چک کردن یکی از مهمترین ابزارها در نظام پرداخت کشور است که همیشه در انواع مبادلات و به چشم میخورد. تا سال پیش، کلاهبرداری و صدور چند چک‌های بلامحل یکی از معضلات بزرگ جامعه ما به حساب می‌آمد. با راه‌اندازی سامانه صیاد و صدور چک‌های صیادی این مشکل تا حد زیادی رفع شد. قوانین چک در ایران روزبه‌روز در حال بهبود است تا صدور چک برای افراد کم‌معتبر را به طور کامل از بین ببرد. چک صیادی بنفش همان ابزاری است که در ابتدای سال 1100 برای بردن ابهام‌ها و شفاف‌سازی پرداخت‌ها در مبادلات به وجود آمد. سوال اینجاست که چک صیادی بنفش چه تفاوتی با چک صیادی دارد؟ در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا همه چیز را درباره چک صیادی بنفش با شما به اشتراک بگذارید.

صیاد مخفف عبارت صدور یکپارچه الکترونیک است که در حال حاضر در بانک‌های ایران صادر می‌شود. مهم‌ترین ویژگی چک‌های صیادی را می‌توانم شناسه ۱۶ رقمی را برای هر برگه چک بدانیم. در حاضر همه چک‌هایی که توسط بانک‌های مختلف سراسر کشور صادر می‌شوند، صیادی هستند که با ویژگی‌های ظاهری و امنیتی به وجود آمده‌اند. چکهای صیادی ظاهری کاملاً مشابه با همه افراد و فقط نماد هر بانک از دیگران متفاوت است. این چک‌ها در رنگ‌های سبز و تصویری وجود دارند.

در خمیر کاغذ این چک‌ها از الیاف فلورسنت استفاده می‌شود که از تصاویر آن، فقط زیر نور خورشید قابل مشاهده هستند. شماره سریال و عبارت چاپخانه دولتی ایران از مواردی هستند که در حالت عادی نمی‌شوند. همچنین همه نقش‌های روی چک خطی هستند و اطلاعات مربوط به خود را دارند. بنابراین با کمی دقت و استفاده از ذره‌بین، به‌راحتی می‌توان صیادی را از تشخیص تقلبی بررسی کرد. برای شناخت بیشتر توصیه‌ها می‌کنیم مقاله شرح چیست را با دقت مطالعه کنید.

📷

شرایط صدور از ابتدای سال ۱۴۰۰ با تغییرات همراه بوده است. چک‌های بزرگی که چاپ می‌شوند، بنفش‌رنگ هستند و تغییراتی در خصوصیات ظاهری و کاربردی آن‌ها به وجود آمده است. علاوه بر تغییر رنگ برگه های چک، روی چک صیادی بنفش عبارت «کارسازی این چک منوط به ثبت، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» را مشاهده کنید. این جمله پایین نماد شاپرک در قسمت سمت چپ برگه درج شده است. مهم‌ترین ویژگی چک صیادی بنفش از همین عبارت سرچشمه می‌گیرد.

برای از چک بنفش برای استفاده از شناسه ۱۶ رقمی آن را داخل سامانه صیاد ثبت کرده و مشخصات گیرنده را بنویسید. از همین رو، چک‌های جدید را نمی‌توان در وجه حامل صادر کرد. در واقع نام گیرنده همراه با شناسه حتما باید داخل برگه ذکر شود و اجازه پشت‌نویسی روی این چک‌ها را بده. کنار شناسه چک بنفش بارکدی وجود دارد که استعلام بگیر از چک کردن آسان می‌کند. این تغییرات به‌خاطر امنیت را بیشتر بررسی می‌کند و چک بنفش را به یکی از مطمئن‌ترین ابزارها برای انجام مبادلات تبدیل کرده است. بااین‌حال برای اطمینان بیشتر در مورد موارد خاص می‌توانید از رمزدار استفاده کنید.

📷

چک صیادی شباهت‌های زیادی با چک صیادی بنفش دارد. اما اطلاعاتی در چکهای بنفش شده است که اعتبار و امنیت آن‌ها را بیشتر می‌کند. تفاوت این دو نوع در رنگ آن‌ها مشخص است. همان طور که از چک بنفش پیداست، چک های جدید صیادی با این رنگ تولید می شود. بررسی های صیادی در گذشته در رنگ های سبز و تصویری موجود بوده است.

عبارتی که در زیر نماد شاپرک درج شده است به فرد نشان می دهد که برای استفاده از آن باید آن را در سامانه صیاد ثبت کند. در واقع بدون ثبت چک صیادی، افراد قادر به استفاده از آن نخواهند بود. همچنین فرد می‌تواند با اسکن بارکدی چک کند که در کنار شناسه چک وجود دارد، از آن استعلام گرفته شود. گرفتن استعلام از چک‌های بنفش این امکان را دارد که چک کند می‌دهد که تاییدکننده را بررسی کند و سپس درباره پذیرش یا رد چک تصمیم بگیرد.

برای پر کردن چک‌های صیادی بنفش باید نام کامل گیرنده را همراه با دلیل ذکر کنید. توصیه می‌شود این چک‌ها را چاپ کرده و از پشت‌نویسی چک بنفش بپرهیزید. کسب‌وکارها می‌توانند از نرم‌افزارهای حسابداری که قابل چاپ هستند، به این منظور استفاده کنند. برای اطلاع از قیمت نرم افزار حسابداری می توانید به سایت سپیدار سیستم کرده یا با این مجموعه تماس بگیرید.

برای گرفتن چک صیادی بنفش شرایط سفت‌وسخت‌تری در نظر گرفته شده است. این شرایط باعث می شود تا فقط کشیدن مقبولی در چک داشته باشد، برای تهیه دسته ای اقدام کنند. به همین خاطر است که چک بنفش نسبت به سایر چک‌ها اعتبار بیشتری دارد. افراد حقیقی برای دریافت دسته‌چک باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • گذشتن حداقل ۲ سال از افتتاح حساب جاری
  • دائمی بودن محل کار مشتری
  • پرداخت چک صادره در طی یک سال گذشته
  • داشتن ملک
  • داشتن بلندمدت به مبلغ ۵ میلیون تومان و گذشتن حداقل ۶ ماه از افتتاح آن

بررسی مرجع بعد از مراجعه به بانک صادرکننده دسته چک انجام می‌شود. بعد از استعلام ثابت و حساب، فرد باید چکهای برگشتی خود را رفع سوءاثر کرده و سپس برای ثبت درخواست دسته‌چک اقدام کند.

در این مقاله به بررسی چک‌های صیادی پرداختیم و به سؤال چک صیادی بنفش چیست، چه تفاوتی با چک صیادی دارد پاسخ دادیم. چک‌های بنفش از اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند و خیال شما را بابت وصول چک راحت می‌کنند. همچنین با استفاده از چک بنفش می توان از یک فرد غیر قابل اطمینان اطمینان حاصل کرد و در صورت نیاز، از پذیرش چک خودداری کرد. بسیاری از کسب‌وکارهای امروزی با چک سروکار دارند و یکی از چالش‌های آن‌ها را چاپ می‌کنند. نرم‌افزارهای حسابداری سپیدار سیستم برای کسب و کارها و شرکت‌های مختلف با نام چاپ چک را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا با کمترین دردسر به انجام کارهای خود بپردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نرم افزارهای حسابداری به سایت سپیدار سیستم به آدرس sepidarsystem.com مراجعه کنید یا با شماره تلفن 0218102200 تماس بگیرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!