فکر کنم صحبتاش با کارفرما موفقیت آمیز بوده و پروژه رو گرفته :)
فکر کنم صحبتاش با کارفرما موفقیت آمیز بوده و پروژه رو گرفته 🙂

خیلی از دوستانی که فعالیت های خودشون رو به تازگی در یک حوزه شروع کردن و در ابتدای مسیر فریلنسری هستند شاید این سوال براشون پیش بیاد که بقیه چطوری و از چه طریقی پروژه میگیرن و تو این کار موفق هستن و روششون برای گرفتن پروژه چیه؟

مواردی که نوشتم فقط تجربیات خود را از زمانی هست که به صورت عمل فریلنس فعالیت می‌کردم و ممکن است برای مواردی که می‌خواهم به آنها اشاره کنم، اما روش‌هایی که زیر می‌خواهم به آنها اشاره کنم، برای خود من نتیجه بدهم. رو با دوستان تازه وارد به اشتراک بزارم.

خوب اول از هرچیزی باید بگم سعی کنید فعالیت هایتان را در شبکه های اجتماعی به ویژه لینکدین به شدت بالا ببرید و فعالیت های خود را در این شبکه هارو جدی بگیرید تا شناخته شده باشید، از شبکه های اجتماعی می توانید برای ارتباط هرچی بیشتر با دیگران که در زمینه کاری خودتون هستند. فعالیت دارن استفاده کنید.

داخل لینکدین به راحت میتونید کارفرماهارو پیدا کنید و باهاشون ارتباط برقرار کنید، اگر سایت دارن سایتشون رو بررسی کنید و سعی کنید یکی دو مورد رو برای بهبود سایتشون پیشنهاد بدید.

تو پست هایی که افراد به چالش کشیدن مشارکت داشته باشند کامنت بزارید و نظر خودتون رو بگید این باعث میشه بیشتر دیده بشید و کارفرمایی که اون پست رو میبینه و کامنت شمارو میخونه میتونه متوجه این موضوع بشه که شما تا چه حد فرد خلاق و دارای داشته باشید. قدرت حل مسئله هستین و ممکن است خودش برای ارتباط گرفتن با شما اقدام کند.

در سایت هایی مثل پارسکدرز، پونیشا، انجام میدم، منکارتو و خیلی از سایت های فریلنسری دیگر عضو بشید و نمونه کارهاتون رو به نمایش بزارید و فعالیت داشته باشید.

حتما این نکته رو در نظر داشته باشید که وقتی میخواید یک پروژه رو به کارفرما این موضوع رو توضیح بدید که بیشتر نسبت به دیگران چیه؟ مثلاً کارفرما را متوجه این موضوع می‌کنید که چه کارهایی می‌توانید روی پروژه بدید که بیشتر شما را نسبت به دیگران انجام دهید، برای انجام این کار بهتر و اعتماد کارفرما را جلب کنید، در حالی که کارفرما از شما راضی است احتمالاً پروژه‌های بعدی شما می‌خواهند به شما بسپاره یا شمارو کنند. به دوستان خودش معرفی می کند خیلی بالا میره، پس حتما باید تمایز خودتون رو برای کارفرما توضیح بدید و بگید چه فرقی بین من و دیگری برای انجام این خدمت وجود دارد. چون وقتی کارفرماها میخوان فرد رو برای انجام پروژشون انتخاب کنن صرفا با یک سری طرح که فریلنسرها به عنوان نمونه کار براشون میفرسن میشن که نمیدونن این نمونه کارها مشخص کننده میزان صلاحیت یک فرد برای انجام کارشون هست یا نه این سوال رو از خودشون. میپرسن که آیا میتونم فقط به یکسری نمونه کار و رزومه هایی که برام فرستاده شده اکتفا کنم و پروژمو به دستشون بسپارم!

