سه ماه پیش بود که وضعیت وحشتناکی داشتم چرا؟! به علت عادات بد …باور کنید میتونن نابودتون کنن پس بهتره به هیچ وجه سراغشون نرید و اگه هم به چیز بدی عادت کردید هرچه سریعتر به فکر ترک کردن باشید..خب حالا عادات بد من چی بودن؟!

تا سه ماه من یکبار هم قبل از ساعت قبل از بیدار بشم…صبحونه نمیخوردم و تغذیه بسیار نامناسبی داشتم،ورزش نمیکردم و اینها در کنار هم برام یه اضافه وزن 9 کیلویی رو به ارمغان آورد:(

برای هدفم هیچگونه تلاشی نمیکردم چون راستش اصلا هدفی رو پیدا نمیکردم که بخوام دنبال کنم.. من ذهنم رو از موضوعات اصلی خارج کرده و به چیزای مزخرف سطحی معطوف کرده بود..از اونجایی که تلاشی برای چیزی نمیکردم در مورد نماز و ارتباطات معنوی هم هستم. بدجوری مالیده بودم..

وضعیت من به مدت سه ماه یا شایدم بیشتر:/
وضعیت من به مدت سه ماه یا شایدم بیشتر:/

خلاصه که آره وضعیت اسفناکی داشتم… حالا غرغرهای پدر و مادرم و سرزنش هایی که به خودم میکردم کنار من در روابط با دیگران هم گند زده بودم اما مشکل اصلی اینجا بود که …

من اصلا نمیدونستم مشکل از کجاست؟!:/

یه روز که همینطور بود بر حسب عادت شبکه های مختلف تلوزیون رو ورانداز میکردم از شبکه مستند یه مستند دیدم به اسم معضل اجتماعی(یه مستند از نتفلیکس محصول سال ۲۰۲۰)…من به شدت شدیدی تحت تاثیرش قرار گرفتم و با خودم گفتم همینه. ..اورکا…اورکا..و مثل ارشمیدسی که برهنه از حموم اومد بیرون تا کشفیاتش رو به پادشاه اعلام کنه منم سریع شیرجه زدم توی اتاقم تا شروع کنم به بررسی مشکلات و پیدا کردن راه حل براشون…

خب حالا مشکل از کجا بود؟!

فهمیدم که من فکر می کنم..این همه مدت من معتاد بودم و خودم خبر نداشتم،قرار نیست لزوما 10 گرم کراک رو به رگ های مبارکتون تزریق کنید..ممکنه شما هم مثل من یه معتاد تمام عیار باشید!!

من به فضای مجازی و گوشیم شدیدی پیدا کرده بودم..به طرز وحشتناکی از یوتیوب استفاده میکردم و تمام وقتم فقط چت کردم در تلگرام با دوستام میکردم..دوستایی که بعدا متوجه شدم چقدر بهتر میشد. .حالا گشت زدن های مکر در اینستاگرام و مقایسه شبانه روزی زندگی کوفتی خودم با زندگی گل و بلبل دیگران هم در کنارش وضعیت رو خراب تر میکرد…

این مستند با معرفی افراد مطرح شد که یه سرو گردن در مباحث مربوط به فضای مجازی از بقیه بالاتر بودن..افرادی که در سلیکون برای خودشون کسی بودن اما الان داشتن رازهارو فاش میکردن…توی این مستند به بررسی تاثیرات الگوریتم ها از جمله شرکت گوگل های فیس بوک، اینستاگرام و توییتر بر مردم تاکید شده است..

تریستان هریس، جرون لنیر، کیتی اونیل، تیم کندال، جاستین روزنشتین، شوشانا زوباف، جف سیبرت، آنا لمبک، آزا راسکین، رنی دیرستا به عنوان مهم در مستند حضور دارن..

اینم پوستر اصلی مستند هست..وقت کردید تماشا کنید.
اینم پوستر اصلی مستند هست..وقت کردید تماشا کنید.

بعد از یه مدتی با یه کتاب به اسم مینیمالیسم دیجیتال از کال نیوپورت آشنا شدم…انگار همون مستند داره برام دوباره پخش میشه..کال نیوپورت به عنوان یه مینیمالیسم که به نحو احسنت از فضای مجازی و پلتفرم های مجازی استفاده میکنه در این. کتاب توضیح میده که چرا بهتره حساب ها و اکانت هامون رو حذف کنیم و یه ذره از زندگی لذت ببریم..

