کابل شبکه لگراند
کابل شبکه لگراند

کتاب عناوین

1 کابل شبکه لگراند

2 ساختار کابل شبکه لگراند

3 انواع کابلهای شبکه لگراند

4 چرا کابل شبکه لگراند ؟

5 خرید کابل شبکه لگراند اصل

5.1 خرید کابل شبکه لگراند اصل (اورجینال) UTP

کابل های شبکه لگراند در انواع مختلف، از محصولات شرکت مشهور لگراند فرانسه می باشند. این شرکت در حال حاضر از بزرگترین شرکت های فعال در زمینه تولید تجهیزات شبکه به شماره می رود. کابل شبکه لگراند از پرفروش ترین های کابل شبکه در بازار ایران و جهان است. کابل شبکه لگراند دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل خریدی FTP و شیلد دار STP و گاهی اوقات فویل و شیلد دار SFTP در رنگ های مختلف و با دو نوع جکت PVC و LSZH عرضه می شوند. البته نوع LSZH آن بدون هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند. کابل لگراند بسیار باکیفیت و از بهترین کابل های موجود در بازار است. این کابل ها بسیار متنوع هستند و با استاداردهایی چون Cat5،Cat6 و Cat7 و در انواع UTP،STP،SFTP و … تولید می شوند.

کابل شبکه لگراند از نظر ساختار کلی چند می باشد: 1- روکش رویی کابل که معمولاً شامل جنس PVC یا LSZH است. 2- 4 زوج سیم مسی به همتابیده 3- جداکننده 4 زوج یا Divider البته در برخی از انواع کابل شبکه، علاوه بر 3 بخش فوق، موارد زیر نیز بر حسب نوع کابل به ساختار آن اضافه می شود: 1- فویل 2- شیلد 3- سیم ارت 4- روکش PE در کابلهای مخصوص فضای باز 5 – محافظ Steel Armorded دقت کنید که هر کابل به نوع کاربرد آن ممکن است از تمام یا برخی موارد فوق استفاده شود.

انواع کابل های مختلف از نظر لایه های حفاظتی در برابر برابر القایی یا EMI به شرح زیر می باشد: 1- UTP چهار زوج بهم تابیده 2- U/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج 3- F/UTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور چهار زوج 4- S/UTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه شیلد بافته شده دور چهار زوج 5- SF/UTP چهار زوج بهم تابیده +یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج 6- F/ FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل دور چهار زوج 7- S/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه شیلد دور چهار زوج 8- SF/FTP چهار زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل و شیلد دور چهار زوج .

کلی کابلهای شبکه از نظر ساختار در دو گروه اصلی قرار می گیرند. 1- UTP ( Unshielded Twisted-Pair ) 2- STP ( shielded Twisted-Pair ) کابل شبکه UTP ، فقط شامل 3 بخش اصلی یعنی روکش رویی، 4 زوج به همتابیده مسی و جداکننده 4 زوج ( کابل cat6 به بالا ) می باشد و کابل شبکه STP علاوه بر 3 بخش اصلی، بسته به نوع کابل شامل فویل، شیلد، سیم ارت و … می باشد. علت استفاده از این لایه القایی خارجی است.

کابل شبکه لگراند برای شبکه های لوکال
کابل شبکه لگراند برای شبکه های لوکال

برای اینکه از انتخاب خود و تصمیمی که در زمینه خرید کابل شبکه لگراند گرفته‌اید مطمئن شوید، لازم است که یک نکته را مدنظر داشته باشید! کابل‌های شبکه لگراند همگی به لحاظ کیفیت، کیفیت و عملکرد تضمین شده هستند. دلیل این موضوع چیزی جزء سازوکار کمپانی لگراند در تولید و عرضه محصولات خود نیست. لگراند به پرچمدار تولید تجهیزات شبکه محصولات خود را بدون انجام انواع تست‌های سلامت ارائه نمی‌کند. کابل شبکه لگراند نیز از این قائده مستثنی نیست. به این ترتیب کابل‌ها و پچ کوردهای لگراند، ابتدا از نظر کیفیت مورد بررسی قرار می‌گیرند. سپس نوبت به ارزیابی عملکرد انتقال این محصول می‌رسد. پس از آن تمام مركزها شامل : CR،ACR، Next، Return Loss، Attenuation و …. در کابل شبکه لگراند ارزیابی قرار میگیرند. در این مرحله نمونه کابل‌هایی که در ارزیابی‌ها ضعیف عمل می‌کنند و یا کمترین عملکرد در عملکرد آن مشاهده می‌شود، از مرحله آزمایش می‌شود. کابل‌های کنار گذاشته شده به طور کامل رد می‌شوند. این ارزیابی ها، کیفیت عملکرد و کارایی انتقال را از ابتدا تا انتهای سیستم بررسی می کند. همچنین تمام این بررسی‌ها در هر دو کلاس D و E انجام گرفته و سلامت عملکرد و عملکرد کابل شبکه لگراند را تضمین می‌کند.

