همان طور که کاخ سفید داده بود، جون بایدرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، عصر امروز به وقت تهران در مراسمی که به صورت زنده پخش می شود، لایحه پرحاشیه ای است. CHIPS and Science را امضا کرد تا آن را به قانون تبدیل کند. این لایحه‌ای ۲۸۰ میلیارد دلاری شامل ۵۲ میلیارد دلار کمک‌هزینه‌ی دولتی به شرکت‌های تولیدکننده قطعات نیمه‌هادی است تا صنعت تراشه‌ای آمریکا رقابت کند با صنعت تراشه‌ی آسیا را تشدید کند.

جون در مراسم کاخ‌سفید گفت که عقیده دارد CHIPS و Science سرمایه‌گذاری دارد که در هر نسلی اتفاق می‌افتد و بسیار زیاد است. مدیران عامل شرکت‌های مایکرون، اینتل، اچ‌پی، لاکهید مارتین و AMD به‌همراه اعضای کابینه دولت، رهبران صنعت خودرو و مدیران پنسیلوانیا و ایلینوی و شهردار دیترویت و کلیولند در رویدادی حضور یافتند که کاخ‌سفید برگزار می‌کند.

کاخ‌سفید می‌گوید کوالکام اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۸ قصد دارد ۷.۴ میلیارد دلار تراشه از کارخانه‌ای فعال گلوبال فاندریز در نیویورک بخرد داشته باشد. به‌گفته‌ی کاخ‌سفید، مایکرون از سرمایه‌گذاری 40 میلیارد دلاری برای تولید حافظه تراشه‌ای خبر داده است و این سرمایه‌گذاری می‌تواند سهم ایالات متحده را از بازار حافظه از 2 تا 10 درصد افزایش دهد.

لایحه‌های دوحزبی CHIPS و Science به‌منظور تقویت‌کننده‌های ایالات متحده در صنعت تراشه در حالی به قانون تبدیل می‌شوند که دنیا با مشکل می‌تواند تراشه دست‌و‌پنجه نرم‌کند. ترکیب تراشه روی صنعت‌های دیگری مانند خودرو، تسلیحات نظامی، لوازم خانگی و حتی صنعت بازی‌های ویدئویی اثر منفی شدیدی گذاشته شده است. به‌ادعای رویترز، هزاران خودرو سواری و کامیون در جنوب‌شرقی میشیگان پارک شده‌اند و به‌دلیل دردسترس‌نبودن تراشه امکان تکمیل مراحل تولید آن‌ها وجود ندارد.

پروژه‌های تراشه‌ای که به‌عنوان شرکت‌هایی مانند این هزینه‌های عظیم برای احداث کارخانه‌های جدید اختصاص داده شده تا پاسخ‌گوی نیاز بازار وجود داشته باشد، انجام شد. مقامات رسمی ایالات متحده نگران هستند که بدون دولت، شرکت‌های تراشه‌ساز به سرمایه‌گذاری خود در مانند چین ادامه دهند و کارخانه‌های خود را در آنجا احداث کنند.

دهه‌های پیش در صنعت تراشه یکتازی می‌کرد؛ اما مهم‌ترین اتفاقات دنیای تراشه در خارج از خاک آمریکا و در واقع مثل چین و تایوان رخ می‌دهد. ایالات متحده آمریکا با لایحه‌ای ۲۸۰ میلیارد دلاری چیپس به‌دنبال افزایش حجم تولید تراشه در خاک آمریکا است.

سند امضا شده لایحه CHIPS توسط جو بایدن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا

این لحظه‌های تاریخی برای صنعت تراشه‌ی آمریکا است

ورج می‌نویسد ترس مقام‌های آمریکایی در اوایل سال جاری میلادی بیشتر شد؛ از آنجایی که گزارش نیویورک‌تایمز ادعا می‌کند که اینتل به مقام‌های وزارت بازرگانی آمریکا رفته و درخواست خرید کارخانه‌های متروکه در چین را ثبت کرده است. نیویورک‌تایمز می‌گوید اینتل در‌نهایت برنامه‌های خود را لغو و جستجو کرد ازطریق رایزنی با مقام‌های آمریکایی رویکرد لایحه‌ای CHIPS را تسریع کند.

در آخرين ماه گذشته، سنا و مجلس نمايندگان ايالات متحده آمريكا پس از آن دو سال را به لايحه‌هاي CHIPS چراغ سبز نشان دادند. لایحه‌ای ۲۸۰ میلیارد دلاری CHIPS بودجه‌های زیادی برای تحقیقات علمی در صنعت تراشه اختصاص می‌دهد و ۵۲ میلیارد دلار کمک مالی برای تراشه‌سازان در نظر می‌گیرد. بخش اعظم این بودجه به اینتل خواهد رسید.

ایالات متحده با بودجه ۵۲ دلاری در جستجوی شرکت تراشه‌سازی است که کارخانه‌های جدید در خاک آمریکا ترغیب کند. لایحه‌ای چیپس اضافه‌بر تخصیص بودجه، ۲۵ درصد تخفیف مالیاتی برای شرکت‌های خارجی در نظر می‌گیرد که ارزش آن حدود ۲۴ میلیارد دلار خواهد بود. با تصویب متلایحه، ایالات متحده آمریکا می‌شود که در ۱۰ سال آینده، ۲۰۰ میلیارد دلار به صنعت تراشه اختصاص می‌دهد. کنگره باید چند جلسه دیگر برای تصویب بودجه نهایی تصویب شود.

مقالات مرتبط:

چین پیش‌تر علیه لایحه‌ی CHIPS لابیگری سیاسی کرده بود. سفارت چین در واشینگتن قبلاً گفته بود که مخالف لایحه‌ای CHIPS است. جینا ریماندو، وزیر بازرگانی آمریکا، ماه گذشته هشدار داد که تصویب لایحه CHIPS می تواند برای اقتصاد ایالات متحده آمریکا گران تمام شود. او گفت که شرکت‌های تراشه‌ساز باید هرچه‌سریع‌تر شود، به کمک آن‌ها در سال‌های آینده جوابگوی نیاز بازار باشد.

شرکت‌های امضاکننده لایحه‌ای چیپس‌هایی مانند اینتل را به احداث کارخانه‌های عظیم در شرکت‌هایی مانند اوهایو و آریزونا نزدیک می‌کنند که نیازمند کمک‌های مالی هستند و می‌توانند این شرکت‌ها را برای مقابله با شرکت تایوانی TSMC، بزرگ‌ترین تولیدکننده قرارداد تراشه در دنیا، افزایش دهند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!