نتیجه‌ی تحقیقات دانشگاهی نشان می‌دهد که کتاب می‌دهد، تقریباً دو سال بیشتر از افرادی که کتاب نمی‌خوانند عمر می‌کنند. این موضوع در مورد علاقه‌مند به خواندن روزنامه هم صدق می‌کند، اما رابطه‌ای میان آن کمی ضعیف‌تر است. نویسنده تحقیق می‌گوید:

کتاب و روزنامه خواندن رابطه مستقیم با افزایش عمر دارد، اما افزایش آن در افراد کتابخوان نسبت به کودکان، به طور قابل توجهی بیشتر است. افراد کتابخوان ۲۳ ماه بیشتر از کسانی که کتاب نمی‌خوانند عمر می‌کنند.

اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا کتاب خواندن برای انسان مفید است؟ کتاب خواندن، یکی از عادات مشترک تمام افراد موفق است. همان‌طور که اندام‌های بدن برای قوی شدن به تمرین‌های منظم ورزشی وابسته‌اند، مغز انسان نیز برای قوی شدن و سالم ماندن به تمرین نیاز دارد و کتاب خواندن بهترین تمرین ورزشی برای مغز می‌شود.

در ادامه چند کتاب را معرفی می‌کنیم که مسیر زندگی شما را واضح‌تر، امیدبخش‌تر و راحت‌تر می‌کنند.

کیمیاگر – پائولو کوئیلو

جلد کتاب استثنایی ها - مالکوم گلدول

کیمیاگر از معروفترین و پرفروشترین کتابهای نویسنده برزیلی پائولو کوئیلو است. در آن داستان زیبا و جذاب درباره شخصی که برای یافتن گنجی مدفون در نزدیکی اهرام مصر به شمال آفریقا سفر می‌کند، روایت می‌شود.

این کتاب را به همه کسانی که در زندگی خود رویایی دارند پیشنهاد می‌کنند. با خواندن کیمیاگر می‌توان متوجه هرکسی شد که در زندگی هدفی با تمام توان خود به سمت آن برود و هیچ‌گاه عقب‌نشینی نکند.


استثنایی ها – مالکوم گلدول

جلد کتاب استثنایی ها - مالکوم گلدول

مالکوم گلدول در سومین کتاب غیردستانی خود، استثنایی‌ها، برخی از پدیده‌های خارق‌العاده زندگی را بررسی می‌کند و درمورد هوش اجتماعی و تصمیم‌گیری بر خلق ثروت می‌خواهد.

می‌توان استثنایی‌ها را کتابی آموزنده و در عین حال سرگرم‌کننده دانست که اسرار زندگی انسان‌های موفق و تأثیرگذار را برملا می‌سازد. مطمئناً خواندن این اثر بسیار جذاب خواهد بود. پس اگر به رشد فردی مبتلا باشد اما آن را مطالعه نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً این کار را انجام دهید.


ترسو: بسته شدن شکاف بین شغل روزانه و شغل رؤیایی – جان کاف

جلد کتاب ترسو: بسته شدن شکاف بین شغل روزانه و شغل رؤیایی – جان کاف

جان اکاف ازطریق آموختن و تجربه، ما را به سفری می‌برد که در طول آن، شغلی که شما به شغل رؤیایی‌تان تبدیل می‌کنید، می‌شود. کاف به ما می‌آموزد که خیلی سریع یا خیلی دیر چیزی را رها نکنیم و این مسیر زندگی است.

ترسو، کتابی بسیار جالب و مفید برای آن دسته افرادی است که می‌خواهند در زندگی جهش کنند و رؤیاهای خود را تبدیل کنند.


قدرت عادت – چارلز داهیگ

جلد کتاب قدرت عادت – چارلز داهیگ

چارلز داهیگ در «قدرت عادت» با استفاده از مطالعات علمی با بیان دقیق بیان می‌کند که عادات چگونه ایجاد می‌شود و چگونه است که ما نمی‌توانیم در زندگی و کسب‌وکار عادات را کنار بگذاریم و از این طریق عشق به کارش را بیان کنیم.

عادت کتابی عالی برای افراد قدرت است که می خواهند عادات بد خود را کنار بگذارند و عادات را جایگزین آن‌ها کنند تا موفقیت برسند.


