برای بیشتر جویندگان کار، یک روزه خوب بسیار مهم است. اگر بتوانید یک رزومه‌ی خوب بنویسید درصد پذیرش شده توسط شرکت مورد نظر شما نیز بیشتر می‌شود. نوشتن رزومه به مهارت‌ها و تجربه‌هایی نیاز دارد که شاید همگی از آن اطلاع نداشته باشید. ما در ادامه سعی می کنیم نکات مهم در نوشتن روضه را برای شما بیان کنیم.

شاید بتوان گفت اولین چیزی که در فایل رزومه شما به چشم می خورد، طرح و قالب آن است. طرح رزومه شما باید طوری باشد که خواننده را مشتاق کند تا رزومه شما را بخواند. اگر از طرح‌های خیلی شلوغ، از اندازه ساده، ویرایش نامناسب و بهم ریخته استفاده شود، استفاده‌کننده‌ها برای علاقه‌مندی‌ها به ادامه نخواهند رسید.

اگر شما روزمه‌ای خود را خوب بنویسید، ولی راه‌های ارتباطی با خود را به طور دقیق و واضح بیان نمی‌کنید، مدیر منابع انسانی نمی‌توانید به مصاحبه دعوت کنید. اطلاعات شخصی خود مانند نام و نام خانوادگی، شماره تماس، آدرس محل زندگی، آدرس لینکدین آپدیت شده خود و .. را در رزومه بیاورید. اگر نمونه ای از کارهای شما در شبکه های اجتماعی دیگر شما قرار گیرد، لینک و آدرس آن قرار خواهد گرفت.

احتمالاً کسی که رزومه شما را می‌خواند فقط ۶ نفر را برای بررسی کلی آن وقت می‌گذارد. آیا شما را طوری قرار دهید که برای خواندن دقیق ترغیب شود. به همین دلیل هدف رزومه و خلاصه‌ای از آن برای شما بسیار مهم است. بهتر است جاهایی که بودید و اینها را به طور خلاصه بیان کنید. مثلاً کار در بخش فروش شرکت x با بیش از 5 سال تجربه

هدف خود را برای دریافت آن شغل باید بیان کنید. مثلا: علاقه‌مند به کار در محیط‌های آموزشی

مهم ترین بخش هر روز، تجربه کاری افراد است. اگر بتوانید این را به خوبی بنویسید بخش بزرگی از رزومه شما آماده است. بهتر است این فرمت را به ترتیبی انجام دهید که در ادامه می‌آورید در تجربه کاری خود رعایت کنید.

عنوان/موقعیت شغلی، نام شرکت و مکان شرکت و توضیحات، علت ها و مسئولیت های شما در آن، تاریخ استفاده

باید بررسی کنید که فهرست تجربه کاری شما باید برعکس نوشته شود. یعنی در ابتدا باید آخرین شرکتی که در آن به کار گرفته شده را ذکر کنید.

شما باید بتوانید رزومه را به شغلی که برای آن درخواست داده‌اید تنظیم کنید. موتورهای جست‌وجو اگر کلمات مشابه با آگهی استخدام را در رزومه شما نبینند، آن را پس خواهند زد. بهتر است کلمات کلیدی درون آگهی را پیدا کنید و بر اساس آن رزومه‌ای خود را به‌روز کنید.

اگر بیش از اندازه تجربه کنید، نمی توانید آن را در رزومه خوب بیاورید. اینگونه شما یک رمان کوتاه از زندگی خود نوشته‌اید. بهتر است در این زمان فقط تجربه‌های کاری که برای شغل مورد نظر نیاز دارید را در رزومه ذکر کنید.

برعکس این داستان زمانی است که قصد دارید وارد بازار کار شوید. شما هیچ تجربه کاری کاری. اگر کاری را تجربه کنید جای آن را در رزومه خالی بگذارید. به جای آن می‌توان روی مهارت‌هایی که آموخته‌اید، بپردازید. یا تجربه فعالیت های غیرانتفاعی و دانشجویی خود را انتخاب کنید.

اگر افرادی هستید که در وسط قرار دارید، همه تجربه‌های کاری و فعالیت‌های خود را فهرست کنید.

در نوشتن مهارتهای خود در رزومه دست بسته عمل نکنید. مهارت‌هایی که می‌توان در رزومه خود از آن‌ها به دو نوع یاد کرد: مهارت‌های سخت و مهارت‌های نرم‌افزاری.

مهارت‌های سخت به مهارت‌هایی گفته می‌شود که قابل اندازه‌گیری هستند و شما می‌توانید برای یک شغل آن مهارت را بیاموزید. به عنوان مثال برای یک گرافیست، کار با فتوشاپ نیاز است.

مهارت های نرم افزاری به مهارت های شخصی فرد اطلاق می شود. به طور مثال مهارت های اجتماعی، سخنوری، رهبری، تفکر انتقادی و …

بهتر است ابتدا مهارت‌های سخت خود را با سطح تجربه‌ای که در هر کدام از آن‌ها جمع‌آوری کنید. مثلا بنویسید در آن خوب، متوسط ​​و یا عالی هستید.

سعی کنید مهارت هایی را که شغل مورد نظر شما به آن نیاز دارید را بیان کنید. ممکن است شما مهارت‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشید اما به این موقعیت شغلی نمی‌خورد.

سپس سعی کنید مهارت های جهانی را بیان کنید. یعنی مهارتهایی که در هر شغل و کشوری کاربرد دارند. این مهارت‌های سخت مانند آشنایی با آفیس، فتوشاپ و … و همچنین مهارت‌های نرم‌افزاری مانند کار تیمی، تفکر انتقادی و … است.


برای خواندن مطالب بیشتر و آشنایی با شتاب می دهد استعداد بانا، وارد سایت ما شوید.