پس حتما به این نکته توجه داشته باشید که اعتماد کارفرما مسئله خیلی مهم است و روی آینده کاریتون تاثیرگذار میزاره پس بهش این اطمینان خاطر رو بدین که میتونید مشکل رو حل کنید و کارش رو به نحو احسن انجام بدین.

وقتی یه مدت تو این حوزه داشته باشین و کارتون بگیره خیلی وقته که پروژه ای سمتتون میاد و زمان کافی برای انجام اون پروژه رو پروژه یا به هر دلیل دیگه ای نمیخواید انجامش بدید حتمن حتما اون پروژه رو به دوستان کاریتون معرفی کنید. بلاخره برای دوستانتون هم روزی پیش میاد که نخوان پروژه ای رو قبول کنن و به شما پیشنهادش میدن و اینجوری یه شبکه خیلی قوی براتون به وجود میاد.

یکی دیگر از کارهایی که می توانید بدید این را انجام دهید که شرکت هایی رو به انجام پروژه دورکاری می کنند که از طریق سایت های جابینجا، جاب ویژن، ایران تلنت، کاربوم، کارلیب و … می توانید این کار را انجام دهید.

برای شرکت هایی که میخواید رزومه بفرسید فقط یکسری طرح ارسال کنید، سعی کنید آن طرح ها را مشکلی رو حل کردید توضیح بدید و یک اشاره به اینکه پروژه چی بوده و چی شده و نقش شما را داشته باشد آن پروژه چی بوده و باعث حل چه مشکلاتی شدید. و از چه روش هایی استفاده کردید رو توضیح بدید.

از دوستان و آشناهاتون بخواید که اگر شرکت یا افرادی رو میشناسند که نیاز به فریلنسر دارند به شما خبر بدند یا معرفیتون کنند.

سعی کنید هرجا میرید خودتون را در زمینه تخصص و مهارت هاتون توضیح دهید و دیگران را در جریان مهارت ها و هاتون بزارید.

وب سایت های مختلف رو بررسی کنید اگر مشکلی رو میبینید می توانید از طریق ایمیل به اطلاع صاحب وب سایت برسونید و یک راه حل بهش پیشنهاد بدید توی ایمیل حتما خودتون رو معرفی کنید و راه های ارتباطی و شبکه های اجتماعیتون رو که کارفرما میتونه از طریق اون با. شما ارتباط بگیرید رو حتما ذکر کنید، مطمئن باشید برای بار اول شاید مهم ندن ولی بلاخره یه روزی پیدا میشه که میخوان یه کاری روی سایت بدن بعد یاد شما میفتن و باهاتون ارتباط میگیرن. به یاد داشته باشید نیاز به ایجاد شما دارید.

روی مهم ترین مهارتتون بکنید و سعی کنید اون رو پرورش بدید سعیتون باشه این که انقدر روی یک مهارتتون راحت بشید که همه شمارو با اون مهارتتون بن و یاد بیارن و باشه همه جا بگن اگه میخوای کارت خوب بشه بسپارش به فلانی.

شما وقتی راه فریلنسری رو انتخاب می کنید یک کسب و کار کوچیک برای خودتون هستید باید سعی کنید در زمینه های مختلفی که یکی از شماها برای خودتون هستن رو بدید و روی مهارت های ارتباطیتون و برند شخصیتون کار کنید و خودتون رو قوی کنید.

و در آخر برای اینکه پروژه های بزرگ و موفقی داشته باشید و در این مسیر پیدا کنید باید هوشمندانه عمل کنید. خیلی جاها باید بتونید سریع مشکل رو شناسایی کنید و برای حل اون مشکل راه حل پیشنهاد بدید.

همیشه اینو در نظر داشته باشید که یک فرد فریلنسر یک ارتش تک نفره و باید مهارت های تخصصی، ارتباطی، شخصیتی خودش را بهتر بده تا بتونه تو این راه به جایی که می خواهد برسه.

امیدوارم این راه‌کارها براتون مفید بوده باشه و بتونید کار کنید و به نتیجه برسید 🙂

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!