طول عمر برخی جانداران روی زمین حتی از طول عمر انسان هم بیشتر است. با حداكثر طول عمر انسان به 150 سال مي‌رسد، اين مقدار در مقايسه با طول عمر چند جانوران كه به قرن‌ها و هزاران سال مي‌رسد، مانند چشم برهم‌زدني است. جانوران حتی می‌توان چندین سالخوردگی خود را تغییر داد یا معکوس کرد.

عروس دریایی فناناپذیر تیولا

عروس دریایی فناناپذیر تیولا در کرانه‌ای ساحل سریعرمه‌ی ترکیه

گرچه تعداد زیادی جاندار با طول عمر طولانی روی خشکی‌ها زندگی می‌کنند (برای مثال قدیمی‌ترین سنگ‌پشت نزدیک به ۱۹۰ سال است)، هیچ‌کدام از آن‌ها در این فهرست قرار ندارند، بلکه قهرمانان واقعی عمر در آب زندگی می‌کنند. در این مقاله به معرفی ۱۰ نمونه از جاندارهایی با طول عمر می‌پردازیم.

نهنگ قطبی

نهنگ قطبی در آب‌های نزدیک به منطقه‌ی Quikiqtaaluk در نوناوت شمال کانادا زندگی می‌کند.

نهنگ قطبی: طول عمر بیش از ۲۰۰ سال

نهنگ‌های قطبی (Balaena mysticetus) از پستاندارانی با طول عمر هستند. طول عمر دقیق نهنگهای قطبی نامشخص است اما ممکن است به نوک نیزه‌های شکار نهنگ مربوط شود، این گونه‌ها به بیش از صد سال عمر می‌شوند و به نقل از وزارت ملی جوی و اقیانوسی (NOAA) ممکن است طول عمر آن‌ها به بیش از ۲۰۰ سال برسد. .

این نهنگ‌ها دارای جهش‌های ژنی به نام ERCC1 هستند که با ترمیم DNA آسیب‌دیده مرتبط هستند و از این گونه‌ها دربرابر سرطان کمک می‌کنند که عامل بالقوه‌ای مرگ‌ومیر آن‌ها است. علاوه بر این، ژن دیگری به نام PCNA دارد که می‌تواند تکثیر شود. این ژن در رشد و ترمیم سلول‌ها نقش دارد و تکثیر آن می‌تواند فرآیند سالخوردگی را درست کند.

سنگ ماهی چشم خشن

سنگ‌ماهی چشم خشن (Sebastes aleutianus) که با عنوان سنگ‌ماهی گلو سیاه یا سنگ‌ماهی نوک سیاه هم شناخته می‌شود.

سنگ ماهی چشم خشن: طول عمر بیش از ۲۰۰ سال

به نقل از اداره‌ی ماهی و حیات وحش واشنگتن، سنگ ماهی گلوسیاه (Sebastes aleutianus) یکی از ماهیان با طول عمر ۲۰۵ سال است. به نقل از وضعیت کمیته ای حیات وحش درمعرض خطر کانادا (COSEWIC)، هیئت مشاوره مستقلی که به ارزیابی انواع درمعرض خطرات در کانادا می پردازد، این ماهی قهوه و فام تصویری که در اقیانوس آرام در منطقه ای کالیفرنیا تا ژاپن زندگی می کند، تا ۹۷ سانتی متر رشد می کند. می کند و از میگو و ماهی های کوچکتر تغذیه می کند.

صدف مروارید آب شیرین

صدف‌های آب شیرین از دسته‌ی Marigaritifera

صدف مروارید آب شیرین: طول عمر بیش از ۲۵۰ سال

صدف‌های مروارید آب شیرین (Margaritifera margaritifera) از صدف‌های دوک‌په‌ای هستند که ذرات غذا را از آب جدا می‌کنند. این صدف‌ها غالباً در رودخانه‌ها و جریان‌های اروپا و آمریکای شمالی ازجمله ایالات متحده آمریکا و کانادا زندگی می‌کنند. به نقل از صندوق جهانی حیات وحش (WWF)، قدیمی‌ترین صدف مروارید شناخته‌شده‌ی آب شیرین ۲۸۰ سال عمر بود. این بی‌مهره‌ها به لطف سوخت‌وساز کند، طول عمری طولانی دارند.

