حدود یک دهه پیش، کراس‌اوور چانگان CS35 به‌صورت صادراتی راهی بازار کشورمان شد و سپس در سال 1395، سایت سایپا مونتاژ آن را آغاز کرد. این خودرو به لطف طراحی بیرونی ویژه و مشخصات فنی قابل‌قبول، با برخورد و به یکی از کراس‌اوورهای چینی محبوب بازارمان تبدیل شد. بااین‌حال، این شرایط خیلی دوام نیاورد و حدود سه سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۸ به دلیل تحریم‌ها علیه کشور، تولید CS35 در ایران به‌ناچار پایان یافت.

در طول چند سال گذشته نیز خبری از بازگشت چنگان به بازار ایران نیست تا چند وقت پیش این شرکت چینی سدان جمع‌وجور آلسوین خود را از طریق شرکت فردا موتور و با نام ۵۱۱ به شکل محدودی راه بازار ایران کرد. خبر مهم در این رابطه اما دیده می‌شود کراس‌اوور چنگان یونی‌تی در محوطه سایپا بود که روز پیش منتشر شد و احتمال همکاری مجدد این شرکت با چنگان را چند کرد. سپس دو روز پیش سیما در مجمع عمومی سالیانه شرکت از برنامه عرضه دو خودروی جدید چانگان در ایران خبر داد و شایعات قبلی را بررسی کرد.

محمدعلی تیموری در این مراسم گفت: یکی از مزیت‌های گروه سایپا، فعالیت به شکل CKD یا مونتاژ خودروهای خارجی است و در چند سال گذشته، در این رابطه فعال نبودیم اما برنامه‌ها تا مجدداً آن را راه‌اندازی می‌کنیم. زیرا سوددهی قابل‌توجهی دارد. تیموری همچنین اضافه می کند که دو مدل چنگان را برای این کار در نظر داریم. به‌مال‌زیاد، یکی از این مدل‌ها کراس‌اوور یونی‌تی است که در محوطه‌ی سایپا دیده می‌شود این خودرو به‌عنوان یکی از اعضای خانواده یونی، از محصولات رده بالای چانگان و با قیمت پایه ۱۱۵،۹ یوآن معادل ۱۷ هزار دلار بوده است، کراس‌اوور نسبتاً گرانی می‌شود. به همین دلیل، به نظر می‌رسد، گزینه دوم سایت خود برای مونتاژ را از محصولات ارزان‌تر چنگان انتخاب کرده است، زیرا طبق گزارشات، نمونه‌های اولیه و آزمایشی کراس‌اوور CS35 پلاس وارد کشور شده‌اند.

CS35 پلاس در واقع نسل جدید همان CS35 مونتاژی سایت می‌شود که برای اولین بار در نمایشگاه خودروی چنگدو ۲۰۱۸ معرفی شد. این خودرو در روند تولید اولیه توسعه قرار بود جایگزینی برای نسل قبلی باشد اما بعداً برنامه‌ها تغییر کرد و این کراس‌اوور جدید با نام CS35 پلاس به‌عنوان مدلی گران‌تر در کنار نسل قبلی به بازار عرضه شد و CS35 قدیمی هم‌چنان ادامه یافت. CS35 پلاس در اکتبر سال ۲۰۱۸ فقط با یک پیشرانه ۱.۶ لیتری چهار سیلندر طبیعی با ۱۱۷ اسب بخار قدرت به بازار عرضه شد.

سپس در ژانویه سال ۲۰۲۱ چنگان نسخه فیسلیفت CS35 پلاس را معرفی کرد. در این فیس‌لیفت، دماغه خودرو بازطراحی شد تا هم فرم‌های مدرن‌تری به خود بسازند و هم با کراس‌اوورهای جدید چنگان هماهنگ شوند. علاوه بر این، داخل خودرو هم بازطراحی شد و با نمایشگر اطلاعاتی-سرگرمی و صفحه آمپر دیجیتالی متصل‌به‌هم، این مدرنتری پیدا کرد. طی این فیس‌لیفت همچنین چنگان نسخه بروز شده از پیشرانه ۱.۶ لیتری طبیعی گذشته را هم برای کراس‌آوری خود ارائه می‌دهد که قدرت آن را به ۱۲۸ اسب بخار افزایش می‌دهد. برای انتقال نیروی این موتور نیز بر روی گیربکس پنج سرعت دستی قبلی، یک نمونه از شش سرعت خودکار جدید ارائه شده است.

اما این پایان‌های CS35 پلاس نبود زیرا حدود دو ماه بعد، چنگان یک پیشرانه‌ای ۱.۴ لیتری توربو را هم برای این خودرو ارائه کرد. این پیشرانه که ۱۶۰ اسب بخار قدرت و ۲۶۰ نیوتن متر گشتاور دارد، به یک گیربکس جدید هفت سرعتهٔ دوکلاچه متصل است تا نیروی خود را به چرخ‌های جلویی برگرداند.

ویژگی های چنگان CS35 پلاس مونتاژ سایپا

چند فعلاً ویژگی‌های دقیق CS35 پلاس مونت سایت را نمی‌دانیم اما طبق گفته‌ها، این شرکت نسخه‌های آزمایشی کراس‌اوور چنگان را با همان پیشرانه ۱.۶ لیتری طبیعی وارد کرده است. این یعنی به‌احتمال‌زیاد سایپا همین موتور را در کشور عرضه خواهد کرد تا قیمت CS35 پلاس را پایین نگه دارد. بااین‌حال، تنها ۱۲۸ اسب بخار قدرت و ۱۶۱ نیوتن متر گشتاور برای کراس‌اووری ۱۴۰۰ ارتفاع نسبتاً کم به نظر می‌رسد و روی حرکت‌های حرکتی خودرو تأثیر منفی خواهد گذاشت. برای انتقال نیروی این موتور همان‌طور که گفته می‌شود، دو گیربکس پنج سرعت دستی و شش سرعت خودکار قابل انتخاب است که به‌احتمال‌زیاد سایپا نمونه‌ای از خودکار را انتخاب می‌کند.

قیمت و تجهیزات چنگان CS35 پلاس

بطوریکه اشاره کرد، فعلاً از مشخصات و ویژگیهای دقیق CS35 پلاس برای عرضه در ایران خبر نداریم ولی بااینحال انتظار میرود کراس‌اوور جدید چانگان با تجهیزاتی مانند سانروف، کروز کنترل، سیستم کنترل پایداری، صفحه آمپر دیجیتال، سنسورهای نور و باران، ورود بدون ورود کلید با استارت دکمه‌های گرمکن آینه‌های جانبی و… راه‌های بازار کشور می‌شود. قیمت چنگان CS35 پلاس در چین از تنها 69900 یوآن معادل 10350 دلار آغاز شد و در بالاترین نسخه به 109900 یوآن معادل 1627 دلار می‌رسد. بنابراین، این خودرو به میزان قابل‌توجهی از یونی‌تی ارزان‌تر است و انتظار می‌رود با قیمتی بین 500 تا 600 میلیون تومان در کشور عرضه شود تا با هایما S5 ایران‌خودرو و ام‌وی‌ام X22 عرضه شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!