از زمانی که پای اینترنت به زندگی روزمره ما باز شد، منابع به‌واسطه همین فراگیری شدند که از بسیاری جهات با مشاغل سنتی متفاوت هستند. در مشاغل سنتی بایستی حتما در محلی که احتمالاً شرکت یا فروشگاه است، کار کنید. اما مشاغل اینترنتی به محل کار ثابت وابسته؛ کافی است لپ‌تاپ و اینترنتتان به‌راه باشد، آن‌وقت از خانه یا در هر جای دیگری که باشید، می‌توانید کارتان را ارائه و کسب درآمد کنید.

فرصت‌های اینترنتی خوب حتی برای افرادی به‌شمار می‌رود که در حال حاضر در مشاغل سنتی کار می‌کنند و به فکر راهی برای کسب درآمد هستند که در اوقات فراغتشان می‌گردند. گیاهان خیلی‌ها صرفاً از کارهای اینترنتی ارتزاق می‌کنند، برخی از مشاغل اینترنتی برایشان شغل دوم و منبع درآمد جانبی می‌شوند.

احتمالاً شما هم بارها به کسب درآمد از طریق اینترنت فکر کرده‌اید و بدتان نمی‌آید وارد بازار کارهای اینترنتی شوید. ما برایتان پیشنهادهایی داریم که می‌توانید به امکانات و مهارت‌هایتان بپردازید روی این پیشنهادها بیشتر فکر کنید و برنامه‌ریزی کنید و با کدام یک از آن‌ها می‌توانید ببینید که ما را تحت فشار قرار می‌دهیم، منبع خوبی برای خود و خانواده ایجاد می‌کنیم.

فروش محصول

به لطف اینترنت حالا دیگر برای فروش محصول نیازا نیازی به اجاره مغازه و تماس رودررو با مشتری نیست. هرکسی که این روزها چیزی برای فروش داشته باشد، مثل آب خوردن می‌تواند به فروشنده‌ای در فضای مجازی تبدیل شود! در صورتی که از سرمایه‌گذاری و امکانات کافی برای راه‌اندازی وب‌گاه‌های شخصی قابل مشاهده نیست، باز هم امیدواریم، زیرا باوجود بسترها و آماده‌سازی‌های مانند اینستاگرام دیگر نیازی به راه‌اندازی وب‌گاه نیست. اما در باطن نه! برای فروش موفق باید بر فوت و فن فروش اینترنتی هم مسلط باشید.

محصولاتی در فضای مجازی بهتر است فروش می‌روند که به‌شکلی ترغیب‌کننده معرفی و ارائه شوند، به گونه‌ای که می‌توانند مخاطب واقعی را در مخاطب زنده خریداری کنند و از مشتری بالقوه یک مشتری بالفعل ساخته شود. گرچه در فضای مجازی هیچ چهره‌به‌چهره‌ای صورت نمی‌گیرد، اما باز هم باید شیوه برخورد با مشتریان را در پیش بگیرید. هرچه باز‌های مثبت بیشتری دریافت کنید، در جلب اعتماد مشتریان جدید با چالش‌های کمتری روبه‌رو می‌شوید. یادتان باشد برای بقا در فروش اینترنتی باید بجنگید، چراکه بازار شلوغ و پررقابتی است!

بلاگری و تولید محتوا

تولید محتوا، پیشنهاد ما به شمایی است که در این موضوع از مهارت و تخصص کافی استفاده کنید و حرفی برای گفتن داشته باشید. مثلاً، اگر به مهارت آشپزی مسلط هستید، چرا شروع به تولید محتوا در زمینه آشپزی نمی‌کنید؟! اما این را هم بگویم که بلاگری و تولید محتوا در زمینه موضوعی خاص تنها در صورتی به درآمدزایی می‌انجامد که پیوسته و پیگیرانه باشد.
با تولید مخاطب و مخاطب می‌توانید پس از مدتی با تبلیغات کلیک کنید تا به درآمد برسید و به کلیک‌های خوانندگانتان روی بنرهای تبلیغاتی پول بگیرید. به همکاری در فروش و بازاریابی مجازی هم فکر کنید. به عنوان مثال می‌توانید از طریق تبلیغ لینک فروش محصولات آشپزی در فروشگاه اینترنتی مشهور ایرانی هم کسب درآمد کنید. از این طریق به خرید هر کاربر هیئت مدیره می‌کنید.

