پنج شنبه گذشته، چینی ها در مأموریتی محرمانه، یک فضاپیمای آزمایشی چندبارمصرف را به مدار زمین پرتاب کردند. چین دو سال پیش از مأموریت محرمانه‌ای مشابه را انجام داد. گزارش آنچه خبرگزاری اسپیس‌نیوز می‌نویسد، در تاریخ ۴ آگوست ۲۰۲۲ (۱۳ مرداد ۱۴۰۱) موشک لانگ مارس ۲ اف از مرکز پرتاب ماهواره‌ای جیوکوآن در بیابان گبی یک «فضاپیمای آزمایشی چندبارمصرف» را به مدار پایینی زمین ارسال کرد.

خبرگزاری شینهوآ در چین می‌گوید پرتاب فضاپیمای ماموریتی موفقیت‌آمیز بوده است. چین از چند روز قبل از پرتاب فضاپیما اطلاعیه‌ای بسته شدن حریم هوایی را صادر کرده بود.

گزارش کوتاهی که شین‌هوآ منتشر کرد، اعلام می‌کند فضاپیمای آزمایشی چین «مدتی در مدار زمین فعالیت‌های می‌کند» و سپس به محل فرود مدنظر در داخل چین برمی‌گردد. خدمات ترجمه ماشینی گزارش شین‌هوآ، خدمات اعتبارسنجی فنی چندبارمصرف مداری طبق برنامه به‌منظور ارائه پشتیبانی فنی برای استفاده از صلح‌آمیز از انجام خواهد شد.

اسکادران هجدهم دفاع فضایی نیروی فضایی ایالات متحده ایالات متحده آمریکا می‌گوید که فضای چینی را در مدار ۳۴۶ در ۵۹۳ کیلومتری و با شیب ۵۰ درجه‌ای رهگیری کند.

مقامات فضایی چین هیچ تصویری از پرتاب فضاپیمای چندبارمصرف منتشر نکرده و جزئیاتی درباره مأموریت‌های مرتبط نیز ارائه نکرده‌اند. در سال ۲۰۲۰ نیز هیچ تصویری از مأموریت مشابهی که ظاهراً چنین فضایپیمایی به مدار زمین ارسال می‌کرد منتشر نشد. مشخص نشده است که ماموریت روز پنج‌شنبه دومین ماموریت فضاپیمای سال ۲۰۲۰ بوده است یا چین فضای کاملاً به مدار زمین ارسال کرده است.

چین هیچ تصویر و جزئیاتی درباره ی مأموریت اخیر منتشر نشده است

درحال‌حاضر اطلاعات بسیاری درباره‌ی فضای چین نمی‌دانیم اما اطلاعات کلیدی اظهارات و فعالیت‌های قبلی را می‌دهند که چه چینی به مدار زمین فرستاده شده است. فضاپیمای چین احتمالاً یک وسیله مدارک است که با یک بخش زیرمداری چندبارمصرف فعالیت می‌کند. چین در سال ۲۰۲۱ آزمایشی انجام داد که به باور باور به بخش زیرمداری هواپیمای فضایی این کشور ارتباط داشته است. آزمایش سال ۲۰۲۱ شامل برخاست عمودی و فرود افقی بود.

موشک لانگ مارچ ۲ افسر معمولی مأموریت‌های سرنشیندار مربوط به برنامه فضایی شانژو را می‌دهد. این موشک می‌تواند باری با وزن کمی از هشت تن را به مدار پایینی زمین حمل کند. این یعنی احتمالاً فضاپیمایی که چین به‌تازگی به مدار زمین فرستاده شده از نظر و عملکرد مشابه هواپیمای فضایی X-37B نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا است. گزارش‌های اخیر می‌گویند چین لانگ مارس ۲ اف را دستخوش تغییراتی کرده است تا این ماشین را با فضایی چندمصرف با خود به مدار زمین حمل کند.

چین آخرین بار در سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور و مهر ۱۳۹۹) فضاپیمای چندبارمصرف آزمایشی را به مدار زمین پرتاب کرده بود. این فضاپیما در سال ۲۰۲۰ کمتر از دو روز در مدار حضور داشت و سپس قبل از فرود آمدن در چین، محموله کوچکی را در فضای مستقر کرد.

