دلار برسد.

گزارش عملکرد اپل در فصل سوم سال مالی ۲۰۲۲
سود هر سهم 1.20 دلار (افت 8 درصدی نسبت به سال گذشته)
درآمد ۸۳ میلیارد دلار (رشد ۲ درصدی نسبت به سال گذشته)
درآمد آیفون ۴۰.۶۷ میلیارد دلار (رشد ۳ درصد نسبت به سال گذشته)
درآمد بخش خدمات ۱۹,۶۰ میلیارد دلار (رشد ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته)
درآمد سایر محصولات ۸٫۰۸ میلیارد دلار (افت ۸ درصدی نسبت به سال گذشته)
درآمد مک ۷٫۳۸ میلیارد دلار (افت ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته)
درآمد آیپد ۷٫۲۲ میلیارد دلار (افت ۲ درصدی نسبت به سال گذشته)
حاشیه سود ناخالص 43.26 درصد

شایعه‌ها می‌گویند اپل تابستان چهار گوشی جدید در قالب خانواده‌ی آیفون 14 معرفی می‌کند. دو مورد از گوشی‌های این خانواده با نمایشگر ۶.۱ اینچ و دو گوشی دیگر با نمایشگر ۶.۷ اینچ عرضه خواهد شد. اپل امسال رسما به تولید آیفون مینی پایان می‌دهد و آن را با آیفون مکس جایگزین می‌کند.

مقالات مرتبط:

پیش‌بینی می‌شود مدل‌های پرو از آیفون 14 با صفحه نمایش خداحافظی‌کننده، دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی دارای و با پردازنده A16 از راه برسند. از طرفی دو مدل دیگر از بریدگی صفحه‌نمایش استفاده خواهند کرد و دوربین اصلی ۱۲ مگاپیکسلی خواهند داشت. برخی از شایعه‌ها می‌گویند پردازنده A16 در انحصار مدل‌های پرو است.

در همین حین اپلیکیشن به توسعه‌ی نسخه‌ی جدید سیستم‌های عامل iOS و macOS و tvOS و watchOS ادامه می‌دهد. پاییزهای امسال به‌روزرسانی دستگاه‌های اپل به نسخه جدید سیستم‌عامل بررسی بود. نسخه جدید iOS شخصی سازی صفحه قفل را امکان پذیر می کند و یکسری تغییرات دیگری را به همراه می آورد.

علاوه بر موارد دیگر از شرکت‌های فعال در صنعت، اپل نیز می‌خواهد با مشکلات اقتصادی، سرعت استفاده از نیروهای جدید را کم کند. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که ممکن است به‌زودی وارد رکود اقتصادی شود.

پس از انتشار گزارش مالی اپل، ارزش سهام این شرکت بیش از سه درصد رشد کرد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!