صدف‌های مروارید آب از گونه‌های درمعرض شیرین هستند. به نقل از سازمان‌های بین‌المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN)، جمعیت این صدف‌ها به ارتباط با انسان ازجمله خرابی و تغییر زیستگاه‌های رودخانه‌ای در حال کاهش است.

کوسه گریلنند

کوسه‌ی گریلنند در حال شنا در پسزمینه‌های سیاه

کوسه‌ گرین‌لند: طول عمر بیش از ۲۷۲ سال

کوسه‌های گرین‌لند (Somniosus microcephalus) در اعماق اقیانوس‌های شمالگان و اقیانوس‌های اطلس شمالی زندگی می‌کنند. طول این کوسه‌ها به ۷٫۳ متر می‌رسد و از انواع جانداران ازجمله ماهی و پستانداران مانند فک‌ها تغذیه می‌کنند.

مجله علمی پژوهشی سال ۲۰۱۶ روی بافت چشم کوسه‌ای گریلنند که در مجله علمی منتشر شد، این کوسه‌ها می‌توانند تا ۲۷۲ سال عمر کنند. تخمین‌ها بزرگ‌ترین کوسه‌ی این پژوهش به ۳۹۲ سال عمر دارد و پژوهشگرها نشان دادند که این کوسه‌ها حتی می‌توانند تا ۵۱۲ سال هم زنده بمانند. تخمین‌های سنی تا اندازه‌های با عدم قطع همراه هستند اما کمترین تخمین ۲۷۲ سال، بازهم این کوسه‌ها را در گروه جاندارانی با طول عمر می‌دهند.

کرم لوله های اقیانوسی

کرم لوله های در بستر دریا

کرم لوله‌های: طول عمر بیش از ۳۰۰ سال

کرم‌های لوله‌های بی‌مهرگانی هستند که در محیط‌های پایدار و سرد اعماق به طول عمرهای بالا می‌رسند. مجله پژوهشی در سال ۲۰۱۷ که در مجله Science of Nature منتشر شد، گونه‌ای Escarpia Iaminata یکی از گونه‌های کرم لوله‌هایی است که در بستر دریای خلیج مکزیک زندگی می‌کنند معمولاً تا ۲۰۰ سال عمر می‌کند و برخی گونه‌ها حتی تا ۳۰۰ سال هم می‌آورند. کرم‌های لوله‌های به دلیل تهدیدهای محیطی اندک مثل نبود شکارچی‌ها، نرخ مرگ‌ومیر پایینی دارند و به طول عمرهای بالاتر می‌رسند.

صدف ایسلندی

صدف ایسلندی در ساحل دماغه‌ای کد در ماساچوست

صدف ایسلندی: طول عمر بیش از ۵۰۰ سال

صدف‌های ایسلندی (Arcitica islandica) در اقیانوس اطلس شمالی زندگی می‌کنند. این گونه‌های آب شور می‌توانند بسیار بیشتر از سایر صدف‌های دوکفه‌ای مثل صدف مروارید آب شیرین زندگی کنند. به نقل از موزه‌ای ملی ولز در بریتانیا، در سال ۲۰۰۶ صدفی با طول عمر ۵۰۷ سال در ساحل ایسلند پیدا شد. دانش نام مینگ را روی این صدف گذاشتند زیرا تاریخ تولد آن ۱۴۹۹ میلادی و همزمان با حکمرانی سلسله مینگ در چین است.

مرجان سیاه

شاخه‌های مرجان سیاه روی تپه‌های دریایی

مرجان سیاه: طول عمر بیش از ۴۰۰۰ سال

مرجان‌ها به سنگ‌ها و گیاه‌های رنگارنگ کف دریا شباهت دارند اما در واقع از اسکلت‌های خارجی بی‌مهرگانی به نام پلیپ ساخته شده‌اند. این پلیپ‌ها به صورت پیوسته با ایجاد کپی‌های ژنتیکی یکسان خود را تکثیر می‌کنند و جایگزین می‌کنند و به این ترتیب به ساختار ساختار خارجی مرجانی بیشتر می‌شود. درنتیجه مرجان‌ها ترکیبی از چند جاندار زنده‌ی یکسان هستند نه یک جاندار زنده مثل کوسه‌ی گریلنند یا صدف‌های اسلامی. به همین دلیل، طول عمر آن‌ها هم نتیجه‌ی تحقیقی تیمی است.

