چگونه حافظه پنهان واتساپ را در اندروید و آیفون پاک کنیم؟
چگونه حافظه پنهان واتساپ را در اندروید و آیفون پاک کنیم؟

گوشی‌های هوشمند گوشی‌های هوشمند بیشتر از حافظه گوشی‌شان گلایه دارند. پر شدن حافظه گوشی مشکل متداولی است که معمولا افراد با آن مواجه هستند. برای‌تان پیش نیامده که حین دانلود فایلی با خطای تشخیص حافظه ممکن است شوید؟ حتی چنین صحنه‌ای می‌تواند دردناک باشد. معمولاً به‌عنوان اولین اقدام پس از تبدیل شدن با این نگرانی‌ها، شروع به پاک کردن عکس‌ها و فیلم‌ها می‌کنیم، اما باید بگوییم که بخش عمده‌ای از حافظه موبایل را اطلاعات می‌دهد و غیرضروری می‌کند که ممکن است حتی از وجودشان بی‌خبر باشد.

حافظه کش گوشی
حافظه کش گوشی

به طور کلی حافظه داخلی گوشی شما می توانید توسط دو نوع مختل شود:

· اطلاعاتی که قابل مشاهده هستند مانند عکس، ویدیو، برنامه، موسیقی و…

· اطلاعاتی توسط هوش مصنوعی موبایل‌تان با اطلاعات مختلف ذخیره‌شده‌اند؛ مثل حافظه پنهان

یکی از عوامل مهم در پر شدن حافظه حافظه پنهان یا همان کش است. حافظه پنهان است که یک حافظه موقت توسط پردازنده و برنامه‌های نصبی استفاده می‌شود تا سرعت دسترسی به برخی اطلاعات و به‌طور کلی سرعت عملکرد گوشی افزایش یابد. وجود حافظه پنهان برای سرعت گوشی بسیار مفید است اما زیاد شدن حجم آن به مرور زمان خود ضربه‌های بزرگ به سرعت گوشی می‌زند و باعث می‌شود. کند شدن سرعت گوشی می شود.

کاهش سرعت واتساپ
کاهش سرعت واتساپ

اپلیکیشن واتساپ هم به‌عنوان یکی از پراستفاده‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان، مانند سایر برنامه‌ها دارای حافظه کش است. حافظه‌های پنهان در واتساپ باعث می‌شود که فایل‌های دانلود شده نیازی به دانلود نداشته باشند در نتیجه مصرف کاهش و سرعت افزایش گوشی می‌یابد. هر بار از واتساپ باعث ذخیره شدن در حافظه کش آن اطلاعات می شود. حجم حافظه پنهان واتساپ به‌سرعت زیاد می‌شود، به زودی متوجه می‌شوید که واتساپ‌تان نمی‌شود؟ همین موضوع بیانگر پر بودن حافظه کش واتساپ است. اگر می‌خواهید نفسی تازه کند و به سرعت خود باز شود، باید به حافظه متناوب مخفی آن‌را پاک کنید، بدین منظور تا انتهای مقاله را با من همراه باشید.

حذف حافظه پنهان واتساپ
حذف حافظه پنهان واتساپ

مکان برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ وجود دارد:

· آزاد کردن فضای ذخیره سازی موبایل

· حل مشکلات اپلیکیشن مثل کراش، کندی و..

· عملکرد و یا رفع باگ برنامه

· برنامه بازنشانی به پیش فرض

همان‌طور که گفتیم حافظه پنهان واتساپ، فضایی است که در آن اطلاعات به‌صورت موقتی نگه‌داری می‌شود تا دیگر مجبور به دانلود یک‌سری فایل‌ها نباشید. به عبارتی‌دیگر، هر فایلی که در واتساپ دانلود می‌کنید، علاوه بر حافظه داخلی در حافظه کش ذخیره می‌شود. در نتیجه پاک کردن آن مهم را پاک نمی‌کند و در صورت نیاز می‌توانید آن را دوباره دانلود کنید. پاک کردن حافظه کش واتساپ در اندروید و آیفون کار ساده‌ای است که در ادامه به‌صورت ظاهری شرح می‌هیم.

پاک کردن حافظه پنهان در اندروید
پاک کردن حافظه پنهان در اندروید

اندروید در آپدیت‌های جدیدش به شما اجازه می‌دهد تا کش‌ها را تنها به برنامه‌های دیگر حذف کنید. برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید دو راه پیش رو دارید:

· پاک کردن کش به صورت مستقیم از خود اپلیکیشن واتساپ

· پاک کردن کش واتساپ از قسمت تلفن

فرقی ندارد که کدام یک از مسیرهای ذکر شده را دنبال کنید، چیزی که مهم است، درست، دقیق و پاک کردن کامل حافظه اپلیکیشن واتساپ است.

برای این‌کار مسیر زیر را به ترتیب و دقیق دنبال کنید: (عنوان برخی از آیتم‌ها ممکن است در به‌روزرسانی‌ها متفاوت باشند.)

پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید از طریق خود اپلیکیشن
پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید از طریق خود اپلیکیشن

1. برنامه واتساپ را روی گوشی‌تان باز کنید.

2. سه نقطه را که در سمت راست بالای صفحه قرار دهید، لمس کنید.

