سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان، اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) روز دوشنبه اعلام کرد که برنامه های اسپیس ایکس برای استاربیس، خدمات پرتاب عظیم این در تگزاس جنوبی، شرکت برخی از اثرات زیست‌محیطی بر زمین و ناحیه‌ای پیرامون آنجا خواهد داشت. اما به اندازه‌های نیست که به تهیه گزارش کامل اثر زیست‌محیطی نیاز داشته باشید. اکنون اسپیس ایکس اگر می‌خواهد از بررسی‌های محیط‌زیستی بیشتر کند و درنهایت مجوز داشته باشد FAA برای پرتاب استارشیپ، موشک جدید خود به مدار زمین از این سایت را به دست آورد، باید بیش از 75 تغییر در برنامه پیشنهادی‌اش اعمال کند.

به‌گزارش ورج، خرید استاربیس اسپیس ایکس در شهری کوچک به نام بوکاچیکا در ایالت تگزاس و در نزدیکی مرز آمریکا و مکزیک واقع شده است. در چند سال گذشته، اسپیس ایکس از این سایت برای ساخت‌وساز نسخه‌های آزمایشی تمام‌اندازه‌ای استارشیپ استفاده کرده است. استارشیپ، موشک غول‌پیکر نسل بعدی این شرکت می‌شود که به‌منظور حمل انسان و بار به مقاصد واقع در اعماق فضای مشابه ماه و مریخ طراحی شده است. اسپیس ایکس قبلاً پروازهای آزمایشی متعددی را تا ارتفاع بالا از استاربیس انجام داده بود. اما اکنون این شرکت امید دارد تا استارشیپ را برای اولین بار به فضا پرتاب کند و درون مدار زمین قرار دهد.

به‌منظور پرتاب استارشیپ به مدار استاربیس، اسپیس ایکس اول باید مجوز اداره هوانوردی فدرال را به دست آورد. سرنوشت استاربیس در بوکاچیکا، در یک سال و نیم گذشته در هاله‌ای از ابهام قرار داشته است. زیرا FAA در حال بررسی این موضوع بوده است که عملیات‌های پرتاب اسپیس ایکس چگونه از نظر زیست‌محیطی بر منطقه‌ای اطراف سایت تأثیر خواهد گذاشت. اکنون با سیستم عامل FAA، اسپیس ایکس باید به بیش از 75 تصمیم خود که این سازمان فهرست کرده است، تا تأثیرات زیست‌محیطی را بر این کاهش دهد. اگر اسپیس ایکس این تغییرات را اعمال کند، می‌تواند مسیر را برای دریافت مجوز پرتاب استارشیپ هموار کند. همه فعلاً هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد.

اسپیس ایکس ابتدا قصد داشت تا موشک مریخی‌اش را از تگزاس پرتاب کند. این شرکت در سال ۲۰۱۲ به‌منظور ایجاد سایت پرتابی تجاری برای موشک‌های کوچک‌تر فالکون ۹ و فالکون هوی، قطعه زمینی را در بوکاچیکا خریداری کرد. درنهایت اسپیس ایکس پیشبینی کرد که دور از ازدحام سایت پرتاب بسیار شلوغ ترش در کیپ کاناورال فلوریدا، سالانه تا ۱۲ پرتاب از این ناحیه انجام دهد.

اداره هوانوردی فدرال با در نظر گرفتن هدف یادشده، بررسی محیط‌زیستی کامل درباره برنامه‌های اسپیس ایکس انجام شد و در سال ۲۰۱۴ با انتشار گزارش اثر زیست‌محیطی (EIS) خود، تأثیر این پرتاب‌های کوچک‌تر را بر ناحیه اطراف تشریح کرد. تهیه گزارش اثر زیست‌محیطی می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول انجام شود. زیرا به مصاحبه با متخصصان گیر، موقعیت‌های تجاری و ساکنان و همچنین انجام تجزیه‌وتحلیل‌ها و پژوهش‌های درباره‌ی چگونگی تأثیر پیشنهادی برای محیط‌های انسانی در اطراف نیاز دارد.

بااین‌حال برنامه‌های اسپیس ایکس از زمان انتشار اولین EIS به‌نحو چشمگیر تغییر کرده است. در سال ۲۰۱۸، اسپیس ایکس پس از آن تصمیم گرفت که تگزاس جنوبی را به تولید نسخه‌های آزمایشی استارشیپ اختصاص دهد، فعالیت‌های تولید خود در بوکاچیکا را به‌طور جدی افزایش داد. سایت پرتاب تجاری ساده‌تری که اسپیس ایکس درابتدا درنظر داشت، اکنون می‌توانید به رشد با انبارها و چادرهای عظیم تبدیل شوید که ساخت‌وساز شبانه‌روزی با حضور هزاران نفر در آن انجام می‌شود.