با توجه به این که اجناس فیک و تقلبی لگراند افزایش داشته است هنگام خرید کابل شبکه لگراند باید به چند نکته توجه داشته باشید. در حال حاضر برخی از افراد تنها از نام و برند لگراند استفاده می کنند و کابل هایی را به نام کابل لگراند به فروش می رساند و مصرف کننده بعد از خرید کابل لگراند تقلبی، به دردسر می رسد.

کمپانی لگراند پس از ورود به ایران شرکت صنایع الکتریکی البرز را تاسیس نمود. شرکت البرز با استفاده از سیاست های دقیق نمایندگی های محصول را به دو گروه نماینده داخلی و نماینده کالای وارداتی تقسیم کرد. نمایندگان داخلی عرضه کننده تولیدات کارخانه لگراند ایران به عنوان کلید و پریز و فیوز و … را بر مصرف و تعداد زیادی کالای وارداتی، کالاهایی مانند کابل لگراند و تجهیزات شبکه ای که در کارخانجات لگراند خارج از ایران تولید می شوند، عرضه می کنند. همچنین نظارت دقیقی روی این موضوع وجود داشت و در صورت تخلف هر فروشگاه، بر اساس قوانین و مقررات وزارت بازرگانی با فروشگاه و فرد متخلف برخورد می کرد. باتوجه به تحریم هایی که علیه ایران گرفت، شرکت مجبور شد تا کارخانه را تعطیل کند و همین امر باعث شد تا تصمیم واردکنندگان به وارد کردن محصولات و کابل شبکه لگراند اصل از فرانسه شود. توقف کارخانه باعث کاهش نظارت ها بر روی محصولات لگراند شد و این گونه شد که افراد سود جو محصولات دیگری را به عنوان تولیدات لگراند به فروش برسانند.

شرکت لگراند یکی از معتبرترین شرکت های تولید کننده تجهیزات الکترونیکی و شبکه ای می باشد که محصولات با کیفیت ارائه می دهد و افراد را جذب می کند. در حال حاضر سود جویان محصولات بی کیفیت را با نام و برند چینی وارد می کنند و نزدیک به قیمت محصولات اصلی لگراند به فروش می رسند.

دوک کامل کابل های شبکه لگراند اصل پاناتل
دوک کامل کابل های شبکه لگراند اصل پاناتل

کابل شبکه لگران اصل UTP از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. این نوع کابل بیدون شیلد و فویل می باشد و مانعی برای نویزها وجود ندارد. از این نوع کابل در مکان هایی که کابل برق و یا شبکه دیگری وجود ندارد استفاده می شود. زیرا وجود کابل ها درکنار باعث می شود که نویزهایی ایجاد شود. این نویزها روی اطلاعات و داده های تاثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکل می شود. با توجه به اینکه قیمت کابل لگراند UTP نسبت به سایر کابل ها کمتر است، خرید کابل شبکه لگراند اصلی UTP برای مکان ها و پروژه هایی که حجم کابل کمی وجود دارد و کابل ها در کنار دستگاه قرار نمی گیرند، به صرفه و مناسب است. . کابل لگراند اصل UTP به صورت چهار سیم 100 اهمی می باشد که هر دو زوج بهم تابیده شده اند. کابل های لگراند از استانداردهای UTP پیروی می کنند و در گروه های CAT5، CAT6، CAT7 دسته بندی می شوند که سرعت و پهنای باند فرکانسی آن ها با ترکیب متفاوت است.

کابل CAT5 دارای فرکانس 100 مگاترتر می باشد و به دلیل سرعت پایین انتقال داده، منسوخ شده و کمتر کسی از این نوع کابل استفاده می کند. کابل CAT6 دارای فرکانس 250 تا 350 مگاهرتز می باشد و سرعت انتقال در این کابل به 10 گیگ بر ثانیه می رسد که نسبت به نسل قبلی خود بسیار سریع تر و بهتر است. قابل ذکر است که این سرعت برای طول معینی قابل اجرا است و در فواصل طولانی سرعت انتقال داده می شود. کابل CAT7 دارای فرکانس دارای فرکانس 600 الی 1000 مگاهرتز است که بالاترین سرعت را دارد و در حال حاضر از این نوع کابل کمتر استفاده می شود و همان کابل CAT6 در پروژه های کاربردی دیگر می باشد.