هر پایان نامه با نوشتن یک طرح اولیه آغاز می شود تا هدف تحقیق تعیین و سپس استفاده از نیاز مالی برای آن تعیین شود. طرح یک پایان نامه را پروپوزال می‌نامند. به عبارت دیگر، پروپوزال همان نقشه راه تحقیق است که به پژوهشگران کمک می‌کند تا مسیر آن‌ها در رسیدن به هدف کوتاه‌تر انجام شود. با این کار هم در زمان محقق صرفه‌جویی می‌شود و هم هزینه انجام پایان‌نامه ساده‌تر می‌شود. در واقع دانشجویان با نوشتن پروپوزال و تایید آن نیمی از مسیر خود را طی کرده اند. دانشجویان از انجام پایان نامه را در قالب یک پیش‌نویس توجیهی از طرح اصلی به هیأت علمی دانشگاه خود ارائه می‌دهند و اگر پروپوزال آن‌ها تایید شود، موضوع پژوهش ثبت می‌شود و به دانشجو اعلام می‌شود که کار تحقیق خود را آغاز می‌کند.

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان برای نوشتن پایان نامه این است که برنامه ریزی برای پرداخت هزینه های کار امکان پذیر باشد و بدیهی باشد که در گام اول صرفه جویی در هزینه نوشتن پروپوزال خود را کاهش می دهد، اما پیش از هر چیز لازم است دانشجویان برای کم کردن هزینه ها. تهیه طرح نوشتن پروپوزال از ساختار نگاره و الزامات یک تحقیق تحقیقی داشته باشند و با آن به طور کامل آشنا شوند.

هر پروپوزال از بخش‌های پروپوزال تشکیل می‌شود که عبارت‌اند از:

موضوع، عنوان، اصطلاحات علمی، مقدمه، طرح مسئله، ابزار و منابع گردآوری و تحلیل اطلاعات، پیشینه تحقیق، تحقیق، پرسشهای تحقیق، فرضیات تحقیق، روش تحقیق، نتیجه گیری و فهرست منابع.

داشتن اطلاعات جامع و منابع و ابزارهای مناسب برای اصلی‌ترین و ضروری‌ترین نیازها و نیازها، به این ترتیب دانشجویان برای نوشتن پروپوزال به خواندن کتاب، اسناد علمی و تاریخی و گاه به انجام دادن تحقیقات دانش‌آموزی، مصاحبه، آزمایش، آزمون‌های آماری و تهیه پرسشنامه. ابزار تحقیق و حتی نرم‌افزارهای تخصصی و کاربردی نیازمندند که هر کدام از این موارد ممکن است مستلزم صرف هزینه‌های زیاد و مکان گران باشد که طبیعی باشد از درمان همه برنیاید، از این رو با راهکارهایی هوشمندانه می‌توان در بسیاری از موارد صرفه‌جویی کرد و آن‌ها را به کار برد. صورت رایگان انجام داد.

ما در این نوشته برخی از راهکارها برای کم کردن هزینه نوشتن پروپوزال را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

برای آغاز هر پژوهش علمی کار مطالعه است. پژوهشگران برای انتخاب موضوع و سپس توضیح و تشریح آن در پروپوزال لازم است اطلاعات جامعی گردآورنده و به‌طور تخصصی بر روی آن موضوع، موضوعاتی را که می‌خواهند مطالعه کنند. مطالعات درباره هر موضوع شامل خواندن کتابهای مختلف تخصصی، مقالات معتبر علمی، اسناد و مدارک مرتبط و سایر منابع است که البته هر کدام از اینها ممکن است به زبان مادری یا زبان خارجی باشد. حال اگر منابع به زبان خارجی باشند، نیاز به ترجمه نیز وجود دارد.

بنابراین مرحله اول کاهش هزینه حول این موارد می‌چرخد؛

در کتابخانه‌های بزرگ عضو شوید. عضویت در کتابخانه به شما امکان دسترسی به انواع کتاب‌ها، مجلات و همه اسناد و مدارک معتبر علمی جهان را مهیا می‌کند و با این کار نیاز شما به خرید این منابع، که منابع گران هستند، می‌شوند. همچنین شما می‌توانید از بن دانشجویی برای خرید کتاب استفاده کنید از نمایشگاه‌های کتاب، تعداد زیادی که تخفیف‌های دانشجویی را خریداری کنید.

گفتیم برخی منابع ممکن است فارسی نباشند و لازم باشد ترجمه شوند. منابع خارجی به انگلیسی نوشته شده اند، بنابراین اگر شما به زبان انگلیسی تا حدی مسلط باشید، خودتان از پس ترجمه آن برمی‌آید، اما نمی‌توانید از مترجمان تخصصی کمک بگیرید، پس:

بررسی کنید تا بهترین و ارزانترین موسسه ترجمه را پیدا کنید تا هزینه کمتری برای این کار پرداخت کنید.

در هر پژوهشی باید به گردآوری از منابع مختلف و اطلاعات خاص آن‌ها را به صورت پرینت و کپی از منابع مختلف جمع می‌کنیم. این کار نیز مستلزم هزینه است؛ این که:

تا جایی که ممکن است در پرینت و تکثیر صرفه‌جویی انجام شود و مطالب را به صورت فایل‌های کامپیوتری نگهداری کنیم.

گاهی لازم است درباره موضوعی نظرسنجی یا مصاحبه کنید. در این موارد نیز:

سعی کنید به جای نمونه های کاغذی از نمونه های مجازی استفاده کنید و در کاغذ و هزینه صرفه جویی کنید.

برخی از رشته های دانشگاهی به آزمایش و ابزارهای آزمایشگاهی یا کارگاهی نیاز دارند.

تا حد امکان از آزمایشگاه‌های خود یا کارگاه‌های دانشگاه‌ها و امکانات آن بهره‌مند می‌شوند، چراکه آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های خصوصی بسیار پرهزینه و گران هستند.

این روزها از نرم افزارهای تخصصی و پیشرفته در تمام رشته های علوم بسیار کاربردی و راهگشا استفاده می شود که در سرعت عمل و سهولت تحقیق نقش به سزایی دارند. شما همچنین ممکن است در نوشتن پروپوزال لازم باشد از نرم افزار ویژه کمک بگیرید.

سعی کنید به نوع نیازتان نرم افزار بخرید. یعنی نرمافزاری که برای تحقیق شما کافی باشد و نه بیشتر. از خرید نرم افزارهای گران با کارآیی های بزرگ بپرهیزید.

در برخی از گرایش‌های دانشگاهی شاید لازم باشد دانشجو به جاهایی سفر کند و تحقیقات میدانی انجام دهد که این سفرها ممکن است در درونشهری و کوتاه یا برون شهری و کمی طولانی باشد.

با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید و در و آمدهای خود از اضافه کردن هزینه های اضافی به مخارج تحقیق خودداری کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!