حدود %80 درصد از دختران در 13 سالگی، ظاهر آنلاین خود را بر خلاف چیزی که هستند تغییر می‌دهند. این مسئله کاملا واقعیت دارد. شبکه‌های اجتماعی ما را مجبور می‌کنند تا زندگی پشت صحنه و اصلیمان را با ویدیوهای دیگران مقایسه کنیم.

نوجوانانی که به راحتی تحت تاثیر قرار می‌گیرند فقط ویژگی‌های ظاهری تغییر کرده‌ی دیگران را نمی‌بینند. آنها چهره‌ی خود را می‌بینند که با فیلترهای جراحی پلاستیک (که بعضی از آنها ممنوع شده‌اند) عوض و بهتر شده است.

مثالی از کمپین تبلیغاتی داو – تغییرات بعد از آرایش یا فیلترهای ویدیویی
مثالی از کمپین تبلیغاتی داو – تغییرات بعد از آرایش یا فیلترهای ویدیویی

اینگونه موارد به راحتی می‌تواند در استوری‌های اینستاگرام اضافه شود تا دیگران خودشان را مقایسه بکنند. همچنین نوجوانان می‌توانند ساعت‌های زیادی را به‌طور خصوصی بگذرانند تا ببینند با لب‌های بزرگ‌تر، صورت‌های باریک‌تر و پوست صاف‌تر چگونه خواهند شد.

بنابرین داو فکر می‌کند که باید درباره‌ی این موضوع صحبت بکند. داو با صدای بلند و واضح آن تفکرات را در قالب کمپینی بیان می‌کند. بدون آنکه حتی محصولات خودش را به طور مستقیم تبلیغ کند. ویدیو این کمپین بر اساس نظرات 556 دختر بین 10 تا 17 سال می‌باشد.

کمپین سلفی معکوس:

https://www.aparat.com/v/OaqYG

این ویدیو با هشتگ #TheSelfieTalk در یوتیوب منتشر شده و تا الان حدود 1.2 میلیون بازدید رسمی در کانال اصلی داو و 650 هزار بازدید در کانال داو بلغارستان داشته است (این کمپین علاوه بر یوتیوب، دراینستاگرام و سایت خود داو نیز فعالیت داشته است). در اینجا تعدادی از از کامنت‌هایی که بیشترین لایک را داشته‌اند می‌بینیم:

کلویی آن: این من را به گریه انداخت. من 19 سالمه و آرزو داشتم ای کاش با شبکه‌های اجتماعی بزرگ نمی‌شدم. این شبکه‌ها اعتماد به نفس من رو نابود کردند و من را در ویرایش عکس‌ها، آرایش کردن و کاهش وزن خوب کردند. به‌عنوان یک زن، ما تنها از لحاظ ظاهری خودمان را کم کردیم. آرزو داشتم که به گذشته برگردم و گوشی‌ام را از خودم دور کنم.

کلی هد: به‌عنوان مادر یک دختر 12 ساله، که خیلی شبیه‌ این دختر هستم، من گریه کردم. فشاری که بر روی دختران جوان برای رسیدن به ظاهری خاص هست، بسیار ترسناک و غیر واقعیه. کمپین فوق العاده‌ای و بسیار قدرتمندی بود.

کرتیس گابریل: من احترام زیاد برای داو که این کار را انجام داد قائل هستم. والدین باید خطرات گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی را بدانند. همه‌ی ما باید بدانیم.

جولیا وین: این مسئله فقط برای نوجوانان نیست، بزرگسالان را هم می‌تواند نشان بدهد. شبکه‌های اجتماعی برای هر کسی در هر سنی می‌تواند سمی باشد.

اولیور لایت: به عنوان یک عکاس، من بسیار اززیبایی‌های دروغی و الکی که مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌بینند را می‌شناسم. من با مدل‌هایی کار کرده‌مببل‌ام که در مورد افسردگی، میل به خودکشی و این باور که به‌اندازه کافی خوب نیستند صحبت کرده‌اند. می‌تونم تصور کنم که این مسائل چگونه در زندگی روزمره نوجوانان منعکس می‌شود. ما باید از این موارد را بیشتر ببینیم.

شخصی با نام کاربری ‘یک ساده‌لوح فرهیخته با دسترسی به اینترنت’: به‌عنوان یک نوجوان از شماها تشکر می‌کنم که این کار را انجام می‌دهید. این چیزها واقعاً از کنترل خارج شده. همه احساس می‌کنند که باید زیبا و خوش‌تیپ باشند، در حالی که به طور طبیعی هستند. اما ظاهر آنها برای سطح استاندارد بالای زیبایی جامعه کافی نیست. این خیلی غم انگیزه.

