صبح ۲۱ آبان مراسم رونمایی از سامانه چک امن دیجیتال با حضور رئیس کل بانک مرکزی، وزرای اقتصاد و صمت، نمایندگان مجلس و روسای بانک‌ها برگزار شد. به گفته صالح‌آبادی رونمایی از نقطه شروع الکترونیکی: «به‌زودی این ابزار در بانک‌ها فعال خواهد شد و امیدواریم که شبکه بانکی ضریب فراگیری آن را با سرعت بالا بردن و فراگیری آن در کسب و کارها انجام دهد.»

اطلاعات روابط عمومی بانک مرکزی چک دیجیتال موجودی مشابه چک کاغذی است و تمام قوانین و مقررات چک کاغذی برای این چک هم قابل اجرا و اعتبار و استناد آن در گرو امضای الکترونیک است. در چک‌های دیجیتال، کاغذهای موجود در آن حذف می‌شوند و در سامانه مرکزی چکاد چک می‌شوند که برای ارائه چک امن دیجیتالی می‌شود. این سامانه امکان مدیریت و نظارت آنلاین مبادله را برای شبکه بانکی و بانک مرکزی فراهم می‌کند. همچنین امضاء دیجیتال در زمان صدور چک یا انتقال آن الزامی است که نیاز به داشتن گوشی هوشمند است اما باید چک دیجیتالی برای نقد کردن چک نیازی به داشتن امضاء دیجیتال ندارد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی در این جلسه وزیر اقتصاد از چک کردن الکترونیک و تاثیر آن در رونق اقتصادی گفت و آن را محصولی ارزشمند در نظام بانکی دانست. به گفته خاندوزی این نشانه‌های حمایت از تولید است: «ما یک مفهوم کلیدی به‌عنوان هزینه مبادله برای تولیدکنندگان داریم. هر سیاستی که برای کاهش هزینه مبادله برای تولیدکنندگان و صنعتگران و صنعتگران موفق باشد، منجر به سهل‌تر و جذاب‌تر شدن فرآیند تولید در اقتصاد کشور می‌شود. از جمله موارد مشکلات حقوقی و سایت قضایی و متأسفانه کیفری است که در مبادلات اقتصادی پیدا می‌شود و هر قدر نظام اقتصادی و حقوقی کمک کند که این دست نااطمینانی‌ها را کاهش می‌دهد و مؤثر راحت‌تر قرار می‌دهد، کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری در گردش باشد. در اقتصاد ایران رخ داد. چک الکترونیکی و سفته و برات الکترونیکی که سال گذشته رونمایی شد و درگاه ملی مجوزها همه در خدمت ارائه در اقتصاد ملی است که به کاهش هزینه های مبادله می‌کند و مطمئن شوید که را بالا می‌برد. شبکه بانکی با افزایش ضریب نفوذ الکترونیکی در میان مردم در کنار رضایت مردم و هزینه‌ها و کاهش هزینه‌های غیرقانونی بانک‌ها می‌توانند نقش مهمی را برای تولید در اقتصاد کشور داشته باشند.» او از روسای بانک‌ها خواست که به این دست محصولات سریع‌تر فراگیر شود.

همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت هم سامانه الکترونیکی را در توسعه اقتصاد دیجیتال می دانست و از چندین سال بین بانک مرکزی و وزارت صنعت در زمینه امضای دیجیتال گفت: «چک دیجیتال یکی از زیرساخت های تولید است. ۱۰ تا ۱۵ سال است که چالش بین بانک مرکزی و وزارت صنعت در حوزه امضای دیجیتال بود که در دوره جدید توافقات لازم انجام شد و به‌زودی شاهد پذیرش دیجیتال از سوی بانک مرکزی بود.»

در بخش دیگری از این رونمایی، مهران محرمیان معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی از دیجیتال دیجیتال گفت: «مهم‌ترین اتفاق در دیجیتال این است که می‌توانند افراد مختلفی را که در حوزه دیجیتال حضور دارند، قرار دهند و آن‌ها را غیرحضوری نقد کنند.» به گفته‌ی او مراحل صدور در روزهای تعطیل تا ۹۵ درصد غیرحضوری بود و هم‌اکنون به ۹۸ درصد رسیده است. کاهش تعداد زندانیان را مزیت دیگر قوانین جدید چک دانست و اعلام کرد در سال 96 هر روز 10 نفر به دلیل مسائل قضایی روانه زندان می‌شدند که اکنون به روزی یک نفر رسیده است. چک الکترونیک به گفته محرمیان به ملاحظات حقوقی و فنی پیچیده بود.

بانک‌های پارسیان، بانک‌ها و تجارت در حال حاضر دارای دسترسی واقعی را به چک الکترونیکی ارائه کرده‌اند و سه بانک کشاورزی، آینده و ملت هم در حال اجرای آزمایشی این طرح برای مشتریان هستند. به گزارش بانک مرکزی، چک الکترونیکی سرعت، دقت و امنیت بیشتر در عملکرد و نقدشوندگی نسبت به چک‌های کاغذی دارد. سرعت زیاد در ثبت و پردازش چک‌های الکترونیکی، عدم نیاز به ارسال چک، حذف نگرانی افراد در ثبت در سامانه و امنیت بالا و عدم امکان وقوع سرقت یا تحریف از سایر مزایایی است که برای آن اعلام می‌شود. از پیشنیازهای استفاده از خدمات سامانه چکاد، عضویت در بانک همراه، نصب و فعال سازی برنامه هامون جهت ثبت امضای الکترونیکی و داشتن یک حساب جاری با امکان صدور دسته چک است. سامانه چک دیجیتال به کاربر اجازه می‌دهد که با فعالسازی خدمات الکترونیکی و با معرفی گواهی امضاء الکترونیکی درخواست دسته چک دیجیتال را دریافت کند. درگاه‌های الکترونیکی امن بانک‌ها مانند بانک‌های اینترنتی و موبایل بانک یا نرم‌افزارهای مخصوص شعب از راه‌های دسترسی و استفاده از این سامانه است.

منبع