تا یک دهه قبل، جاه‌طلبی‌های گوگل کنترل‌شده به نظر می‌رسند. این شرکت ازطریق Waymo، خودروهای خودران طراحی می‌کرد. یکی دیگر از برنامه های این شرکت، ساخت لنزهای تماسی هوشمند برای اندازه گیری سطح گلوکز اشک کاربران است و شاید به کاهش آسیب های ناشی از مصرف کمک کند. برایان اوتیس و بابک پرویز از گوگل در سال ۲۰۱۴ نوشتند:

هنوز در فناوری اولیه لنزهای تماسی به سر میبریم؛ اما مطالعات ما درباره تحقیق‌های بالینی متعددی را تکمیل کرده است که به اصلاح نمونه‌های اولیه‌ای که ساخته‌شده‌اند، کمک می‌کند.

اکنون با گذشت سال، تلاش‌های غول جست‌وجوی اینترنتی درزمینه ساخت لنزهای تماس هوشمند آغاز می‌شود و چنین محصولی به بازار عرضه می‌شود. در واقع، آلفابت، شرکت مادر گوگل، کار روی این پروژه‌ی جذاب را سال ۲۰۱۸ رسماً کنار گذاشت. بااین‌حال، لنزهای هوشمند در نهایت به‌لطف تلاش‌های دانشمندان و بی‌شماری به واقعیت تبدیل‌شده‌اند و آینده‌ی این فناوری هیجان‌انگیز هیچ شباهتی به انتظارات مهندسان احتمالی ما نخواهند داشت.

لنزهای تماسی هوشمند

بررسی های بسیاری برای پیشرفت های تماسی انجام شده است. درحال‌حاضر، Acuvue لنز Oasys را می‌کند. محصولاتی که مانند برخی از عینکهای امروزی، زیر نور خورشید به‌طور خودکار تیره می‌شود. از سال‌ها قبل، بر روی لنزهایی کار می‌کنند که برای آن‌ها زیاد باشد. این نوع لنزها می‌توانند مواد شیمیایی مختلف را در بدن اندازه‌گیری و در صورت نیاز، داروی مرتبط با آن مصرف کنند. وضعیت لنزهای تماسی هوشمند چگونه است؟ در پاسخ، اشاره کنیم که چنین محصولاتی هنوز به بازار عرضه نمی شوند.

InWith درشُرُف تغییر وضعیت موجود در حوزه تماس تلفنی هوشمند است. در نمایشگاه CES 2021، این شرکت از روشی برای قراردادن تراشه های نمایشگر بینایی تقویت شده در تماس های هیدروژل نرم افزاری است که روزانه میلیون ها نفر از آن ها استفاده می کنند. اوایل سال ۲۰۲۰، InWith اعلام کرد با همکاری Bausch و Lomb مدارک الکترونیکی موفق‌پذیر را به‌طورمستقیم در لنزها خواهد داد. البته امکان خرید این نوع لنزها هنوز وجود ندارد.

لنزهای تماسی هوشمند

استیو سینکلر، مدیر ارشد تولید در موجو ویژن (Mojo Visoin) میگوید:

لنزهای تماسی هوشمند از آنچه فکر می کنید، به ما نزدیکتر هستند. اما این محصولات به‌زودی دردسترس قرار نخواهند گرفت. موجو از رقبای بزرگ InWith است و لنز با مجموعه‌ای از فناوری‌های اختصاصی تولید می‌کند که ازجمله‌های آن‌ها می‌توان به نمایشگر microLED نامرئی با کمتر از نیم میلی‌متر (درحد یک دانه‌ی شن)، حسگرهای کوچک مانند شتاب‌سنج و ژروسکوپی، حسگر بسیار کارآمد اشاره کرد. اندازه گیری دنیای اطراف، باتری های بسیار کوچک و… اشاره کرد.

مقاله مرتبط:

سینکلر می‌گوید لنزهای موجو مثل لنزهای InWith در مرحله‌ی نمونه‌های اولیه قرار دارند. حدود دوازده نفر در این شرکت جدیدترین نمونه‌های مدل‌های اولیه را پوشیده و جدید در تابستان امسال، نوید پیشرفت‌های بیشتر می‌دهد.

حال چه کارهایی می توانم به این لنزها انجام دهم؟ احتمالاً اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند، برنامه‌های افزوده است. برای مثال، زمانی که در شهر هستید، فلش‌های راهنما شما را برای رسیدن به هدف راهنمایی می‌کند، اطلاعاتی درباره مکان‌ها و افرادی که از کنار آن‌ها عبور می‌کنند، مشاهده کنید.