3. روی گزینه گزینه یا همان setting ضربه بزنید.

4. پس از نمایان شدن پنل گزینه ذخیره سازی و داده را لمس کنید.

5. گزینه Manage Storage را انتخاب کرده و مقدار حافظه پنهان را مشاهده کنید.

6. سپس یک نوار زرد و سبز رنگ و همچنین توضیحاتی در مورد معنی هر رنگ می‌بینید.

7. در پایین نوارها، لیستی از مخاطبین واتساپ و گروه های خود را مشاهده می کنید که با انتخاب هر کدام می توانید فایل های رد و بدل شده (ویدیو، عکس، فایل های صوتی، گیف و…) را به ترتیب حجم از بزرگ به کوچکتر ببینید. .

8. می‌توانید فایل‌هایی را برای حذف انتخاب کنید و یا با فعال کردن گزینه «انتخاب همه» همه فایل‌های موجود در گفتگوی انتخابی را پاک کنید.

9. پس از حذف فایل‌ها وجود دارد.

بدین ترتیب و به‌راحتی می‌توان حافظه‌های خود را در اندروید پاک کرد. یکی از این روش‌های کاربردی آن است که می‌توان فایل‌ها را انتخاب کرد. یعنی اگر از فایلی زیاد استفاده کنید آن را پاک نکنید تا نیازی به دانلود دوباره آن نداشته باشید.

حافظه پنهان واتساپ را در اندروید علاوه بر خود اپلیکیشن می‌توان از طریق موبایل هم پاک کرد. چند نوع انجام این کار ممکن است در نسخه های متفاوت اندروید و انواع گوشی های مختلف متفاوت باشد اما معمولاً برای انجام این کار بر اساس مسیر عمل انجام می شود:

پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید از طریق منوی دوربین گوشی
پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید از طریق منوی دوربین گوشی

1. منوی دوربین گوشی‌را باز کنید.

2. به پایین صفحه اسکرول کنید تا به گزینه برنامه ها یا Apps یا Applications برسید.

3. برنامه واتساپرا بین برنامه های نصب شده پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید.

4. در صفحه باز شده Storage را پیدا کرده و آنرا باز کنید.

5. سپس روی گزینه Clear Memory یا Clear Cache بزنید.

بدین ترتیب کش واتساپ به آسانی پاک می شود.

حافظه پنهان واتساپ در آیفون هم مانند اندروید به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم قابل پاک کردن است. برای پاک کردن حافظه کش واتساپ در آیفون به روش مستقیم و از طریق خود اپلیکیشن مشابه اندروید عمل کنید. از طریق منوی پایین صفحه در واتساپ وارد قسمت وارد شوید و روی Manage Storage ضربه بزنید. سپس اندروید مشابه شروع به پاک کردن فایل هایی که به آن ها نیاز دارید را بسازید. اما حذف واتساپ در IOS از روش کمی متفاوت و متفاوت تر از آیفون است.

برای انجام این مراحل زیر را باید انجام دهید:

پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون از طریق گوشی
پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون از طریق گوشی

1. منوی سیاسی را باز کنید.

2. گزینه عمومی را پیدا کرده و آنرا انتخاب کنید.

3. فضای ذخیره سازی و استفاده از iCloud را انتخاب کنید.

4. سپس روی گزینه Manage Storage ضربه بزنید.

5. به پایین صفحه اسکرول، واتساپ را پیدا کرده و آنرا انتخاب کنید.

6. روی Clear Data ضربه بزنید.

بدین ترتیب کش از حافظه واتساپ‌تان پاک می‌شود.

اگر از سیستم عامل دیگری به‌جز اندروید یا آیفون استفاده می‌کنید و یا اگر امنیت دیوایس‌تان به شما اجازه دسترسی به این گزینه را نمی‌دهد، برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ لازم است از ابزارهایی مانند Droidkit-Cache Data Clear استفاده کنید. این برنامه های جانبی به آسانی حافظه کش را پاک می کنند.

پاک کردن کش WhatsApp می‌تواند مفید برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی و بهبود عملکرد برنامه باشد. همچنین اگر مشکلی در واتساپ دارید، می توانید یک راه حل را پاک کنید. با انجام مراحل این مقاله به راحتی می توانید آن را در اندروید یا آیفون پاک کنید. پاک کردن حافظه پنهان به اطلاعات مهم‌تان آسیبی نمی‌زند، تنها داده‌هایی را پاک می‌کند که در میان پردازنده‌ها و رم ذخیره‌شده تا در پردازنده‌های موجود باشد. در این حالت CPU وقت و انرژی کمتری برای پیدا کردن آن صرف می‌کند. حافظه کش به خودی خود نه تنها بی ضرر است بلکه باعث بهبود سرعت و عملکرد گوشی هم می شود. اما زمانی که حجم آن زیاد می‌شود، حافظه داخلی را اشغال کرده و واتساپ و گوشی را هم می‌کند. پس از پاک کردن دوره های آن توصیه می شود. آخرین نکته‌ای که در این زمینه به شما کمک می‌کند این است که برنامه‌هایتان را به آخرین نسخه‌ها ارسال کنید.

تهیه شده توسط: استایل آپ

اینستاگرام استایل آپاگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!