مرجان‌ها می‌توانند به مدت صدها سال یا بیشتر زندگی کنند اما مرجان‌های سیاه اعماق دریا (Leiopathes) از گروه مرجان‌هایی با بیشترین طول عمر هستند. سن‌های مرجانی که در کرانه‌های ساحل هاوایی کشف شدند تا ۴۲۶۵ سال تخمین زده شدند.

اسفنج شیشه‌ای

تصویرسازی اسفنج‌ها به‌ویژه گونه‌ی Monorhaphis chuni

اسفنج شیشه‌ای: طول عمر بیش از ۱۰ هزار سال

اسفنج‌ها هم مشابه مرجان‌ها از کلونی‌های جانداران تشکیل شده‌اند و می‌توانند تا هزاران سال زنده بمانند. اسفنج‌های شیشه‌های جاندارانی با طول عمر زیاد هستند. اعضای این گروه را می‌توان در اعماق اقیانوس‌ها پیدا کرد و مجموعه‌ای از اسکلت‌های مشابه شیشه‌هایی که دارند، از این‌رو اسفنج شیشه‌های نامیده می‌شوند. آزمایشگاه پژوهش سال ۲۰۱۲ که در مجله زمین‌شناسی شیمیایی منتشر شد، طول عمر اسفنج شیشه‌های مربوط به گونه‌های Monorhaphis chuni یازده هزار سال تخمین زده شد. دیگر گونه‌های اسفنج می‌توانند مدت طولانی‌تری هم زنده بمانند.

عروس دریایی تیولا

عروس دریایی فناناپذیر تیولا در کرانه های ساحلی پالم بیچ فلوریدا

عروس دریایی تیولا: تقریباً فناناپذیر

گونه‌ی Turritopsis dohrnii که عروس دریایی فناناپذیر هم نامیده می‌شود، می‌توان تا ابد زنده بماند. عروسی در ابتدا به شکل لارو است و سپس در بستر دریا شکل می‌گیرد و به پلیپ‌هایی تبدیل می‌شود. این پلیپ‌ها سپس چترهای دریایی رها و آزادی را شکل می‌دهند. یک تیولای بالغ می‌تواند در صورت آسیب دیدن یا گرسنگی مجدداً به پلیپ تبدیل شود و سپس دوباره به حالت عروسی بازگردد.

مقاله مرتبط:

عروس دریایی تیولا که گونه‌های بومی دریای مدیترانه است می‌تواند این چرخه‌ی زندگی را مرتب تکرار کند و درنتیجه هرگز بر اثر کهولت سن نمی‌رد. عروس‌های تیولا کوچک هستند و طول آن‌ها به کمتر از 4.5 میلی‌متر می‌رسد. این گونه‌ها خوراکی‌های دیگر جانداران مثل ماهی‌ها هستند و ممکن است به غیر از مرگ طبیعی بمیرند که مانع از فناپذیری آن‌ها شود، می‌شود.

حیدر

تصویری از یک حیدر، بی‌مهرگانی کوچک است که می‌تواند فناناپذیر باشد

حیدرا: پتانسیل فناناپذیری دارد

حیدرا به گروهی از بی‌مهرگان کوچک با بدن‌های نرم گفته می‌شود که از نظر ظاهری به عروس دریایی شباهت دارند. حیدرها هم مانند عروس دریایی تیولا پتانسیل فناناپذیری دارند. حیدرها هیچ علامتی از زوال یا سالخوردگی را نشان نمی‌دهند. این بیمهره‌ها از سلول‌های بنیادی ساخته شده‌اند که ازطریق تکثیر یا کلونی‌سازی به احیای خود ادامه می‌دهند. هیدراها در شرایط طبیعی به دلایل دلایلی مثل شکارچی‌ها و بیماری نمی‌توانند تا ابد زنده بمانند اما بدون این تهدیدهای خارجی می‌توانند فناناپذیر شوند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!