وسایل گرمایشی خودرو یکی از امکانات رفاهی روز می‌شود که معمولاً به صورت آپشن و در برخی مدل‌ها به عنوان امکانات استفاده می‌شود و تعداد زیادی برای سرنشینان وجود دارد.

هنگام خرید خودروی جدید، صندلی‌های گرم‌شده معمولاً به نظر نمی‌رسند؛ اما اگر یک رفت‌وآمد صبحگاهی مخصوصاً در یخبندان داشته باشید، احساس می‌کنید نمی‌توانید بدون اینکه گرم شوید، زندگی کنید. با توجه به این که بخش بزرگی از جمعیت جهان با زمستان سرد دست خودرو هستند، این فناوری خاص در یک موهبت الهی به اثبات رسیده است.

اما و سریع در عبارات جستجوی گوگل ثابت می‌کند که دانش ما درباره چگونگی عملکرد واقعی صندلی‌های گرم در خودروها تا حدودی محدود است.

فراتر از «فرد دکمه را می‌زند، صندلی داغ می‌شود»، چیزهای زیادی درباره جادوی گرمکن‌هایی است که در سال ۱۹۶۶ به خودروها زیبایی بخشیده‌اند، مشخص نیست. بنابراین، از برخی اطلاعات خواستیم که به سؤالات درباره صندلی گرم شونده پاسخ دهند.

گرمکن داخل صندلی چگونه عمل می کند؟

سیستم گرمایش داخلی خودرو، نسبت به سردکن‌ها عملکرد ساده‌تری دارد. به همین دلیل، سفارش گرمکن برای خودروهای امروزی، بسیار پرهزینه نیست؛ نصب‌شده در داخل صندلی سردکن، یکی از آپشن‌های نسبتا گران و لوکس می‌شود. گرمکن داخلی به صورت جداگانه نیز قابل سفارش است. هم‌اکنون شرکت‌های مختلف در سراسر دنیا، پوشش‌های گرم‌شونده قابل نصب روی صندلی با امکان اتصال به خروجی برق فن‌کی تولید می‌شوند.

صندلی گرم کن

ساختار داخلی گرم‌کن صندلی از المنت‌های برقی ساخته می‌شود که انرژی خود را از سیستم الکتریکی خودرو دریافت می‌کند. طبیعتا، انرژی مصرفی و میزان گرمایش این المنتها به گونه‌ای تنظیم شده است که باعث آسیب به روکش یا بدن سرنشین نمی‌شود. همچنین، تجهیزات الکترونیکی برای کنترل حرارت این بخش وجود دارند تا میزان گرما به حد مطبوع و مورد نیاز سرنشینان تنظیم شود. اکثر خودروهای امروزی، مجهز به گرمکن داخلی با سه حالت گرمایش هستند.

اگر المنت مستقیماً زیر روکش صندلی نصب شود، نه‌تنها حرارت یکسانی تولید نمی‌کند، نمی‌تواند به بدن سرنشین یا تجهیزات خودرو آسیب بزند. به همین دلیل، کیسه‌های دارای وسایل مخصوص مخصوص (معمولا آب مقطر) پیرامون المنت‌ها وجود دارد تا گرمایش یکنواخت و مطبوع تامین شود.

آیا صندلی گرم می‌شود شما را بسوزاند؟

ممکن است، اما رایج نیست. گزارش‌هایی از حوادث در خارج از استرالیا گزارش شده است که در آن مسافران توسط صندلی‌های گرم‌شونده خودرویشان سوخته‌اند، اما این موارد معمولاً شامل بیماران مبتلا به پاراپلژی یا سایر مشکلات کاهش می‌شوند.

اخیراً رسانه‌های ایالات متحده گزارش دادند که صندلی‌های معیوب در بیامو X5 مدل ۲۰۱۳ بیش از حد گرم شده و سوراخی در صندلی ایجاد شده و باعث آسیب دیدگی یک پسر بچه ۶ ساله شده است.

