پارسال را میخواستم این مطلب رو موقع انتخاب رشته کنکور بنویسم ولی اینقدر سر سربازی خسته بودم حوصله ام نیامد و امسال که درگیر بازار شدم خواستم بگم سر جدتون سمت این رشته نرم.

اول بگم اگه عشق این هستی که بری پالایش و پتروشیمی و این حرفا و پول توو نفته و شهرتون نزدیکش کارخونه داره و یا شرکت های شیمیای فعال داره این رشته بدردت میخوره اما اونقدرها هم روی حقوق فضایی حساب نکن یعنی اگه هر مهندسی دیگه بگیری میتونی اون حقوق بگیری. مکانیک سیلات و یا شیمی خالی هم بخونی باز اونجور جاها میتونی بری حداقل تووی اون رشته ها تکلیف روشنه چی میخونی ولی این واقعا رو هواست.

از تعریف چرت رشته شروع کنم براتون که مکانیک سیالاتی که از شیمی اطلاع داره اما اینطوری نیست شما در این رشته واقعا کامل از هیچ کدوم از این دوتا متوجه نمیشید یعنی نه مکانیک سیالات دقیق میفهمم نه شیمی اصن در نهایت این رشته باید تکلیف خودتون رو روشن کنید میخواید. مکانیک سیات بشید که میشه مهندسال که میخوام اون چه سمیه (خودم کارشناسی ارشد طراحی فرآیند دانشگاه تهران خوندم) یا اینکه برید سمت آزمایشگاه های کنترل کیفیت که میشه بیشتر همون شیمیه (که به نظرم شیمی خیلی بهتره) یعنی این خیالو از ذهنت بیرون کن که شیمی رو خوب فهمید و کلی هم دانش از تجهیزاتی که واقعا اینطور نیست در واحدهای ارائه شده کمی شیمی عمومی و کمی شیمی آلی و کمی شیمی تجزیه می خونید با آزمایشگاهاش و تمام همین این مثال کل بیس شما می توانید از دانش شیمی که برید باهاش ​​را طراحی کنید مثلا.

اما……….

درسهایی که شما رو از یک مکانیک سیالات جدا میکنه طراحی راکتور و درس عملیات واحدی که میره تجهیزات متداول این صنعت شیمیایی رو طراحیش رو یاد میگیره اینم بگم شما هیچ وقت اینها رو در صنعت طراحی نخواهید کرد بلکه باید استانداردهاش موجود باشد باید ببینی اون استاندارد و اون پتنت برای جداسازی مثلا متانول اومده چندتا سینی بکار شما همون کارو کنید.(فک کن مثلا تو بگی من با کلی تحقیق فهمیدم باید 49 تا سینی به جای 50 تا سینی جداسازی در برج تقطیر بگذاریم که استاندارد لورگی گفته، همه با انگشت شصتشون بهت یک چیزی نشون میدن ) و یکی از ترمینامیک محلول ها می خونید که اون رشته. شیمی می خونه و مکانیک سیالات 1 و 2 دارید و در نهایت انتقال حرارات. یعنی درنهایت شما یک ملقمه بی مزه از چیزهای مختلف خوندید که همه استادان بر دارن که شما مهندسید باید بتونید یک کارخونه رو طراحی کنید(زرت و پرت)

بدی این رشته که تابع مکان جغرافیایی زیست امروز شماست یعنی میخوام بگم با امکانات کاری که روز به روز داره به وجود میاد این ویژگی ها رو باید باهاش ​​خدافظی کنین: ساعت کاری منعطف (یکی از چرتی های این رشته که اگر کارخانه برید امکان شیفت خوردن مادام العمر دارید).نزدیکی محل کار(اگر به کارهای مکانیک سیالات و فرآیندی علاقه ندارین که تووی دفترن و دوست دارین کارخونه کار کنید همه بیرون شهر هستند). دورکاری، کار در منزل، پروژه گرفتن از خارج(مگه میاتون با یکی اونور در ارتباط باشه پروژه گرفته و خرمالیشو به اسم مقاله نوشتن شما استاد). اینکه خودتون کار راه بندازین(مثلا خب شاید بگی فرمول فلان ماده رو میزنم باهاش ​​کار راه میندازم خب مشکل اینه تووی لیسانس اصن بیس شیمی خوبی یاد نگرفتی و شیمیست ها بهتر کار کردن) و کار راه انداختن در رشته ما برای تولید یا پیمانکار شدن برای اجرای پروژه های صنعتی. خیلی بالاست و اینطوری نیست که شما خونه بشین و با سیستم خودتون یا یکی از حداقل سرمایه بتونید خدمات بدید نیاز به لینک و رابطه ی فراوان و اینکه شرکت شما رو اصن به حساب بیارن در شروع کار).