اجاره اقامتگاه

از دیگر راه‌های کسب درآمد به‌کمک فضای مجازی می‌توانم به اجاره اقامتگاه اشاره کنم. این پیشنهاد به شمایی می‌خورد که ملکی بلااستفاده در منطقه‌ای با ویژگی‌های گردشگری خوب یا خوش‌آب و هوا و هوای خاص و علاقه‌مندی است که از طریق اجاره اینترنتی خانه یا ویلای خود به کسب درآمد کسب می‌کنید. در حال حاضر، وبگاه‌های ایرانی بسیاری برای ارتباط بین صاحب ملک و مسافر وجود دارد که بین شما و گردشگران ارتباط برقرار می‌کند و برایتان فراهم می‌کند تا ضمن رعایت یک سری نکات به‌عنوان میزبان در حوزه گردشگری درآمد کسب کنید.

حسابداری

خدمات مالی مانند حسابداری هم از برخی امکانات برای کار اینترنتی می گیرند. در حال حاضر برخی از شرکت‌ها از حسابدارهای غیرحضوری بهره می‌برند، بنابراین می‌توان از طریق تبلیغ خود در فضای مجازی یا گشتن در وبگاه‌های کاریابی به کارفرمایان و از حرفه‌ای که بلدید، کسب درآمد کرد. اما مهارت‌ها باید در حد قانع‌کننده‌های باشند تا بتوانید کارهای خوبی را به‌صورت دورکاری بگیرید. بعضی اوقات هم لازم است با کارفرمای قرارداد هر چند وقت یک بار حضور داشته باشید.

خدمات خدمات

خدمات خدمات در شرکتها یعنی واحدی که پاسخگویی به تماسهای مشتریان است. این تماس‌ها ممکن است تلفنی یا از طریق سیستم‌های چت باشد. بسیاری از شرکت‌ها برای این بخش به کسانی که نیاز دارند، کار می‌کنند و پاسخ مشتریان را می‌دهند. کافی است، علاوه بر خط تلفن و اینترنت پرسرعت، روابط اجتماعی بالا داشته باشید تا بتوانید چنین درخواستی بفرستید.

مدیریت شبکه های اجتماعی

مدیریت شبکه‌های اجتماعی فرصت‌های درآمدزایی است که به‌واسطه فراگیر شدن تخت‌هایی مانند اینستاگرام به‌وجود آمده است. هر کسب‌وکاری بیشتر دیده می‌شود از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند و این یعنی بسیاری از شرکت‌ها به افرادی نیاز دارند که به مدیریت شبکه‌های اجتماعی وارد شوند. یعنی کسب‌وکارها را به مخاطبان بیشتر بشناسانند و با چالش‌های مخاطب در شبکه‌های اجتماعی آشنا باشند. از مدیر شبکه‌های اجتماعی انتظار می‌رود با فوت‌وفن‌هایی که می‌دانند، بازخوردهای مثبت دارند و کسب‌وکار متبوعش را با وجهه خوبی میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بیندازد.

برای موفقیت در این زمینه باید با شبکه‌های اجتماعی مختلف و تحلیل رفتار مخاطب آشنا آشنا شوید و به عنوان یک کسب‌وکار در توییتر با اینستاگرام بپردازید. خلاصه که کار ساده‌ای نیست، اما مهارتی است که با کسب تجربه و پشتکار به دست می‌آید و می‌توانید برایتان درآمدزا باشید.

نویسندگی

نویسندگی به‌صورت آزادکاری (فریلنسری) تقریباً شبیه بلاگری است، زیرا از کار می‌کنید. با این تفاوت که بلاگرها برای وبگاه یا صفحه اجتماعی محتوای محتوای تولید می‌کنند، اما آزادکارها را به دیگران می‌فروشند. این روزها، بسیاری از شرکت‌ها برای بهتر شدن در فضای آنلاین به نویسندگان دورکار نیازمندند که برایشان در زمینه تخصصی یا برخی عمومی، متن‌های جذاب و خورنده تولید می‌شوند. نویسنده آزادکار که باشید، حتی می‌توانید برای چند جا بنویسید. البته در این مورد داشتن مهارت نویسندگی هم برای دریافت دستمزد خوب شرط است!

