کیستون شبکه روکار
کیستون شبکه روکار

کتاب عناوین

1 کیستون شبکه روکار

1.1 مورد مصرف کیستون

1.2 دسته بندی Keystone

1.2.1 خرید و قیمت کیستون Cat5e

1.2.2 خرید و قیمت کیستون Cat6

1.2.3 خرید و قیمت کیستون Cat6a

کیستون (Keystone) یا پریز شبکه یکی از پر مصرف ترین از انواع تجهیزات پسیو می باشد. شبکه ای که هر اتصال کابلی نیاز به یک سیستم نر و مادگی دارد، در سوکت کابل نقش نری Male و کیستون نقش مادگی Female را ایفا می کند و اتصال بین تجهیزات را نمی تواند کند. نمونه اولیه کیستون از سال 1357 وارد بازار شد و طی 16 سال پیشرفت به صورت امروزی درآمد. ما رداین مقاله قصد داریم تا درباره کیستون شبکه روکار صحبت کنیم .

  • پچ پنل
  • نصب روی دیوار (کیستون روکار)
  • نصب داخل دیوار (کیستون توکار)
  • نصب در کف
  • کیستون تلفن RJ11 (Keystone RJ-11)

یکی از قطعات کاربردی در تجهیزات پسیو شبکه ، کیستونه که به‌عنوان یک عمل می‌کنه. کیستون دو جایگاه دارد که به قسمت ورودی اون، کابل شبکه و به قسمت خروجیش، یک پورت مادگی RJ-45 متصل می شود. کیستونها به دو صورت شبکه کیستون و کیستون در تلفن بازار موجود هستند. کیستون شبکه در کنار تجهیزات شبکه مانند کابل، پچ پنل، سوئیچ، روتر و… به کار میره. این محصول بر اساس فاکتورهای مختلف تقسیم‌بندی می‌شود که این فاکتورها شامل: نوع استاندارد، مقاومت در برابر نویز و مانع (SFTP یا UTP)، جنس بدنه، درجه، سایز و قفل‌شوندگی میشن.

قیمت کیستون شبکه با توجه به هر یک از مواردی که بیان می شود، متغیره است. بسیاری از این محصولات را تولید می‌کنند و با توجه به کیفیتی که برای ساخت کیستون در نظر دارند، قیمت‌های دارند. کیستون تلفن هم با توجه به شرکت سازنده، داری قیمت های موجود.

کیستون‌ شبکه با استانداردهای cat6a،cat6،cat5e و … در بازار به فروش میرسه. استفاده از هر کدوم از این دسته‌ها در کنار کابل‌های همون باعث ایجاد سازگاری و هماهنگی بین سیستم و تجهیزات می‌شود. به عنوان مثال در زمان خرید کیستون اگر در شبکه خودتون از کابل، پچ کورد، پچ پنل با استاندارد Cat6 استفاده کنید، بهتر است که کیستون Cat6 را خریداری کنید. یکی دیگر از فاکتورهای تقسیم‌بندی کیستون‌ها، مقاومت در برابر نویز و جلوگیری از شبکه‌ها. کیستون ها هم مثل کابل های شبکه به کیستون FTP،UTP،SFTP و … تقسیم میشن. به نوع شیلد و فویل دار اونها، کیستون SFTP و بدون شیلد کیستون UTP میگن. جالبه بدونید که کیستون شبکه نگزنس با هر دو حالت شیلددار و بدون شیلد در بازار موجوده. البته قیمت کیستون از نوع شیلد دار بالاتر از نوع بدون شیلده. کیستون باریک و از دیگر تقسیم‌بندی‌های کیستون‌هاست که هر کدوم از قسمت‌های آن به کار می‌رن. کیستون شبکه لگراند به‌باریک، پهن و همراه با فیس پلیت تولید و عرضه میشن.

این محصولات با دو حالت 90 و 180 درجه تولید میشن که در نمونه های 180 درجه قابل قفل شدن وجود دارد. موقع خرید کیستون شبکه به این موضوع توجه داشته باشید که این محصولات قابلیت اتصال به کابل‌ها را بدون نیاز به ابزاری برای پانچ کردن میده داشته باشند.

کیستون شبکه Cat5eیکی از کیستون های موجود در ایران که بیشتر در شبکه های خانگی و کوچک استفاده می شود. این کیستون با تجهیزات استاندارد Cat5e، سازگاره و میتونه اطلاعات شما رو با سرعت 1 گیگابیت بر زمین و پهنای بند 100 مگاهرتز منتقل کنه.

کیستون cat5e به‌صورت باریک و پهن، فلزی و پلاستیکی، با زاویه 90 یا 180 درجه، روکار یا توکار و در آخر، با شیلد (SFTP) و یا بدون شیلد (UTP) تولید می‌شود. این که یک کیستون بدون شیلد و یا شیلددار باشه، نشون میده مقاومت اون در برابر نویز تداخل الکترومغناطیسیه. موقع خرید کیستون Cat5e شیلددار توجه داشته باشید که کابلتون هم از نوع SFTP باشه.

برندهای زیادی این رو محصول تولید میکنن. از بین اونا میشه به اشنایدر اکتاسی، گیگانت، سانت، امپ، باگ، دانوب، لگراند و متالکترونیک اشاره کرد. شرکت‌های باگ و متالکترونیک این محصول را به دو صورت STP و UTP تولید می‌کنند.

یکی از پرکاربردترین کیستون های تولید شده، کیستون Cat6 هست این کیستون با کابل شبکه Cat6 سازگاره. هم‌چنین اطلاعات داخل یک شبکه رو با سرعت 1 گیگابیت بر زمین و پهنای باند 250 مگاهرتز می‌کند.

هر برند این محصول را با ویژگی های خاص به شخصی طراحی می کند. کیستون شبکه cat6‌ به‌صورت باریک و پهن، فلزی و پلاستیکی، با زاویه 90 یا 180 درجه، روکار یا توکار و در آخر با شیلد و یا بدون شیلد تولید می‌شود.

در بین محصولات شرکت فرانسوی لگراند شما می‌تونید انواع کیستون Cat6 لگراند رو به‌صورت روکار (همراه با فیس پلیت)، UTP و یا SFTP تهیه کنید.
موقع خرید کیستون Cat6 به نوع نصب آن هم دقت کنید. یکی دیگر از فاکتورهای تقسیم‌بندی در کیستون Cat6 نحوه نصب‌شان در شبکه است. در این حالت به دو دسته نیازمند به ابزار پانچ و یا قفل می‌شوند (بدون ابزار) تقسیم می‌شن. کیستون شبکه اشنایدر یک نمونه از این کیستونهای قفل شونده است.

از دیگر شرکت‌های فعال در زمینه تولید کیستون Cat6 می‌تونیم به سوپیتا، امپ، باگ، اشنایدر دیجی لینک، نگزنس، گیگانت، سرت پلاستیک، متا الکترونیک، دانوب و البرز اشاره کنیم.

کیستون شبکه Cat6a یک نمونه از کیستونهای موجود در بازارها که انتقال با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه و با پهنای باند 500 مگاهرتز دارد. کیستون cat6a به‌صورت باریک و پهن، فلزی و پلاستیکی، با زاویه 90 یا 180 درجه، روکار یا توکار و در آخر با شیلد و یا بدون شیلد تولید می‌شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!