صندلی گرم شونده گرمکن صندلی / heated seats سوزش

با این اوصاف، به گفته‌ی حال حاضر، در ۱۲ ماه گذشته هیچ مشکلی در مورد صندلی گرم خودروها وجود ندارد.

متیو گواستلا، مکانیک باتجربه و از طرفداران خودرو به درایو گفت که هنوز با مشکلی در محل گرمایش کارخانه سازنده کارخانه سازنده خودرو مواجه نشده است.

گواستلا گفت:

در میان همه چیزهایی که در خودروها تعمیر کرده‌ام، صندلی‌های گرم‌شونده وجود ندارد.

آیا صندلی گرم می شوید برای سلامتی شما مضر است؟

برخی از سوالاتی که در گوگل درباره صندلی های گرم می شوند، به برخی از مشکلات سلامتی نسبتاً متضاد مربوط می شود. آیا صندلی‌های گرم می‌شوند باعث ناباروری، عفونت‌های قارچی یا هموروئیدی می‌شوند؟

بهتر، این موضوع بیشتر افسانه های شهری است؛ به طور معمول بالقوه ارتباط بسیار کمی بین صندلی های گرم می شود و تولید اسپرم مردانه وجود دارد.

دکتر پیتر تمپل اسمیت، پژوهشگر ارشد دپارتمان تحقیقاتی و مامایی و زنان در دانشگاه موناش، به درایو گفت:

مشکل اصلی است اگر کمتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد باشد، بعید است که بر فعالیت‌های اسپرم‌زایی تأثیر بگذارد و با باروری تداخل داشته باشد، به‌ویژه برای گرفتن کوتاه‌مدت در معرض حرارت قرار گیرد.

آخریناً مقاله‌های در مورد سونا بر تولید اسپرم وجود دارد که اثر گذرا را نشان می‌دهد. استفاده منظم از سونا باعث کاهش فعالیت اسپرم‌زایی و زنده ماندن اسپرم می‌شود… اما به محض این‌که استفاده به طور قابل توجهی کاهش یافت یا متوقف شد، اسپرم‌زایی طبیعی بعد از حدود ۶۰ روز از سر گرفته شد.

صندلی گرم شونده گرمکن صندلی / heated seats روکش

دکتر تمپلی اسمیت درباره ارتباط بین صندلی گرم شده و باروری زنان، گفت که «بعید است تأثیری داشته باشد». تمپل اسمیت گفت:

سیستم تناسلی زنان [همیشه] در معرض دمای طبیعی بدن قرار دارد و در آن دما کار می‌کند، بنابراین صندلی گرم‌شونده در خودرو باید دمایی تولید کند که بعید است دمای بدن را افزایش دهد (فرضیه من).

یکی دیگر از مشکلات بهداشتی شناخته شده و ثبت شده، «سندرم پوست برشته» است، تا متخصصان پوست در ایالات متحده به رویترز از جوش‌هایی که می‌شوند، می‌توانند از قرار گرفتن طولانی‌مدت در صندلی‌های گرم ایجاد شوند. چیزی جدی نیست و درمان آن صرفاً از صندلی گرم می شود.

صندلی گرم می شوند در خودرو چه زمانی اختراع شد؟

در حالی که ولوو می‌توان ادعای کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای را داشته باشد، ما باید از جنرال موتورز یا کارمندان این شرکت برای گرم کردن صندلی‌ها تشکر کنیم. در سال ۱۹۵۱، رابرت ال. بالارد، مهندس جنرال موتورز حق اختراع «گرمکن صندلی خودرو» را به ثبت رساند.

با وجود اختراع اولیه گرمکن خودرو، ۱۵ سال طول تا این فناوری در اولین خودروی تولیدی، یعنی کادی لاک فلیت‌وود ۱۹۶۶ ظاهر می‌شود، که دارای صندلی‌های گرمکن جلویی می‌شود که با قیمت ۷۸/۹۵ دلار می‌شوند. نرخ ارزی و با توجه به نرخ تورم).

