اگر تا حالا به صدای ضبط شده خودتون با خودتون گفتین که واقعا من همچین صدایی دارم؟ انگار ناخونو دارن رو شیشه میکشن. شما اولین نفر نیستین که همچین حرفی میزنین یا همچین فکری میکنین . مردم دایما صدای حرفایی که میزننو میشنون . پس چرا فکر میکنن صدای ضبط شدشون اینقد عجیب و غریبه . جواب آسونش اینه : چیزی که تو توی صدا ضبط شدتون میشنوین اون چیزی نیست که بقیه میشنون و میکنن از صدای شما. 3 تا است کوچیک هست به اسم استخوانچه osicles که در گوش میانی واقع شدن. و اونا مسئول اون چیزی هستن از چیزی که شما فکر میکنین صداتون هست تا بقیه فکر میکنن صداتون هست.

باز برگردیم سر سوال اول . چرا صدای ما فرق میکنه. این برمیگرده به فیلترهایی که صدا رو انتقال میدن. حالا اینا یعنی چی . یعنی جوری که بدنمون شکل گرفته. دهان ما خیلی نزدیک گوش هامونه . صدای ما از طریق استخون بندی سر ما می شود و اونو میشنویم . ولی برای بقیه از طریق هوا منتقل میشه. این استخونها و هوا از نظر فیزیک چگالی های موجود دارن . شما وقتی که به صدای بقیه گوش میکنید، صدا از طریق هوا منتقل میشه و همه اونو یک شکل میشنون. اگه این صدا از طریق آب منتقل میشه باز یه صدای متفاوت رو میشنوید. صدای انسان و کلا موجودات زنده رو بخوایم با آلات موسیقی مقایسه کنیم، پیچیدگی صدا علی الخصوص برای انسان خیلی بیشتره. یه آلت نوازندگی، یه صدای فراکنس در آن واحد میتونه باشه و حول و حوش اون فرکانس جمع میشه. در صورتی که برای انسان چند مختلف در آن واحد پخش می شود و مشتقه. یکی از مشتقات تطابق داره با اون تن صدای شما . بقیه اون مشتقات حاصل آواهاییه که تو صحبت کردن بیانشون میکنیم . مثل آآآآآ عععع اوووو و غیره که حالا این در مقایسه با همه سازهایی که مینوازن نت ها و آکوردای بیشتر داره که ما مهارت هر چه تمام تر اجراش میکنیم. وقتی شما صحبت میکنین استخونهای توی سر شما که صدا رو منتقل میکنن. یه سری فیلترهایی انجام میدن و صداهای بالا رو حذف میکنن و فرکانسهای پایینو تقویت میکنن . برای همین وقتی شما صدای خودتونو میشنوید بیشتر به نظرتون موزیکال و هماهنگه. و نظم بیشتری نسبت به بقیه دارد که همین حرفا رو میزنن. بنظر خود شما . اون عضوی که داخل گوش شما قرار میگیره که فرمت صدا رو از حالت های الکتریکی ترجمه و تفسیر میکنه برای مغز شما بهش میگن حلزونی . بخاطر اینکه خیلی شکل لاک حلزونه . و این حلزونی تاب خورده و تو هم جمع شده و اگر اینو از هم باز کنی شکل یه روبان داره . این پیچ ها سلول های مختلف را شکل می دهد که در واقع نشان می دهد موی شما همینا هستن. که اینا هر کدومشون واکنش نشون میدن به یه فرکانس خاصی از صدا . وقتی این حسگرها بارها و بارها هی تکون میخورن هی بالا پایین میشن خسته میشن آستانه تحملشون میاد پایین تر به طور خلاصه این یعنی اینکه . در طولانی اینجوری میشه که سلولای شما میتونن اسیب ببینن در طول زمان یا کلا از بین برن که برای آدمای با سن و سال بالاتر این اتفاقا میفته که گوششون سنگین میشه. صدای شما که بیشتر طول عمرتون اونو میشنودش و بیخ گوشتونه و اینجوری میشه که اون سلولهایی که فرکانس صدای شما حساسه یعنی مسئول صدای شماست دایم و دایم باید در حال فعالیت باشن . پس بیشتر و بیشتر خسته میشن و تحملشون نسبت به بقیه سلولا میاد پایین تر . عین یه مسلسل که دایم تیر می کنه و لوله اش قرمز میشه. ما ادما کلا و بقیه هیونا به صورت بیولوژیکی بدنمون این قابلیتو داره که صداهایی که دایم میشنوین رو فیلتر میکنه و از دایره شنواییمون حذف میکنه. مثل موقعی که ما راه میریم یا مثل موقعیتی که دهنمونو باز و بسته میکنیم دایما ما داریم این صداها رو میشنویم . وقتی این اتفاقا میفته ما اینهارو یه جور متفاوتی از بقیه میشنویم و خیلی این کار باعث میشه که از گوش ما محافظت بشه. این کار رو هم قشر شنوایی ما انجام میده. و موقعی که داریم حرف هم میزنیم این غیرفعال میکنه. پس موقعی که حرف میزنیم مغز ما به اون صداهایی که خودمون تولید میکنیم و از هوا منتشر میشه توجهی نمیکنه .