شاید حتی لازم باشد برای ثابت کردن در بازار کار آزادکارها، در ابتدا با دستمزد کم بنویسید. اما کافی است شرکت‌های همه را بفهمند، آن‌وقت می‌توانیم حتی به‌صورتی که می‌توان کار کرد و باثبات‌تری به‌دست آورد. برای مرور آگهی‌های شغلی مربوط به نویسندگی دورکار از وبگاه‌های کاریابی مشهور ایرانی که آن‌ها از شرکت‌های نوپای موفق هستند، غافل نشوید.

بسته آموزشی

برای کسب درآمد از رشته خود نیازی نیست حتماً معلم خصوصی شوید، حتی می‌توانید تخصصی را که خوب بلدید، در قالب بسته آموزشی تهیه کرده و بفروشید. لزوما هم به دروس مدرسه‌ای یا دانشگاهی فکر نکنید. بسته آموزشی شما می توانید درمورد هر موضوعی باشید؛ از موضوعات هنری مانند شمع‌سازی گرفته تا موضوعات تخصصی بازار مانند آموزش برندینگ.

برای موفقیت در این زمینه باید موضوعات پیچیده را با زبان شیوا و قابل فهم برای مخاطبان باز کنید. مهم ترین آن است که می توانید آموزش خود را در قالب ویدئویی خلاقانه بسازید که از جذابیت بصری هم برخوردار باشد. علاوه بر همه اینها، باید به فنون هم مسلط باشید تا به مخاطبان هدف برسید. وگرنه بسته آموزشی شما گمنام باقی می‌ماند و از سوی جماعتی که باید دیده نمی‌شود!

معلم خصوصی

بسیاری از دانش‌آموزان برای درک کامل‌تر مطالب درسی از کلاس‌های خصوصی استفاده می‌کنند. فشار به‌خصوص کنکور باعث می‌شود که خانواده‌ها برای افزایش احتمال موفقیت فرزندشان در این آزمون سرنوشت‌ساز در کلاس‌های ویژه متفاوتی باشند که ناگفته‌های کلاس‌های مدرسه را برای دانش‌آموزان می‌شکافند. خلاصه که نیازی به شرح بازار داغ کلاس خصوصی نیست!

از آنجا که این روزها با برگزاری جلسات کلاس‌های مجازی به روال عادی برای دانش‌آموزان و دانشجویان تبدیل می‌شوند و به اینترنت تبدیل می‌شوند، نیازی نیست برای معلم خصوصی بودن از این منزل که در آن منزل در رفت و آمد باشید. از طریق فضای مجازی می‌توان به جذب دانش‌آموز از سایر شهرها هم فکر کرد.

اکنون وبگاه‌های ایرانی وجود دارند که شما را به دانش‌آموزان ارائه معلم خصوصی مرتبط می‌کنند. بتهبنام ددر قین قبیهل سیههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههجججججججججهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه اما چون رقبای زیادی دارید، باید مهارت‌تان را در آموزش رشته‌های تخصصی خود بالا ببرید تا امتیازهای بهتری را از دانش‌آموزان انتخاب کنید و محبوب‌تر شوید!

فروش صنایع دستی

محصولات دست‌ها هم از بازار فروش خوبی در فضای مجازی خوابند. کافی است در شبکه های اجتماعی رایج حساب باز کنید و صنایع دستی و دست سازهای خلاقانه خود را برای فروش بگذارید. مهم‌ترین چالشی که برای این کار پیش‌رو دارید، کار را با قیمت‌های فروش محصول انجام دهید، یعنی باید هزینه‌های ساخت محصول را طوری مدیریت کنید که از فروش نه‌تن‌ها هزینه‌های تولید محصول جبران شود، بلکه هم سود کنید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!