کادیلاک فلیتوود

اولین باری که آن‌ها به‌عنوان ویژگی‌های قابل قبول در مدل‌های ۱۹۷۲ ساب ۹۹، ۹۶ و ۹۵ بودند؛ مکانی که با آغاز احتراق پیشرانه خودروها و زمانی که ۱۴ اتاق زیر ۵۷ درجه فارنهایت یا تقریباً درجه سانتیگراد بود، فعال شدند. به نوبه‌ی خود، یک ترموستات تشخیص می‌دهد که صندلی را به ۸۲ درجه فارنهایت (۲۷/۷ درجه سانتیگراد) می‌رساند و سیستم خود را به خود خاموش می‌کند.

کتابچه راهنمای ساب ۹۹ حتی صندلی سرد را به عنوان «خطر پزشکی و همچنین ناراحت‌کننده» توصیف کرده است.

کارکردی گرمکن صندلی چقدر است؟

وب‌سایت Drive قبلاً تحقیقات بسیار علمی خود را درباره‌ی انجام دادن صندلی‌های گرم می‌کند و با استفاده از دماسنج، گرمای صندلی‌ها را در سوبارو WRX مدل ۲۰۲۲ آزمایش کرد. یافته‌های ما نشان می‌دهد که صندلی‌های گرمکن را در محدوده‌های بین ۳۰ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد کار می‌کنند. با این واداشتن خودروسازان برای افشای دماهای خاص، برخی چالش‌ها برانگیزتر بودند.

مدیر بخش تحقیق و توسعه شرکت مزدا به درایو گفت:

ما اطلاعات مربوط به دما را فاش نمی‌کنیم. دماها بسته به شرایط متفاوت است.

تنها اطلاعاتی که آن‌ها ارائه می‌کنند، مربوط به صندلی گرمکن فردی در خودروهای مزدا بود که به شرح زیر عمل می‌کند:

زیاد: در محیط با پایین به سرعت گرم می‌شود و گرمای کافی برای سرنشینان می‌کند
متوسط: گرمای متوسط ​​را ارائه می‌کند
کم: راحت را با فراهم می‌کند

بیان مزدا اضافه کرد هیچ دو برند خودرویی شبیه هم و توضیح داد:

ما فکر می‌کنیم هر شرکتی روش متفاوت بفرد خود را در مورد موقعیتی که برای صندلی‌های خود ایجاد می‌کند، می‌کند.

صندلی گرم شونده گرمکن صندلی / heated seats آتش

در همین حال، ویوین براندو، فناوری فناوری خودرو در مرسدس بنز، به طور مشابه در مورد شرایط خاص مبهم صحبت کرد، اما موارد را توضیح داد:

صندلی‌ها و جلوی صندلی‌های سرنشین و عقب راحت به راحتی سه مرحله‌ای است که می‌توان با استفاده از پنل کنترل‌کننده‌ها به آن دستی داد. بسته به اطراف، صندلی گرمایش به فردی می‌رسد. هدف نهایی، گرمای مطبوع و دلپذیر برای سرنشینان است.

به طور خلاصه، به نظر می‌رسد که سیستم گرمایش صندلی برای محاسبه گرمای ایده‌آل مورد نیاز، هم انتخاب شده توسط راننده و هم محیط را در نظر می‌گیرد.

آیا صندلی گرم شونده باید چرمی باشد؟

خیر؛ به گفته‌ی حساب، صندلی گرمکن با صندلی‌های پارچه‌های یا چرمی به خوبی کار می‌کند. پیشنهاد مزدا به درایو گفت:

گرمکن‌های صندلی مزدا برای رسیدن به مواد مورد نظر کنترل می‌شوند، صرفنظر از این‌که چه چیزی در صندلی استفاده می‌شود.