پول و دگرگونی – دیو رمزی

دوباره پول

بیش از ۲۰ سال است که دیو رمزی مشاور مالی شخصی و گوینده‌ای رادیو، مشاوره‌های فوق‌العاده‌ای خود را به صورت راهنمای ساده و راحت دراختیار مردم قرار می‌دهند. قدم‌های کوچک و ساده‌ی وی برای ایجاد سرمایه‌ای اضطراری برای روز مبادا، کاملاً رایگان دراختیار مردم قرار گرفته‌اند.


مرزها: چه موقع بگویم بله و چگونه بگویم نه تا کنترل زندگی خود را به دست بگیریم – هنری کلاد و جان تاونسند

کتاب مرزها: چه موقع بگویم بله و چگونه بگویم نه تا کنترل زندگی خود را به دست بگیریم – جلد هنری کلاد و جان تاونسند

با افرادی که در حریم شخصی شما فضولی می‌کنند مشکل دارید؟ اگر خواهان کمک احساسی، ذهن یا ذهنی هستید، کتاب مرزها همان چیزی است که نیاز دارید.

ناشران این کتاب هنری کلاد و جان تاونسند برای طرح و نقشه‌ای که ارائه می‌دهد می‌توانید در هر قسمتی از زندگی خود را که می‌خواهید، مشخص کنید.


استارتاپ صد دلاری – کریس گویلباو

جلد استارتاپ صد دلاری – کریس گویلباو

کریس گویلباو هم شباهت زیادی به تیم فریز دارد و نویسنده‌ای جهانگرد است. در کتاب استارتاپ صد دلاری، ناشر پشت سر هم نمونه‌هایی از افرادی هستند که کار خود را با سرمایه‌گذاری کم شروع کرده‌اند و آن را به کسب و کار تبدیل می‌کنند.

این کتاب منبع الهام عالی برای آن دسته افرادی است که می‌خواهند کسب وکار جانبی آغاز کنند.


کار را انجام دهید – استیون پرسفیلد

جلد کتاب کار را انجام دهید – استیون پرسفیلد

پرسفیلد به خاطر سبک نویسندگی تخیلی‌اش(افسانه‌ای بگر ونس) و اولین بار در مورد کار (جنگ هنر) معروف است و ما را راهنمایی می‌کنیم تا هر آنچه لازم است برای انجام هر پروژه‌ای که می‌تواند مفیدتر باشد، انجام شود. کتاب کوتاه و ساده، «کار را انجام دهید» در عین سادگی برای آن دسته از منابعی که کاری از خارج و توان خود انجام می دهند الهام بزرگی می‌آید.

پرسفیلد می‌نویسد:

مقابل ترس، عشق قرار دارد – عشق به چالش، عشق به کار، اشتیاق و لذت محض اقدام به رسیدن به رؤیاهایمان و اینکه ببینیم اصلاً شدنی است یا نه.


مسافر: هفت تصمیمی که موفقیت فرد را تعیین می‌کند – اندی اندروز

جلد کتاب مسافر: هفت تصمیمی که موفقیت فرد را تعیین می‌کند – اندی اندروز

اندی اندروز پس از اینکه ۵۰ انتشاراتی دست به سینه‌اش زدند، سرانجام این کتاب را در سال ۲۰۰۵ منتشر کرد. اثر نوشته شده به صورت تخیلی، اما کتاب انگیزشی و تاریخی است.

داستان در مورد دیوید ۴۶ ساله است که بعد از دست دادن شغلش وحشتناکی می‌کند. زمانی که دیوید در بیمارستان و در حالت اغما قرار دارد، به زمان گذشته سفر می‌کند و با لینکلن، ترومن و ۵ نفر دیگر از رهبران بزرگ تاریخ دیدار می‌کند.

اندروز می‌نویسد:

آنهایی که به اهداف و آرمانهای من معترض هستند. هدف والایی را که قصد رسیدن به آن دارم، نمی‌بینند.


برانید: حقایقی شگفت‌انگیز درباره ایجاد انگیزه – دنیل پینک

جلد کتاب برانید: حقایقی شگفت انگیز درباره ایجاد انگیزه – دنیل پینک

دنیل پینک به ما نشان می دهد در قرن ۲۱ علم و کسب و کار در حوزه های متفاوتی قرار دارند. علم به ما نشان می دهد در حال حرکت و پیشرفت به سمت ورای سبک و روش های مدیریت (محرک 2.0) و به سمت خودمختاری و انگیزش خود هستیم و اینجاست که کارمندان همه کار خود را باهدف، تسلط و کاملاً حرفه ای انجام دهند (محرک). 3.0).