اینم جلد اصلی کتاب
اینم جلد اصلی کتاب

هم در مستند و هم در کتاب ابتدا از افراد آسیب دیده که از حقایق آگاه هستند یکی از این افراد تریستان هریس هستند..تریستان هریس یه دانشمند کامپیوتر و تاجر آمریکایی اون از بنیانگذاران مرکز فناوری انسانی هست و قبل از یکی از طراحان اخلاق در گوگل بوده. تریستان مدرکش رو از دانشگاه استنفورد در اخلاق قانع کردن گرفته‌..

تریستان 38 ساله
تریستان 38 ساله

تریستان مدتی در بخش اخلاق انسانی گوگل کار میکرده و بعد از مدتی متوجه می شود که ساز و کارهای به کار رفته در این الگوریتم ها به گونه ای طراحی شده است که میتونن معتاد آور باشن و این موضوع نه به صورت تصادفی بلکه از عمد و توسط خود کارکنان. و طراحان این پلتفرم ایجاد شده است..مقاله ای در این باره مینویسه و هشدار میده در ابتدا با استقبال شدید همراه اما بعد از مدتی این استقبال به صفر میرسه..یعنی دیگه کسی مهمه به این هشدارها نمیده..

البته به جز تریستان افراد زیادی هستند که در رابطه با این موضوع که فضای مجازی میتونه معضلات بیماری رو به ارمغان بیاره هشدار دادن..

مثلاً این قضیه قبلاً در رابطه با تنباکو هم پیش آمده بود که افراد زیادی ادعا میکردن تنباکو فکری نمیکرد اما کسی به این موضوع توجه نمیکند که چه وضعیتی را میبینید در کتاب به وضوح به این موضوع اشاره کرده است..

پس از این نوشته ها مشخص می شود که در فضای مجازی چیز ساده ای نیست…در واقع موضوع بسیار مهم و جدی باید تلقی شود..

در بخش های ابتدایی کتاب توضیح داده شده که چرا بهتره حواسمون رو در رابطه با اینترنت و فضای مجازی بیشتر جمع کنیم..

اینم بخش های ابتدایی کتابه…

(1)
(1)
(2)
(2)
(3)
(3)

کتاب مارو قانع می کند که به چه دلیل مینیمالیسم دیجیتال و مارو به یک حرکت جسورانه دعوت می کند…پاکسازی دیجیتال..باید به مدت 30 روز به طور کامل از فضای مجازی کناره گیری می کند خوب اگر نیاز دارید که از برخی پلتفرم ها استفاده کنید. حتما استفاده کنید و در این رابطه کاری از دستتون برنمیاد میتونید میزان استفاده از اون رو کاهش بدید…البته یادتون باشه منظورم از یه نیاز اصلی و نیازه نه فقط چیزی که دوست دارید..

در فصل آخر بخش اول داستان شخصیت رو میخونید(بیشتر از 1600 نفر) که پاکسازی دیجیتال انجام دادن و تجربیاتشون رو بیان میکنن.

و در بخش دوم کتاب ایده هایی رو در اختیارمون میزاره که برای داشتن زندگی مینیمالیسم دیجیتال و پایدار به ما کمک میکنه.

خب حالا فرض کنید که با نویسنده هم عقیده شدید و میخواید سبک زندگی مینیمالیسم رو شروع کنید چکار باید بکنید؟!

خلاصه نکات اصلی مرحله اول

خلاصه نکات اصلی مرحله دوم

خلاصه نکات اصلی مرحله سوم

من هم بعد از آشنا شدن با نحوه سبک زندگی مینیمالیسم اولین کاری که کردم این بود که گوشیم رو در اولین فرصت خاموش کردم و به مادرم دادم..ازش خواستم که به هیچ وجه ممکن به من پسش نده..تمام حساب ها و اکنت هام در فضای مجازی رو نابود کردم و رو آوردم به ویرگول…

ممکنه بگید..خب این هم هیچ تفاوتی با سایر پلتفرم ها نداره…اما در بخشی از کتاب گفته شده بود که اگر نیازی به پلتفرمی دارید بپرسید که آیا براتون فایده ای دارد یا نه؟ برای رسیدن به هدف والا و برتر بهتون کمکی می کند؟

