خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

برای سال‌های بزرگی که افراد بسیار زیادی قصد ورود دنیای طراحی وب‌سایت‌ها را دارند، می‌توانند به چنین دنیایی نیازمند دانش کافی و داشتن اطلاعات بیشتر وارد شوند. برای کسانی که تنها قصد پیاده‌سازی یک فروشگاه آنلاین کوچک یا وب‌سایت شخصی‌ را دارند تا به دنبال آن هستند، بفهمند و یاد گرفتن فناوری‌های مختلف مطمئناً حوصله سر بر داشته باشند و نیاز به زمان کافی دارند به همین دلیل افراد بسیار زیادی می‌دهند تا دنبال کنند. یک روش ساده تر و کم هزینه هستند.

به لطف آمد یان سیستم‌های مدیریت محتوا سیستم مدیریت محتوا چنین چیزی دارند به آرزوی خود دست پیدا کنند. در حال حاضر این دسته از افراد تنها با تلاش کم و مدت زمان بسیار کوتاهی می‌توانند وبسایت شخصی یا فروشگاهی خود را پیاده‌سازی کنند و به خوبی از کارهای آن استفاده کنند.

اما این تمام ماجرا نیست. از سیستم‌های محتوای مدیریت و در رتبه اول آن‌ها «وردپرس» شروع به‌ترتیب شدن و تبدیل شدن به افراد و شرکت‌های بسیار بهتر از این دست‌ها می‌شود که بزرگ‌ترین شکل آن‌ها از وب‌سایت‌هایی است که آن‌ها نیاز به ساختن آن دارند.

وردپرس به دلیل برانگیختن‌های مختلف و پیشرفت‌های متعددی که در طول سال‌های اخیر دریافت کرده است، به این دست‌ها دست می‌یابد که نیازمندی‌های بیش از ۴۰ درصد دنیای اینترنت را می‌سازد و اگر صادقانه به نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که هیچ فناوری‌ای چنین چیزی را نمی‌بیند. سهمی را از آن خود بکند.

در این مقاله قصد داریم شما را با وردپرس و ویژگیهای خارق العاده آن آشنا کنیم. همچنین از آنجایی که در طول سال‌های گذشته وب‌سایت آموزشی راکت تلاش‌های بسیار زیادی در جهت تولید بهترین دوره‌های آموزشی وردپرس را داشته‌اید، شما را با چند مورد از این دوره‌ها آشنا کرده‌اید. از مهمترین این آموزشها «آموزش وردپرس بدون کدنویسی»ست که تلاشی موفق برای آموزش صفر تا صد وردپرس برای‌ تمام‌است که هیچ آشنایی با دنیای طراحی وب‌سایت ندارند. اما قبل از هر چیزی بیایید با خود وردپرس و دلیل محبوبیت و استفاده از آن آشنا بودن.

وردپرس چگونه دنیای اینترنت را فرا گرفت؟

جستجو برای تولید بهترین و جامع‌ترین محتوای سیستم در یک دهه متوالی یک مدیریت متقابل ناپایان را بین سیستم‌های مدیریت محتوای مختلف و توسعه‌های متفاوت ایجاد می‌کند، دروپال و جوملا به عنوان دو رقیب بسیار مهم برای وردپرس هر نظر از وردپرس را دور زده و آن پیشی بگیرید. اما دست کم از سال 2018 این تیم‌ها دست به چنین تلاش‌هایی برداشتند چرا که تنها در سال 2018 وردپرس بود بیش از 30 درصد از وب‌سایت‌ها را به نام خود ثبت می‌کند و حال با گذشت چند سال از آن موقع این مقدار به بیش از 40 درصد می‌رسد. رسیده است.

وردپرس در ابتدا به عنوان یک پروژه سرگرمی توسط توسعه دهنده زبان برنامه نویسی PHP یعنی Matt Mullenweg ایجاد شد. هدف از وردپرس در ابتدا تنها یک پلتفرم برای انتشار محتوای ساده بود اما با گذشت زمان وردپرس نه تنها در وب سایت‌های متن محتوا در وب سایت‌هایی که نیاز به ابزارهای کاربردی دارد نیز به صورت کامل فعالیت می‌کرد. منظور از این وب سایت ها، وب سایت های فروشگاهی، شبکه های اجتماعی و وب سایت های خبری است. از سال ۲۰۰۳ تا به حال، وردپرس به صورت مدوام به روز شده و نسخه های متعددی از آن منتشر شد. در حالیکه شرکت Automattic که مسئول اصلی نگهداری و توسعه وردپرس است، ساخت ویژگی‌های جدید برای وردپرس است، توسعه دهنده آزادی است که در جامعه باز فعالیت‌ها نیز به بخشی از بخش کمک‌های بزرگی به وردپرس و ویژگی‌های آن انجام می‌شود.

اما چرا چنین اتفاقی افتاد؟ چرا وردپرس چنین آماری را بیاورد؟ هیچ گونه دلیل پشت پرده‌ای وجود ندارد و نمی‌توان قضایای احتمالی به این نتیجه رسید که چرا وردپرس این آمار را نشان می‌دهد. بیایید با چند مورد از اصلی ترین مورد از این انتخاب استفاده:

۱- وردپرس و جامعه توسعه دهنده

با وجود این وردپرس مانند سایر سیستم‌های مدیریت محتوا از زبان برنامه نویسی PHP و سایر فناوری‌های مشابه استفاده می‌کرد اما به دلیل داشتن مستندات بسیار عالی و همچنین دارای قابلیت پذیرش بالا، ابزارهای بسیار زیاد برای توسعه یافته‌ها و در نتیجه همه موارد در کنار آن. همدیگر باعث شد تا وردپرس به یک انتخاب اصلی برای بسیاری از برنامه‌نویس‌ها تبدیل شود.