این کتاب کمک بزرگی برای آن دسته از افراد است که سعی دارند هدف ما را درک کنند.


تئوری نیاز و پیشرفت – گرگ مک کیون

جلد کتاب تئوری نیاز و پیشرفت – گرگ مک کیون

هرچه کمتر، بهتر؛ همین. این روش عالی است که گرگ مک کیون مورد استفاده قرار می‌دهد و فیلتری برای انتخاب کارهای تلقی می‌تواند در زندگی خود انجام دهد. قویا توصیه می‌کنیم برای جمع‌وجور کردن زندگی خود و ایجاد نظم و ترتیب مناسب در کارهایتان حتماً کتاب «تئوری نیاز و پیشرفت» را بخوانید.


۴۸ روز تا کار موردعلاقه‌تان فاصله دارید – دن میلر

جلد کتاب ۴۸ روز تا کار موردعلاقه‌تان فاصله دارید – دن میلر

مشاور شغلی و نویسنده، دن میلر، یکی از کسانی که معتقدان سرسختی است مردم را می‌دانند که همه دارای مهارت‌ها، قابلیت‌ها و شوق‌ها و استعدادهایی هستند، وامی‌دارد.

«۴۸ روز تا کارعلاقه‌تان فاصله دارید» به ما کمک می‌کند بفهمیم که مسیر منتهی به خوشبختی همان مسیر یافتن کاری عالی و سودده است. 85 درصد فرآیند جستجوی شغل مبنی را درک کنید و بفهمید که از خودتان بنا دارید و 15 درصد دیگر شغل مورد نظر را پیدا کنید.

کتاب نوشته شده توسط دن میلر به شما کمک می‌کند شغل مناسب خود را بیابید و به این صورت در هزار دلار هزینه‌های وام‌های دانشجویی ناخواسته صرفه‌جویی کنید.


هفته کاری ۴ ساعت – تیم فریز

جلد کتاب هفته کاری ۴ ساعت – تیم فریز

اصل کتاب «هفته‌کاری ۴ ساعت» در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و تیم فریز کسب‌وکار سبک زندگی را به جهان معرفی کرد. فریز بعد از اینکه در سفرش به اسپانیا دچار حمله‌ی شدیدی می‌شود، نحوه ایجاد کسب‌وکاری را معرفی کرد که می‌توان آن را در هر جای دنیا اداره کرد. علاوه بر این، وی نشان داد چگونه می توانم در اطراف دنیا زندگی خوبی داشت.

اگر ما نمی‌گوییم که تیم انجام داد برای همه مناسب است، اما طرح‌ها و ایده‌های ارزش خواندن دارند.


آبی مثل جاز – تلفن میلر

کتاب آبی مثل جاز – جلد میلر

در این کتاب مسیحی، پسر میلر ما را در سفر جالب خود در مسیر یافتن اعتقادش به مسیح همراه می‌کند. وی از وقتی دانش‌آموز بود، در اواخر دوران نوجوانی‌اش و اوایل سال ۲۰۲۰، توجه و علاقه‌اش به یافتن اعتقاد در شهری که مشهور به بی‌دینی است (پورتلند) جلب شد.

سبک نویسندگی مکالمه‌ای برانگیخته شده است این کتاب برای هر شخصی است که قصد دارد مسیر اعتقاد را طی کند. جالب و لذت بخش باشید.


آیین دوست یابی: چگونه دوست پیدا کنیم و بر دیگران تأثیر بگذاریم – دیل کارنگی

جلد کتاب آیین دوست یابی: چگونه دوست پیدا کنیم و بر دیگران تأثیر بگذاریم – دیل کارنگی

کتاب «آیین دوست یابی: چگونه دوست پیدا کنیم و برای دیگران تأثیر بگذاریم» آموزه‌های کارنگی از مصاحبه‌های انجام شده با غول‌ها دنیای کسب‌وکار آن روز (از جمله اندرو کارنگی و توماس ادیسون) نوشته شده است. این مؤلف روش‌هایی را برای استفاده از پتانسیل ازطریق نحوه رفتار و تقابل با دیگران معرفی کرده است.

