خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

بیشتر لپ‌تاپ‌ها با باتری غیرقابل تعویض می‌شوند. مک بوک‌ها، اولترابوک‌های ویندوزی و کروم بوک‌ها همگی دارای باتری داخلی هستند که امکان تعویض آن‌ها بدون باز کردن قاب دستگاه وجود ندارد. در مجموع، صرف نظر از قیمت یا سیستم عاملی که بر روی لپ تاپ نصب شده، باتری‌های غیرقابل تعویض بسیار معمولی هستند.

این اتفاق از برخی جهات خوب است. لپ تاپ‌ها باریک‌تر و شیک‌تر از گذشته هستند و با مصرف کم مصرف و طراحی‌های بدون فن، عمر باتری آن‌ها در واقع از همتایان حجیم‌ترشان بیشتر است. اما معمولاً زودتر از سایر بخش‌ها خراب می‌شوند و وقتی نمی‌توان آن را راحت کرد، با مشکل مواجه شد. بنابراین چه باید انجام دهید تا مطمئن شوید که در داخل لپ تاپ زمان بیشتر دوام آورده و زود خراب شود؟

در ادامه با ما در دیجی رو همراه باشید تا همه موارد را که برای حفظ سلامت باتری داخلی لپ تاپ باید رعایت کنید، با هم مرور کنید.

مراقب زیاد باشد

کم زیاد لپ تاپ

یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار بر طول عمر باتری لپ تاپ تغییرات دما است. اگر در با آب و سردی زندگی می‌کنید، سرد می‌شود، اما منطقه‌ای است که مشکل دارد.

نه تنها گرمای محیط می‌تواند بر سلامت باتری تأثیر بگذارد، بلکه گرمای تولید شده توسط پردازنده و سایر اجزای داخلی کامپیوتر هم بسیار مهم است. علاوه بر این، قرار دادن لپ تاپ در ماشین در یک روز گرم، بسیار بد است و می‌توان قطعات آن را به شدت بالا برد.

در گذشته توصیه می‌شود که کاربران هنگام اجرای بازی‌های سنگین، ویرایش ویدیو یا انجام هر کار سنگین دیگری، باتری را از لپ‌تاپ خود جدا کنند. اما همان‌طور که گفتیم، این روزها از باتری‌های قابل جدا شدن بسیار کم‌شده استفاده می‌کنند، هر چند که هنوز می‌توانم تعداد کمی از لپ‌تاپ‌های گیمینگ را در بازار پیدا کنیم که باتری آن‌ها قابل جابجایی است.

اما، از برخی جهات، این مورد دیگر خیلی مهم نیست. پردازنده‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که گرمای کمتری تولید کنند و به عنوان مثال جدید M1 مبتنی بر ARM اپل در مک‌بوک اصلاً به فن‌آوری نیاز ندارد! اما با این حال، همیشه باید مطمئن شوید که هوا می‌تواند در اطراف لپ‌تاپ به گردش درآید، دریچه‌های هوا را تمیز نگه دارید و از قرار دادن لپ تاپ روی سطوح مانند بالشتک خودداری کنید. سعی کنید زیر لپ تاپ خود را 35 درجه سانتیگراد نگه دارید و اگر باید از لپ تاپ در خواب استفاده کنید، از پایه یا یک میز کوچک می توانید راه حلی خوب برای خنک نگه داشتن آن داشته باشید.

شارژ و شارژ

شارژ لپ تاپ

یک سوال رایج در مورد لپتاپ‌ها این است که آیا می‌توان از باتری بهتر استفاده کرد یا می‌توان همیشه آن‌ها را به برق متصل کرد؟ ما در مقاله‌ای دیگر در دیجی رو به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم، اما پاسخ کوتاهی دارد که در اینجا می‌توانم این را ارائه کنم که «ترکیبی از هر دو» بهتر خواهد بود. به عنوان مثال، مک‌بوک‌های یکپارچه اپل همگی دارای باتری‌های مهر و موم‌شده‌اند و این شرکت توصیه می‌کند هر از گاهی بین و برق سوئیچ کنید. برای مثال، اگر بیشتر از لپتاپ خود در دفتر استفاده کنید، وصل کنید آن را به برق خوب تبدیل کنید، با این حال باید هر چند گاهی آن را از طریق باتری استفاده کنید و باتری را خالی کنید.

در دستگاه‌های مدرن امروزی باتری‌ها را نمی‌توان بیش از حد شارژ کرد، بنابراین باید آن‌ها را به برق مستقیماً آسیب وارد کند، اما مهم است که به یاد داشته باشید که شارژ کردن باتری هم یکی دیگر از منابع تولید گرما است و از این جهت می‌تواند طول بکشد. عمر باتری را کاهش دهد.

باتری را بیش از حد خالی نکنید

اگر به طور منظم با استفاده از لپ‌تاپ از آن استفاده کنید، بهتر است آن را کامل کنید و حتی بهتر است از شارژ آن به کمتر از 20 درصد برسد.