زمانی که ابزار شما توسط برنامه‌نویسان خارج از شرکت اصلی پشتیبانی می‌شود در زمان‌های توسعه سریع ایجاد می‌شود و در نتیجه همیشه می‌توان از بسیاری از جهات استفاده کرد.

۲- وردپرس و استفاده پذیری ساده

وردپرس به نسبت سایر سیستم‌های مدیریت محتوا به ویژه دروپال و جوملا از استفاده از کاربری بسیار ساده‌تری برخوردار بود. همین موضوع باعث شد تا وردپرس کاربران توسط کاربرانی که آشنایی با دنیای اینترنت و طراحی وب سایت را دارند، به انتخاب اصلی آن‌ها تبدیل شوند. وجود داشبورد تمیز و یکپارچه، قابل نصب آسان و حذف پوسته یا قالب‌های وب سایت، مدیریت کاربران و سطوح سطح تنها با کلیک و… از موارد اصلی بود که باعث شد تا وردپرس از نظر کاربری بسیار ساده‌تر از موارد دیگر باشد.

۳- وردپرس و قابلیت افزونه پذیری

بیشتر سیستم‌های مدیریتی قابلیت‌های مدیریتی را دارند. منظور از افزونه‌های این است که می‌توان از یک سیستم مدیریت محتوا استفاده کرد و از پکیج‌ها و کتابخانه‌های دیگر افزایش داد و در نتیجه استفاده از آن بیشتر شد. اما مشکل اصلی در این است که تعداد افزونه‌ها و پکیج‌های مربوط به سیستم‌های مدیریت محتوای محدود بوده و همچنین از کیفیت و ساختار مناسبی در اینجا استفاده می‌شود.

اما زمانی که این موضوع به وردپرس می‌رسد بدین شکل نیست. ازیی که وردپرس جامعه توسعه دهندگان بزرگی داشته و توسط افراد بسیار زیادی پشتیبانی می‌شود، دارای افزونه‌های بسیار زیادی بوده است که کیفیت و ساختارها می‌توانند این موارد را داشته باشند. همین موضوع در نهایت به این موضوع می‌شود که وردپرس استفاده از آن پذیرفته شده است و همچنین توسط کاربران مبتدی گسترش پیدا کند.

برای مثال یکی از کاربردی ترین این افزونه ها موردی‌است که با عنوان «صفحه ساز» می‌شود. وردپرس به تنهایی نمی‌تواند به شما در طراحی و ساخت صفحات سفارشی کمک بکند به همین دلیل است که نیاز دارید یا با کدنویسی آشنا باشید و یا از طریق افزونه‌های صفحه ساز وارد عمل شوید. مشهورترین این صفحه‌سازها المنتور نام دارد که ما در وبسایت آموزشی راکت به صورت کامل و صفر تا صد در دوره آموزشی «آموزش المنتور در وردپرس» آن را به شما آموزش دید.

۴- پوسته های متنوع

طراحی قالب در وردپرس کاری‌ست که تنها با دانش کدنویسی می‌تواند به آن بپردازد. به همین دلیل وردپرس یکی دیگر از مواردی است که باعث محبوبیت بسیار زیاد آن می‌شود را به کاربران ارائه می‌دهند و آن را در قالب‌ها و پوسته‌هاست متنوع می‌کنند. قالب‌های وردپرسی برای نیازهای متنوع ایجاد شده و توسعه یافته است. برای مثال اگر یک وب سایت خبری دارید، می توانید به وردپرس نگاه بیاندازید، اگر یک وب سایت فروشگاهی داشته باشید، می توانید قالب های مرتبط با آن استفاده کنید و… . در واقع یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شد وردپرس بیش از ۴۰ درصد دنیای اینترنت را بسازد که باید از نیازهای موجود در این گستره برطرف شود.

۵- سازگاری بالا با موبایل و موتور جستجوگر

قسمت مدیریتی وردپرس و بیشتر پوسته‌های آن به صورت تمام و کمال استانداردهای طراحی واکنش ایجاد شده و به همین دلیل بهترین سازگاری را با موبایل‌ها دارند. واقعاً این موضوع برای بسیاری از افراد مبتدی که در زمان دیگری نخواهد بود، اما در صفحه نمایش های مختلف به خوبی نشان داده می شود.

چرا بیشترین سهم وب متعلق به وردپرس است؟

از طرفی دیگر استانداردهای موتورهای جستجوگر مانند گوگل را به خوبی رعایت می کنند، به همین دلیل است که وردپرس را به عنوان یک سیستم بهینه سازی موتورهای جستجوگر می شناسند. در واقع هدفی که وردپرس می‌کند این است که بهترین جستجوی سازگاری را با موتورهایگرگر داشته باشد تا کاربران از آن استفاده کنند که وب‌سایت‌هایشان را به گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجوگر معرفی کنند.

نتیجه گیری

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند بوده است و در نتیجه نمی‌توان بدون مشاهده دقیق و تجربه عملی از آن به نتیجه‌گیری درستی از کاربردها و ابزارهای آن دست پیدا کرد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنم بعد از کامل کردن آن برای استفاده از وردپرس مراجعه کنید.

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.

منبع