این کتاب بیش از ۷۰ سال پیش نوشته شده است، اما برای دنیای امروز هم صدق می‌کند.


اتوبوس انرژی – جان گوردون

جلد کتاب اتوبوس انرژی – جان گوردون

«اتوبوس انرژی» با سبک علمی تخیلی الهام بخشی نوشته شده است. کتاب داستانی، ماجرای روزهای سخت رهبر تیم‌های بازاریابی که احتمالاً کارش را از دست روایت می‌کند. وی به اجبار سوار اتوبوس انرژی می‌شود، زیرا اتومبیلش نیاز به تعمیر دارد. در این سفر، نویسنده‌ای ما ۱۰ قانون ایجاد لذت و انرژی مثبت در کار و زندگی خانوادگی‌اش را به یاد می‌آورد.

این یک کتاب سریع و قوی برای هر شخصی است که قصد دارد موقعیت فعلی خود را به یک موقعیت مثبت تبدیل کند.


انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل

جلد کتاب انسان در جستجوی معنا – ویکتور فرانکل

فرانکل پس از نجات یافتن از کمپ مرگ نازی ها و مشاهده مرگ تعداد زیادی از خانواده اش، تبدیل به روانپزشک شد. وی با این نظریه‌ی فروید که بیان می‌کند روح آدمی فقط لذت را می‌طلبد، مخالف بود، فرانکل ادعا می‌کند چیزی که واقعاً انسان در جستجوی آن قدم برمی‌دارد، معنا و مفهوم و دلیل زندگی است.

کمی به زمان گذشته بازمی‌گردد؛ اما جستجو برای معنا و دلیل، ارزش خواندن دارد.


بزرگ‌ترین فروشنده‌ جهان – اوگ ماندینو

جلد کتاب بزرگ‌ترین فروشنده‌ی جهان – اوگ ماندینو

اجازه ندهید تیتر کتاب شما را بترساند. این کتاب، به فروش و فروش هم مربوط می شود. اما بیشتر در مورد زندگی یک سر پیشخدمت است.

بزرگ‌ترین فروشنده کتابی کوتاه است؛ اما شما را به وجد می‌آورد.


اعترافات یک شوهر افتضاح: آموزش یک مربی تنبل – نیک پاولیدیس

اعترافات

درست است خیلی‌ها دیگر به شوهر کردن فکر نمی‌کنند؛ اما نیک پاولیدیس در این کتاب داستانش را در مورد تبدیل شدن فرد خودآزار به شوهری دوست داشتنی تعریف می‌کند.


قدرت سکوت؛ قدرت درونگراها در جهانی که قادر نیست از سخن گفتن باز ایستد! – سوزان کاین

جلد کتاب قدرت سکوت؛  قدرت درونگراها در جهانی که قادر نیست از سخن گفتن باز ایستد!  – سوزان کاین

این کتابی است که همه باید بخوانند تا بفهمند چرا وقتی با گروهی از مردم صحبت می‌کنند، احساس می‌کنند به آن‌ها دست می‌دهند. ازطریق تحقیقات روانشناسی و عصب‌شناسی، سوزان کایل به زیبایی هرچه‌تمام‌تر توضیح می‌دهد چگونه یک‌سوم از ما (خویشتن‌داران) باید با بقیه افراد برونگرا تطبیق یابیم.


کلام آخر

مقاله مرتبط:

اگر هر سال بیش از یک کتاب بخوانید، از مردم بیشتر جلوتر هستند. با گسترش ذهن و کسب دانش جدید انسان بهتری می‌شوید. این امر به شما امکان می دهد جهان بینی خود را شکل دهید.

فهرست مقاله‌های ما شامل کتاب‌هایی است که می‌تواند زندگی را تغییر دهد و خواننده را می‌تواند به روش‌های موجود در دنیا اجازه دهد. آن‌ها دیدگاه‌های متفاوت ارائه می‌دهند. هدف این نیست که مثل کسی زندگی کند. باید سبک زندگی و کاری را پیدا کنید که فقط «شما» می توانید آن را به شکلی معنادار و انجام دهید.

این مقاله در ۱۲ آذر ۱۳۹۵ توسط میعاد بافراست نوشته و در ۱۲ آبان ۱۴۰۱ توسط مصطفی عسگری به‌روزرسانی شد.

منبع