با رشد حضور اسپیس ایکس در بوکاچیکا، این شرکت آزمایشی پروازهای مرتفع با نسخه های اولیه استارشیپ را آغاز کرد. درجریان این آزمایش‌ها، استارشیپ پیش از اقدام به فرود روی زمین کند، تا ارتفاع ۹ تا ۱۲ کیلومتر پرواز کرد. این آزمایش‌ها به انفجارهای مهیب ختم شدند و فقط در یک مورد استارشیپ موفق شدند با موفقیت فرود آید. در مارس ۲۰۲۱، یک نمونه اولیه درست پیش از فرود منفجر شد و بقایای فلزی‌اش را در پناهگاه حیات‌وحش اطراف پراکنده کرد.

پروازهای آزمایشی همراه با ساخت‌وساز مداوم و آزمایش‌های زمینی، به افزایش تنش با جامعه‌ای مجاور سایت پرتاب تبدیل شد. استاربیس در کنار محله کوچکی متشکل از چند ده خانه به نام روستای بوکاچیکا قرار دارد. دسترسی به این روستا فقط ازطریق بزرگراهی ایالتی که به استاربیس مرتبط می‌شود، امکان پذیر است. این مجموعه و درطول آزمایش‌ها، سایر مانورها بسته می‌شود و دسترسی به روستا و ساحل مجاور را محدود می‌کند. ساکنان از خود در زندگی روزمه‌ای نیز شکایت دارند؛ زیرا از آن‌ها خواسته‌ها می‌شود که خانه‌هایشان را درطول آزمایش اصلی ترک کنند. مردم املاکشان در روستای بوکاچیکا را به اسپیس ایکس فروخته‌اند. چند تعداد کمی خانوار هنوز در آنجا ساکن هستند.

سرانجام در سال ۲۰۲۰، هوانوردی فدرال اعلام کرد که قصد دارد برنامه های اسپیس ایکس را برای پرتاب استارشیپ به مدارک استاربیس از نظر زیستمحیطی بررسی کند. در سپتامبر ۲۰۲۱، این سازمان پیش‌نویس ارزیابی زیست‌محیطی‌اش را با گنجاندن برنامه‌های به‌روز شده‌ی اسپیس ایکس برای این منطقه منتشر کرد. این سند فاش کرد که درجریان ساخت مداوم استارشیپ، اسپیس ایکس قصد دارد تا ۲۰ پرتاب زیرمداری استارشیپ را در سال دهد و پیش از اقدام به فرود، فضاپیما را با اتکا به خود به ارتفاعات بالا یا درون فضا، اما نه مدار بفرستد.

اسپیس ایکس همچنین قصد دارد سالانه تا پنج پرتاب مداری یا زیرمداری با استارشیپ و بوستر سوپرهوی انجام دهد. موشک عظیمی که اسپیس ایکس به‌منظور دادن نیروی نظامی رانش بیشتر به استارشیپ برای رسیدن به مدار ساخت آن است. درطول این پرتاب‌ها، سوپرهوی جستجو خواهد کرد تا به زمین بازگردد و روی جایگاه فرود یا سکویی در نزدیکی زمینی خلیج مکزیک به بنشیند.

تاسیسات استاربیس اسپیس ایکس

خدمات استاربیس اسپیس ایکس در بوکاچیکا.

درنهایت اسپیس ایکس برآورد کرد که برای عملیات‌های معمول خود و اتفاقات خارج از انتظار، باید به ترتیب ۵۰۰ ساعت و ۳۰۰ ساعت از سال دسترسی به راه ایالتی را ببندد و وضعیت مطمئناً با پیشرفت در مسیر ساخت استارشیپ تغییر خواهد کرد. اسپیس ایکس پیش‌بینی کرد که درطول زمان تعداد پرتاب‌های مداری افزایش و تعداد پروازهای زیرمداری کاهش پیدا خواهد کرد. فراتر از این، اسپیس ایکس غیر مهم دیگری را نیز به برنامه‌هاش اضافه کرد. ازجمله ایجاد سامانه‌های پیش‌تصفیه‌ای گاز طبیعی به‌منظور خالص‌سازی متان برای استفاده در موشک استارشیپ. همچنین گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت که باید خط لوله‌ای برای انتقال گاز به نیروگاه ساخته شود.

برنامه‌ریزی‌های بعدی اداره هوانوردی فدرال، اسپیس ایکس برنامه‌هایش برای ساخت سامانه‌های پیش‌تصفیه‌ی گاز طبیعی، نیروگاه اصلی و نیروگاه نمکزدایی را لغو کرده است. این شرکت قابلیت‌های موتور رپتور را نیز می‌کند که برای به‌پیش‌راندن استارشیپ از آن استفاده می‌کند، اصلاح می‌کند که دلیل این تغییر باشد، اسپیس ایکس برای استارشیپ و سوپرهوی به آن تعداد موتورهایی که پیش‌تر انتظار می‌رفت، نیازی ندارد. بااین‌حال FAA به این نتیجه رسیده است که این امر تأثیرات زیست‌محیطی را تغییر نمی‌دهد.

