مصاحبه‌ رفتن کار آسونی نیست! شما در یک جلسه‌ی چند ساعته، باید دانش فنی را در مدت زمان (احتمالا) چند سال به دست رو به کسی که نمی‌شناسیدش ثابت کنید!

من هم تجربه‌ای مصاحبه رو دارم، هم مصاحبه کردن رو. چیزی که طی سال‌هایی که کار می‌کردم بهش رسیدم، اینه که مصاحبه کردن، یک مهارت! یعنی یک توسعه‌دهنده، علاوه بر مهارت‌های فنی که باید با مطالعه و تمرین به دست بیاره، باید خود را به مصاحبه برو هم بلد باشد.

مصاحبه کردن با یک نفر هم یک مهارت، که در تویی یک پست جدا در موردش صحبت می کنم.به نظرم یک سفر آماده‌سازی برای مصاحبه مورد نیاز که سه مرحله است: قبل از مصاحبه، حین مصاحبه، بعد از مصاحبه.

۱. مطالعه: شما برای مصاحبه شغلی، نیاز به مطالعه. در یک مصاحبه‌ی شغلی، مهارت و دانش شما قراره محک زده شود. مثل یک امتحان. شما هر چقدر هم دانش آموز خوبی باشید، برای امتحان مطالعه می کنید تا نکات براتون یادآوری شود. برای مصاحبه هم همین کار رو باید بکنید. حالا چی بخونیم؟ ۱.۱. الگوریتم و ساختمان داده. الگوریتم های مختلف رو بخونید و یاد کنید. ممکن است در مصاحبه از شما در مورد الگوریتم‌ها سؤال شود یا حتی ازتون خواسته شود یک کد کوچیک بنویسید، یا مسائلی را که شما با دانش الگوریتم باید حل کنید. علاوه بر مرور خود الگوریتم‌ها، خوب است که یک سری مسائل است که با این الگوریتم‌ها حل می‌شوند رو هم دوره کنید. از این جا هم می توانید تعداد زیادی سوال الگورتیمی را که در مصاحبه ها ممکن است بپرسید با جواب پیدا کنید. حل کردن سوال‌های الگوریتمی ممکنه در ابتدا سخت به نظر بیاد، ولی واقعا چیزی بیشتر از یک مهارت نیست و با تمرین ، به دست میاد. الگوریتم‌هایی که زیاد پرسیده می‌شوند، الگوریتم‌های مرتب‌سازی و گراف هستند که خوبه حتما دوره بکنید. 1.2. ابزارها. مستندات ابزارهایی که بلدید، و برای توسعه با اونها تصمیم به مصاحبه می‌کنید رو یه نگاهی بندازید. احتمالا از ابزارها ( نرم افزارها، زبان های برنامه نویسی و … ) از شما سوال خواهد شد. 1.3. سوالات مرتبط با موقعیت شغلی.سوالات مرتبط با موقعیت شغلی که براش اقدام می‌کنید رو پیدا کنید و یه حل کنید. اینطوری، می توانید دانشتون رو هم کامل کنید و اگر مطلبی رو بلد نیستید، یاد بگیرید! به عنوان مثال، این جا می‌تونید سوالات مصاحبه در ابزارها و زبان‌های مختلف، و این جا سوالات مصاحبه برای موقعیت مهندس devops رو ببینید. برای موقعیت شغلی توسعه دهنده، خوبه یک سری اصول مهندسی، مثل کد نوشتن و شی گرایی ( اگر با زبان شی گرا کار می کنید) و … رو بلد باشید. ( این اصول رو احتمالا بلدید و رعایت می کنید، ولی خوبه که دوره می کنید که به شکل طبقه بندی شده تری ذهنتون باشه. ) ۱.۴. دیزاین پترنها. دیزاین پترن‌های معروف، به ویژه باند چهار رو خوبه که بشناسید و موارد استفادشون رو بدونید. شنا کنید ولی غرق نشید! این لینک ها رو نگاه کنید، مطالعه و تمرین کنید و بهتر بشید، ولی برای مصاحبه نیاز به علامه‌ای دهر نیست! در حدی که کارتون راه بیفته نگاه کنید و مطالعه کنید. نیاز نیست که همه چیز رو بدونید و ازتون انتظار هم نمیره که همه چیز رو بدونید. در یک حد معقولی برای مطالعه زمان گذاشتن. مطالعه رو با کاری که براش اقدام می‌کنید هماهنگ کنید و مطالعه‌ای مرتبط داشته باشید!

۲. نوشتن رزومه‌ی خوبرزومه‌ای که برای یک شرکت ارسال می‌کند، نشان دهنده میزان حرفه‌ای بودن شما و مهارت‌های شماست. برای شغل‌هایی که می‌توانند دارند، تعداد زیادی رزومه ارسال می‌کنند، پس کسی که رزومه‌ها را روی می‌کند، خیلی‌ها بر هر رزومه نمی‌گذارند. در مواردی، حتی ممکنه رزومه‌ها توسط ماشین اول بررسی شود. پس، رزومه‌ی شما باید مختصر و مفید و حرفه ای باشه چطوری رزومه‌ای حرفه‌ای نوشتن، خودش یک جستجوی طولانی دارد که به نظرم توی این پست نمی‌گنجه، و مطلبی در موردش زیاده و با یک سرچ ساده به دست میاد. علاوه بر خود رزومه، قالب رزومه هم خیلی مهمه. سعی کنید رزومه رو در قالب pdf ارسال کنید و حتما چک کنید که رزومتون اشکال نگارشی یا غلط املایی ندارد.

