چگونه از گوشی جلوگیری کنیم؟
چگونه از گوشی جلوگیری کنیم؟

تلفن همراه در سراسر جهان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. در ایران، با توجه به روند صعودی قیمت موبایل، بیش از پیش شاهد این اتفاقات هستیم.

در حال قدم زدن در خیابان هستید. طبق معمول هم یا گوشی‌تان را در دست گرفته‌اید و یا در حال کار کردن با آن هستید. در عرض چند ثانیه سارقان گوشی را از دستان گرفته و به سرعت از محل دور می‌شوند. این عمل سریع انجام می‌شود که اصلاً فرصت واکنشی نیست که می‌خواهید داشته باشید.

دزدیده شدن گوشی علاوه بر زیان مالی و هزینه گزافی که در این شرایط بد اقتصادی روی دستان می‌گذارد، با اطلاعات شخصی که در موبایل ذخیره شده می‌تواند به حریم شخصی‌تان هم ضربه بزند.

در ادامه این مقاله به جلوگیری از گوشی هوشمند می‌پردازیم، نکاتی را می‌توان در نظر گرفت تا در صورت تمایل، گوشی را دوباره پس بگیریم.

پیشگیری از سرقت گوشی

چگونه از دزدیده شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

در ابتدا به نکاتی می‌رویم که با رعایت آن‌ها احتمال دزدیده شدن موبایل‌تان را تا حد زیادی پایین می‌آورد. از آنجایی که بیشتر سارق‌ها در شلوغی‌ها و مکان‌های عمومی دست‌ها به سرقت می‌زنند، به این نکات در خیابان‌ها توجه بیشتری کنید. برای خرید از گوشی:

 1. در مکان های عمومی گوشی خود را دست نگیرید. در مکان‌های عمومی و در شرایطی که فرد با کوشی‌اش را انجام می‌دهد، بیشتر در مکان‌های عمومی انجام می‌شود، چک کردن ساعت و.. بوده، اتفاق افتاده است. تا جایی که می‌توانید از دست گرفتن گوشی‌تان در مکان‌های شلوغ خودداری کنید. به عنوان مثال برای مکالمه از هندزفری بلوتوثی و برای چک کردن زمان از ساعت های مچی استفاده کنید. اگر هم باید از گوشی‌تان استفاده کنید، حتماً از کنار دیواری بروید و در این حواستان را به اطراف جمع کنید در حالی که گوشی را محکم کرده‌اید کارتان را انجام دهید.
 2. گوشی را در جای امنی قرار دهد. اگر گوشی را در جای امنی قرار دهد، سارق خطر درآوردن آن و گیر افتادنش را به جان نمی‌خرد. بهترین جا برای نگه داشتن گوشی جیب جلویی شلوار است. درآوردن گوشی حتی از جیب عقبی‌تان هم کار سختی نیست اما وقتی آن را در جیب جلویی می‌گذارید عملا راه را بر سارقان بسته‌اید.
 3. زمانی که در کافه یا رستوران اوقات فراغت خود را می‌گذرانید هرگز کیف و گوشی‌تان را روی میز رها نکنید. موارد بیشتر به‌صورت گروهی انجام می‌شود. به این ترتیب که یک یا چند نفر حواس شما را پرت و نفری دیگر می‌دهد. باور کنید، آن‌قدر در حواستان حرفه‌ای هستند که تا به‌خودتان می‌آیند می‌بینید که وسایل را می‌ترسند.
 4. در ترافیک های شهری شیشه ماشینتان را بالا ببرید. یکی از روش‌هایی که سارقین عزیز خیلی به آن علاقه دارند، ماشین را از داخل ماشین‌تان می‌کنند. این کار را معمولا هنگام توقف یا توقف ترافیک انجام می دهد. بنابراین سعی کنید پشت ترافیک، در حالی که شیشه ماشینتان پایین است با گوشی کار نکنید، اگر مجبور به استفاده از ماشین شیشه ای شدید ماشین را بالا بدهید. استفاده از هولدر و نگهدارنده یکی دیگر از راه‌های محافظت از گوشی در داخل ماشین است، اما دقت کنید که آن را در جای مناسبی نصب کنید. ممکن است سارقین به بهانه گرفتن شما را مجبور به پایین دادن شیشه‌تان کنید، در این حالت حتما مطمئن شوید که موبایل را از آن فرد دور کرده اید.
 5. از پاپ سوکت یا گیره های انگشتی استفاده کنید. این لوازم جانبی را می‌توان به صورت جداگانه تهیه کرد و یا قاب‌هایی را بخرید که به این لوازم مجهز می‌شود، با خودتان انتخاب کنید اما از یکی از آن‌ها به نگه‌داشتن گوشی و کنترل‌تان روی آن بسیار کمک می‌کند.

نکاتی که ذکر شده برای جلوگیری از دزدیده شدن گوشی‌تان بسیار کمک کننده هستند. اما فرض کنید که این اتفاق تلخ را تجربه کرد، زیان مالی و خطر افتادن حریم شخصی‌تان بسیار آزار دهنده است. می‌توان با چند قدم ساده، احتمال اینکه گوشی دزدیده شود را افزایش دهید. اما یک پیشنهاد دیگر هم داریم که قبل از همه این احتمالات برای حفظ اطلاعات گوشی شما کمک می‌کند و آن را هر چند وقت یک بار از اطلاعات گوشی تهیه کنید که این روش‌ها را می‌توانید به عنوان ساده‌ترین راه یاد بگیرید. نحوه اتصال گوشی سامسونگ به کامپیوتر و خالی کردن دوره های آن است.

