آپدیت‌های ویندوز ویژگی‌های خاص را به سیستم‌عامل اضافه می‌کند و باعث بهبود عملکرد و رفع اشکال‌های قبلی می‌شود. به‌صورت پیش‌فرض این آپدیت‌ها همیشه به‌صورت خودکار دانلود و نصب می‌شوند، اما این موضوع به‌دلیل افزایش مصرف و افزایش حجم غیرمنتظره‌ای در اینترنت است که برخی از کاربران خوش نمی‌آید.

بعلاوه براین هر آپدیتی که منتشر می‌کند معمولاً دارای یک سری از مشکلات است یا حتی ناشناخته هستند که در کارکرد اکثر دستگاه‌های دریافت‌کننده آن مشکل ایجاد نمی‌شود اما در موارد معدودی ممکن است باعث بروز باگ یا خطا در برخی از سیستم‌ها شود که حتی مایکروسافت جلوی انتشار را بگیرد. آپدیت عمومی را می گیرد. در حالی که طی چند سال اخیر به‌گونه‌ای ساماندهی می‌شود و در مراحل مختلف بررسی می‌شود و در صورت بروز مشکل از ورود به انتشار نهایی قطعی می‌شود.

بااین‌حال، این دسته از کاربران برای نصب ویندوز به‌دنبال راهی هستند که این فرآیند را به‌طور موقت یا به‌کلی و غیرفعال کنند. تنظیمی به این اسم که مستقیماً دردسترس کاربران باشد در ویندوزهای ۱۰ و ۱۱ وجود ندارد، به‌روش‌های موجود می‌توان این کار را انجام داد که با دنبال کردن آن‌ها در این آموزش می‌توان ویندوزهای را به طور موقت یا دائما غیرفعال کرد.

عناوینی که در این مقاله می‌خواند:

به تعویق انداختن آپدیت ها

اولین و ساده ترین راه برای جلوگیری از دانلود و نصب خودکار آپدیت ها از امکان توقف به روز رسانی یا مکث کردن به روز رسانی ها استفاده می شود. همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص شده است، این یک روش موقت برای جلوگیری از انجام خودکار به‌روتورها به حساب می‌آید که البته می‌توانید آن را انجام دهید. این گزینه برای Windows 11 Home و Windows 11 Pro دردسترس است.

برای غیرفعال کردن موقت به‌روزرسانی‌ها برای ویندوز ۱۱، این مراحل را طی کنید:

 • را باز کنید و روی به روز رسانی ویندوز کلیک کنید.
 • روی منوی کشویی مقال توقف موقت به روز رسانی کلیک کنید و تعداد هفته‌ها (حداک بیش از پنج هفته) که می‌توانید به‌روزرسانی‌های خودکار ویندوز 11 غیرفعال را انتخاب کنید.

به‌تعویق انداختن آپدیت ها

پس از تکمیل مراحل، ویندوز 11 به‌روزرسانی‌ها را در مدت زمانی که در کنترل مشخص کرده‌اید دانلود و نصب نمی‌کند. اگر می‌خواهید به‌روزرسانی‌ها را از سر بزنید، روی آن کلیک کنید از سرگیری به روز رسانی ها در همین صفحه کلیک کنید.

توقف آپدیت خودکار با محدود کردن ارتباط اینترنتی

یک راه ساده دیگر برای ایجاد آپدیت خودکار در ویندوز 11 این است که شبکه خود را به‌عنوان اتصال متری یا یک اتصال اندازه‌گیری شده تنظیم کنید. این ترفند مفید برای ویندوز 10 نیز کارآمد است.

در این روش برای جلوگیری از انتقال هزینه‌های بالای مصرف در یک اتصال اندازه‌گیری شده، به‌روزرسانی‌های موجود را بررسی می‌کنند اما به‌طور خودکار دانلود نمی‌کنند. این امکان در هر شبکه‌ای از جمله وای‌فای و اترنت قابل تنظیم است، تنها باید توجه داشت که برای جلوگیری از دانلود آپدیت‌ها در هر شرایطی باید این گزینه را برای هر شبکه‌ای که به آن متصل می‌شود، می‌توان فعال کرد. برای این کار:

 • کلیدهای برد + من را فشار دهید تا پنل مرکزی باز شود.
 • در قسمت سمت چپ، بخش شبکه و اینترنت را باز کنید.
 • روی گزینه خواص برای شبکه وای فای یا اترنت خود کلیک کنید.
 • به پایین مراجعه کنید و اتصال اندازه گیری شده را فعال کنید.

جلوگیری از آپدیت ویندوز 11 با تعریف اتصال meterd

غیرفعال کردن آپدیت ها ازطریق رجیستری

رجیستری یکی از راه‌های همیشگی برای تغییرات دلخواه در ویندوز بوده است. در مورد غیرفعال کردن آپدیت‌ها نیز می‌توانید از رجیستری استفاده کنید:

 • regedit را منوی استارت جستجو کنید. روی آن کلیک کنید تا ویرایشگر رجیستری راهاندازی شود.
 • به مسیر زیر مراجعه کنید:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows
 • در زیر کلید ویندوز، بررسی کنید که آیا کلید به روز رسانی ویندوز وجود دارد یا خیر. اگر وجود نداشت برای ایجاد یک کلید جدید، روی کلید پنجره ها راست کرده و جدید > کلید را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن آپدیت ها از طرق رجیستری

 • نام کلید را به به روز رسانی ویندوز تغییر دهید.
 • روی کلید WindowsUpdate جدید کلیک راست کرده و جدید > کلید را انتخاب کنید تا یک کلید جدید در زیرمجموعه WindowsUpdate ایجاد شود.