آزمایش‌هایی که توسط batteryuniversity.com انجام می‌شود، نشان می‌دهد که به طور متوسط ​​بعد از حدود 600 چرخه شارژ و باتری، ظرفیت باتری لپ‌تاپ به 70 درصد مقدار خود را کاهش می‌دهد. این در حالی است که اگر زمان درست را برای شارژ کردن باتری انتخاب کنید و بعد از رسیدن به آن به حدود 50، عمل شارژ را انجام دهید، تعداد چرخه های فوق به 1500 می رسد.

اما، بسیاری از ارائه دهندگان توصیه می‌کنند که برای کمک به کالیبره‌سازی مناسب و اطمینان از صحت آماری که می‌کند، هر چند ماه یکبار یک بار کامل انجام شود.

باتری لپ تاپ

شما در ویندوز می‌توانید از پایین آمدن شارژ به زیر یک سطح خاص جلوگیری کنید. این ویژگی به صورت پیش فرض پنهان است، اما می‌توان با طی مراحل زیر آن را فعال کرد:

ابتدا به مسیر Control Panel > System Maintenance > Power Options > Select a power plan رفته و بر روی Change plan settings کلیک کنید. سپس گزینه پیشرفته (Advanced) را انتخاب کرده و سپس روی باتری کلیک کنید. حال می‌توانید در بخش‌های کم باتری و سطح باتری بحرانی دلخواه خود را وارد کنید. این دو مقدار به ترتیب مربوط به حد پایین باتری و حد اضطراری آن است.

باتری را شارژ نگه دارید

میزان شارژ باتری بسیار مهم است و حتی زمانی که از لپ تاپ خود استفاده کنید نمی‌توانید اجازه دهید از یک حدی پایین‌تر بیاید.

HP که یکی از برندهای معتبر لپتاپ است، توصیه می‌کند که باتری ها باید با 50 تا 70 درصد شارژ و در دمای بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. اگر قرار نیست برای مدتی از لپ تاپ استفاده کنید، سعی کنید تا امکان آن را به این شرایط نزدیک کنید. هرگز نباید یک دستگاه شارژی را برای مدت طولانی در حالی که با آن کاملاً خالی شده است نگهداری کنید. چرا که ممکن است آن را خراب کند و دیگر هرگز روشن نشود.

باتری لپ تاپ چقدر دوام می‌آورد؟

این یک امنیت ناپذیر است که با هر بار شارژ کمتر می‌یابد. ایسوس به عنوان یکی دیگر از ارائه دهندگان شناخته شده لپتاپ بیان می‌کند که عمر باتری‌هایش بین 300 تا 500 چرخه شارژ است. نظر گرفته می‌شود) و پس از آن ظرفیت باتری به حدود 80 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

طول عمر باتری لپ تاپ

بنابراین، پس از 12 تا 18 ماه، ممکن است متوجه شوید که لپ‌تاپ مانند گذشته دوام نمی‌آورد. در این مرحله، می توان روی روش های متعددی برای افزایش عمر باتری لپتاپ خود را انتخاب کرد که در مقاله های زیر به بیان برخی از آن ها پرداخته شود:


بیشتر بخوانید:


همچنین می‌توانید سلامت خود را بررسی کنید. در ویندوز 10، با رفتن به خط فرمان (command prompt) و تایپ کردن عبارت powercfg /batteryreport، می‌توان گزارش کامل باتری را دریافت کرد. با وارد کردن عبارت و زدن کلید اینتر می‌توانید با مراجعه به مسیری که در پنجره خط فرمان نمایش داده می‌شود، فایلی به نام باتری-report.html را پیدا کنید که گزارش وضعیت باتری است.

گزارش باتری درک

در رایانه‌های مک نیز می‌توانید به «About This Mac» بروید و برای دریافت اطلاعات مشابه روی «گزارش سیستم» کلیک کنید. همچنین، برای دسترسی بسیار سریع به گزارش باتری، می‌توان به گزینه ساده کلید Alt یا گزینه‌ای را نگه داشت و روی آیکن باتری در نوار وضعیت کلیک کرد.

از باتری داخلی لپ تاپ خود مراقبت کنید

چه دوست داشته باشیم و چه نه، باتری‌های غیرقابل جابجایی در مورد لپ‌تاپ‌های مدرن هستند. اگر داخل بدنه باشید و نتوانم آن را به راحتی خارج کنم، چیز بدی نیست. تنهای که وجود دارد این است که باید بسیار بیشتر از گذشته به سلامت و استفاده صحیح از آن تفاوت بیندیشد. اما، این کار بسیار سخت نیست و رعایت چند نکته احتیاطی و آگاهی یافتن از عواملی که می‌توانند طول عمر باتری لپ‌تاپ را کاهش دهند، تضمین کننده عمر طولانی و باتری سالم دستگاه‌تان خواهند بود.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!