۳. مطالعه قانون کار.قانونی به اسم قانون کار وجود دارد. توی این قانون، برای کارمند و کارفرما، حقوقی در نظر گرفته شده که هر دو موظف به رعایتش هستند. این قانون رو بخونید و بدونید که باید انتظار چه چیزی رو داشته باشید. چه چیزی جزو حقوق کارمند و چه چیزی جزوی از حقوق داخلی است که برای انتخاب می‌کنید. خیلی از افراد& در آغاز به کارشون، به خاطر مشخص نبودن از این قوانین، متضرر میشن. به همین دلیل، خوبه که از همین اول، از این قوانین مشخص باشید و بدونید که باید انتظار چه چیزی رو داشته باشید!

۴. انتخاب شرکت محل کار.آگهی‌های شغلی مرتبط با زمینه‌های کاریتون رو توی سایت‌های مختلف ببینید. از شرکت‌ها، در سایت‌های کاریابی آگهی‌های میدن و این‌ها هم آگهی‌ها رو توی سایت خودشون میذارن. پس اگر شرکتی مد نظرتون هست، سایت خود شرکت رو هم چک کنید. بعد، می‌تونید رزومتون رو از طرق سایت‌ها یا هر راهی که خود شرکت می‌کنه براشون ارسال کنید. علاوه بر ارسال رزومه، یه راه دیگه هم برای رسوندن رزومتون به دست شرکت ها هست که بهش میگن ریفرال . به این معناست که شما کسی رو میشناسید که در شرکت کار میکنه، رزومتون رو به اون می‌دید و ازش میخواین که رزومتون رو به دست شرکت برسونه. این کار باعث می‌شود که رزومتون زودتر بررسی شود و راه خوبی برای ارسال رزومست. ریفرال، به هیچ عنوان پارتی بازی نیست و فقط باعث می‌شه رزومتون زودتر بررسی بشه. شرکت‌ها معمولاً کارمندانشان را می‌سازند از طریق ریفرال، افرادی را که کنن و حتی گاهی برای این کار معرفی می‌کنند، برای کارمندان در نظر می‌گیرند، چون احتمال جذب نیروی خوب از طریق ریفرال بیشتر است.در مورد شرکتی که آگهیش رو میبینید، خوبه که تحقیق کنید. شبکه‌های اجتماعی آن شرکت، سایتش و محصولاتش رو نگاه کنید با فرهنگ شرکت آشنا بشید و ببینید که خوشتون میاد یا نه. همچنین، این آشنایی، باعث می‌شه بتونید سوالاتی شود که در مورد شرکت شما در جلسه‌ی مصاحبه بپرسید.

  1. حضور به موقعحتما به موقع سر جلسه مصاحبه حاضر بشید! این کار، نشان دهنده حرفه ای بودن و جدیت شماست. اگر ممکن است دیر برسید، حتما با شرکت تماس بگیرید و اطلاع بدید. اگر به هر دلیلی از مصاحبه منصرف شدید، حتما اطلاع بدید.
  2. جواب کامل به سوال هابه سوالاتی که در جلسه ازتون می‌شه جواب بدید و توضیح بدید. اگر کلمه مخففی استفاده می‌شود که معنیش رو نمیدونید، بپرسید. اگر جواب دقیق سوال رو نمی‌دونید، یا قسمتی از سوال براتون واضح نیست، حتما بپرسید!
  3. کنترل استرساگر در جلسه مصاحبه استرس داشتید، کنترل کنید. مثلا می‌تونید به مصاحبه کننده بگید که استرس داره که خودش یه راه کنترل و کاهش استرسه!
  4. پرسش کامل از مصاحبه کننده در مورد هر سوالی که دارید.در آخرین جلسه مصاحبه، شما می‌تونید هر سوالی که می‌خواهید از مصاحبه‌کننده بپرسید. هر سوالی که داشتید، در مورد شرکت، ابزار کار، تیم، موقعیتی که برای اقدام کردید، روال مصاحبه و زمانی که جواب مصاحبه بهتون اعلام می‌شه و … رو می‌تونید از مصاحبه کننده بپرسید.
  1. مطالعه و سوال‌هایی که جوابشون رو نمیدونستید.اگر سوالی رو در حین مصاحبه نتونستید جواب بدید، سرچ کنید و جوابش رو پیدا کنید. این کار باعث می‌شود شما برای مصاحبه‌های بعدی آماده باشید.
  2. پیگیری جواباگر مدت زمان معقولی گذشت، و شما جوابی از شرکت دریافت نکردید، می‌تونید با شرکت تماس بگیرید (ایمیل یا تلفن تماسی ) و پاسخ مصاحبه رو پیگیری کنید. اگر قبول شده باشید که یا به لول بعدی مصاحبه میرید، یا بهتون آفر داده میشه و وارد روال قرارداد بستن و … میشید. اگر رد شود، دلیل رد شدن بهتون اعلام میشه. اگر دلیل رو بهتون اعلام نکردند، پیگیری کنید و دلیل رو بپرسید. اگر دلیل رو بهتون گفتن و دلیل ضعف دانش فنی بود یا به هر صورت، قابل رفع شدن بود، پیگیری کنید و سعی کنید با مطالعه و تمرین، پیشرفت کنید. گاهی، دلیل رد شدن شما، ممکن است اصلاً به خود شما نباشید. ممکنه اون پوزیشن توی شرکت پر شده باشه، یا به هر نحوی، نخوان نیرو بگیرن یا … . پس کلا از رد شدن توی مصاحبه خیلی ناراحت نشید و برای جاهای دیگه رزومه بفرستید!
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!