شرکت در آزمون‌های زبان انگلیسی آیتس و تافل، یک تجربه مهم استرس‌زا است. برای شرکت در این آزمون‌ها، هزینه‌های زیادی پرداخت می‌شود، روزها و ماه‌ها در حال حاضر آماده‌شده‌اند و در نهایت باید یک نمره قابل قبول را بگیرید.

شناخت فرمت آزمون‌ها و شروع یک دور آمادگی برای آزمون تافل یا آیلتس قبل از ثبت نام، یکی از بهترین کارهایی است که باید برای کاهش استرس و افزایش مهارت خود در روز آزمون انجام دهید. در این راهنمای گام به گام، توضیحاتی پیرامون فرمت آزمون‌ها و تکنیک‌های مطالعه برای آزمون‌های آیلتز انگلیسی و تافل آورده شده است.

آیلتس یک کشور معتبر برای نشان دادن مهارت‌های زبانی داوطلبان تحصیل یا کار در خارج از کشور است. آزمون آیلتس در دو نوع آیلتس عمومی (برای مقاصد شغلی و مهاجرتی) و آیلتس آکادمیک (برای اهداف آموزشی) طراحی شده است و مدرک آن در 140 کشور پذیرفته شده می شود.

ثبت نام در کلاس آنلاین آمادگی آیلتس، گزینه های مطمئن برای تقویت پایه های زبان و افزایش اعتماد به نفس برای شرکت در آزمون است. در مقابل، تافل نیز یک آزمون معروف زبان انگلیسی است که توسط دانشجویانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، انتخاب می‌شود. این آزمون برای آزمایش‌های افراد برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی زبان دارد و در حدود 130 کشور نیز پذیرفته می‌شود.

در آزمون آیلتس، داوطلب باید دو متن بنویسد. در تسک اول، اطلاعاتی در قالب نمودار، جدول و… داده می شود که داوطلب باید آن را توضیح دهد. در تسک دوم نیز باید یک متن با 200 تا 250 کلمه بر اساس یک استدلال یا دیدگاه ارائه شده بنویسید.

در تافل باید یک متنی با پنج پاراگراف بین 300 تا 350 کلمه نوشته و در تک دوم، باید از یک متن ارائه شده، یک پاسخ در قالب 150 تا 225 کلمه بنویسد.

اسپیکینگ در آزمون تافل، از طریق میکروفون ضبط شده و برای آزمون‌گیرندگان ارسال می‌شود. اما آزمون اسپیکینگ آیلتس، برای همه داوطلبان به صورت حضوری برگزار می‌شود. مدت زمان اسپکینگ در تافل، 20 دقیقه و در آیلتس حداکثر بین 10 تا 15 دقیقه است. بنابراین باید قدرت سخنوری داشته باشید.

شما در کلاس آنلاین تافل و آیلتس یاد می‌گیرید که به راحتی درباره موضوعات مختلف صحبت کنید و همچنین بیان کنید و خودتان را بهتر کنید.

ریدینگ هر دو آزمون شامل متونی با موضوعات مختلف است. در تافل، 3 تا 5 پاراگراف ارائه می شود و باید در طول آن مقدار 80 دقیقه به سوالات مطرح شده پاسخ داد. آزمون آیلتس شامل 3 متن نسبتا طولانی است که موضوعات آن در آزمون‌های آکادمیک و جنرال متفاوت خواهد بود. در این آزمون از درخواستان درخواست می‌شود که به سوالات در قالب‌های مختلف مانند جای خالی، پاسخ‌های کوتاه و… پاسخ دهند.

در آزمون ILETS، 4 فایل صوتی پخش می شود که شامل گفتگوهای 2 تا 4 نفره و سخنرانی های عمومی و آکادمیک است و می توانید در حین گوش دادن به فایل صوتی، به سوالات پاسخ دهید. در آزمون تافل به 6 سخنرانی سوالات گوش می‌دهید و بعد از تمام شدن فایل‌های صوتی دریافت می‌کنید؛ بنابراین باید سرعت یادداشت‌برداری و حافظه‌های ذخیره‌سازی را داشته باشید.

اگر دانشجو هستید و قصد ثبت نام در یک دانشگاه انگلیسی زبان را دارید، نباید آزمون تافل یا آیلتس را نادیده بگیرید. در واقع نمره آزمون مهارت های زبان انگلیسی، برخی از مراحل ثبت نام و اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور یا درخواست کار از شرکت های معتبر در انگلیسیزبان است.