غیرفعال کردن آپدیت ها از طرق رجیستری-2

 • نام کلید جدید را AU قرار و اینتر را فشار دهید.
 • روی کلید AU کلیک راست کرده و از قسمت جدید گزینه مقدار DWORD (32 بیتی). را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن آپدیت ها از طرق رجیستری-3

 • نام آن را NoAutoUpdate قرار و اینتر بزنید.
 • روی دی‌ورود ایجاد شده دوبار کلیک کنید و مقدار آن را از به 1 تغییر دهید.

غیرفعال کردن آپدیت ها از طرق رجیستری-4

 • روی دکمه خوب کلیک کنید و دستگاه را ریستارت کنید.

پس از انجام مراحل بالا ویژگی آپدیت خودکار در ویندوز 11 برای همیشه غیرفعال می‌شود. اما همچنان می‌توانید به‌صورت دستی به‌روزرسانی‌ها را از صفحه تنظیمات ویندوز نصب کنید.

اگر می‌خواهید این تغییرات را لغو کنید، می‌توانید از همین روش‌ها استفاده کنید، اما در مرحله سوم، روی کلید Windows Update کلیک راست کرده، گزینه Delete را انتخاب کنید و دستگاه را مجدداً راه‌اندازی کنید.

غیرفعال کردن آپدیت خودکار ازطریق Group Policy

در Windows 11 Pro و Enterprise می‌توانید از Local Group Policy Editor برای غیرفعال کردن دائمی به‌روزرسانی‌های خودکار یا تغییر تنظیمات Windows Update برای تصمیم‌گیری در سرویس دهی کامپیوتر استفاده کنید.

مقالات مرتبط:

برای غیرفعال کردن دائمی به‌روزرسانی‌های خودکار ازطریق گروه سیاست در ویندوز 11، از این مراحل استفاده کنید:

 • gpedit.msc را در نوار جستجوی استارت جستجو کنید. روی آن کلیک کنید تا Local Group Policy Editor راهاندازی شود.
 • به مسیر پیکربندی رایانه > الگوهای اداری > Windows Components > Windows Update مراجعه کنید.
 • دو مرتبه روی مدیریت تجربه کاربر نهایی کلیک کرده سپس در پنجره سمت راست روی پیکربندی به روز رسانی خودکار دوبار کلیک کنید.

۱- غیرفعال کردن آپدیت خودکار از طریق Group Policy

 • برای خاموش کردن دائمی به‌روزرسانی‌های خودکار در ویندوز ۱۱، گزینه‌ای است معلول را علامت بزنید.

۲-غیرفعال کردن آپدیت خودکار از طریق Group Policy

 • روی دکمه درخواست دادن و سپس خوب کلیک کنید.

پس از تکمیل مراحل، ویندوز 11 به‌طور خودکار دانلود و نصب آپدیت‌ها را می‌کند. روش‌های قبل می‌توانید به‌صورت دستی به‌روزرسانی‌ها را از صفحه ویندوز ویندوز نصب کنید.

اگر می‌خواهید به‌روزرسانی‌های خودکار را دوباره فعال کنید، می‌توانید از دستورالعمل‌های ذکر شده در بالا استفاده کنید، اما در مرحله سوم به جای Configure Automatic Updates گزینه‌ای است. پیکربندی نشده را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن آپدیت ها با استفاده از ابزار Windows Update Blocker

ابزار Windows Update Blocker یک برنامه برای مسدود کردن آپدیت‌ها است که برای ویندوز ۱۰ توسعه یافته در ویندوز ۱۱ نیز به خوبی کار می‌کند. این برنامه کنترل کننده را روی رفتار به‌روزرسانی سیستم‌عامل دراختیار کاربر قرار می‌دهد. در ادامه نحوه استفاده از ابزار WUBlocker آورده شده است:

مقالات مرتبط:

 • به صفحه Windows Update Blocker بروید و آن را دانلود کنید.
 • پوشه zip را از حالت فشرده خارج کرده و فایل Wub.exe را اجرا کنید اگر ویندوز شما ۶۴ بیتی است، Wub_x64.exe را باز کنید.
 • در پنجره باز شده به روز رسانی را غیر فعال کنید را انتخاب کرده و روی اکنون درخواست دهید کلیک کنید.

غیرفعال کردن آپدیت ویندوز 11 با استفاده از ابزار WUBlocker

 • پس از این وضعیت سرویس سبز می شود. برنامه را ببندید و کامپیوتر خود را مجدداً راهاندازی کنید.

***

امیدواریم این مقاله به شما در غیرفعال کردن آپدیت های ویندوز ۱۱ کمک کرده باشد. اگر سوالی در این مورد دارید یا مشکل دارید، آن را با ما و کاربران در میان می‌برید.