یکی از بزرگترین نیایشگاه های روم باستان در شمال اروپا کشف شد. این نیایشگاه بزرگ به دست سربازانی که در مرزهای دوردست امپراتوری روم خدمت می‌کردند، ساخته شده‌اند. به نقل از خبرگزاری لایوساینس، این منطقه باستانی مربوط به قرن اول میلادی در نزدیکی محل انشعاب رودهای راین و وال قرار دارد. در فاصله کمی از این نیایشگاه یکی از قلعه‌های باستانی روم نیز واقع شده است. این منطقه که نمایانگر شمالی‌ترین مرز امپراتوری روم است، اکنون در جوار شهر زیفنار، استان خلدرلند در شرق هلند و مرز کشور آلمان قرار دارد.

نشریه دیلی‌میل نیز در گزارش خود به نقل از سازمان میراث فرهنگی هلند، اخیراً را «بسیار غیرعادی و در سطح بین‌المللی شگفت‌انگیز» خواند. این نیایشگاه دست‌کم از سه معبد بزرگ و محراب‌های قربانی کوچک‌تر است که به خدایان و الهه‌های رومی اختصاص یافته بودند. به گفته باستان‌شناسان، سربازان رومی که در قلعه‌های همجوار مستقر بودند، نذرها و قربانی‌های خود را به این نیایشگاه تقدیم می‌کردند.

به گفته اریک نوردباستان‌شناسی از شرکت مشاوره باستان‌شناسی هلند (آرای‌پی) که سرپرستی حفاری‌های اخیر را برعهده داشت، صدها اثر باستانی از جمله سکه و جواهرات نیز در این محوطه باستانی کشف شد. به عقیده نورد، وجود نیزه‌ها و سرنیزه‌ها و همینطور بقایای زره‌ها و زین و ایراق و افسار اسب‌ها خبر از نیایشگاه می‌دهد.

تصویر هوایی از محل حفاری نیایشگاه

تصویر هوایی از محل حفاری نیایشگاه باستانی سربازان رومی در استان خلدرلند هلند.

کشف اخیر در یک معدن خاک رُس در نزدیکی روستای هِرون‌هرملینگ در استان خلدرلند انجام شد. استان های استان خلدرلند در سال ۱۹۸۵ مجوز برای حفاری و استخراج خاک رس در این معدن را صادر کردند. بااین‌حال، سال 2021 بود که باستان‌شناس داوطلبی در این منطقه موفق شد و سازمان منطقه‌ای فرهنگی را از این موضوع مشخص کند. به سرعت عملیات اجرایی خاک برای بررسی‌های تکمیلی آغاز شد. نهایتاً در اوایل سال جاری شرکت مشاوره باستان‌شناسی هلند (آرهای‌ای‌پی) به نمایندگی از استان خلدرلند مسئولیت حفاری در محوطه را برعهده گرفت.

اکتشافات بعدی ارزشمندی از زندگی سربازان رومی در مرزهای دور این امپراتوری را می‌کند. نورد مجموعه نیایشگاه را بهترین نوع خود در هلند و حتی در منطقه دانست و آن را «کشفی خارق‌العاده» توصیف کرد.

باستان‌شناسان کشف کردند که غیرعادی و در سطح بین‌المللی شگفت‌انگیز خواندند

نیایشگاه روی تپه‌ای خاکی بالاتر از انشعاب ساخته می‌شود و می‌توانم از طریق راه‌پله‌ای سنگی به سمت آب رفتم. در همین حال، در محل یک چاه بزرگ هم به چشم می خورد. در معبدها چندین گودال آتش نیز دیده می‌شود که ظاهراً برای برپا کردن آتش قربانی‌ها ساخته شده‌اند.

معبدهای اصلی نیایشگاه مزین به نقاشی‌های دیواری پر نقش و نگار و کاشی‌کاری‌هایی رنگارنگ روی سقف هستند. مُهرهای روی کاشی‌ها حاکی از آن است که بیشتر آن‌ها به دست سربازان ساخته‌شده‌اند. کاشی‌کاری یکی از پیشه‌های مهم سربازان رومی بود و حتی لژیون‌هایی مختص این پیشه در ارتش روم باستان وجود داشت. در کنار معبدهای اصلی، محراب های زیادی که برای جاری کردن شراب و خون قربانیان تعبیه شده اند نیز در نیایشگاه وجود داشته است.

به گفته او، محراب‌ها چند خدای اساطیری رومیان بودند. از جمله این خدایان می توانم به مِرکوری، پیک خدایان و حامی نویسندگان، بازرگانان، افراد، آوارگان و دزدان و راهزنان. ژوپیتر (معادل زئوس در اساطیر یونان) خدای خدایان و هرکول، خدای ماجراجو با نیروهای شگفت‌آور اشاره کرد.

در کنار بسیاری از محراب ها و سنگهای قربانی کتیبه هایی با نام خدایان و الهه های رومی در نیایشگاه کشف شد.

در کنار بسیاری از محراب‌ها و سنگ‌های قربانی کتیبه‌هایی با نام خدایان و الهه‌های رومی در نیایشگاه کشف شد.

در هر کدام از محراب قربانی کتیبه‌های به زبان لاتین نصب شده است. روی این کتیبه‌ها پس از ذکر نام خدایان یا اله‌هایی که محراب وقف شد، نام سرباز همراه با درجه و لژیونش حُک شد. نورد می‌گوید، ظاهراً این محراب‌ها به دست افسران عالی‌رتبه ارتش روم به‌عنوان تشکر می‌کنند برای یک آرزوی پیروزی در یک نبرد یا حتی زنده ماندن در مرزهای دور ساخته شده است.

بسیاری از بناهای تاریخی به جامانده از آن دوران در هلند و آلمان ثبت میراث جهانی در یونسکوسی‌اند. محققان حالا امیدوار هستند که این نیایشگاه را وارد فهرست این سازمان کنند. هماکنون برخی از آثار باستانی که در محوطه نیایشگاه رومی کشف شدند در موزه والخوف واقع در شهر مجاور نایمخن درمعرض دید عموم قرار گرفتند.

در همین حال، باستان‌شناسان همچنان به بررسی‌های تکمیلی برای تعیین قدمت دقیق‌ها می‌پردازند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد نیایشگاه از حدود قرن اول م. تا سال سوم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در این دوران، پس از تاخت‌وتاز اقوام ژرمن‌ قدرت امپراتوری روم در استان‌های شمالی متزلزل شد.

باستان شناسان در کنار بقایای معبدها و محراب ها و آثار باستانی در این محوطه به بقایای بسیاری از حیوانات قربانی شده از جمله مرغ خانگی، گوسفند و گاو نیز رسیدند.

مقالات مرتبط:

نورد می‌گوید: «ما آثار به جامانده از بسیاری از نذرها و قربانی‌های سربازان و پس‌مانده‌های غذاهایی را که سربازان به درگاه خدایان و الهه‌ها تقدیم کرده‌اند، کشته شدند. از این رو، می توانم تصویری روشن از زندگی روزمره در این نیایشگاه باستانی داشته باشد.»

پیتر دِرنت از اداره میراث فرهنگی هلند در رابطه با چندین بار دیگر گفت: «حالا خلدرلند به غیرمنتظره‌ای یک منطقه رومی بسیار ویژه به شماره می‌رود.» درنت در ادامه افزود: «ما حالا می‌خواهیم تا آنجایی که می‌تواند این مکان زیبا را حفاری و کاوش کند و آن را به مردم خلدرلند نشان دهد.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!