از اونجایی که نویسنده کتاب هم وبلاگ نویسی می کند اما از سایر پلتفرم ها استفاده نمی کند من تصمیم گرفتم که فقط از ویرگول استفاده کنم با شروع این چالش بعد از ساعت 11 شب به ویرگول سرمیزنم آنم به مدت زمان یک ساعت…

نکته دیگه ای که در کتاب معرفی شده بود و در مستند معضل اجتماعی هم بهش اشاره شده بود این بود که نوتیفیکیشن هارو خاموش کنید و تاجایی که می تونید لایک نکنید و کامنت نزارید… من هم در ویرگول سعی میکنم لایک نکنم و تا جایی که بتونم کامنت نزارم(امیدوارم موفق بشم خودم که چشمم آب نمیخوره). نه برای اینکه شما را به ارتباط برقرا با دیگران تبدیل کنید، بلکه برای اینکه شما خوبی اونا رو میخواید حالا چرا؟!

بزارید خود نویسنده واستون توضیح بده:)

در کل که با خوندن این کتاب من هم پاکسازی دیجیتال رو شروع کردم و الان تقریباً یک ماهی میشه که از فضای مجازی استفاده نمیکنم…به شخصه حس خیلی خوبی از این قضیه دارم و متوجه شدم که بیشتر اطلاعاتی از فضای مجازی دارم. دست میآوردم تنها به درد نمیخوردن باعث میشد که فکر کنم من میشدن و در بازم هم نقش داشت…علت بر این اعتماد به نفسم رو هم به شدت کاهش داد چون وقتی ناراحتید فقط کافیه صفحه اینستاگرام یا فیسبوکتون رو. کنید تا سیل های همیشه خندان و خوشحال انسان بهتون هجوم بیارن…

از اون موقع به بعد میتونم وقتم رو برای چیزهای بهتری صرف کنم و حالا خیلی بیشتر روی مسائل زندگیم کنترل کنم..

در واقع میتونم بگم یه کتاب+یه مستند زندگی من رو نجات دادن.:)


اما این فقط به ترک فضای مجازی و پاکسازی مجازی منتهی نمیشه..برای ایجاد یک عادت جدید 21 روز برای افراد خاص کافیه،حالا من چالشم رو 30 روزه در نظر میگیرم..میخوام در طی این مدت اینکار هارو بدم:

1_بیداری در ساعت 5 صبح

2_خوردن صبحانه سالم+ورزش به مدت 15 دقیقه

3_خواندن نماز های یومیه

4_انجام کارعمیق(باتوجه به اصول کتاب کار عمیق از کال نیوپورت…وقت کردم حتما در قالب یک پست معرفیش میکنم)و انجام وظایف روزانه به مدت حداقل 10 ساعت در طول روز

5_سرزدن به ویرگول فقط بعد از ساعت 11 شب به مدت یک ساعت

ممکن است فکر کنید که یکباره اینکارها میتونه به شکست منتهی بشه..اما برای تغییر عادات دو راهکار وجود داره:

فرض کنید که یک فرد که به سیگار اعتیاد دارد قصد ترک کردن دارد..یا میتونه همه چیز رو کنار بذاره و دیگه از سیگار استفاده نکنه..

یا

در گذر می کند میزان سیگار کشیدنش رو سعی کنید کاهش دهید.

خب طبق تحقیقات افراد در حالت دوم بیشتر شکست میخورن چون ممکنه با خودشون بگن این یبار هم اشکالی نداره یه نخ سیگار بکشم دیگه نمیکشم..(خودم هم امتحانش کردم جواب نداده)

اما حالت مثل توبه کردنه..یهو دست میکشی و شروع میکنی به رفتن به راه جدید..معمولا این موضوع موفقیت رو به ارمغان میاره البته اول حواستون باشه که من فقط یه مثال زدم این مورد برای همه عادات صدق نمیکنه..شخصیت های افراد هم. میتونه در این بررسی باشه..


اگر وقت کردید کتاب مینیمالیسم دیجیتال رو بخونید و مستند معضل اجتماعی رو هم تماشا کنید..باور کنید یه ساعت از خوندنتون نگذشته قانع میشید که گوشی رو بزارید کنار و به زندگی واقعی برگردید..

خب بریم برای انجام چالش 🙂

شما هم دوست داشتید به مدت 30 روز یا کمتر پاکسازی دیجیتال رو انجام بدید..خوشحال میشم تجربتون رو در کامنت ها برام بنویسید..

شوخی کردم:)نیازی به کامنت پاکسازیتون رو ادامه بدید.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!