نرخ چاقی در دهه 1980 بسیار سریعتر از تغییرات ژنتیکی احتمالی در جوامع است. این امر نشان می دهد عنصر محیطی مهم در رابطه با چاقی وجود دارد. اما، همچنین مطالعاتی را داریم که نشان می‌دهند دوقلو همسان به دوقلوهای غیرهمسان، معمولاً از نظر وزن بدن به همسان‌تر هستند. این امر نشان می‌دهد وزن بدن مؤلفه ژنتیکی دارد. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ژنتیک ممکن است با افزایش سن تغییر کند. برای مثال، درمورد هوش به نظر می‌رسد که در بزرگسالان در مقایسه با کودکان، معیارهای تعیین کننده قوی‌تری از هوش می‌شوند.

مطالعه جدید نشان داده است که این موضوع درباره وزن بدن نیز صدق می‌کند. پژوهشگران متوجه تأثیری هستند که محیط یا ژنتیک ممکن است روی چاقی داشته باشد، در طول زندگی تغییر می‌کند. طبق این مطالعه، در دوران کودکی، ژنتیک ارتباط کمی با نرخ چاقی داشت، اما این ارتباط با افزایش سن (از نوجوانی تا ۶۹ سالگی) افزایش می‌یابد.

الگوی مشابهی در رابطه با وزن بدن و پیشینه اجتماعی افراد نیز مشاهده می شوند. افراد دارای پیشینه‌های اجتماعی محروم، از نوجوانی به بعد از وزن بالاتری برخوردارند. تفاوت‌های متفاوتی در وزن نوزادی و کودکان کودکان دارای پیشینه‌های اجتماعی متفاوت است.

اما پژوهشگران با افزایس سن افراد همچنین متوجه تفاوت‌هایی در وزن آن‌ها شدند که با ژنتیک یا پیشینه اجتماعی افراد قابل‌توضیح نبودند. این بدان معناست که هیچ‌یک از این عوامل، ویژگی‌های تعیین‌کننده‌ای از وزن بدن فرد خاص است. پژوهشگران برای مطالعه خود از داده‌های مطالعه ملی سلامت و رشد شورای تحقیقات پزشکی انگلستان استفاده کردند. در این مطالعه، گروهی متشکل از ۵۳۶۲ فرد از زمان تولد در سال ۱۹۴۶ تا امروز مورد پیگیری قرار گرفتند.

از این داده‌ها برای ارتباط بین ژن‌ها و محرومیت‌های اجتماعی با وزن بدن از سال مطالعه دوم تا ۶۹ سال استفاده شد. آن‌ها محرومیت اجتماعی را به این دلیل مطالعه قرار می‌دهد که می‌شود یکی از عوامل خطر محیطی مهم برای چاقی است و احتمال دارد در سایر مشکلات نابرابری سلامتی نیز نقش داشته باشد.

مقالات مرتبط:

پژوهشگران خطر ژنتیکی فرد را به شکل «نمره پلی‌ژنیک» نشان می‌دهند که خلاصه‌ای از تمام ژن‌های یک فرد است که با وزن بدن بالاترین ارتباط دارند. آن‌ها برای تعریف پیشینه اجتماعی، از طبقات اجتماعی شرکت‌ها در چهار سال استفاده کردند که طبقه اجتماعی پدرشان تعیین شد.

محققان دریافتند که دارای تعداد بیشتری از ژن‌های مرتبط با چاقی هستند، وزن بیشتری دارند. کسانی که در ۲۵ درصد بالای خطر چاقی قرار دارند، نسبت به ۲۵ درصد پایین خطر ژنتیکی، در سال ۶۳ سال ۱۱.۲ سنگین‌تر بودند. در سن ۶۳ سالگی به‌طور متوسط ​​۷،۴ سنگین‌تر از کودکانی که دارای برترین پیش‌ها بودند، بودند.

علاوه بر این، این تفاوت‌های بزرگی در وزن بدن است، نتایج نشان می‌دهد که ژنتیک و پیشینه اجتماعی عامل تعیین‌کننده خوبی در پیش‌بینی اینکه فرد در آینده چاق خواهد شد یا نه، خواهد بود.

که با افزایش سن شرکت‌کنندگان، تفاوت در وزن به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند، خطر ژنتیکی فقط ۱۰ درصد و پیشینه اجتماعی تنها ۴ درصد از این تفاوت‌ها را پیش‌بینی می‌کند. بنابراین، هنوز مسائل زیادی درمورد وزن بدن وجود دارد که نمی‌توانیم آن‌ها را با ژنتیک یا محرومیت اجتماعی توضیح دهیم و عوامل دیگری نیز وجود دارند که تأثیر مهمی بر وزن بدن ما دارند.

پیش بینی وزن بدن

توجه به موضوعات مطالعه جدید مهم است. پژوهشگران فقط روی یک نسل تجربه کردند که تجربیات آن‌ها از نسل‌های دیگر بسیار متفاوت است. برای مثال، افرادی که در سال ۱۹۴۶ متولد شدند، در اوایل کودکی جیره‌بندی را تجربه کردند. نسل‌های بعدی نیز نسبت به نسل‌های گذشته سطوح بسیار بالاتر از چاقی (به‌ویژه در دوران کودکی) را دارند. جالب است که در مطالعات آینده ببینیم آیا نتایج مطالعه حاضر در نسل‌های بعدی هم تکرار می‌شود.

پژوهشگران همچنین فقط از خطر ژنتیکی فرد و فراوان‌ترین ژن‌های مرتبط با وزن بدن را بررسی کردند. ژن‌های نادری نیز وجود دارند که می‌توانند بر وزن بدن تأثیر بگذارند، بنابراین این موارد در مطالعات آینده مهم است. درنهایت، اندازه‌گیری محرومیت اجتماعی چالش‌برانگیز است. عوامل آسیب‌هایی که در اندازه‌گیری مزیت‌های اجتماعی و خطر ژنتیکی وجود دارد، باعث می‌شود آن‌ها را بر تفاوت وزن بدن تأثیر بگذارد.

ما کنترلی بر ژنتیک و پیشینه اجتماعی که در آن متولد می‌شویم، نداریم. بااین‌حال، این عوامل ممکن است تقریباً ۷۰ سال پس از تولد باقی‌مانده را تحت‌تأثیر قرار دهند.

این امری که ممکن است تحت تأثیر عواملی قرار گیرد که خارج از کنترل ما هستند، می توانند به ما کمک کنند چرا وزن یا افزایش وزن برای برخی از موارد را افزایش می دهد. این یافته‌ها ممکن است به ما کمک کند تا بفهمیم چرا سیاست‌های مقابله با چاقی که معمولاً بر تصمیم فرد متکی هستند، در مقایسه با تغییر محیط غذایی، کارآمد نبودند.

پژوهش جدید همچنین می‌دهد که ژن‌ها و پیشینه‌های اجتماعی سرنوشت‌ساز را تشکیل می‌دهند. این تفکر می‌تواند به ما حین تلاش برای حفظ وزن سالم نیرو ببخشد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!