همه جزئیات مربوط به مأموریت فضای جدید چین بسیار اندک است، به نظر می‌رسد این ماموریت بخشی از برنامه توسعه حمل‌ونقل فضایی شرکت علوم فضایی و فناوری چین است.CASC) و شرکتهای تابعهی آن است. CASC پیمانکار اصلی دولت چین برای مأموریت‌های فضایی می‌شود. این شرکت قبلاً به برنامه‌های خود برای فراهم کردن امکان دسترسی به فضا با هزینه‌های کم و به‌کل قابل‌توجهی اشاره کرده است و گفته است یکی از مهم‌ترین وسایل نقلیه فضایی چندبارمصرف و هواپیمای فضایی است.

چین هر پنج سال یکبار گزارش رسمی جامع دولتی با مقام مسئولیت‌های فضایی منتشر می‌کند. جدیدترین گزارش اوایل سال جاری منتشر شد که قصد دارد چین را تقویت کند.

چن هونگبواز اعضای آکادمی فناوری وسایل نقلیه پرتابی چین در شرکت CASC، در سال 2017 در مصاحبه‌ای با رسانه‌های چینی Science and Technology Daily، فضاپیمای چندبارمصرفی که مراحل تولید را می‌گذراند و حمل انسان و محموله‌های مختلف را انجام می‌دهد، در سال 2017 انجام داد.

لنگ لهائوطراحان ارشد باتجربه‌های موشک‌های سری لانگ مارس، ماه گذشته میلادی در جریان اجرای سخنرانی عمومی، مجموعه‌ای از طرح‌های مفهومی چین برای سیستم‌های حمل‌و‌نقل فضایی را به نمایش می‌گذارند که در بین آن‌ها یک هواپیمای فضایی هم دیده می‌شود.

بلدین بووناز اعضای دانشگاه‌های بریتانیا، پروژه‌های این چنینی با چالش‌های بزرگ فناوری و چالش‌هایی دیگر وجود دارند: «هواپیماهای فضایی و وسایل نقلیه‌ای مداری چندبارمصرف ایده‌ی خاص و پیش‌تر چند بار از آن استفاده می‌شود و سپس پروژه کنار گذاشته می‌شود. این نوع وسایل ممکن است برخی از کاربردهای حاشیه‌های چینی را داشته باشند، اما آن‌ها در مقاایسه‌ها با موشک‌های مرسوم بسیار پرهزینه‌ترند، چون فشار ناشی از ورود به جو مواد اولیه و موشک را می‌کند.»

بوون در ادامه سخنانش می‌گوید اگر چینی‌ها دچار مشکلاتی شوند که فضاپیمای بوئینگ ایکس ۲۰ و شاتل فضایی آمریکا با آن‌ها از بین ببرد، برنامه‌های فضای چین بسیار قابل‌توجه خواهند بود. او می‌گوید استارشیپ شرکت اسپیس ایکس نیز با چالش‌های زیادی دست‌و‌پنجه نرم‌افزار می‌کند. بوون می‌گوید باید به تولید هواپیمای فضایی چین به‌عنوان بخشی از سرمایه‌گذاری رویتر و عظیم این کشور برای دستیابی به فناوری‌های فضایی و نظامی نگاه کند.

مقالات مرتبط:

گفته می‌شود چین روی پروژه‌های دیگری نیز با صحنه فضای پیما یا هواپیمای فضایی چندبارمصرف کار می‌کند. شرکت علوم و صنعت هوافضای چین (CASIC)، سازمان دولتی بزرگ مربوط به برنامه‌های فضایی، روی هواپیمای فضایی اختصاصی خود با نام «تنگیون» کار می‌کند. CASIC در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد هواپیمای فضایی یادشده بررسی روش بازیابی موشک شرکت اسپیس ایکس، می‌توان از فرودگاهی عادی برخیزد و فضاپیما را به مدار ببرد. یکی از اعضای CASIC مدعی نوشت: «تنگیون دست کمی از رویدادی انقلابی برای آینده حمل‌و‌نقل فضایی ندارد.»

از طرف شرکت تجاری Space Transportation در چین سال گذشته بیش از 46.3 میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کرد تا پروژه‌های خود را با محوریت هواپیمای فضایی مافوق صوت را پیش ببرد.

در همین حین هواپیمای فضایی X-37B آمریکا در حال انجام ششمین ماموریت خود است و بیش از 800 روز در زمین حضور داشته است. آکادمی فناوری پرتابگر چین اخیراً گفته است که قصد دارد در دهه‌های پیش رو ابزارهای فوق سنگین و کاملاً چندبارمصرف برای پرتاب ماهواره به فضا تولید کند. احتمالاً این پروژه الهام‌گرفته از استارشیپ اسپیس ایکس است.

*تصویر اصلی مقاله موشک لانگ مارس ۲ اف را نشان می‌دهد و ارتباطی به مأموریت آخرین چین ندارد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!