سامسونگ در حال گسترش خود را با کوالکام است؛ اقدامی که میزان استفاده از تراشه‌ها و فناوری‌های کوالکام را در محصولات این شرکت افزایش می‌دهد. مهم‌ترین نکته درباره این همکاری افزایش تراشه‌های اسنپدراگون در گوشی‌های هوشمند پرچمدار سری گلکسی است. بخشی از تراشه های اگزینوس در این گوشی ها در شُرُف کاهش می یابد. بدین‌ترتیب، این خبر برای سری گلکسی S23 بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد.

در بیانیه مطبوعاتی کوالکام اشاره شده است که دو شرکت برای تقویت بیشتر همکاری خود توافق کرده اند و شامل استفاده از پلتفرم های اسنپدراگون در محصولات آینده سامسونگ گلکسی ازجمله گوشی های هوشمند، کامپیوترهای شخصی، تبلت ها، واقعیت مجازی و واقعیت ها است. بااین حال، کریستیانو آمونشرکت کوالکام، در گزارش‌های مربوط به درآمد این شرکت به‌صراحت اعلام کرد که گوشی‌های هوشمند گلکسی آینده بیشتر با تراشه‌های اسنپدراگون عرضه می‌شوند و تولیدکننده‌های اگزینوس در این محصولات کاهش خواهند یافت.

پنل پشت گلکسی S22 پلاس

آمون درباره محصولات پرچمدار گلکسی گفت:

هدف ما قبلاً این بود ۷۵ درصد از واحدهای گلکسی S22 با تراشه‌های اسنپدراگون عرضه می‌شوند و حالا قصد داریم با سری گلکسی S23 این میزان افزایش یابد. در واقع، می‌توان به این موضوع فکر کرد که ما دستگاه‌های پرچمدار شرکت کره‌ای را به تراشه‌های خود مجهز می‌کنند.

نبرد اگزینوس درمقابل کوالکام در پشت درهای بسته

در طول تاریخ، سامسونگ محموله‌های گوشی‌های هوشمند پرچمدار خود را در دو نسخه با تراشه‌های اگزینوس و اسنپدراگون عرضه کرده است. این شرکت مدل‌های مخصوص بازارهای ایالات متحده آمریکا را به جدیدترین پردازنده‌های سری اسنپدراگون کوالکام می‌کند؛ مدل‌های عرضه‌شده به بازارهای هند و اروپا بیشتر با تراشه‌های اگزینوس بهره می‌برند.

اسنپدراگون ۸ نسل یک در برابر اگزینوس ۲۲۰۰

همه‌ی پرچمداران سامسونگ صرفاً به گوشی با تراشه دریافتی ضعیف‌تر راضی نبودند. درحقیقت با‌توجه‌به عملکرد نسخه‌های اگزینوس و اسنپدراگون پرچمداران سامسونگ، مدل‌های اگزینوسی معمولاً عملکرد ضعیف‌تری از خود نشان می‌دهند.

علاوه بر این، یکی دیگر از مشکلات مدل‌های مجهز به تراشه‌های اگزینوس، تولید گرمای بیش‌ازحد بوده است که این شرکت هرسال با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند. آزمایش‌های دقیق DxOMark نیز نشان می‌دهد عملکرد دوربین نسخه‌های اسنپدراگون گوشی‌های پرچمدار گلکسی درمقایسه‌با نمونه‌های اگزینوسی بهتر است. همچنین، در سال‌های گذشته مشکلات کاربران در عملکرد موقعیت‌های جغرافیایی یا سایر عملکردهای نسخه‌های اگزینوسی را گزارش کرده‌اند.

نجات سری گلکسی S23 از گرمای اگزینوس

پرچمداران گلکسی سامسونگ آن‌قدر از عملکرد تراشه‌های اگزینوس این شرکت ناراضی هستند که حتی طوماری برای نفروختن نسخه‌های مجهز به این نوع تراشه ایجاد کرده‌اند. تقریباً همه می‌دانند که مدل‌های اگزینوس پرچمداران سامسونگ شهرت خوبی میان این محصولات ندارند. سری گلکسی S22 جدیدترین تصویری است که نشان می‌دهد مشکلات مربوط به پردازنده‌های اختصاصی این شرکت در گوشی‌های سال ۲۰۲۲ همچنان دیده می‌شود.

رابط کاربری گلکسی S22 پلاس

اکنون به نظر می‌رسد که در نهایت از مشکلات مربوط به نسخه‌های اگزینوسی پرچم‌داران خود به‌طورکامل کشف پیدا کرده است. تقویت همکاری غول فناوری کره‌ای با کوالکام حاکی از آن است که این شرکت حداقل برای نیم‌دهه‌ای آینده قصد دارد از تراشه‌های اسنپدراگون در گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار سری گلکسی خود استفاده کند.

به‌نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک، دیگر گلکسی S23 با مشکلات نسخه‌های اگزینوسی آن مواجه نخواهند شد و کمتر این افراد در هر بازاری مدل مجهز به Snapdragon 8 Gen 2 را خواهند داشت. با‌توجه‌‌به عملکرد تراشه‌های سری Snapdragon 8 Gen 1 در اوایل سال جاری، همه‌چیز برای سری گلکسی S23 روشن به نظر می‌رسد.

نوشیدنی ناامیدکننده در زمان نامناسب

گزارش رسانه‌ای کره‌ای iNews24 منتشر کرده است، دکتر تیام رورئیس بخش موبایل سامسونگ، در جلسه تالار شهر اعلام کرد این شرکت خط تولید از پردازنده‌های سفارشی را به‌طور خودکارانحصاری برای گوشی‌های هوشمند گلکسی خود تولید خواهد کرد. این حرکت در واقع اقدامی هوشمندانه است. زیرا سامسونگ می‌تواند بدین‌طریق از بدنامی تراشه‌های اگزینوس و جنجال‌های اخیر مرتبط با آن خلاص شود.

لوگو تراشه اگزینوس ۲۲۰۰ / Exynos 2200 در پس زمینه مشکی

مقاله مرتبط:

همکاری با کوالکام به سامسونگ زمان زیادی می‌دهد تا رویای تراشه‌های اگزینوس کار کند. این شرکت همه‌ی منابع موردنیاز برای انجام چنین کاری را دراختیار دارد. همکاری این شرکت با AMD برای تولید پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند مخصوص گوشی‌های هوشمند یکی از مزیت‌های این برند است.

افزون برین، قدرت ساخت تراشه‌ی سامسونگ ضعیف نیست. این شرکت اخیراً تولید انبوه تراشه‌های مبتنی بر لیتوگرافی پیشرفته‌ی ۳ نانومتری را آغاز کرده است. این باعث شد TSMC را به‌عنوان دستگاه‌کننده اصلی تراشه‌های سری اپل برای مک و تراشه‌های سری A برای آیفون‌های پشت‌سر بگذارد.

سامسونگ با همکاری کوالکام می‌تواند پرچمداران اندرویدی درجه‌یک و بدون مشکل روانی بازار کند. درهمین‌حال، این شرکت می‌تواند سال‌ها به طور غیرقابل‌جدی‌تر روی تراشه‌های اختصاصی خود کار کند و با بهره‌گیری از تخصص‌های AMD در بخش پردازش گرافیکی، سیستم-روی-چیپ‌های (SoC) پیشرفته‌تر و بدون مشکل برای سال‌های آینده خود بسازد و با پیشی گرفتن از کوالکام، درآمد داشته باشد. دیگر نیز به دست آورد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!