از این رو برای تکمیل مدارک خود، باید در این آزمون‌ها شرکت کنند. هر دوی این آزمون‌ها، مهارت‌های خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن را در قالب‌های مختلف ارزیابی می‌کنند. انتخاب نوع آزمون کاملاً وابسته به دانشگاه یا کشوری است که برای پذیرش آن اقدام می‌کنید.

هر چند بیش از 9000 دانشگاه در سراسر جهان آیلتس، تافل یا هر دو را می‌پذیرند، اگر برای دانشگاه‌های انگلستان یا استرالیا اپلای می‌کنند، مدرک آزمون‌ها به طور خاص به‌طور گسترده‌تری پذیرفته می‌شوند و دانشگاه‌های آمریکا تافل را بهتر می‌پذیرند.

با این حال، از ثبت نام در یکی از آزمون‌های زبان، باید مهارت‌های خود را در کلاس آنلاین آمادگی آزمون یا تافل تقویت کنید.

مهم‌ترین نکته قبل از ثبت نام در آزمون‌های زبان انگلیسی، تقویت پایه‌های زبان و آشنایی با فرمت آزمون‌ها است. برای این منظور نیاز است تا:

  • یادداشت‌بردار خوبی شوید: در طول آزمون تافل یا آیلتس، فقط یک بار به فایل های صوتی گوش می دهد. بنابراین باید نکات را سریع یادداشت کنید یا به خاطر بسپارید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید. برای رسیدن به این سطح از مهارت، باید فایل‌های صوتی را از نظر پیچیدگی و مدت زمان را گوش دهید و بردارید، سپس دوباره به فایل گوش دهید و ببینید که یادداشت‌ها چقدر دقیق هستند.
  • در آزمون های آزمایشی شرکت کنید: در طول دوره آماده‌سازی آزمون زبان، تنها با شرکت در آزمون‌های آزمایشی متوجه میزان واقعی خود می‌شوید. آزمون‌های آزمایشی آیلتس و تافل کمک می‌کنند تا با آزمون محیطی، انواع سؤالات و محدودیت‌هایی که در روز آزمون با آن‌ها مشخص شود، آشنا شوید.
  • هر روز بخوانید: با خواندن متون مختلف در طول دوره آماده، دایره لغات خود را گسترش داد. هر چه بیشتر بخوانید، بیشتر در منظر و لغات جدید قرار می‌گیرید و هر چه دقیق تر بخوانید، مهارت‌های درک مطلب خود را بالاتر می‌برید. هرگز مشخص نیست که در آزمون زبان چه موضوعاتی مطرح می شود؛ بنابراین بهتر است بسیار وسیع مطالعه کنید.
  • پادکست گوش دهید: فایل‌های صوتی و تصویری زیادی به صورت آنلاین در دسترس هستند. گوش دادن به لهجه افراد بومی که با سرعت طبیعی به انگلیسی صحبت می کنند، شنوایی شما را تقویت می کند. همچنین با پخش قسمت‌هایی از پادکست و تلاش برای تقلید گوینده، مهارت اسپکینگ خود را تقویت می‌کند.
  • تایپ کردن سریع را به یاد داشته باشید: آزمون‌ها به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شوند. از این رو برای صرفه‌جویی در زمان نوشتن، باید به تایپ سریع مسلط شوید. اگر تمام وقت خود را در روز آزمون صرف تایپ کنید، زمان زیادی را برای نوشتن پاسخ‌ها از دست می‌دهید.

موفقیت در آزمونهای زبان انگلیسی، به میزان تلاش و انگیزه شما وجود دارد. هر چه در طول روز بیشتر تمرین کرده یا بیشتر در کلاس‌های درس شرکت کنید، سطح مهارت زبان و اعتماد به نفس خود را برای گذراندن آزمون تافل یا آیلتس بالا می‌برید.

در کلاس آنلاین تافل یا دوره‌های معتبر آیلتس، تمام نکات مرتبط با آزمون‌ها گفته شده و از داوطلب در تمام جنبه‌ها پشتیبانی می‌شود. برای کمک به شما در آزمون‌های مهارت زبان انگلیسی آیلتز و تافل، امکان دسترسی به منابع مختلف و استادان حرفه‌ای وجود دارد.

با بهره‌مندی از منابع درسی متنوع، کتاب‌های مکمل تقویتی زبان، فیلم‌ها، پادکست‌ها و استادان خبر، می‌توانید برای آمادگی در آزمون‌ها برنامه‌ریزی کنید.