از قشنگی های این رشته که در طراحی فرآیندهای شیمیایی شما نمی تونید از خودتون فتوا بدین مثلا من فک کردم بیام برای تولید بیام یکم روش رو تغییر بدیم اشتباه قبل از ماها خیلی از روش ها راهشون باز شده و شما عملا باید بین دو تا سه تا سهیم گزینه موجود رو انتخاب کنین و مکانی برای خلاقیت و اگر با این موضوع مشکلی وجود ندارد این مشکل را می توان با چند تا نرم افزار یک فرآیند رو شبیه سازی کنید. دانش در حد فوق دیپلم صنایع شیمیایی این همه درس چرت نیاز نیست.

از جهت خلاقیت همون فرآیندهای آزمایشگاهی پلیمر و شیمی هست که اگر دوست داشتین پلیمر یا شیمی بخونین بهتره تا زمانی که رو با این رشته تفسیر کنید، چون کارهایی که بچه ها مهندسی شیمی تووی آزمایشگاه میدن از تولید انواع مواد پلیمری و غشاهای جداسازی میدن. و انواع مواد شیمیایی همه رو بچه های رشته ی دیگه بهتر انجام میدن.

اگر هم کار بازرگانی مواد شیمیایی دوست دارید که اصن نیازی به این همه دردسر از ریاضی مهندسی گرفته تا اون ترمودینامیک نیست شناختی از ماده و کاربردش و تست های آزمایشگاهی باشی کافیه حالا اگه دوس داری اسم شیمی باشی خب بخون:)))) ))

چیزهایی که این رشته رو به نظر من (البت میگم شما میتونید بیاید بگید من تووی این رشته فعالیت کردم و کلی راضی بودم ) نسبت به خیلی رشته های دیگه بسته نگه داشته چیه ؟

1-یعنی اگر بخوایم بگیم شما صرفاً بخواید بر اساس تعریف این رشته کار کنید و تمرکز کنید رو صرف رو به روش کنترل فرآیندهای شیمیایی و اصنش می دهد، فقط می توانید در صنایعی که به شیمی ربط می دهید کار کنید و رشته صنایع و حسابداری نیست. که بتونید هرجای با ربط و بی ربطی کار کنید.فقط هرجا اسم شیمی و نفت باشه می تونید کار کنید حالا شانستون اگه شهر محل زندگیتون اینا رو نتونستید هرجایی که این کارخانه باشه برید.و گرنه بیکارید.

2- خیلی از فرآیندهای شیمیایی از پردازش آب گرفته تا فرآیندهای پتروشیمی و نفتی،خیلی هاشون راه حل ها باز شده و موجود هست مثل مثل. هوش مصنوعی یا علم داده است که اول داستانه، نمیخوام بگم هیچ کار بهینه سازی انجام نمیشه همین الانشم از صنایع کشور خرابه مشکل اینه شما مثلا بخواید یک کار شروع کنید که بالخره هم بدوید و هم باهاش ​​به کسب در آمد برسید خیلی مشکل داره خیلی از راه رو قبل شما باز میکنید. کردن و مث زمان جنگ جهانی دوم نیست که مثلا هامر بیاد بگه روش تولید آمونیاک و اوره عوض کنه . اگر دقیق تر بخوام یک بحثی در علم اقتصاد هست به اسم بازده نزولی (کاهش بازدهs)یعنی به تعبیری هزارمین نفری که روی یک پروژه کار می کند آن نفر دهمی بازدهی ندارد (این مفهوم رو از این سایت 8000 ساعت به دست آوردم در رابطه با کار که وقت داشتی نگاش کن). چه تجهیزاتی با چه دما و فشاری استفاده کنیم) خیلی هاشون در اومدن و نزدیک اون نقطه هامون.

نمودار بازدهی نزولی که از یه جایی بعد از سرعتشون کم میشه
نمودار بازدهی نزولی که از یه جایی بعد از سرعتشون کم میشه

3-متاسفانه نمی تونی بری داخل خیلی از استارت آپ ها بخاطرت رشتت.یعنی می تونی بری ها :))) ولی از دانش رشتت نمی توانی استفاده کنی البت میدونم خیلی از رشته های فنی این داستانو دارن و بخاطر عدم کار آمدی دانشگاه اما این یکی واقعا خیلی جاها بکار نمی آد.یعنی یک رشته استارت. آپی نیست که خیلی از استارت آپ ها نیازت داشته باشن. میدونید اینو از این نظر می گم اگه دوست داری سوار موج های بشی که دارن راه می افته.

درنهایت سرتو درد نمی آرم ببین تو بالخره باید از یه جا شروع کنی و بری دانشگاه و انتخاب رشته و یکجائیش بخاطر این شرایط چرت کنکور تقصیر تو نیست. نگران نباش مهم اینه که هیچ وقت پیگیرتو از دست ندی و دائم بری چیزهای مختلف و کارها مختلف رو تست کنی تا بفهمی چی میخوای حتی اگه این رشته رو رفتی

فک نکن اگه اسمت شد فلان مهندس تا باید تهش همون کار رو کنی. تمام

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!