اتحادیه‌های بازرگانی و تجاری چین قانون نیمه‌رسانه‌های دولت آمریکا را مانعی دربرابر نوآوری جهانی و بهبود اقتصادی دانسته‌اند. همچنین، آن‌ها از جوامع اطلاعاتی برای حفظ و کاهش قوانین جدید ایالات متحده آمریکا انجام می‌دهند.

لایحه‌ای Chips and Science Act که روز سه‌شنبه در آمریکا به‌تصویب رسید، به‌دنبال تقویت صنعت تولید نیمه‌رساناها در این کشور و روان‌کردن سرمایه‌ها به‌سمت تحقیق، توسعه، دانش و فناوری است. این لایحه شامل ۵۲.۷ میلیارد سرمایه و یارانه بااهدف حمایت از تولید داخلی و تقویت ردپای این کشور در بخش‌های نوظهوری مانند نانوتکنولوژی، محاسبات کوانتومی و هوش مصنوعی است.

پس از امضای این لایحه توسط جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در این هفته، بازیگران دنیای دنیای تجارت را برای سرمایه‌گذاری در بازار داخلی اعلام کردند. به‌گفته دولت باید، این سرمایه‌گذاری شامل تزریق 40 میلیون دلاری شرکت Micron به بازار تراشه‌های حافظه‌های ذخیره‌سازی شده است که با 40 هزار شغل، سهم تولید حافظه آمریکا در جهان را طی 10 سال آینده از 2 درصد به 10 درصد می‌رساند.

کوالکام و گلوبال فاندریز نیز از همکاری جدید خود پرده برداشته است که شامل سرمایه گذاری ۴.۲ میلیاردی می شود. کوالکام نیز اعلام کرده است که تولید داخلی نیمه‌رساناها را طی ۵ سال آینده تا ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

دولت آمریکا در حمایت از قانون جدید گفته است که قانون جدید، رهبری این کشور بر دنیای فناوری را تقویت می‌کند که بنیان سایر بازارهایی مانند خودرو، سیستم‌های دفاعی و لوازم خانگی است.

به‌گفته‌ی کاخ سفید، که آمریکا مبدع نیمه‌رساناها بوده است، تنها ۱۰ درصد از سهام را در اختیار دارد و تراشه‌های پیشرفته‌ای این کشور نیز در حد صفر است. درعوض، آسیای شرقی ۷۵ درصد از تولید را دردست گرفته اند. لایحه‌ای Chips and Science Act می‌تواند صدها سرمایه‌ی خصوصی را روانه‌ی تولید نیمه‌رساناها در آمریکا کند که برای دفاع ملی و بخش‌های حیاتی نیاز دارد.

دولت آمریکا معتقد است که قانون جدید حفظ و پیشرفت علمی و فناوری این کشور را تضمین می‌کند. گفتنی است سرمایه‌گذاری فدرال در بخش تحقیق و توسعه در دهه ۱۹۶۰ میلادی حدود ۲ درصد از تولید ناخالص آمریکا را شامل می‌شود، این میزان در سال ۲۰۲۰ به ۱ درصد کاهش یافته است.

مقالات مرتبط:

به‌گفته دولت بایدن، رشد و شکوفایی اقتصادی طی 40 سال گذشته در مناطق ساحلی به اوج خود رسیده است، سایر مناطق از این موهبت جاماندند. لایحه‌ای Chips and Science Act می‌تواند فرصت‌های علمی و فناوری را برای مناطق جامانده فعال کند.

رقابت ناعادلانه‌ی جهانی با قانون جدید آمریکا

بااین‌حال، چین معتقد است قانون جدید باید در تراشه‌ها اخلال ایجاد کند و تجارت بین‌اللملی را دچار مشکل می‌کند. وزارت بازرگانی چین ماه گذشته اعلام کرد که این لایحه دارای محدودیت هایی است که فعالیت های معمول اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری فعالان تجاری چین را محدود می کند.