گوشی دزدیده شده‌تان را پس بگیرید

با چند قدم ساده می‌توانید پس از گرفتن گوشی‌تان را از سارقین مهیا کنید. این کارها به شما کمک می‌کند تا خدای نکرده موبایل‌تان را اگر برید، دست خالی نباشید.

 1. رمز عبور قوی: رمز عبور قوی و غیرقابل امکان دسترسی به سارقان به اطلاعات داخل گوشی را از بین میبرد. اگر موبایل از قابلیت قفل با اثر انگشت و یا تشخیص چهره بهره می‌برد حتماً آن‌ها را فعال کنید و اگر از الگو و یا کلمه عبور استفاده کنید، رمزهای ساده و عمومی را به کار نبرید. حتما رمز گوشی را انتخاب کنید و نگران باشید چگونه رمز گوشی را بازیابی کنیم؟ نباشید.
 2. فعال کردن رمز سیم کارت: علاوه بر رمز عبور می‌توانید از رمز سیم کارت (پین سیم کارت) استفاده کنید. این قابلیت باعث می شود تا گوشی پس از هر بار خاموش و روشن شدن از رمز سیم کارتتان را بخواهد و اگر آن را درست وارد کند، گوشی بوت نمی شود.
 3. قفل برنامه‌ها: علاوه بر دو مورد بالا، از قفل کردن برنامه‌های مهم‌تان مانند گالری، مدیریت فایل، شبکه‌های اجتماعی و… غافل نشوید.
 4. رجیستر کردن: رجیستر یا فعال سازی موبایل در سامانه همتا می‌شود تا مالکیت گوشی‌تان با یک سیم کارت ثبت شود. در این شرایط اگر گوشی‌ها به سرقت می‌روند و سیم‌کارت‌های دیگری در آن فعال می‌شوند، موبایل غیرقابل استفاده و خدمات اپراتورها قطع می‌شوند.
 5. سن‌های زیادی در گوشی‌هایی هستند که با ارسال سیگنال‌های ردیابی گوشی را می‌سازند. GPS یکی از این سنسورهاست که هنگام دزدیده شدن گوشی به کمکتان می‌آید. برنامه‌هایی هستند که برای استفاده از این قابلیت لازم‌اند و شما را زودتر به نتیجه می‌رسانند.
 • برای گوشی های اندرویدی برنامه Find My Device را دانلود و نصب کنید. بررسی این برنامه قابلیت شخصی سازی شدن دارند. مثلاً با معیاری که می‌توانید انجام دهید، اطلاعات داخل گوشی را از راه دور حذف کنید و یا از آن‌ها بخواهید. همچنین می‌توانید گوشی خود را (حتی در حالت خاموش بودن) ردیابی کنید. به‌تان پیام بفرستید و یا به آن زنگ بزنید، حتی می‌توانید نزدیک‌ترین مسیر را برای رسیدن به گوشی دزدیده شده‌تان پیدا کنید و… . برای انجام این کارها تنها به یک رایانه متصل به اینترنت نیاز دارید.
 • برای آیفون می توانید از برنامه iTunes استفاده کنید. هر گوشی‌تان را گم کردید کافی است از طریق رایانه وارد برنامه Find My iPhone شوید و گوشی خود را ردیابی کنید. پس از نصب این برنامه در گوشی قابلیت Activation Lock به‌صورت خودکار فعال می‌شود. با فعال شدن این قابلیت، هیچکس نمی‌تواند از گوشی استفاده کند، از طریق آیتونز از طریق آیتونز وارد می‌شود.
 1. یادداشت کردن شماره IMEI: یکی دیگر از راه‌های ردیابی گوشی استفاده از سامانه همیاب24 است. برای اعلام و پیدا کردن گوشی‌تان از طریق این سامانه به شماره IMEI گوشی‌تان نیاز دارید. این شماره که یک کد 16 رقمی منحصربه‌فرد است، روی کارتن و پشت باتری گوشی‌تان یادداشت شده است. همچنین می‌توانید با شماره گیری *#06# از شماره IMEI گوشی خود مشخص شوید.
 2. بیمه کردن موبایل: می توانید 80% ارزش گوشی خود را از بیمه دریافت کنید.
 3. قرار دادن یادداشت روی لاک اسکرین گوشی: ممکن است گوشی‌تان دزدیده باشد، نه بلکه گم شود و از شانس خوبتان دست آدم نیکوکاری بیفتد. در این حالت با گذاشتن یادداشت و راه ارتباطی با خودتان روی لاک اسکرین باعث می‌شوید، فرد فرد با شما ارتباط گرفته و گوشی‌تان را پس می‌دهد.

دزدیده شدن گوشی اتفاق ناگواری است که می‌تواند برای هرکسی اتفاق بیفتد. پیشنهاد می‌کنم هر چه سریع‌تر شدنی را که باعث می‌شود بتوانید گوشیتان را ردیابی کنید انجام دهید تا در نتیجه احتمال پیدا شدن گوشی دزدیده شده افزایش پیدا کند. بهتر است از ترفندهای گوشی موبایل باعث جلوگیری از گوشی شوید. در کنار این مطمئن شوید که کامل را از موبایل‌تان در مکان‌های عمومی به عمل آورید.

علاوه بر آموزش‌ها و سوالات مختلف در زمینه گوشی موبایل مانند چرا گوشی به وایفای وصل نمی شود؟ می‌توانید برای آشنایی با لوازم جانبی گوشی و مثلا خرید قاب گوشی به فروشگاه استایل مراجعه کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!