در حالی که مهندسان مرسدس بنز باید با صندلی‌های پارچه‌ای مخالفت کنند، سیستم‌های استاندارد آن‌ها در تمام تیپ‌های خودروها کار می‌کنند.

براندو گفت:

گرمکن استاندارد برای هر گروه مواد مناسب است. پکیج گرمای راحتی [که برای گرم کردن سایر عناصر داخلی مانند دسته‌های کنسول مرکزی و درهای جلو و همچنین پنل‌های وسط در کار می‌کند] برای صندلی‌های چرمی مناسب است. این صندلی گرم‌کن‌ها می‌شود که به سرعت در محیط و صندلی‌ها بسته شود، واکنش نشان می‌دهد.

آیا صندلی گرم می شود خیس می شود؟

به طور خلاصه: نه واقعا.

صندلی گرم شونده گرمکن صندلی / گرمکن صندلی آب

گواستلا گفت:

من شنیده ام که مردم بطری آب خود را روی صندلی گرم می کنند کارخانه های می ریزند و در آن مشکل ایجاد نمی کنند و به مشتری ها فقط آن را با حوله پاک کنند. این موضوع هیچ مشکلی ایجاد نکرد، اما به این معنی نیست که کاملاً بدون اثر نمی‌شود. گزینه‌های چرمی ممکن است کمی بهتر آب را دفع کنند، اما این مواد ممکن است آن را جذب کنند.

توصیه رسمی گواستلا این بود که جانب احتیاط رعایت شود. اگر اتفاقاً صندلی‌های گرم شونده خودرو را خیس کردید، تا زمانی که نمی‌توانید به مکانیک یا نمایندگی‌ها مراجعه کنید و از نظر ایمنی آن‌ها را بررسی کنید، باید از آن‌ها خودداری کنید.

آیا می توان صندلی گرم شونده دست دوم خرید کرد؟

شما می‌توانید صندلی‌های گرم شونده دست دوم را برای خودروها بخرید، اما لزوماً به این معنا نیست که حتماً چنین کاری را انجام دهید. حداقل با احتیاط پیش باید بروید.

گواستلا گفت:

صندلی گرمکن دست دوم وجود دارد که مانند روکش صندلی روی آن قرار می‌گیرد و به پریز ۱۲ خودروی خودرو وصل می‌شود. بررسی کنید که با سیستم برقکشی کارخانه تداخل و سازگار با کیسه هوا نباشد. من همچنین شنیده ام که مغازه های تزئیناتی آن را زیر تودوزی نصب می کنند. من از اطلاعات آن اطلاعی ندارم، اما من این را می دانم که چگونه با مواد واکنش نشان می دهد. به‌علاوه بسیاری از صندلی‌ها دارای کیسه هوا هستند و سپس این موضوع به موضوع ADR (قوانین طراحی استرالیا) تبدیل می‌شود. یکی دیگر از این موارد ممکن است از دستشویی گرمکن استفاده شود، بار دیگر روی سیستم خودرو ایجاد کنید، بنابراین ممکن است فیوز منفجر شود.

صندلی های گرم شونده بی ام و / BMW heated seats

سازندگان معمولاً به توصیه‌ها می‌توانند از نصب صندلی‌های گرم شونده دست دوم در خودروهایشان خودداری کنند. شرکت مزدا در این زمینه گفت:

مزدا به طراحی خودروهای خود برای ارائه موقعیت رانندگی بهرانندگان افتخار می‌کند. نصب صندلی گرم شونده دست دوم این موقعیت رانندگی را به خطر می‌اندازد. بنابراین، ما نمی‌توانیم و توصیه نمی‌کنیم صندلی را دست دوم نصب کنیم. صندلی های گرم شونده مزدا با در نظر گرفتن شرایط صندلی گرمکن دست دوم طراحی و ساخته نشده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!