بااینحال، قدرت اصلی نمایشگری که روی چشم قرار می‌گیرد، شبیه به آن چیزی نیست که انتظار دارید. سینکلر کاربردهای متفاوت ارائه می دهد؛ ازجمله مشاهده سخنرانی بزرگ، مشاهده یادداشت‌های مربوط به ارائه‌ها در کنفرانس‌ها و مرور فهرست کارهای روزانه.

لنز موجو

یکی از زمینه‌هایی که لنزهای تماسی هوشمند می‌تواند در آن بسیار کاربردی باشد، ورزش است. دوندگان امروزی دنیایی از کیفیت ها را روی مچ دست خود دارند. اما چه کسی در هنگام دویدن با سرعت زیاد، فهرست مدنظرش را آن‌ها روی مچ دست نشان می‌دهد؟ این در حالی است که لنزهای تماسی می‌توانند بیومتریک را به طور مستقیم به او نشان دهند.

فناوری افزوده

لنزهای تماسی هوشمند برای افراد کم‌بینا نیز مزیت‌هایی به‌ارمغان خواهند آورد. تراشه‌های موجو با بهره‌برداری از واقعیت‌های فناوری افزوده‌ها، صحنه‌های دلخواه را روی پس‌زمینه‌ی دنیای واقعی نمایش‌دهنده‌ها و بهعنوان‌های مثال، به‌طور‌الحظه‌های المان‌هایی را به محیط اطراف اضافه می‌کنند. علاوه بر این براین با تغییر کنتراست تصویر، دید کاربران تقویت می شوند که دچار مشکلات بینایی می شوند. چنین محصولی می‌تواند به‌شدت کاربردی باشد و در کانون توجه همگان قرار گیرد. اما این تازه شروع کار است.

دید مادونقرمز

بینایی در حقیقت ارتباطی پیچیده میان سیستم چشم و مغز شما است که تکانه‌های الکتریکی از چشم تفسیر می‌شوند و آن‌ها را به تصویر نهایی می‌کند. در این روند، مغز شما تا حدودی ایرادهای موجود را می پذیرد. اما شاید این مورد در آینده تغییر کند.

لنزهای هوشمند روزی می‌توانند لنزهای ناقص را اصلاح کنند یا حتی به‌طورکامل جایگزین آن‌ها شوند. بدین‌ترتیب، قبل از ارسال تک‌های الکتریکی به مغز، ایرادهای احتمالی را خواهد کرد. لنزهای هوشمند هم می‌توانند داده‌های مختلف را از ایجاد تداخل ارائه دهند یا امکان دیدن مادون‌قرمز را فراهم کنند. چنین ویژگی‌هایی شبیه فیلم‌های عملی‌تخیلی است و در واقع، قدرت بسیار جذابی دراختیار ما قرار خواهد داد.

تماشا در آپارات

سینکلر میگوید:

به برخی از ویژگی‌های بالقوه‌ی فناوری لنزهای تماسی هوشمند بسیار نزدیک‌شده‌ایم و تعداد زیادی در کارکردهای این محصولات نخواهند داشت.

اگر از گوشی های هوشمند نگاه کنید، لنزهای تماسی هوشمند می توانند جایگزینی برای ایدئال باشند. گری بنگرفن‌شناس و نویسنده و فیلسوف سابق دره‌ای سیلیکون، دنیایی را در ۱۴۰ سال آینده تصور می‌کنند که در آن نمایشگرها، نه‌تنها در لنزهای تماسی استفاده می‌شوند. بلکه در واقع بخشی از وجود شخص خواهد بود.

این ویژگی به‌لطف تراشه‌ای است که پشت افراد قرار می‌گیرد، دردسترس او خواهد بود. وی در کتاب جدیدش با عنوان «سفر بدون شرح» توضیح می‌دهد که هوش مصنوعی و ارتباط‌های میان ذهن و ماشین، چگونه با ایمپلنت‌های شبکیه‌ها ترکیب می‌شوند تا اساساً دانشنامه‌های مانند ویکی‌پدیا را به طور مستقیم روی بدن افراد بسازند.

بنگر اعتقاد دارد که در آینده‌های نه‌چندان دور، با داده‌های مرتبط به مکان‌های افراد و حسگرهایی که تقریباً همه جنبه‌های بدن را بررسی می‌کنند، می‌شوند. در آن زمان، شما می‌توانید به پیتزا فکر کنید و نقشه کوچکی روی قرنیه‌ای چشم شما نشان دهید کجا می‌توانید یک پیتزا بخرید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!