این کمپین تمام مراحلی را که یک دختر برای گرفتن سلفی انجام می‌دهد را نشان می‌دهد، در ادامه آن را ویرایش و آپلود می‌کند (البته همه را برعکس نشان می‌دهد). در انتها یک تصویر از دختر ساده‌ای را می‌بینیم که سن کمش، بدون ویرایش و آرایش مشخص می‌شود. سپس شعار خوانده می‌شود: “فشار شبکه‌های اجتماعی به دختران ما صدمه می‌زند.

به همین علت کمی عدم پیروی در صنعت زیبایی وجود دارد. بعضی از مخاطبان در تلاشند تا کمال‌گرایی را به پایان برسانند و درهای اصالت و همه‌پذیری را بگشایند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده در کمپین %27 از دختران با ژن آلفا در سن 12 تا 15 سالگی می‌خواهند همه‌ی انواع مردمی که در شوهای تلویزیونی و فیلم‌ها هستند را ببینند و %42 شان می‌گویند که این‌ها الگوهای زندگی واقعی‌شان هستند.

قطعاً به مرور زمان و افزایش آگاهی، ظاهرهای دستکاری نشده افزایش پیدا خواهند کرد. بر همین اساس داو در سایت خود، پکیجی آموزشی را با فرمت pdf در 32 صفحه آماده کرده که در آن به والدین توضیحاتی در رابطه با چگونگی افزایش اعتماد به نفس و خودباوری در بچه‌هایشان ارائه می‌کند. همچنین در صفحه‌ی دیگری آموزش‌هایی برای معلمان نیز تهیه کرده است.

داو برای این کمپین پست‌های متعددی را منتشر کرده و در توضیحات آنها خواسته‌ها و مواردی را مطرح کرده است. داو می‌گوید که ما می‌خواهیم جوانان با اعتماد به‌نفس به خود واقعیشان بزرگ شوند.

بیشتر این پست‌ها تصاویری از دختران جوان را در حال آرایش کردن، ویرایش تصاویرشان مشاهده می‌شوند. بعضی‌ها هم از تاثیر فیلتر برنامه‌ها بر روی صورتشان صحبت می‌کنند.

در یکی از ویدیوهای این کمپین نیز خانمی در مورد فیلترهای ویدیویی گلایه می‌کند. او می‌گوید که این فیلترها بامزه نبوده و در دراز مدت بر روی استفاده‌کنندگان از آن تاثیر منفی می‌گذارد. همچنین می‌گوید زمانی که شما از اینها استفاده کنید، برای این که به حالت اصلی برگردید کار سختی را درپیش دارید، زیرا که آن ویدیوها با فیلترهایش به مقبولیت در جامعه رسیده همچنین خود شخص نیز آن را پذیرفته است.

این کمپین، یکی از چندین کمپینی است که شرکت داو آن را ساخته است. در یکی دیگر از کمپین‌ها، داو از مردم می‌خواهد تا عکس‌هایی طبیعی از بدن خودشان را منتشر کند تا نشان دهد تنها زیبایی‌های صورت نیست که برای جلب توجه دیگران و همچنین خود شخص، ویرایش و تغییر پیدا می‌کند. در عکس‌ها و ویدیو‌های این کمپین، بیشتر خانم‌هایی با بدن‌هایی تپل و برخلاف استایل معمول اینفلوئنسرها دیده می‌شوند. در اینجا نیز، ما اقبال عمومی از این کمپین خلاقانه را می‌بینیم.

مثالی از کمپین تبلیغاتی داو – تغییرات بعد از آرایش یا فیلترهای ویدیویی
مثالی از کمپین تبلیغاتی داو – تغییرات بعد از آرایش یا فیلترهای ویدیویی

سخن پایانی:

کمپین‌های خلاقانه که به بررسی مشکلات جامعه می‌پردازد، می‌تواند حتی بیشتر از تبلیغات مستقیم خود محصول در جامعه پخش شود. برندها از این روش برای نشان دادن نیمه‌ی انسانی و اخلاق‌محور خود استفاده می‌کنند. خود داو که تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی هست، در کمپینش بر خلاف چیزی که تولید می‌کند، سعی دارد استفاده جوانان را از اینگونه محصولات، ویرایش‌ها و فیلترهای اینترنتی کم و حتی قطع کند. امروزه تبلیغات غیر مستقیم یکی از راه‌هایی هست که اکثر بازاریاب‌های دیجیتال از آن برای رشد و توسعه برند از آن استفاده می‌کنند، در کامت نیز، تیم ما می‌تواند به شما برای داشتن کمپین‌های خلاقانه و تاثیرگذار کمک کند.

گردآوری و تدوین به قلم : حسین فاضلی

ممنون از توجه شما

مصطفی فاضلی

آژانس خلاقیت دیجیتال کامِت | اینستاگرام | لینکدیناگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!