چین اعلام می کند که اجرای این لایحه راصد و شدیدی را برای حفاظت از حقوق و منافعش رصد می کند.

انجمن تجارت بین‌المللی چین و اتاق بازرگانی بین‌الملل این کشور علاوه بر انتشار بیانیه‌های مشترک در روز چهارشنبه مواضع انتقادی دولت چین را تکرار کرد و قانون آمریکا را در به‌تأخیر انداختن بهبود اقتصادی و نوآوری جهانی را خاطر نشان کردند.

به‌گفته‌ی روزنامه‌های دولتی چین دیلی، جدید با ایجاد رقابت ناعادلانه، به آمریکا در بازار تراشه‌ای جهانی امتیاز بیشتری می‌دهد.

اتحادیه‌های بازرگانی چین متقاعد شدند که این قانون را می‌توان با اختصاص یارانه و ایجاد قوانین مالیاتی برای تجهیزات در بازار جهانی نیمه‌رساناها تغییر اعمال کرده و شرکت‌ها را به ساخت کارخانه در آمریکا می‌رساند که مخربی را برای شرکت‌های بین‌المللی چینی و آمریکایی دارد.

شرکتهای چینی معتقدند چنین مقرراتی با اصول عدم تبعیض سازمان تجارت در جهان تضاد است

آن‌ها چنین مقرراتی را با اصول عدم تبعیض سازمان تجارت تضاد می‌کنند و می‌خواهند آن‌ها را هدف قرار دهند تا شرکت‌ها را مجبور به تغییر رویکرد توسعه جهانی خود کند.

اتحاديه هاي بازرگاني معتقدند اجبار به توليد فناوري ها در آمريكا، شركت منصفانه در بازارهاي بين المللي را محدود مي كند. آن‌ها از جامعه‌ی تجارت جهانی خواست‌اند با هم‌کاری‌های غیرقانونی آمریکا را کاهش داده و بیشتر کنند، از حقوق و مزایایی که خود ارائه دهند.

شرکت مشاوره‌ای PwC طی یادداشتی درباره لایحه‌های Chips and Science Act آمریکا اعلام کرده است که توسط این قانون مشوق‌ها ارائه شده است. دیجیتال و مهارت های لازم برای نیروی کار بهوجود می آید. این می تواند نقش مهمی در کاهش و مصرف انرژی تراشه ها ایفا کند و قدرت و عملکرد آن را نیز افزایش دهد.

باوجوداین، به‌گفته‌های PwC، حمایت‌های پیشنهادی مالی در قانون آمریکا دارای محدودیت‌های جغرافیایی است و شرکت‌های واقع در چین و سایر کشورها هستند که به‌عنوان خطر بالقوه امنیت را می‌توانند از این یارانه‌ها محروم کنند.

PwC به شرکت‌هایی که قصد بهره‌برداری از قانون جدید آمریکا را دارند، می‌توانند عملیات‌های جهانی را مورد ارزیابی قرار دهند و مسائل کلیدی دخیل را در تولید عبارات جغرافیایی این قانون در تولید و تحقیق و توسعه در نظر بگیرند. همچنین، آن‌ها باید به‌دنبال شرکای باشند در زنجیره‌های خود از جمله در مونتاژ نهایی، آزمایش و بسته‌بندی شوند و مقرون‌به‌صرفه بودن افزایش تولید خود در آمریکا را بررسی کنند.

به‌گفته‌ی PwC، قانون چیپس‌ها و علم قانون ممکن است برای شرکت‌های تولید نیمه‌رسانا فرصت‌هایی را فراهم کند اما نیازمند بازنگری جهانی در زمینه‌های فناوری و داشتن برنامه تحول دیجیتالی، مدیریت سرمایه‌گذاری پروژه و برنامه‌ریزی مالی است. تغییرات چشمگیر در بازار در کنار عدم قطعیت جغرافیایی، شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا ارزیابی‌های دقیقی را در مورد موقعیت خود در ارزش نیمه‌رساناها و چگونگی ارتقای آن داشته باشند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!