یه چنتا دلیل وجود داره که مخصوصا صدای خودمونو دوس نداریم . یکیش اینه که صدا خیلی چیزا رو در مورد آدما مشخص میکنه .یکیش احساسات . قوه ذهنی اون ادمه . که از کجا اومده. ولی این تشخیص اینا توی صدا خودمون سخت تره باز . اون ناحیه از مغز ما که حساسه به صدای بقیه موقعیتی که ما حرف میزنیم. فعالیتشو میکنه . پس مغز ما باید یه جستجوی اضافی تری هم بکنه که همه چیو متوجه بشیم موقعی که صدا رو از خودمون داره انتقال میده به بیرون. به صورت عمومی ما یه همچین کاری رو انجام نمیدیم . وقتی ما صدای ضبط شده خودمونو میشنویم نشونه هایی از احساساتمون توش هست و چیزایی که نتونستیم کنترلشون کنیم . و اینجا یه پارادوکسی ایجاد میاد . ما در واقع از صدای خودمون بدمون نمیاد. ما وقتی بدمون میاد که میفهمیم این صدا صدای خودمونه . مطالعات نشون داده که مردم تا وقتی نفهمیدن اون صدا صدای خودشونه اصلا مهمی بهش نداره. حتی در بعضی موارد اونا رده بندی که صدای خودشونو موقعی که نمیفهمیدن ، جذاب تر از صدای بقیه توی رده بندی قرار دادن . اما وقتی فهمیدن که صدای خودشونه اون امتیاز دهی رو اوردن پایین تر . حالا که چجوری نفهمیدن صدای خودشونه . یکیش اینه که برای اولین بار صدای ضبط شده خوشونو میشنیدن دیگه . تکنولوژی ضبط صدا خیلی قدیمی نیست و خیلیا هستن که تو بزرگی صدای خودشونو میشنون.

خبرنگارا ، خواننده ها ، اونایی که تو رادیو اجرا دارن. صداشونو پشت سر هم میشنون . از انتخابی که اون یکیش نسبت به صدایتون کم بشه همینه . صدای خودتونو مرتب بشنوید تا زدایی ایجاد بشه و وقتی صدای خودتونو میشنوید هیچ حسی بهش ندارین . مثل صدای بقیه . مثل منی دارم پادکست ضبط میکنم، اول همچین حسی داشتم ولی اون حسه خیلی کمتر شده. اینم تجربه شخصی من بود البته . ولی این کاره واسه همه جوابگو نیست. یه عده حتی از ادمایی که با صداشون کار میکنن و صدای خودشنو میشنون هیچوقت با صدای خودشون دوست نمیشن و همیشه باهاش ​​بیگانه میمونن و همیشه این حس بد رو خواهد داشت. حالا یه چیز جالبتر اینکه ایا وقتی صدای ضبط شده خودتونو میشنوین ایا بازم دقیقا همون چیزیه که بقیه میشنونش؟ یا نه . منظورم اینه که با وجود این که ضبط کننده های صدا اینقد خوبن. میکروفون ها خیلی عالین اسپیکر ها درجه یکن هدفونا بهترین عملکردشونو دارن بازم بازم اون حد پرفکت که باید باشن نیستن یعنی مثل گوشای بقیه. چون اونا انتقال دهنده هستن دیگه. برای همینه که عامل میگن که اگه یه ضبط و پخش کننده دقیقا همونجوری که شما حرف میزنی صداتونو ضبط و پخش کنه دیگه احتمالا از صداتون خجالت نخواهی کشید. الان مربیان صدای خیلی هستن که به شما میتون اموزش بدن که چیکار میتونه بکنین که صداتون جذاب تر بنظر بیاد .تن صداتون بالاتر بره پایین تر بیاد یا حتی مثلا اینکه لهجتونو از بین ببرین. ولی صدای شما خیلی چیزای زیادی از شخصیت شما ر ونشون میده با عوض کردن اینکار شما دارین این ایده رو تقویت میکنین که فقط یه شکل از جذابیت هست و جور دیگه ای نیستنش و باید از همون راهه تبعیت کرد. در صورتی که صدای شما وقتی درونیه جذابه برای خودتون . صدای ما در حال حاضر ممکن است عوض شود که با کی حرف میزنیم. هورمون هامون تو چه سطحی هستن و اینکه در طول سالیان سال تن صدامون میشه و تغییر میکنه.

لینک منبع در شبکه اجتماعی :