به‌عنوان بخشی از بررسی زیست‌محیطی، اداره هوانوردی فدرال از مردم خواستند تا نظراتشان را درباره برنامه‌های پیشنهادی اسپیس ایکس ارائه دهند. این درخواست FAA، هم انتقادات و هم حمایت شدید مردم را نشان داد. مجموعه‌های خصوصیان خواستار آن بودند که با توجه به تغییر برنامه‌های اسپیس ایکس از سال ۲۰۱۴، FAA بررسی زیست‌محیطی انجام می‌دهد. این سازمان می‌گوید بیش از 10 هزار نظر دریافت کرده و از آنجاکه اسپیس ایکس باید به تک‌تک آن‌ها پاسخ دهد، تصمیم‌گیری طولانی شده است.

مقالات مرتبط:

اداره هوانوردی فدرال می‌بایست با سازمان‌های دولتی مختلف از جمع‌آوری خدمات شیلات و حیاتوحش ایالات متحده (FWS) و خدمات بانک ملی تصمیم بگیرد. این موضوع، برخی از پرسش‌ها را در مورد احتمالات اسپیس ایکس بر منطقه برانگیخت. به گزارش سیانبیسی، FWS در یک نظر فنی به FAA اشاره کرده است که جمعیت سلیم پاسرد، پرنده‌ای درمعرض خطر انقراض است که در بوکاچیکا لانه می‌کند، کاهش یافته و این موضوع به افزایش فعالیت‌های اسپیس ایکس در منطقه ارتباط دارد.

اداره هوانوردی فدرال به‌عنوان بخشی از تصمیم خود، بررسی اثر زیست‌محیطی دیگر نخواهد داد. این موضوع هم‌زمان با حرکت اسپیس ایکس به سمت انجام اولین پرتاب مداری استارشیپ، بالقوه باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. بااین‌حال، این شرکت هنوز باید برخی کارها انجام دهند. بیش از 75 اقدامی که FAA فهرست کرده است، شامل اموری هستند که اسپیس ایکس باید تا تاثیر خود را بر کیفیت هوا، سطح صدا و دسترسی به ساحل مجاور را کاهش دهد. به‌عنوان مثال، این شرکت باید از قبل‌تر پرتاب‌هایش را به اطلاع مقام‌های محلی و مردم برساند. اسپیس ایکس همچنین نمی‌تواند جاده‌ها را در طول بیش از ۱۲ روز تعطیل کند و فقط در پنج هفته گذشته، این کار را انجام دهد.

اداره هوانوردی فدرال همچنین از اسپیس ایکس می‌خواهد که به نظارت بر تغییرات جمعیت حیات‌وحش محلی، مانند لاک‌پشت‌های دریایی که در این منطقه می‌سازند، ادامه دهد. اسپیس ایکس باید به گروه‌های محلی حیات‌وحش کمک مالی نیز اهدا و نورپردازی در سایت را کنترل و تنظیم کند تا از سردرگمی لاک‌پشت‌هایی که از تخم سردرمی‌آورند، جلوگیری کنند. فهرست کامل را می‌توانید در این نشانی ببینید.

درهمین‌حال، اسپیس ایکس کار روی پلن بی احتمالی برای استارشیپ بوده است. در ماه دسامبر، این شرکت ساخت و ساز سکوی پرتاب استارشیپ را در کیپ کاناورال فلوریدا آغاز کرد. منطقه‌ای که از نیم‌قرن‌های پیش میزبان پرتاب‌های مداری است. اسپیس ایکس درحال‌حاضر خارج از این ناحیه دو سکوی پرتاب برای موشک‌های فالکون ۹ و فالکون هوی خود دارد. بااینحال این شرکت قصد دارد سایت پرتاب استارشیپ را بسیار نزدیک به سکویی بسازد که برای پرتاب انسان به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود. ناسا از اسپیس ایکس می‌خواهد با ارائه برنامه‌ای برای اطمینان حاصل کند که احتمال وقوع احتمالی استارشیپ، آن سکوی پرتاب عملیاتی را درمعرض خطر قرار نمی‌دهد.

همه خبرهای اخیر ممکن است یک پیروزی برای برنامه های اسپیس ایکس در تگزاس به نظر آید، این شرکت هنوز باید مجوز پرتاب اولین استارشیپ را در این منطقه از اداره هوانوردی فدرال بگیرد. FAA می‌کند که تصمیم قطعی‌اش الزاماً به معنای اعطای مجوز به اسپیس ایکس نیست. زیرا این شرکت هنوز باید تمام الزامات ایمنی مورد نیاز برای پرتاب را رعایت کند. ناسا با اسپیس ایکس قرارداد تا از استارشیپ به‌عنوان ماه‌نشینی استفاده می‌کند که می‌تواند برنامه آرتمیس را به سطح ماه ببرد. ناسا امیدوار است که اولین فرود را در سال ۲۰۲۵ انجام دهد و اگر اسپیس ای می‌خواهد به این تاریخ برسد، باید نشان دهد که می‌تواند قم را به فضا بفرستد.