پایان‌نامه از مهم‌ترین مسائلی است که دانشجویان ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دوران تحصیل خود با آن روبرو می‌شوند. نوشتن پایان‌نامه مستلزم داشتن تخصص و تسلط در رشته تحصیلی، اختصاص‌دادن زمان کافی و آشنایی کامل با انجام مراحل آن است. اما مسئله دیگر در این مسیر هزینه‌هایی است که در هر مرحله از کار متحمل می‌شوید و باید پرداخت کنید. در این مطلب ابتدا به طور خلاصه درباره مراحل انجام پایان نامه و سپس هزینه های آن شرح داده می شود و بعد از راه حل ها برای کم کردن هزینه های انجام پایان نامه و مدت زمان آن ارائه می شود:

1- انتخاب موضوع پایان نامه:

در آغاز مهم‌ترین مسئله، موضوع پایان‌نامه است که باید با دقت انتخاب شود. توجه به علاقه‌ها و دغدغه‌های خود و استفاده از تجربیات دیگران در این انتخاب، یاریگر است. شما می‌توانید با مطالعه تحقیقات، مقالات و پایان نامه‌های دیگران، دید وسیع‌تری نسبت به موضوعات پیدا کنید و به‌جای تکرار تحقیقات گذشته، با طرح یک موضوع نوآورانه، جدید و مفید، امکان ادامه و گسترش آن را در مقاطع یا فرصت‌های بعد از خود مهیاسازی کنید.

2- جستجو در منابع معتبر:

در هنگام انتخاب موضوع، امکان دسترسی به منابع مورد نیاز نیز مد قرار می گیرد. قبل از انجام هر کاری جستجوی دقیق در میان منابع مانند کتاب‌ها، مقالات ISI و تحقیقات پیشین پیرامون موضوع، حزاهمیت است.

3- نوشتن پروپوزال:

پروپوزال در واقع همان طرح تحقیق است که در آن تحقیق کلی تحقیق خود را معرفی کنید. نوشتن مهم است به عنوان طرح پیشنهاد موضوع پایان‌نامه شماست.

بیشتر بخوانید: چگونه هزینه های نوشتن پروپوزال را کم کنیم؟

4- نگارش پایان نامه:

به‌طورکلی پایان‌نامه شامل این بخش‌هاست: عنوان، چکیده، مقدمه، پیشینه تحقیق، روش تحقیق، نتایج، بحث و پیشنهادات، منابع.

به تناسب رشته تحصیلی و روند پژوهش ممکن است پایان نامه‌ها در جزییات تفاوت‌های اندکی با هم داشته باشند.

5- مقاله از پایان نامه:

با توجه به این‌که در بررسی دانشگاه‌ها مجوز دفاع از منوط به مقاله پایان‌نامه است و با در نظر گرفتن امتیازات و اعتباراتی که دارای مقالات ISI در رزومه‌، برای آینده تحصیلی و شغلی شما به ارمغان می‌آورد، به نظر می‌رسد که مقاله از پایان نامه باید چاپ شود. یکی از اولویتهای مهمتان پس از تکمیل یا در حین نوشتن پایان نامه باشد.

بیشتر بخوانید:

قیمت استخراج مقاله از پایان نامه چگونه محاسبه می شود؟

6- پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر:

پس نگارش مقاله و ترجمه آن نوبت به ارسال مقاله به یک مجله معتبر برای پذیرش و چاپ مقاله می‌رسد. جستجوی فهرست مجلات معتبر، بررسی حوزه تخصصی آنها و تدوین مقاله در قالب و استاندارد مجله موردنظر به‌طور خلاصه مهم‌ترین کارهایی که باید قبل از ارسال مقاله انجام شود.

بیشتر بخوانید: هزینه پذیرش و چاپ مقاله ISI

7- فایل آماده سازی پاورپوینت:

فایل پاورپوینت پایان‌نامه تاثیر بسزایی در کیفیت و قدرت ارائه شما در جلسه دفاع دارد که با رعایت اصول آماده‌سازی آن، می‌توانید با تسلط کامل بر پایان نامه، جلسه دفاع را به‌خوبی اداره کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه یک فایل پاورپوینت خوب از پایان نامه خود درست کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید، عواملی که بر روی قیمت انجام می‌دهند، می‌شوند که به طور کلی می‌توان آن‌ها را به صورت زیر فهرست کرد:

  • رشته و گرایش تحصیلی: تحصیل در برخی رشته‌ها بسیار گران است و بر همین اساس، تهیه منابع پژوهشی در این رشته‌ها، تعداد زیادی لازم دارد.
  • موضوع پایان نامه: موضوعات نیازمند تحقیق فراوان در آزمایشگاه و کارگاه‌اند و ابزار و وسایل گرانی لازم دارند.
  • دانشگاه محل تحصیل: هر دانشگاه قواعد و دستورالعمل‌های خاص برای نگارش پایان‌نامه به دانشجویانش می‌دهند که ممکن است هزینه‌هایی برای مخارج معمول پایان‌نامه بیفزاید وجود داشته باشد.
  • نرم افزارهای مورد استفاده در انجام پایان نامه: نرم‌افزارها به انجام تحقیقات سریع و دقیق کمک شایانی می‌پردازند که برای برخی از رشته‌ها و گرایش‌های تخصصی نرم‌افزارهای گران‌تری نیاز دارند.
  • بخش مقاله از پایان نامه: این مورد که برای ادامه تحصیل و تقویت رزومه تحصیلی نیاز است، با قیمت پایان نامه می‌افزاید، اما نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد و در مراحل بعدی تحصیلات دانشگاهی نادیده گرفت.
  • تعداد ساعت های توافق شده برای آموزش پایان نامه: طبیعی است که هر چه ساعت آموزش پایان‌نامه بیشتر باشد، قیمت پایان‌نامه نیز بیشتر خواهد شد و این گزینه باید در محاسبه محاسبه‌های نهایی برای انجام پایان‌نامه در نظر گرفته شود.

گفتنی است در سایت ما مطالب بسیار کاربردی و مفید برای انجام پایان نامه و نگارش رساله دکتری و همچنین نوشتن مقاله ISI منتشر شده است که آن را به شما توصیه می کنید. مطالبی مانند:

کم‌ن هزینه‌های انجام پایان نامه در وهله اول به شما، انجام‌هایتان و زمان انجام می‌شود. در اینجا به برخی از کارهایی که برای کاهش هزینه ها می توان انجام داد:

· به‌جای خرید کتاب سعی کنید بیشتر از منابع کتابخانه‌ای بهره بگیرید، در غیر این صورت به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که کتب موردنیازتان را از نمایشگاه‌های کتاب و با بهره‌گیری از بن‌های تخفیف دانشجویی تهیه کنید.

· اگر زمان کافی دارید و می‌توانید، تایپ و ویرایش پایان نامه را خودتان انجام دهید.

· برنامه‌ریزی بلندمدت برای انجام پایان‌نامه، علاوه بر کاهش فشار باعث می‌شود هزینه‌ها در طول مدت‌زمان تقسیم شوند و شما را تحت فشار قرار دهید.

· با جستجو و بررسی دقیق موسسات ترجمه، بهترین موسسه با مناسب ترین قیمت را بیابید تا متحمل پرداخت هزینه های اضافی نشوید.

· اگر مهارت و توانایی ساخت یک پاورپوینت حرفه‌ای را دارید برای کم‌کردن هزینه‌های پایان‌نامه، به خودتان اعتماد کنید و آن‌را آماده کنید.

· مشخص می شود که چگونه تسلط بر زبان انگلیسی و یا وسایلی مانند پرینتر در کم کردن هزینه های انجام پایان نامه، تأثیرگذار است.

· توجه به توصیه‌های استاد راهنما و استفاده از مشاوران تجربی و متخصص در زمینه نگارش پایان نامه، باعث می‌شود با حرکت در مسیر درست، بیهوده خرج شود.

اگر زمان کافی برای پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری بررسی یا به هر دلیلی می‌خواهید در زمان کوتاه‌تری پایان‌نامه‌تان را تکمیل کنید، باید بخش‌هایی از کار را به موسسات بسپارید انجام دهید. به عنوان مثال تایپ‌کردن متن پایان‌نامه اصولا کاری وقت‌گیر است که می‌توانید با سپردن آن به موسسات تایپ، در زمان صرفه‌جویی کنید. همچنین در صورت نیاز به ترجمه، موسسات زیادی در این زمینه می‌توانند شما را یاری دهند.

مهمتر از همه، می‌توان از همان کار ابتدایی، با همراهی یک مؤسسه مورداعتماد و مشاوران متخصص و مجرب آن را با حرکت در مسیر درست و مناسب، از اشتباهات احتمالی و هدررفتن وقت جلوگیری کرد و با خیال آسوده‌تر و زمان‌بندی بهتر پیش روی و چه بسا اینگونه بود. با طی کردن بهترین و کوتاه ترین مسیر به کم کردن هزینه های انجام پایان نامه نیز کمک کنید.

منبع

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!